booklovertina booklovertina komentáře u knih

Pán tieňov Pán tieňov Cassandra Clare (p)

Oproti predchádzajúcej časti sa mi zdalo, že je dej bol tak trochu menej napínavé, hoci sa tam toho dialo veľa, zdalo sa mi, že tam čosi chýba a reálne napínavé to začalo byť až v závere. A ten ma totálne rozsekal :(

20.02.2020 4 z 5

Polnočná dáma Polnočná dáma Cassandra Clare (p)

Do Polnočnej dámy som sa pustila po rokoch odlúčenia od sveta Tieňolovcov a mám pocit, že to bola asi najlepšia kniha z celej série /ságy. Všetky postavy boli svojským spôsobom zaujímavé a dokonca mi na nervy neliezli ani hlavné postavy, hoci Emme to občas ušlo. Teším sa na pokračovanie

14.02.2020 5 z 5

Sebectvo tých druhých Sebectvo tých druhých Kristin Dombek

Tak ako všetky esejistické knihy, ani táto si nenájde priaznivcov vo všetkých vekových kategóriách či pri všetkých typoch čitateľov.
Autorka - esejistka väčšinou svoje texty píše v prvej osobe, čím podľa psychológov a psychoanalytikov zdôrazňuje vlastné "ja", čo je jededn z dôvodov, prečo sa do problematiky rozhodla zahĺbiť. Oceňujem, že narcizmus neanalyzuje len v jeho súčasnej podobe, ale približuje ho prierezom desaťročí (storočí), pričom vlastné pozorovania dokladá informáciami z výskumov významných psychoanalytikov, napr. Freuda, ktoré zároveň dopĺňa zaujímavými príkladmi. Myslím, že v dobe, keď je každý druhý influencer a peniaze a popularita vytláčajú empatiu do úzadia, je to téma mimoriadne aktuálna, dokonca aktuálnejšia, ako kedykoľvek predtým.

06.02.2020 5 z 5

Spev o Achillovi Spev o Achillovi Madeline Miller

Veľmi dobrá kniha. Millerovej štýl je neskutočne pútavý a napriek tomu, že spracúva známy starogrécky príbeh, v ktorom sú zakomponované mená mnohých postáv, čitateľ sa v deji nestráca. Trójsku vojnu opisuje okrajovo, nesustredí sa na krvavé výjavy, pozornosť upriamuje skôr na vzťah medzi Achillom a Patroklom ktorý je aj rozprávačom príbehu. Za mňa super

31.01.2020 5 z 5

Prečo nie som feministka (feministický manifest) Prečo nie som feministka (feministický manifest) Jessa Crispin

Ak vás zaujíma problematika feminizmu, ale nie ste úplne stotožnení s jeho súčasnou podobou, toto je presne kniha pre vás. Prináša iný pohľad na to, čo je a čo nie je práva podstata hnutia. Rozhodne knižka na zamyslenie

26.01.2020 5 z 5

Nevysloviteľné a iné konverzačné témy Nevysloviteľné a iné konverzačné témy Meghan Daum

Meghan Daum sa v desiatich esejách svojským (a zároveň veľmi zaujímavým) spôsobom dotýka citlivých, do istej miery kontroverzných tém. Búra stereotypné názory na život, sentimentalitu, vzťahy v rodine, smrť... Vynikajúce texty na zamyslenie sa a prehodnotenie našich hodnôt.

22.01.2020 4 z 5

Náhle, sami Náhle, sami Isabelle Autissier

Novodobá robinzonáda so všetkým, čo k tomu patrí. Kniha čitateľa strhne zúfalstvom a brutálnym opisom drsného prežívania. Či už s konaním postáv súhlasíte alebo nie, súdiť ich nemôžete, pretože neviete, ako by ste sa na ich mieste zachovali vy. Stotožňujem sa s názorom novinára Pierra-Yvesa z knihy, že "púť" bola vrcholom, kľúčovým bodom knihy, ktorá má asi fascinovala najviac.

10.01.2020 4 z 5

Malo to zmysel Malo to zmysel David Menashe

Malo to zmysel zachytáva príbeh stredoškolského učiteľa, ktorého život sa zmení zo dňa na deň na nočnú moru - diagnostikujú mu tumor v mozgu. Napriek nie príliš optimistickým vyhliadkam sa rozhodne žiť naplno a skontaktovať sa so svojimi bývalými študentmi s úmyslom zistiť, či roky, ktoré strávil za katedrou mali zmysel, či študentov nejako inšpiroval, ovplyvnil. Ubíjajúce, smutné, desivé, no napriek tomu inšpiratívne a optimistické čítanie.

09.01.2020 3 z 5

Pomaľované vtáča Pomaľované vtáča Jerzy Kosiński

Pomaľované vtáča som čítala cca. pred desiatimi rokmi ako 12-ročná a úprimne povedané, z deja si toho veľa nepamätám, bolo to náročné čítanie, aspoň pre také decko. Čo si však pamätám bola brutalita a dosť drsný opis udalostí (možno aj kvôli tomu to nebolo ľahké sústo). Rada by som si ju prečítala znova, aj keď sa toho trochu obávam, predsa len ako dospelá sa na knihu a dej budem určite pozerať inak.

09.01.2020

Púštny kvet Púštny kvet Waris Dirie

Púštny kvet je rozhodne jedna z kníh, ktorej by mal dať šancu každý - starý, mladý, muž či žena. Je to nesmierne silný, emotívny príbeh, ktorý nie len dokazuje, že aj z ničoho sa dá vypracovať na tie najvyššie pozície, ale najmä ide o skutočný príbeh plný bolesti, krívd a smútku, ktorý čitateľom rozšíri vedomosti a možno otvorí oči pred neľahkou realitou, ktorú mnohé africké ženy podstupujú každý deň, a my o nej vôbec netušíme. Odporúčam

07.01.2020 5 z 5

Posledná hviezda Posledná hviezda Rick Yancey

Podľa mňa slabé, zbytočne zdĺhavé rozprávanie o ničom

07.01.2020 2 z 5

Nekonečné moře Nekonečné moře Rick Yancey

Oproti prvému dielu ma podstatne viac nudila, mala som pocit, že dej stagnuje, autor ako keby sa nevedel rozhodnúť, o čom vlastne chce písať, čo je hlavná dejová línia (samozrejme, viem, že v knihách bývajú aj viaceré, ale tu mi to prekážalo)

07.01.2020 2 z 5

Piata vlna Piata vlna Rick Yancey

Z trilógie bola podľa mňa najlepšia, skvele navodila atmosféru, oboznámila čitateľa s problémom aj s postavami a vyzeralo to, že to bude zaujímavá séria, no pokračovania ma sklamali

07.01.2020 3 z 5

Zoznam zákazov Zoznam zákazov Koethi Zan

Zaujímavo spracovaná téma únosu, väznenia, násilia a následného vyrovnávania sa so zažitým. Kniha bola veľmi čtivá, chcela som neustále vedieť, čo bude nasledovať

07.01.2020 3 z 5

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Z Greenových kníh je myslím najlepšia. Vždy sa mi páčilo, že aj napriek primárnej téme a cieľovému publiku - prvá láska pubertiakov, sa nekončila happyendom. Príbehu to dodávalo autentickosť, zobrazovalo smutnú skutočnosť, že všetko vždy nedopadne dobre, aj keby sme veľmi chceli.

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Hmm, kde začať...Pustila som sa do nej najmä kvôli Johnovi, od ktorého som už predtým čítala viaceré knihy a páčili sa mi, ale toto bolo také... Neviem, v porovnaní s jeho preddzádzajúcimi sa mi to zdalo slabé, LGBT tematika tiež nebola spracovaná bohvieako, rozhodne som už čítala lepšie príbehy rozoberajúce danú tému.

04.01.2020 1 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

O Zaklínačovi som počula samé chvály, preto som si knihu koniec-koncov kúpila, ale mám z nej rozporuplné pocity. Oceňujem štýl písania, čítalo sa to ľahko, na čo som si však celkom nevedela zvyknúť bolo striedanie prítomnosti s rozprávaním v minulosti. Inšpirácia disneyowkami (resp. rozprávkami) bola v mnohých momentoch očividná, musím však priznať, že v Zaklínačovi som niečo také nečakala. Z rozprávania či recenzií iných ľudí som mala pocit, že celá séria je dosť temná a Geralt je hrozivý, mocný bojovník, čo som však pri čítaní necítila. Samozrejme, v texte bolo naznačené, že ľudia od neho bočia, ale inak... Neviem, možno v neskorších dieloch sa dočkám, zatiaľ ma to až tak neohúrilo. Čítanie to bolo príjemné, ale z fantasy žánru som v rukách držala už aj lepšie knihy.

04.01.2020 3 z 5

Chlapec, ktorý patril moru Chlapec, ktorý patril moru Denis Thériault

Krásna kniha, krásny príbeh. Poetické rozprávanie o priateľstve dvoch zdanlivo úplne odlišných chlapcov, ktorí si k sebe našli cestu, na pozadí ktorého sa vykresľuje omnoho hlbší a bolestnejší obraz. Vyrovnávanie sa s nepríjemnými skutočnosťami - strata rodiča, život polosiroty, násilnícky otec, boj o uzdravenie matky, klamstvá - a ako všetko svinstvo sveta dokáže poznačiť aj tých najnevinnejších z nás.

04.01.2020 5 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Ako tak čítam komentáre (najmä tie negatívne), tak mám pocit, že čitatelia, ktorí z knihy neboli až takí nadšení, ju čítali len s vidinou humoru, zasmiatia sa. O tom ale tá kniha nebola. Samozrejme, boli tam aj vtipné momenty, no skôr sa zameriavala na psychológiu človeka (ako spôsob života rodičov vplyvňuje deti a celý ich život), na vzťah medzi rodičom a dieťaťom, ktorý je nie vždy ideálny (pretože aj ten je poznačený výchovou a správaním rodičov) a či chceme alebo nie, nie vždy si s mamou či otcom máme čo povedať a potom to tak vyzerá - rozhovory o ničom, vata na vyplnenie ticha. Tá kniha nemá byť len vtipným, autentickým zobrazením vzťahu rodič - dieťa, ale analýzou človeka. Aspoň podľa mňa. Od Hakla to bola prvá kniha, ktorú som čítala a určite ešte siahnem po ďalšje od neho.

Odd. špekulácií Odd. špekulácií Jenny Offill

Ak máte záujem o niečo netradičné, no napriek tomu príbehové, toto je tá pravá kniha pre vás. Autorka dejovú líniu, v ktorej odhaľuje vnútorný aj vonkajší život ženy/manželky/matky a rozoberá podoby a progresy vo vzťahu, pretkáva rôznymi citáciami a digresiami.