Bonda Bonda komentáře u knih

Lapálie v Lampálii Lapálie v Lampálii Martin Šinkovský

Napínavý příběh, šikovné napsaný. Místy celkem drsný. Dobrodružství pidilidí, kteří to nemají lehké a musejí se pouštět do opravdových dobrodružství. Několika motivy připomnělo Tobiáše Lolnesse.

10.09.2023 5 z 5

Supermáma Supermáma Lucie Sunková

Neurazí. Veselé. Předává pozitivní hodnoty přátelství a solidarity. Kapka stereotypů. Kapka humoru. Vhodné spíš pro starší školkový věk. Hlavní hrdina a zároveň vypravěč je uvěřitelný a je to chlapeček školkového věku.

10.09.2023 4 z 5

Ondráškova abeceda Ondráškova abeceda Lenka Kosková Třísková

Hodně nadprůměrná knížka prvního čtení. Klade mnohem větší nároky na čtenáře než většina těch realistických příběhů pro šestileťáky, v nichž se zobrazený pidisvět točí kolem koťátek nebo "zlobení". Tady jsme ve světě na rozhraní reality a snu a hlavní roli hraje jazyk. Dětští hrdinové procházejí komnaty (stránky slabikáře), ve kterých vždy vládne písmeno a všechny předměty jsou organizovány podle něj. V komnatách je ale nelad a konflikty, děti je musí smířit a vyřešit, aby postoupily dál. Ale pozor, řešení musí být v souladu s vládnoucím písmenem. Takže zlý Žralok, který terorizuje všechnu Žoužel na své stránce, se může buď nechat proměnit v mírumilovnou Želvu (což nechce), nebo pochopit hodnotu spolupráce a tolerance a přihlásit se k Životu, kterému přenechá vládu na své stránce. Výborný nápad! Těšila mě spousta slovních hříček a obecně nebývalá hravost. Velmi doporučuji jako rozšíření běžné dětské četby o experimentální tón. Alenka v říši divů či Anička Skřítek nemohly projít dějinami nepovšimnuty a bez nástupců. Díky za ně.

10.09.2023 5 z 5

Johan už není sám Johan už není sám Henrik Hovland

Jednoduchý, ale působivý příběh o tom, jak pozvolna se ze dvou jedinců stane pár. Moc se mi líbilo pomalé tempo vyprávění, zázrak vzniku i prohloubení vztahu tím vynikne. Moc se mi líbí i to, že ti dva zubatí tvoři, kteří v sobě navzájem našli zalíbení, nejsou podle ilustrací pro nás ani trochu krásní (odhaduji podle většinového vkusu). Knížka mě chytla.

07.09.2023 5 z 5

Tady straší naši Tady straší naši Daniela Krolupperová

Pěkný je moment překvapení, když zjistíme, čím je rodina zvláštní (viz anotace). Hezké je i celkové vyznění knihy ve smyslu, že i staré rodinné spory je možné urovnat a že je škoda se o to nepokusit. Text je obdařený lehkostí, jemnou fantazií. Sympatická, ale nepříliš výrazná jednohubka.

07.09.2023 4 z 5

Lucinka a pohár trpělivosti Lucinka a pohár trpělivosti Jana Hlavatá

Překvapilo mě docela svěží vyprávění i neotřelý nápad hlavní zápletky. V záplavě banálních příběhů plných stereotypů, kterých je pro tuto věkovou skupinu tolik a které jsou lehce zaměnitelné, se mi to zdá jako příjemný kousek. Možná trochu jednooký mezi slepými. Zajímavá je postava chytrého školkového chlapce Matěje, který má svá tajemství a nikdo si s ním nehraje. Ale podnikavá hlavní hrdinka potřebuje jeho bystrý mozek, a tak si k němu i přes nevelkou počáteční důvěru najde cestu. Živý svět postav i prostředí (sklep) a nepředvídatelný děj s dobře dávkovanými zvraty. Dobré.

06.09.2023 5 z 5

Ňouma z áčka Ňouma z áčka Ivona Březinová

(SPOILER) Knížka je určitě zajímavá jako výkop pro rozhovor s dítětem. Je tam řada situací, ve kterých se hlavní hrdina rozhodne zachovat pasivně, nebrání se nespravedlnosti a nebo něco nepochopí. Ale nezdá se mi, že by tam byla zobrazena funkční strategie, jak z pozice outsidera ven. Toníkovi pomohla ohromná náhoda, že se dostal do situace, v níž si byl oproti ostatním dětem jistý, protože mu byla známá, a dokázal se pak chovat rozhodně. Co si z tohohle rozuzlení vezme čtenář outsider pro sebe?

02.09.2023 4 z 5

Adélka a Zlobidýlko Adélka a Zlobidýlko Ivona Březinová

Knížka má složité a kontroverzní téma: zlobení. Jeho pojetí mi osobně nesedne. Už na první straně můžeme odhadnout, jak to má asi autorka uspořádané v hlavě. Adélka tu říká psovi: už jsem druhačka, musíš mě poslouchat. Postavy v knize mají svou hierarchii a ty nižší osoby v hierarchii poslouchají ty nahoře. Pokud se to nestane, tak dotyčný "zlobí". A to není fajn. Jak říká tatínek: "Kdo zlobí, na toho se ostatní zlobí." Adélka například během vyučování vstane a jde se podívat z okna. Pak si v lavicí kreslí jezevčíka. A to je zlobení. Za poklesek podobně závažnosti vede Adélku školník po chodbě za ucho. Adélka hrozí pejskovi výpraskem... Na druhou stranu se mi líbí zobrazené záchvaty zlobení u dospělých, které ukazují, že dospělí mají povinnosti (kromě toho, že musí být uctiví k nadřízeným).

24.08.2023 2 z 5

Chobotem sem, chobotem tam Chobotem sem, chobotem tam Ivona Březinová

Ale asi spíš ano, jednoduché, celkem radostné, relativně svěží. Není to žádná Alenka v říši divů, ale ani si na to nehraje. Schází tam nějaký výraznější nápad. Přesto se docela těším, až to dcerka jednou přelouská: parta dětí, mládě, pravěk, tajemství (ač tak nerealistické, to je pro mě jeden ze slabších bodů děje...) - to ji asi chytne.

21.08.2023 4 z 5

Ztracená náušnička Ztracená náušnička Daniela Krolupperová

Je to postavené na sentimentálním dojetí z potenciální svatby. Nevím, jestli tohle téma šestileté holčičky prožívají. Já ne, a tak pro mě kniha neměla kouzlo.

21.08.2023 3 z 5

Kuba nechce číst Kuba nechce číst Petra Braunová

Váhám, jestli své předškolačce knihu číst. Ale asi ne, přestože některé části se mi dost líbí. Ráda bych, aby učení neviděla jako něco otravného, k čemu je potřeba vnější motivace, ale jako svůj vlastní zájem, který dává smysl, je zajímavý a je jí ku prospěchu. Pro jiné děti, které už jsou zničené 1. třídou, možná bude četba terapeutická.

21.08.2023

Neviditelná Zuzanka Neviditelná Zuzanka Eduard Petiška

(SPOILER) Melancholická kniha, ale ještě s mírou, smutek není trýznivý, je jen v pozadí. Výborně zachycená přechodná (nebo snad i dlouhodobá?) osamělost děvčátka, které disponuje bohatým vnitřním světem a několika přece jen fungujícími vztahy v rodině (maminka, babička). Kniha je napsána s lehkostí i hravostí, zobrazený dětský svět je bohatý až čarovný a fantazie má malá hrdinka i její autor habaděj. Možná, že i dětský čtenář víc pocítí hodnotu mezilidských vazeb díky takové knize než při četbě rozjásaných knížek o přátelství.

21.08.2023 5 z 5

Děti z naší vily Děti z naší vily Alice Rossi

Vypravěčka je velmi nevěrohodná. Takhle frázovitě a uměle se obvykle děti nevyjadřují, ani takhle nepřemýšlejí. Další postavy jsou ploché, povrchní. Sympatické je, že kniha zachycuje fungující, dokonce láskyplnou komunitu. Dospělí se vzájemně podporují, věnují se společně požitkům, na které je kladen důraz, a pečují o pohodové dětství svých malých kamarádů. Nikde není ani mráčku, pražský život bezstarostně plyne v kafíčkách, pěkných autech, šatičkách a barbínách. Nesympatický je konzumní a kýčovitý podtón společného spolužití.

19.08.2023 3 z 5

Rošťák Oliver Rošťák Oliver Petra Braunová

Tematicky roztříštěná, neucelená kniha. Líbí se mi zobrazení školkové učitelky. Jinak je to pro mě mišmaš naťuknutých předmětů: nový sourozenec, genderová identita, školka v přírodě, válečný sirotek, přátelství, vážné zranění... vše se mi zdá trochu nedotažené a na konci si po pravdě stěží vybavuju začátek.

19.08.2023 3 z 5

Johana s dlouhýma nohama Johana s dlouhýma nohama Petra Braunová

Moc se mi líbí střídání perspektivy vyprávění. Je to nový čtenářský zážitek pro pětiletou dcerku a spolu jsme si tuhle její významnou zkušenost užily. S hodnotami v knížce nemám problém. Prožitky dítěte, které osamí v bytě, jsou popsány živě a uvěřitelně, pěkně. To je v knize nejvýraznější, zbytek příběhu nejspíš zapomenu, jakkoliv jde o zobrazení citově silnějších dějů (třeba návštěva noční zubní pohotovosti), ale nejsou už tak zajímavě zpracovány. Jako by se autorka nadechla k náročnější práci, ale v půli ji došel dech a pak už jen rychle dořekla zbytek svého vyprávění.

19.08.2023 4 z 5

Říkanky ze školky pro kluky a pro holky Říkanky ze školky pro kluky a pro holky Klára Černá

Básničky a i několik písniček s rozepsanými pokyny k souběžným pohybům (ve stylu Kutálí se brambora).

15.08.2023

Dyslexie: Texty a hry pro děti s dyslexií Dyslexie: Texty a hry pro děti s dyslexií Iva Strnadová

Vizuálně přitažlivá kniha určená dětem na 1. stupni, zhruba od devíti let. V každé krátké povídce je několik nesmyslů, které má čtenář odhalit. I další úkoly působí relativně zábavně. Mezi podobnými publikacemi mě zaujala tato zatím nejvíc.

10.08.2023

Pojď s koťaty do školy Pojď s koťaty do školy Ljuba Štíplová

Ilustrace mi přijdou vkusné, úkoly zajímavé. Pro mě patří k lepším sešitům tohoto typu.

30.06.2023

Aby oslíci měli kde spát Aby oslíci měli kde spát Milena Lukešová

Obsahuje např. povídky Zlatohlávek, Linda a linduška, Holčička a motýl nebo Jakub a babí léto. Také básničku Paví očko, dobrý den! Klasika pro malé čtenáře.

29.06.2023

Maxi škola Maxi škola Edita Plicková

Používá pouze velká tiskací písmena, ale v takové míře a takovým způsobem, že věřím, že se na téhle knize dítě se znalostí písmen krásně může rozečíst. Písmena jsou výrazná, tučná, tištěná velkým fontem. Obsahuje řadu jednotlivých slov a krátké texty.

29.06.2023