Bonda Bonda komentáře u knih

Výkladový slovník Výkladový slovník Olga Stehlíková

Kniha ve mně probouzí velkou náklonnost. Vidím tam několik příležitostí: sejít se s dítětem nad jeho každodenní citovou zkušeností, dozvědět se o ní něco. Druhá: umožnit dítěti, aby si ji trochu uvědomilo a udělalo si od ní malinký odstup. Třetí: nechat mu zakusit klopýtnutí nad řečí a třeba i přemýšlení nad ní. Táta zívá pohádku: co to může znamenat, jak to asi vypadá? Co jsou ležaté dny? Čeho je tma plná? Co slibuje ráno? A proč je knížka otvírací svět? Věřím, že Výkladový slovník může podpořit schopnost vnímat "bonusové" možnosti jazyka. V tohle případě vidím jako tu extra funkci jazyka poezii, tu propletenou dvojici jazyk-zkušenost. A dobrodružství jejího propátrávání zevnitř může začít.

30.03.2024 5 z 5

Karolína. Stručný životopis šestnáctileté Karolína. Stručný životopis šestnáctileté Iva Procházková

Klidně bych dala číst třináctileté dívce. Hlavní hrdinka je předčasně vyspělá. Ve třinácti se šťastně zamiluje do dospělého chlapce a ta láska působí jako hluboký vztah svou inteligentních lidí. Oba mají vlastně příkladnou lidskou úroveň a opravdovost. V tom na mě kniha působila nerealisticky, zato ale didakticky. Oba hrdinové jsou velmi chytří a vzorní. Dívka je šikovná vypravěčka a podělí se o mnoho užitečných i zajímavých myšlenek o životě, které podle mého názoru dobře padnou do vnitřního světa dospívajících, a přesto nejsou banální ani tuctové.

29.03.2024

Pár nohou Pár nohou Monica Dickens

Kniha, kterou čtu opakovaně. A nejčastěji, když se mi zrovna nedaří. Beru ji i jako učebnici psaní, protože autorka dokáže velmi málo slovy vtipně charakterizovat postavu nebo událost tak, že ji plasticky vidíte. Jde o vzpomínky autorky na roční nemocniční službu. Zachycuje dřinu a tvrdý chléb nemocničních ošetřovatelek. Pokud byl nálet, mohlo se stát, že uprostřed noci přivezli do nemocnice desítky zraněných lidí. Autorka výmluvně zachycuje vše pohlcující tělesnou únavu, ale hlavní pozornost zaměřuje na kolegyně ošetřovatelky (zejména ty služebně vyšší, protože sama byla začátečnice) a vztahy mezi nimi. Je značně kritická a pokud je svědkem hlouposti, snobství, povýšenosti, pokrytectví, žárlivosti, nadutosti, nezvládnuté ctižádosti nebo jakékoliv jiné slabosti, neopomene je vtipně zdůraznit. Sama se vykresluje jako bytost s vlastním názorem a znalostí svých práv a jako tichou rebelku, která se na svět nemocnice dívá s vnitřním nadhledem (někdy i svým způsobem přezíravě). Neschází jí sebevědomí a dokáže se bavit.

27.03.2024 5 z 5

Celie si vymýšlí Celie si vymýšlí Elena Fortún

Pozoruhodné nahlédnutí do života a myšlenkového světa sedmileté holčičky žijící ve 20. letech 20. století v dobře situované španělské měšťanské rodině. Zajímavý materiál.

18.03.2024

Jednu jí vrazím! Jednu jí vrazím! Elisabeth Zöller

Parta dětí hledá společně cestu, jak se postavit šikaně. Rodiče ani učitelka nejsou funkční spolupracovníci, děti se vzchopí samy a teprve tak rozhýbají dospělé. Dobré, ale příliš rychlý závěr.

18.03.2024

Neviditelný Vítek Neviditelný Vítek Astrid Frank

Skvělé pro děti pro uvědomění základních vztahových věcí ve školní třídě. Šestiletá dcera o ději přemýšlela, padlo hodně otázek. Já si knížku zamilovala na první přečtení a už jí mám připravenou jako dárek do budoucí školy, až přijde čas. Aby se mohl děj rozvinout, učitelka v příběhu hrála pasivní úlohu, tak snad to tak nebývá i v realitě. Výraznou postavou je holčička, která se odvážně zastane šikanovaného kamaráda. Jedna z mnoha hrdinek svého typu. Malá rytířka.

09.03.2024 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Příběh je strhující a zajímavě prostý, čistý, bez odboček, zajímavostí a postranních zápletek, které mě ve fantasy literatuře ruší a odvádějí od středu sdělení. Tento příběh se spoléhá jen sám na sebe. Zároveň zanechává otázky po svém významu. V hlavě se mi stále častěji ozývalo slovo mýtus. Černo bílá polarizace (dobro a zlo), strohost a čistota vyprávění jako vysoustruhovaného z jednoho kusu, děj sahající mimo oblast života. A ústřední dvojice, kdy jeden chlapec je dokonalý jako Ježíš (a také se obětuje) a druhý je jeho kopie, pouze s přidaným lidským rysem: s nedokonalostí. Mimo to pokládám knihu za dobrý prostředek, jak ukázat dětem, co je to politická tyranie a policejní stát. Jsou zobrazeny velmi názorně.

04.03.2024 5 z 5

Byla jedna moucha Byla jedna moucha Daisy Mrázková

Jak zo ta Daisy Mrázková dělá, že po přečtení jejich textů člověk cítí, jak je svět a život tajemný a zvláštní? Jednou větou máchne jako jedním tahem štětce na miniaturní japonské krajině s rákosem a žábou, a jsme v tom prožitku. A přestože používá fantaskní motiv (mluvící zvíře), tak cítíme, že jde o náš reálný svět: svět, ve kterém se hádají děti, drak se chytí ve větvích a tam pak měsíce visí, svět, v němž můžeme dát věcem CENU a dokážeme nahlédnout svou chybu a napravit ji. Svět s obrovskou minulostí a rozlohou, svět nekonečných dálek. Jaké události to jsou. Jaká dobrodružství.

27.02.2024 5 z 5

Ema nejde do školky Ema nejde do školky Jana Klimentová

Maminka se stará o miminko a komunikaci se starší pětiletou dcerkou ani trochu nezvládá. Je direktivní, trestá za nic, a to i fyzicky. Ema zareaguje dobře: vzbouří se. Maminka nakonec aspoň lehounce uzná chybu a slíbí napravení. Moc bych jí teda nevěřila. Za mě se měla omluvit mnohem víc. No co, je to jen kniha... Ale bylo mi Emy i jejích čtenářek líto. Zaslouží si důstojnější zacházení.

26.02.2024 3 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Je to skvělá próza, velmi působivá. Nevěřím ve znásilnění jako začátek lásky. V tomhle směru mi přijde próza jako typický kýč, ač bravurní a strhující. Líbí se mi velmi podoba jména Marketa s krátkou druhou slabikou a nechápu, proč se protahuje. Je to škoda. Vančura žádnou "Markétu Lazarovou" nenapsal.

25.02.2024

Pohroma s dortem Pohroma s dortem Sarah Welk

Pohodová, veselá, nenáročná kniha o dvou podnikavých sestřičkách z prostředí současného venkova. Věřím, že pobaví děti i dospělé.

25.02.2024 5 z 5

Heč, jdu do nemocnice Heč, jdu do nemocnice Nataša Tanská

Vypravěčem je hošík předškolák, který se trumfuje se sestrou, kdo prožije náročnější dobrodružství. Několikadenní pobyt v nemocnici je dobrá příležitost získat body. Rentgen, odběr krve... samé výzvy. Dětská perspektiva je docela věrohodná, realistický děj plyne rychle, autorka vyprávění ošperkovala i malými vtipy pro dospělé. Někdy trochu zvláštně (maminka natahuje ruku a vyhrožuje chapci makarenkem, tj. zřejmě pohlavkem). Celkově ale uvolňující čtení, které např. během návštěvy nemocnice může příjemně dítěti s rodičem posloužit.

25.02.2024 4 z 5

Děti krále Děti krále Max Lucado

Jednoduché a obsahové skvělé. Není třeba snažit se druhé oslnit. Chápu, že postava krále je zároveň symbol. Ale myslím, že vůbec nevadí, když tuhle náboženskou rovinu s dítětem při čtení pomineme. Příběh dává krásný a perfektní smysl i bez toho.

25.02.2024 5 z 5

Medvěd Tuli Medvěd Tuli Lenka Rožnovská

Holčička trpí pocitem viny a samoty po rozchodu rodičů. Kniha ukazuje léčivou moc doteků, včetně jednoho vnuceného objetí v řádu metodiky J. Prekopové.

24.02.2024

Neberte nám Ptáka Loskutáka Neberte nám Ptáka Loskutáka Pavel Brycz

Proč ne. Originální, trochu bláznivé, v druhé části celkem napínavé, psané s vypravěčským a hlavně jazykovým gustem. Pro předškolní dítě nebude myslím úplně srozumitelné, ale dítě v mladším školním věku si díky četbě může rozšířit slovní i myšlenkovou zásobu. Tipuju, že autor má rád Devatero pohádek a zejména Pohádku loupežnickou. A nejspíš budou v textu další odkazy. Logiku některých postav (Černá Sarapatka) jsem nepochopila a občas jsem měla jemné podezření, že se autor snaží dělat si legraci z věcí, kterým úplně nerozumí (subkulturní Sarapatka, logopedie...). Ale v tom barvitém řečovém a příběhovém toku se to smete.

24.02.2024

Petrklíče Petrklíče Olga Hejná

Je to taková idyla o rodině se čtyřmi dětmi z dob, kdy si předškolní děti v houfu běhaly po městě a na vlastní pěst objevovaly nekonečné zvláštnosti světa. Zdá se mi trochu klouzat po povrchu. Dospělí jsou většinou hodní, počasí chystá různá malá dobrodružství, mamka, táta i babička mají plné ruce práce a děti jsou okolnostmi vedeny k samostatnosti a soudržnosti. Pěkná, kultivovaná a laskavá, ale ne úplně výrazná próza. Autorka do děje nezakomponovala konflikt ani napětí. Některé reálie jako třeba mandl nebo cesty pro noviny už dnešním dětem mnoho neřeknou.

24.02.2024 5 z 5

Jak jsem dostal ségru Jak jsem dostal ségru Blanka Čapková

Dost věrohodné vyprávění sedmiletého chlapce o pocitech, které zažívá ve škole, v rodině, s kamarády. Nejvíce prožívá svou potřebu pozitivní zpětné vazby od rodičů a učitelky, která toho zneužívá a manipuluje děti metodou cukru a biče. V tomhle směru je kniha portrét dítěte závislého na hodnocení ostatních. Může nám dospělým pomoct uvědomit si křehkost a vnitřní nesamostatnost dětí, a to i těch relativně "zlobivých".

24.02.2024 5 z 5

Ty máš ale odvahu! Ty máš ale odvahu! Brigitte Blobel

Relativně jednoduchý a dost mrazivý příběh o tom, jak se chlapec odhodlával přiznat k podvodu, aby zachránil vážně šikanovanou spolužačku. Čte se dobře. Trochu mi scházela katarze a uvolnění po dramatickém, drsném ději. Konec přišle náhle.

23.02.2024 5 z 5

Terinka Terinka Olga Hejná

Imaginativní, nápadité. Fantazijní a intelektuální výzva pro dítě i dospělého. Překvapivě dobré. Tahle autorka je pro mě příjemně překvapeni, že nejen Daisy Mrázková dokázala básnit v próze pro děti. Jsem zvědavá, jestli se paní Hejné podařilo ještě něco tak mistrně jako autorsky ilustrovaná Terinka.

23.02.2024 5 z 5

Jak upír Uršulín o zuby a ke štěstí přišel Jak upír Uršulín o zuby a ke štěstí přišel Iva Hüttnerová

Upír se dobrovolně zbavuje své upíří identity a s ní i nesmrtelnosti, aby se zalíbil lidské ženě. Je to trochu jako Malá mořská víla naruby, v rozpustilém duchu a se šťastným koncem. Kniha je vysázena psacím písmem. Bohužel asi neprošla pravopisnou korekturou (takže upír nosí "cilindr").

14.02.2024 2 z 5