Blue Blue komentáře u knih

Totem vlka Totem vlka Ťiang Žung

Pěkné, smutné, nostalgické, pro našince jistě originální a tím i atraktivní svým tématem, ovšem zároveń i trochu mnohomluvné čtení. Myslím, že nějaké škrty by knize prospěly. Já autorovi věřím jeho obdiv k vlkům, ale nemusel to pořád dokola opakovat.

24.10.2019 5 z 5

V horách větrné řeky V horách větrné řeky František Běhounek

Dnes už skutečně (z hlediska současných nároků) poněkud zastaralá dobrodružná četba pro mládež, zaujme spíše starší čtenáře, kteří se rádi vracejí k četbě svého dětství. Jinak je to ale čtení kultivované, poučné a pro ty "starší ročníky" veskrze příjemné.

24.10.2019 3 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Tady opravdu nevím, co napsat. Všiml jsem si, že spousta lidí to bere vážně, já jsem se knihou protrpěl a mám velké pochybnosti, zda je to vůbec literatura. Asi je, ale ne pro mne. Přitom jiné knihy od Rudiše jsem i pochválil. Toto ne.

25.08.2019 2 z 5

Hynce Ptáček z Pirkštejna Hynce Ptáček z Pirkštejna Martin Šandera

Je záslužné, že se někdo rozhodl věnovat se pozoruhodné osobnosti Hynce Ptáčka. Období mezi bitvou u Lipan a nástupem Jiřího z Poděbrad na trůn je obdobím, o kterém širší veřejnost (a to myslím zájemce o historii) až tak moc neví. A to je i základem mé výtky. Při četbě knihy jsem si několikrát uvědomil, že bych přivítal, kdyby se některému problému či osobnosti autor věnoval poněkud více, věnoval mu nějaký vysvětlovací odstavec, zasadil událost více do kontextu. Měl jsem pocit, že sází jména a události tak suverénně jako by předpokládal, že to přece každý ví. Ale neví.

15.08.2019 4 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Dle mého se jedná o velmi suverénní výkon, jak co se týká stylu a schopnosti upoutat čtenáře, tak co se týká vhledu do životů jednajících postav, tedy znalosti prostředí a životních postojů lidí "rázovitého regionu". Jinými slovy: autorka skutečně ví, o čem píše. A píše to velmi dobře.

15.08.2019 4 z 5

Amerika prezidenta Granta Amerika prezidenta Granta Josef Opatrný

Sympaticky přehledná kniha doplněná vkusně značným množstvím dobových reprodukcí. Informační přínos stoupá s tím, jak málo čtenář viděl filmových westernů a četl kovbojek. A naopak.

08.08.2019 4 z 5

Tokeah aneb Bílá Růže Tokeah aneb Bílá Růže Charles Sealsfield

Zájemcům o indiánskou tematiku (ale nejen jim) lze knihu klidně doporučit. S malým upozorněním, že kniha byla napsána ve dvacátých letech 19. století, čemuž také odpovídá příběh a styl vyprávění. Ale Coopera čteme (někteří) také dodnes. Kdo by se s archaickým podáním přece jen tak úplně nesžil a přesto by chtěl vědět, o čem to je, může sáhnout po stručném převyprávění Arna Krause s názvem Dívka od řeky Natchez.

30.07.2019 4 z 5

Vítr smrti Vítr smrti Zane Grey

Poněkud kostrbaté vypravování, pasáže, které řekněme ujdou, byly střídány pasážemi, které nedávaly tak úplně smysl, nebo byly dost naivní. Ale nehledejme v tom žádné umění, je to Zane Grey. Kterému se ovšem myslím "kovbojské" příběhy, alespoň některé, podařily více.

15.07.2019 3 z 5

Následník trůnu Následník trůnu Ludwig Winder

Je to opravdu velmi obratně a čtivě napsáno a navzdory tomu, že víme, jak "příběh" dopadne, má kniha díky působivě líčené přípravě a provedení atentátu i dramatické vyvrcholení. Doporučuji.

15.07.2019 5 z 5

Země dokořán Země dokořán Bohumil Říha

Je to takové lidové čtení, celou dobu mi to připomínalo Karla Václava Raise nebo Jindřicha Šimona Baara. Takže mě to vlastně dost překvapilo. Čekal jsem nějaký angažovaný schematický kolonizační román, ale nic takového se nekonalo. Naprostým překvapením pak pro mne byla absence politiky. Ne že by mi chyběla, ale měl jsem knihu podle literárně historických příruček nějak zaškatulkovanou a ukázalo se, že je to poněkud jinak. Lidové čtení o dvou rodinách, které rok po válce přišly do Orlických hor a usídlily se ve dvou chalupách po Němcích. Nic víc, nic míň.

02.07.2019 3 z 5

Zamřížované zrcadlo Zamřížované zrcadlo Ivan Olbracht (p)

Četlo se mi to špatně, nebavilo mě to, byl jsem rád, když jsem měl čtení za sebou a mohl jsem si odškrtnout další položku ve Čtenářské výzvě. Připouštím, že to není nějaký hlubokomyslný rozbor, ale pouze bezprostřední čtenářský dojem. Ale o ten jde koneckonců především.

28.06.2019 3 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

To je prostě Petr Stančík, autor jistě ne pro každého, ale hlavně pro ty, kdo se chtějí literaturou bavit a jsou ochotni konzumovat nápady jeho patrně neomezené fantazie. Autor pro literární labužníky. Gloglobus a koksommeliér, to si budu pamatovat.

17.06.2019 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Je to originální kniha, zručně napsaná, velmi dobře se čte. Každopádně ji všem doporučuji. Po přečtení mi ale přece jen vadilo, že to neskončilo tak, jak jsem očekával. Čekal jsem, že všechny ty nápady, dějové linie, určité snad zdánlivé nelogičnosti do sebe nějak zacvaknou, že to bude krásné finále, po kterém se vše vyjasní a já budu naprosto spokojen. Ale ono to do sebe nezacvaklo.

04.06.2019 4 z 5

Štvanice Štvanice Clive Cussler

Příjemný relax. Dobrá oddechová četba.

29.05.2019 4 z 5

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Četl jsem knihu na zahradě a popíjel u toho pivo. Ideální kombinace, když čtete o Haškovi. Po knize jsem sáhnul kvůli námětu, který mne zaujal svou řekněme neotřelostí, možná ještě větší požitek než ze samotného obsahu jsem pak ale měl z formy. Napsáno je to výborně. A vtipně. Doporučuji.

27.05.2019 5 z 5

Zahalte jí tvář Zahalte jí tvář P. D. James (p)

Jak už tu bylo mnohokrát uvedeno, je to klasická anglická detektivka. Snad se k tomu dá dodat, že je dobře a kultivovaně napsaná. Klidně to uznávám, i když nejsem vyznavačem tohoto žánru.

17.05.2019 4 z 5

Motáky nezvěstnému Motáky nezvěstnému Karel Pecka

Zpočátku jsem si říkal, že je to úžasné čtení, že vedle jisté "dokumentární hodnoty" to bude i slušný čtenářský zážitek. Tak dobře se to četlo. Ale s přibývajícími stránkami se to nějak zamotalo a četba se stala mírně obtížnější. Každopádně je to ale kniha, kterou stojí za to doporučovat. Zejména kvůli té "dokumentární hodnotě".

16.05.2019 4 z 5

Doktor Proktor a prdicí prášek Doktor Proktor a prdicí prášek Jo Nesbø

Je to milé počtení, někdy trochu přitažené za vlasy, ale vcelku důmyslně promyšlené. Několikrát jsem se i upřímně zasmál.

16.05.2019 4 z 5

Zima v kaňonu Zima v kaňonu Walt Morey

Pěkný příběh, který ovšem je třeba dnes už vzít trochu s nadhledem, protože je to přece jen poněkud naivní a idealistické čtení. Ale ten, kdo má takovéto knihy z přírody a o přírodě rád, to rád přijme.

06.05.2019 4 z 5

Světy disentu Světy disentu Jonathan Bolton

Rozhodně to nejlepší, co jsem na dané téma četl. Charta a disent obecně je u nás brán příliš pateticky, oficiálně, což pak samozřejmě vzbuzuje někdy vůči těmto aktivitám i příslušné negativní reakce a podporuje i různé nemyslné fámy. Boltonova kniha disent odpatetizovává a zlidšťuje. Přináší uvěřitelný příběh, který všem doporučuji si přečíst.

21.04.2019 5 z 5