Světy disentu

Světy disentu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247928/bmid_svety-disentu-247928.jpg 5 2 1

Jaké mýty šíří západní novináři a historici o středoevropském odporu vůči komunistickému státu? Jak se na disent dívá americký historik J. Bolton? Všechno se odehrávalo ve zcela konkrétním prostředí a situaci, říká a popisuje jej vlastními slovy jeho účastníků a hojně cituje z dopisů, deníků i literárních děl. V jeho podání nejde tolik o politickou filozofii jako spíše o běžné zážitky. Disent je živým společenstvím lidí, kteří pochybují a pociťují nejistotu a rozhodně se nepokládají za žádné mesiáše. Vychází v edici Šťastné zítřky.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Academia

Worlds of Dissent: Charter 77, the Plastic People of the Universe, and Czech Culture under Communism , 2012

Blue
21.04.2019 5 z 5

Rozhodně to nejlepší, co jsem na dané téma četl. Charta a disent obecně je u nás brán příliš pateticky, oficiálně, což pak samozřejmě vzbuzuje někdy vůči těmto aktivitám i příslušné negativní reakce a podporuje i různé nemyslné fámy. Boltonova kniha disent odpatetizovává a zlidšťuje. Přináší uvěřitelný příběh, který všem doporučuji si přečíst.

Jonathan Bolton
americká, 1968