Beltrix Beltrix komentáře u knih

Král Lear Král Lear William Shakespeare

Zatím nejlepší Shakespearova hra, kterou jsem četla. Postava Leara je tak krásně komplikovaná - jeho pýcha, stáří, otcovství, to vše vytváří silnou kombinaci, která však brání čtenáři s ním plně sympatizovat.

10.04.2023 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Do této knihy jsem se pustila na základě poměrně kladných hodnocení seriálu a musím přiznat, že se mi tím vrátila čtenářská vášeň. Vstoupit do nového světa (a obzvláště toho fantasy) je vždycky vzrušující a GrishaVerse nezklame. Byť je kniha psána v první osobě, tak hlavní hrdinka působí sympaticky, takže se to dobře čte; mým hlavním zájmem ale zůstává tajuplný Darkling.

09.04.2023 5 z 5

Marie Stuartovna Marie Stuartovna Antonia Fraser

Život Marie Stuartovny, královny skotské, byl opravdu plný tragických událostí. Kniha Antonie Fraser mísí poměrně dobře fakta se čtivým příběhem, byť v žádném případě nejde o historický román.

10.02.2023 4 z 5

Ukolébavky Ukolébavky Jiří Zdeněk Novák

Nostalgický návrat do dětství prostřednictvím krásných veršovaných ukolébavek s nádhernými ilustracemi.

13.01.2023 5 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Obdivuju Johna Greena za jeho naprosto věrné popisy myšlenkových pochodů jeho postav. Aza a její spirálovitá úzkost mi byly okamžitě blízké. Byť se zde vyskytuje méně mrtvých hlavních postav než v jiných jeho dílech, tak stylem i námětem působí mnohem temněji, což je zajímavá změna od předchozích knih.

08.01.2023 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Téma knihy, o kterém jsem věděla jen málo, mě opravdu zaujalo, stejně jako příběh hlavních hrdinů z moderní doby. Malé příběhy velkých dějin, to Hájíček umí.

10.12.2022 5 z 5

Mansfieldské panství Mansfieldské panství Jane Austen

Příběh Fanny a jejího dospívání v bohaté rodině její tety byl zajímavější než Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek, přestože mnohem "didaktičtější", což se děje obzvláště v závěru, za který jsem musela ubrat jednu hvězdičku.

30.11.2022 4 z 5

Co by se stalo, kdyby tato knížka neexistovala? Vůbec nic. Byť mě v knížkách nikdy famfrpál nebavil, tak knížka o něm byla z nějakého důvodu mnohem zajímavější. Autorka tady zajímavě zařadila komentáře postav, ale jen velmi málo. Knize by určitě prospělo, kdyby jich bylo víc. A ilustrace, které by se do tohoto typu knih jednoznačně hodily, bych spočítala na prstech jedné ruky.

05.11.2022 2 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Po přečtení téhle knížky se cítím stará, byť jsem jen o deset let starší než hlavní hrdinové. Obávám se totiž, že období, kdy slova měla opravdu hluboký význam, kdy jsem mohla poznávat svět a jen zlehka ochutnávat jeho strasti, kdy bytí samo o sobě bylo elektrizující už mám za sebou. Nicméně bylo opravdu skvělé se do té doby vrátit a skláním se před autorem, že zvládl toto období tak bravurně popsat.

03.11.2022 5 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Opravdu skvělá kniha, které lze jen stěží něco vytknout - postavy působí realisticky a povětšinou sympaticky, děj svižně ubíhá a nepředvídatelně se kroutí a poněkud cynický náhled na celý příběh tomu dodává skvělou atmosféru.

27.10.2022 5 z 5

Rudá pyramida Rudá pyramida Rick Riordan

Klasicky dobrá kniha od Ricka Riordana, která poskytne vhled do světa tentokrát egyptských božstev. Bohužel na rozdíl od Percy Jacksona nejsou Sadie a její bratr příliš zajímaví vypravěči.

10.10.2022 3 z 5

Knih se jen tak nezbavíme Knih se jen tak nezbavíme Umberto Eco

Rozhovory mám ráda ve všech podobách a tahle sbírka rozhovorů má navíc ještě opravdu výrazný intelektuální přesah. Nabízí pohled na knihu jako médium, její vývoj i náznaky její budoucnosti, to vše doplněné osobními zkušenostmi obou zpovídaných.

02.10.2022 5 z 5

1 + 1 = 1: Rovnice života a symbiotická ®evoluce 1 + 1 = 1: Rovnice života a symbiotická ®evoluce John Archibald

Ideální kniha pro zopakování si informací z biologie, které jsme už možná ze školy zapomněli. Autor píše velmi přístupnou formou a nezaměřuje se jen na fakta, ale popisuje i průběh toho, jak vědci na určité objevy přišli.

19.08.2022 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Spojení Pratchetta a Gaimana přináší opravdu skvělý výsledek. Hrdinové jsou velmi působiví, situace, v nichž se ocitají jsou místy komické a místy napínavé, stylu psaní není co vytknout.

21.05.2022 5 z 5

Makbeth Makbeth William Shakespeare

Shakespeare mě nikdy moc neoslovoval, ale tohle dílo je výjimkou. Macbath je velmi promyšlená postava a jeho progres, či spíše sestup, je opravdu fascinující sledovat.

13.04.2022 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Už dlouho jsem si tak toužebně nepřála, aby hlavní postava konečně zemřela.

03.04.2022 2 z 5

Ilias Ilias Homér

Překlad Vladimíra Šrámka je opravdu vynikající, dává čtenáři možnost si vychutnat popisovaný příběh bez toho, aby musel mít po ruce vysvětlivky k porozumění rozsáhlých epitet používaných k popisu jednotlivých postav a především bohů.

04.03.2022 5 z 5

Krev polobohů Krev polobohů Rick Riordan

Závěrečné díly to mají vždy těžké, ale myslím, že Krev polobohů se povedla.

09.01.2022 5 z 5

Hádův chrám Hádův chrám Rick Riordan

To, že se autor rozhodl věnovat každé postavě stejný počet kapitol, vedlo k tomu, že jsou kapitoly velmi krátké a nepůsobí jejich dělení přirozeně. Jinak jde stále o fajn příběh, kde polobohové získávají schopnosti naprosto bez tréninku a bez větší námahy.

30.11.2021 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Děj a témata této knihy jsem znala již před čtením, ale překvapilo mě, jak dobře dokázala autorka vše podat. Navíc se jedná o jednu z mála opravdu povedených knih s dětským vypravěčem, který je opravdu uvěřitelný a sympatický.

27.11.2021 5 z 5