Král Lear

Král Lear je bezpochyby jednou z největších Shakespearových tragédií. Největší proto, že všechno dění a lidské konání v ní probíhá na obrovských pláních země i nebe. Několik postav v ní přehrává drama lidského údělu. Je to hra velmi konkrétní, fyzický detail v ní hraje mimořádnou roli, zároveň hra univerzální, hra o světě, který se otřásá v základech, hra, v níž se hroutí všechny tradiční hodnoty, hra vizionářská a apokalyptická. V samém srdci této Shakespearovy tragédie je obraz poutníka a cesty. Geograficky vzato putuje Lear ze svého sídla do Doveru. Ale jako každá cesta poutníka i Learova pouť má ještě jiný, daleko důležitější rozměr. Lear putuje z královského paláce do pusté přírody, od svých dcer Regan a Goneril ke Kordelii, od pýchy k pokoře, od panovačné a autoritářské sebestřednosti k soucitu a odpuštění, od koruny ze zlata, symbolu slávy, bohatství a moci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45308/kral-lear-Dk7-45308.jpg 4318
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

King Lear

Kniha Král Lear

Peleus

Nepovažuji dílo za jedno z autorových lepších. Ač obdivovatel Shakespearového umu (jedno, zda osoba tohoto jména existovala, či nikoli), svědomí mi nedovolí hodnotit vysoce pouze na základě oné sympatie.

Není tajemstvím, že hry, které by byly v rozporu s oficiálním postojem vládnoucích kruhů tehdejší doby, neměly šanci na úspěch. Příkladem, jak se básník pokoušel zalíbit, budiž hra Richard III., v níž autor záměrně zkresluje a prohlubuje negativní obraz krále, jenž neodpovídá historické skutečnosti. Pročež se nemohu zbavit dojmu, že i karty, s nimiž hrají vévoda z Albany, vévoda z Cornwallu či kladné postavy hrabat z Kentu a Gloucesteru jsou jakýmsi odkazem na politické poměry alžbětinské epochy.

Aniž bych zde podrobněji rozebíral zjednodušené vztahové vazby mezi postavami, chci dodat, že děj působí zcela neuvěřitelně, ba až primitivně (nechť laskaví čtenáři, obzvláště autorovi sympatizanti, prominou).

asodomkova
07.07.2018

Kniha, co o ní napsat. Začátek byl fajn. Uprostřed už mě ta radost začínala opouštět a přestávala bavit, ale pak najednou posledních asi 20 stránek jsem nemohla odtrhnout oči.

rarášek
08.08.2017

Skvělá tragédie. Po zkušenostech s Romeem a Julií a Hamletem ani tohle rozhodně nebyla chyba číst. :)

,,A může mi být ještě hůř. Není nám nejhůř, dokavad říci můžem : ,,Teď je nejhůř.""

Nita17
08.06.2017

Co čekat od tragédie? - v tomto případě totální rozklad rodiny a hodnot. A je-li to z pera "labutě avonské", tak snad není co dodat.

ZajDa37
15.11.2016

Ta hra je depresivní, apokalyptická, černá. A všechno utrpění těch postav a poloviny úmrtí pochází z rozhodnutí jednoho nešťastného krále. Vždyť kdyby byl trochu mírnější, trochu moudřejší, tak by se to nemuselo stát.
Hra je i symbolická. Nastupující nová generace, co se žene za úspěchem za mocí a za penězi, zatímco ta starší ustupuje, odchází do pozadí a umírá.
"Nikdo nikdy nenapíše lepší tragédii, než je Lear." G. B. Shaw

A na závěr ještě jeden citát:
"Leare, Leare, na bránu bouchej, kterou jsi vpustil hloupost dovnitř a rozum ven."

Daniel.95
25.04.2015

První polovinu jsem se hodně ztrácel v textu a v postavách až druhou polovinu jsem se pořádně zorientoval, moc mi to nezaujalo.

Petkon
17.12.2014

Nadčasová, geniální hra na opakované pročítání a promýšlení. Není třeba nic dalšího dodávat.

Pawlisman
04.02.2014

Jakou knihu si vzít na pustý ostrov? Krásné básně nebo Shakespeara. Dá se číst dokola a užívat a znovuobjevovat tu krásu jazyka. Je to skutečně génius, který předběhl dobu a dal světu tolik motivů, které se následně stále opakují. 8/10