babystar babystar komentáře u knih

Konec dobrodruhů Konec dobrodruhů Stanislav Šusta

Povídky o pohraničnících a jejich střetech s narušiteli hranic států Varšavské smlouvy. Podle obrazového materiálu se jedná asi o skutečné události. Takové akce by se teď občas hodily vzhledem k ilegálním migrantům. Námět zajímavý, literární zpracování mizerné.

12.01.2023 2 z 5

Stará stopa Stará stopa Jiří Martin

Zajímavá reportáž o dlouholetém pátrání po pravé totožnosti muže, který byl zadržen bez dokladů. Je to vlastně oslava mravenčí práce příslušníků sboru národní bezpečnosti v bývalém Československu. Pro dnešní dobu jsou zajímavé informace o řádění banderovců i o náboru špionů. Docela mne udivilo, jakou měl údajně vycvičený špion špatnou krycí identitu. Jen to docela zajímavý obraz pomalu zapomenuté doby.

11.01.2023 3 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Devátý příběh z romantické série Útěky, v němž se Izzy ujme svého dědictví a pokusí se s pomocí své matky a přátel proměnit skotský hrad v luxusní hotel. A Vánoce jsou k začátku kariéry jako stvořené. Příběh podle mne patří ze série k těm povedenějším, není tak "přeslazený", obsahuje i napínavé chvilky, seznámíme se se skotskými Vánocemi včetně receptů na chutná jídla a samozřejmostí je šťastný konec. Zkrátka příběh vhodný do svátečních zimních dnů.

09.01.2023 4 z 5

Případ čurací panny Případ čurací panny Jitka Ludvíková

Druhý příběh detektivní série Pavel Matouš o zlodějně a žárlivosti, ale i o tom, že "často je větší neštěstí, když tě druhý miluje příliš, než když tě opustí". Na autorčin styl jsem si sice už zvykla, ale tentokrát těch odboček bylo nějak příliš a často jsem musela usilovně přemýšlet, o koho se vlastně jedná. Příběh jsem chtěla zařadit do čtenářské výzvy pod téma "Hlavní hrdina je alkoholik", ale jako na potvoru se Matouš v této části rozhodl nechlastat.

06.01.2023 3 z 5

Sedmnáctka Sedmnáctka Jitka Ludvíková

První příběh z detektivní série Pavel Matouš o tom, že i "slušné rodiny" mají svá nepěkná tajemství, natož pak policista, který si léčí trauma z rozvodu alkoholem. Autorka se zaměřuje hodně na duševní život postav, který ovlivnil jejich chování v krizových situacích. Docela mne štvala ta posedlost Matouše jeho bývalou ženou Renatou. V příběhu vystupovalo tolik postav, že jsem pachatele neměla nárok ani odhadnout.

31.12.2022 4 z 5

Venuše Venuše Jitka Ludvíková

Třetí příběh z detektivní série Pavel Matouš. Ukázka toho kolik zla kolem sebe dokáže vyvolat arogantní, sebestředný a bezohledný chlap (Weber). Příběh to byl napínavý, vraha jsem vůbec neodhadla a chvíli mi trvalo si vůbec uvědomit, jak na něho přišel i detektiv Matouš. Dostala jsem chuť si přečíst i předchozí knihy série.

30.12.2022 4 z 5

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

Spíše psychologický příběh o vztazích partnerských a rodinných. Pachatele známe od začátku, tudíž vyšetřovatelce Haně jde o to, koho pachatelka kryje a co bylo motivem zabití. Zajímavé bylo střídání kapitol, v nichž události popisovala policistka Hana, s kapitolami, v nichž o svých duševních pochodech vyprávěla pachatelka Aneta. Musím se přiznat, že mne Hana pěkně "vytáčela" svým chováním ke svému značně tolerantnímu životnímu partnerovi a slabostí k prohřeškům svého parťáka.

28.12.2022 3 z 5

Asistent Asistent Johana Kral (p)

Další autorčina detektivka o psychicky nevyrovnaném člověku, který vraždí lidi. Svým způsobem to byla ukázka toho, že manželství jsou různá a někdy i hrůzná.
Až na občas slaboduchou konverzaci mezi kriminalisty se příběh četl dobře a měl spád. Podle mne byl lepší než první díl série "Tvář".

20.12.2022 4 z 5

Na statku a v chaloupce (3 povídky) Na statku a v chaloupce (3 povídky) Vítězslav Hálek

Příběh klasika české literatury jsem četla kdysi dávno jako půberťačka. Pamatuji si, že se mi líbil. S akčními příběhy dnešní doby nemůže soutěžit, ale je to milý příběh o tom, že bohatství není zárukou štěstí. Štěstí vás však může potkat třeba i v chudé chaloupce.

19.12.2022 3 z 5

Tvář Tvář Johana Kral (p)

Pokus o módní krvák odehrávající se v předvánočním Švýcarsku. Na prvotinu celkem dobré, i když něco tomu chybělo. Mám právě asi šťáravou náladu, takže jsem našla i pár nelogičností a chování policistů bylo taky občas na facku. Mám zkrátka raději detektivky z českého prostředí.

18.12.2022 3 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Pokračování osudů Sophie z Kavárny v Kodani. Tentokrát se dostala pracovně do New Yorku. Bylo to tak přeslazené, že mi bolely všechny zuby a samozřejmě happy end a zase jeden napravený cynik.

14.12.2022 3 z 5

Třetí strana mince Třetí strana mince Vítězslav Welsch

Pátý, docela akční, příběh ze série o detektivech z "Devítky". Detektiv Mráček s kolegy opět řeší dva případy. V prvním jde o vraždu lichvářky a ve druhém Mráček nechtěně "fušuje" do řemesla špionům a tentokrát mu jde opravdu o život. Škoda, že jde asi o poslední příběh, docela jsem Mráčkovi přišla na chuť.

08.12.2022 4 z 5

Žába na prameni Žába na prameni Vítězslav Welsch

Příběh je obrazem doby, která byla (je) rejdištěm podvodníků nejhrubšího zrna a spravedlnost byla (je) slepá. Čtvrtý příběh, v němž detektiv Mráček a spol. rozplétají další dva případy na téma: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Dvě vraždy a žádné stopy. Přesto důvtip, trpělivost a pozorovací talent pomůže policistům odhalit bytové zloděje i vraha "prefíkaného" podvodníka.

06.12.2022 4 z 5

Člun v mlze Člun v mlze Vítězslav Welsch

Co se všechno může stát, když zloděj okrade zloděje. Třetí příběh série, v němž detektiv Mráček zneškodní "nadrženého" Cyklistu, ale hlavně vyřeší rok a půl starý případ loupeže. Jde o typickou českou detektivku, která se zaměřuje hlavně na popis práce policistů.

04.12.2022 3 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Člověk by nevěřil, kolik zla a nenávisti se může skrývat ve zdech romantických beskydských roubenek, kde vlastně nikdo není šťastný.
Po poněkud delším "ponoru" do osudů hlavních hrdinů se rozbíhá napínavé hledání pachatele vražd realitních makléřek. Abych řekla pravdu, tak žádná z postav mi nebyla nijak zvlášť sympatická a pachatele jsem tentokrát neuhodla. Ovšem na své si přijdou milovníci horské přírody i milovníci a ochránci zvířat.

03.12.2022 4 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

První dojem - rozpaky. Přečetla jsem skoro všechny Hetešovy knihy a tato se mi zdá "bez chuti a bez zápachu". Stále jsem čekala na nějakou gradaci, vysvětlení, a stále nic. Dokonce i ten Hetešův humor mi chyběl. Zůstal sympatický hrdina, krásné ženy a skvostné pití. Sebekriticky přiznávám, že se mi kniha možná netrefila do nálady.

01.12.2022 3 z 5

Prokletí rodu Prokletí rodu Ilona Dobrovolná

Jsou tajemství, která se mají nechat raději spát. Dominik, novinář z malého města se tím neřídil a svou zvědavost zaplatil životem. Jeho kolegyně Alice, původně namyšlená Pražačka, která si teprve na venkově uvědomila, co trápí obyčejné lidi, by si nikdy nepomyslela, že jí bude tak záležet na odhalení pozadí kolegovy smrti, až jí půjde o život.
Velmi čtivá česká detektivka. Děj má spád i gradaci (v jednom místě jsem se fakt bála). Pachatel byl také docela dobře "zamaskován".

24.11.2022 4 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Patřím také mezi čtenáře těchto povídek díky čtenářské výzvě. Autor formou docela čtivých povídek vypráví epizody ze života pražského intelektuála-disidenta. Nejvíc se mi líbil Bedřišek a pak prodej vánočních kaprů. Ve všech dobách jsou lidé zlí a hodní, poctivci i podvodníci. A autor se na svět kolem sebe dívá s nadhledem. Nakonec totiž člověk zjistí, že všechno zlé je k něčemu dobré (přinejmenším příště nenaletí).

21.11.2022 3 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Knížka o životě obohacená krásným přednesem Marka Ebena.

11.11.2022 5 z 5

Deník zamilovaného viruse Deník zamilovaného viruse Benjamin Kuras

Milá jednohubka, v níž se zamilujete i do viruse - z dálky. Jako audiokniha načteno výborně.

11.11.2022 4 z 5