Atuin Atuin komentáře u knih

Ďáblové Ďáblové Tadeusz Nowak

Chtěla jsem jsem hned bezmyšlenkovitě pustit do následující knihy jakoby řekněme " série" a to Dvanáct, ale ne. Tuto knihu je třeba strávit a trochu nechat usadit. Neuvěřitelně poetickým jazykem na hranicí magického realismu je zde odvyprávěn příběh očima ženy, která popisuje neuvěřitelně živé a smutné věci. Přitom je v knize zrnko jakési zastřené bajkovosti, když autor za každou kapitolou odkazuje na nějakou konkrétní pověst či legendu. Kniha nese historický odkaz a umně zachází se čtenářem.

Až ten doslov z něhož jsem přečetla dvě stránky mě rozhodil když označil Polsko před válkou ( IIsv) jako zaostalou zemi. Někdo se asi nechal unést či ovlivnit, nebo prostě v době vydání musel. Smutné.

Dziękuję bardzo za wspaniałe (jakżeby inaczej) polecanke dla @esaczyta

24.03.2023 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Excelentní, mistrovské, dech beroucí. Člověk si to musí odžít, musí ten příběh a svět mít pod kůží, jinak si možno zlámat i vaz, zlomené srdce s tím musí počítat každý.

Hlavně je na této sérii vidět že ji nelze číst jednou, že aby ji mohl člověk porozumět musí ten příběh přijmout víckrát. Je vlastně hodně naivní si myslet že přečteme li jakoukoliv knihu jednou že jsme se s ní sžili.
Bez pardonu kniha ( knihy) mého života.

Přísahám na volavku

Powodzenia viedźminko. Powodzenia na szlaku...

Čteno v originále

Douška: Vidlička: s tím není třeba se trápit, prostě vám to nesedlo, to se stává. Obdivuji že jste i za takových okolností došla k poslednímu dílu. To se počítá.

21.03.2023

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Strašně mě mrzí že jsem o tomto díle dlouhá léta tak pochybovala a považovala jej za malém slabší díl série. Letošní re- reading mě vyvedl z omylu. Čtu v originále a úplně mě to zlomilo, rána za ranou a naprostá změna pohledu na tento fascinující díl, svět a vůbec. Že celá sága je nebetyčně skvělá o tom člověk ani psát nemusím. Banálních 5* je strašně málo. Svět který dráždí, zneklidňuje, ale zároveň naplňuje a je jistým zázemím.
Poklona.

20.03.2023 5 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

Kniha se mi nelíbila, nebylo to upřímné, bylo to umělé a navíc opakující se motiv české literatury tady dost silně zaostal. Prostě nikterak nevyniklo nic co zřejmě vyniknout mělo a mohlo a vyniklo pouze plytké opakování toho co není v knize až tak zajímavé. Nevadilo mi odkazování se spisovatelštinu, jelikož v určitých knihách se člověk může dost dozvědět o pozadí různých věcí. V únoru jsem četla Andromeda od Therese Bohnman a tam bylo dobře zaostřeno na vydavatelství a práci v něm ( což si dost lidí dost idealizuje). Tady mi to ovšem přišlo až snad prázdné, jako bych četla z jedné strany deníček, to trochu přehráním. Nevím. Nevadí mi nejasnost vyprávění, ani nejednoznačnost podkreslení postav ( tedy myslím) vadí mi ta dřina, která je z toho znát.

19.03.2023 2 z 5

Emma, faun a zapomenutá kniha Emma, faun a zapomenutá kniha Mechthild Gläser

Víte pokud první kapitola začíná větou:
" Jak je všeobecně známo, je na světě sotva něco krásnějšího než se po dlouhém odloučení vracet zpátky domů.",potom je těžké takové knížce vůbec co vytýkat, navíc vytýkat něco knize pro děvčata je úplné zvěrstvo. A tady navíc, tady je to kouzlo dané už samotným názvem, jménem hrdinky apod. Je to takové krásné pomrknutí na Jane Austen - a vy už jste v knize zabydlení předem, pokud tedy znáte něco málo od J.A.....Je to příjemné pohlazení po duši, a jsem ráda za tento překrásný úlovek v antikvariátu...

Knížečka s duší nemusí být vždy nutně staršího data a nemusí vždy nutně jít bo něco těžkotonážního...

14.03.2023 5 z 5

Sedmikráska Sedmikráska Jaroslav Durych

Tato útlá knížečka vás okouzlí speciálně jazykem a skladbou slov, s jakými autor hraje na city různě poschovavané mezi řádky i v některých slovech. Vyprávění není duté, je to takové snové avšak některé popisy svou realističností vyrazí dech.
Osobně nevím kterou autorovo knihu doporučit jako první, nejlepší je to nechat na náhodě. Jsou to knihy pevně zakotvené, vzdor matoucím prvkům, které člověka často vyvedou z míry.

14.03.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Lovias : drobný detail. V r. 2023 vás samozřejmě kniha nemůže ničím překvapit,v čase svého vydání by vás ovšem překvapila hodně. Zvláště když autorka tím udala trend a tón celé následující tvorbě. Navíc je to kniha v podstatě od 8 let, takové čtenáře si nezatížíte nějakými málo srozumitelnými a těžko přístupnými schématy, soustředíte se zejména na jazyk a příběh. A obojí je zde vytaženo tak aby dítě otáčelo stránku až do konce.
Strašně se mi líbí hodnotící systém u knih pro děti od některých dospělých, kterým tento žánr od jisté doby už evidentně nic neříká a vypadá to že četli v deseti letech Virgilla v originále. Přinejmenším. Nemusí být každý samozřejmě uchvácen ale uvádět důvody že to vlastně bylo příliš dětské a navíc že to nevyužilo potenciál zrovna v tomto případě je dost mimo, když celá série odstartovala nový potenciál v YA literatuře a literatuře pro děti ne li obecně ve fantastice. Celý ho překopala.
Asi tak

08.03.2023

Anna z Pětiměstí Anna z Pětiměstí Arnold Bennett

Anna je taková nemastná, neslaná postava. uvězněná v jistém prostoru a času, který jí bohužel nedovoluje - a vlivem ( nejen ) otce i zhoršuje - vystoupení z jisté zóny v níž zrcadlí vše co se jí vlastně příčí, ale nijak neví co s tím dělat. Postavy mají takové croninovské vzezření, napsané je to dobře ačkoliv vám postavy úplně k srdci nepřirostou.

08.03.2023 4 z 5

Kornélie Kornélie Beata Balogová

Uplný koberec slov, ktorý spája príbehy žien, ktorých mená sebou akúsi zodpovednosť a silu. Nakoľko je dôležité naša minulosť, naša krv, zákony ktoré si cez ňu odovzdávame, nakoľko ju možno alebo nemožno vytlačiť. A vlastne aj meno ktoré nám nedajú nami môže raz začať hovoriť.
A príbehy , nakoľko sú dôležité príbehy a ako veľmi sú vyrastené v nás a čo v nás obracia.

Veľmi ďakujem Renče za tip na knihu, síce o tom vôbec nevie, ale trafila sa úplne.

07.03.2023 5 z 5

Cesty hada na skále Cesty hada na skále Torgny Lindgren

Úžasná kniha, která ovšem zaručeně zlomí srdce. Mě úplně rozložila. Vím nemám co dodat. Na malém prostoru množství zapeklité pravdy a skutečnosti, obrázek lidských povah, který lze číst stále.

Jazyk je jako ruka, již se jeden druhého můžeme dotknout

06.03.2023 5 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

To je neuvěřitelně krásná kniha. Její citová rozvrstvenost a mnohomluvnost je nejen laskavá, ve smyslu hřejivá, ale lidská ve vztahu pravdivá.
Člověk ví opravdu přesně jaké postavy si má představit a ačkoliv na každého čtenáře vystoupí ze stínů jiná vize, budou to vize podobné. Je to překrásný ponor do lidských duší a překrásný závan lidského hlasu.
Přála bych si aby od autorky byly přeloženy i jiné knihy, které možná kvalitou tuto nepřeskočí, ale rozhodně jsou to vždy krásné kousky....kniha se zařadila do mých Top už navždy, protože český překlad je český překlad...
Překlad úžasný,

17.02.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

To jsou přesně takové knihy,kdy ze zajímavého námětu, prostředí a příběhu udělá autorka doslova katastrofu ve chvilce kdy hrdinové promluví nebo se mají zachovat nějak racionálně. Nevěříte jim pak vůbec nic a máte dojem že je to špatný kompars který se ztratil v jakémsi výzkumnickém prostředí...

16.02.2023

Čtyři vichry Čtyři vichry Kristin Hannah

Úplně nerozumím vysokému hodnocení. Příběh o silné ženě s tématem těžkého života vypadá jinak, toto je bohužel brutálně špatná telenovela kde nefunguje vůbec nic, ani postavy, ani dialogy,ani situace, které se mlátí od zdi je zdi. Od nepravděpodobných momentů jakéhosi melodramatu, až k erotickém románu, kde postavy sice mají vystupovat v kontextu doby, ale vůbec se jím to nedaří a zmateně pobíhají sem a tam a říkají co se právě hodí ačkoliv to vůbec nezapadá do příběhu.
Elsa je všechno jen ne silná hrdinka, to že to autorka bude stále omílat z toho pravdu neudělá.
Nejhorší autorčina kniha.

15.02.2023 2 z 5

Hrst hlíny Hrst hlíny Bram Presser

Velice zajímavě napsaná kniha, velice hluboká. Nevšední přístup autora, vytvoří nevšední zážitek z četby, vše vystoupí ze stínů, nechá vás to na jakémsi rozhraní, ale zároveň budete někde tam...

Fotky dokreslují atmosféru knihy.... Opravdu nevšední ukázka jak dobře se dá psát takto těžké téma.
S vlastně nejenom jedno téma, minulost, ktev provázána s místy které vlastně vůbec neznáme ( a přesto námi zvláštně kolují) musí tak zasáhnout každého, kdo řekněme " není doma" jen na jednom místě a v jednom čase a to je možná málokdo.....
Doporučuji, za mě ukázka toho jak lze zmapovat vytčený prostor, který je dost často v literatuře tématicky trochu využíván v úplně jiném druhu a duchu literatury.

09.02.2023 5 z 5

Dům z hlíny Dům z hlíny Woody Guthrie

Toto je velmi zvláštní kniha, která však zasluhuje pozornost, jelikož dobře modeluje lidské charaktery, byť nijak megalomansky ale spíše komorně, v souladu s přírodou, s její pravou tváří, která s námi a nás čaruje jako na pergamenu. Jazyk je takový citový a v některých pasážích připomíná až zpěv ale zároveň umí slova trefně vyjádřit siruace,
emoce, i atmosféru někde až v hrubých obrysech, ale velice živě.
Uslyšíte vítr, uvidíte prach, ucítíte svízel když se vám půda vzpírá, zároveň však pocítíte živočišnou lásku, veselí i strach, jak se v tom všem snaží žít..a s Ellou protrpite úplně všechno...
Muž
Žena
Dítě
Prach, vítr, holé severní texaské pláně...

Možná by si kniha zasloužila víc subjektivních komentářů nikoliv jen citací ze zdrojů, které se ke knize vyjadřují, nějaký dojem s dotek.
Je to totiž kniha která vás svým zabarvením přenese TAM, vzbudí ve vás celou paletu emocí a radosti z živých postav, které možná svérázným způsobem líčí dost osobní příběh.

07.02.2023 5 z 5

Život pro tebe Život pro tebe Edna Ferber

Moc krásná kniha, velice poutavé a barvité líčení, které až s jistou hravostí ukazuje pěstování zeleniny v široké prérii holandských přistěhovalců.
Hrdinka přijíždí na venkov jako učitelka, když osiří v rodném Chicagu. Ovšem její osud se postupem času změní. Krásná licitace s košíky, tradice je tu popsána velmi sugestivně a hezky ji obrátí život na ruby.

" Člověk nikdy neuteče dost daleko. Člověk jedině může přestat žít, jinak životu neuteče."

Zapomenutá kniha, zapomenutá autorka. Neprávem. Schopnost vyprávět obrovská, cit pro slova, přírodu, mateřství, dotek první světové války do tak odlehlých oblastí ( zdánlivě). Není divu že autorka obdržela Pulitzerovu cenu.
Velký doporučení.

06.02.2023 5 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

lynxir: nehodnoťte, čtenáře podle sebe a nějakého svého překrouceného úsudku. Nemám nic proti vaší jedné hvězdě a respektuji ji, tak respektujte čtenáře podobně. Je to minimálně slušnost.
Že se v tvorbě K.I. objeví jeho geny lze asi očekávat, rozhodně tam však autor nic záměrně neroubuje, protože je to velice britské. Pohřbený obr je kniha kterou lze číst na mnoho způsobů a mnoho si z ní odnést, ovšem pouze v případě že budete číst i srdcem. Symboliku kterou tam vložil vypisovat nebudu, ty postavy tam nejsou jen tak pro nic za nic.
Je to poklad, jsou takové knihy, není jich tolik, proto matou svými poznávacími znameními..

06.02.2023 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Jedinečná záležitost, jak kniha tak film. Příběh který se obrací dovnitř, do nitra nás samotných natolik křehce, natolik důvěrně a natolik opravdově, že jej nikdy nezapomenete. Byť autor tlumí vizuál, ví že není třeba popisovat něco co samo jako stín povstává, za každým krokem nebo větou. Zoufalství, beznaděje a to vše bez patosu a jako by šeptem. Mnoho vrstev, mnoho pozastavení a přitom jazyk je skromný, je to spíš šepot,skrz který pronikne člověk na hladinu děsivé reality..... Reality, která je v nás, za námi, s námi jako stín.....

05.02.2023

Jiné hlasy, jiné pokoje Jiné hlasy, jiné pokoje Truman Capote

Strašně mě baví Trumanův styl psaní, a chtěla bych vědět ( ne vlastně nechtěla) nakolik je to práce překladu a kolik do toho sám zainvestování autor.

- za okamžik se v Noon City rozhostí ticho, které se téměř promění ve zvuk: ve zvuk jaký mohou vydávat tlumené kročeje mezi náhrobky obrostllými mechem....-

- Na jižní obloze se rozzářila ledovými květy révová mříž hvězd a on ( Joel) si třpytivé hvězdy toho révoví spojoval pomyslnými čárami, až měl najednou skutečný dojem stříbrného ledu: viděl věž, fantastické květy, kočku připravenou ke skoku, obrysy lidské hlavy a další podivné vzory, jaké vytvářejí sněhové vločky -

27.01.2023

Vlak do Samarkandu Vlak do Samarkandu Guzel Jachina

Mám u této knihy podobný pocit jako jejda.majda, ačkoli předešlé dvě knihy bych dokázala vynášet do nebe, tato na ně něčím nedosahovala. Postavy mi přišlo měli papírovou strukturu a jednoduše neuměli prodat vlastní emoce, a postoje jinak než odříkáváním textu. Téma těžké, ovšem to u této autorky není nic nového ani tudíž originální. Víme přece čeho se autorka dotýká a teď se všem svým dokonalým postupům jakoby vyhnula a napsala knihu kterou už znovu do ruky nevezmu.

27.01.2023