Anna z Pětiměstí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Na poměrně malé, sevřené ploše v účinné a výstižné zkratce se Bennettovi podařilo vytvořit neobyčejně živý portrét dospívající dívky, bohaté dědičky ohromného majetku, jejímž údělem je však trpký osud lakomcovy dcery. Anna - bezelstná, bystrá a vnímavá - postupně stále víc trpí a střetává se s otcovým nelidským despotismem, avšak nedovede se mu odvážně opřít. Proto když se do ní zamiluje mladý bohatý továrník, váží si jeho laskavosti a něhy, které dosud nepoznala a svoluje k sňatku. Opravdový milostný vztah však poznává, až když je pozdě. Jen jednou jedenkrát se dokáže vzbouřit, na víc však už nemá sil, a tak je odsouzena při svém bohatství k citově chudému životu. Celý baladický příběh jedenadvacetileté Anny vyrůstá na pozadí průmyslového a dravě podnikatelského kraje, jehož atmosféru Bennett dobře znal, a proto tak pravdivě vystihl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98115/anna-z-petimesti-98115.jpg 3.54
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění
Orig. název

Anna of the Five Towns, 1902

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Anna z Pětiměstí

žlučníkář
13.02.2019

Anče se chová příkladně, možná ještě líp, než se v tý době má dospívající holčina chovat. Její pantáta má strašný majetky, ale žije v normálnim baráku a nedá za nic zbytečně ani penci. Prostě je to tak trošku skrblíček. On teda disponuje dost Ančete majetkem, protože jí ho odkázala máma v závěti. Anče je poslušná a tak taťku ve všem poslechne. On jí prachy sice předá, ale nedovolí jí nic utratit. Ona si teda vždycky řekne, že se vymaní z taťkova tyranství a vezme s sebou i mladší ségru. A tak to jde dál přes pletky s jednim hrnčířskym továrníčkem až k samotný svatbě. No továrníček těma hrncema už něco vydělal, ale určitě toho nemá zdaleka tolik co Anče. Takovej slušňák a najednou mu Anče vyzvoní, kolik má peněz a že se o ně musí starat za ní. To jednoho určitě změní.

Celý je to asi o ančete vnitřnim boji vymanit se z poslušnosti a bejt nezávislá, ale asi jí nikdy nic neklapne. Teda s otcem se to asi povedlo i když se to vleklo, ale protože je to ženská, tak bude poslouchat vždycky někoho. Třeba manžela, kterej se stará o její prachy.

Doporučujeme

Kaleidoskop srdcí
Kaleidoskop srdcí
Vykoupení ohněm
Vykoupení ohněm
Poselství růží
Poselství růží
Zůstaň
Zůstaň

Autor a jeho další knihy

Arnold Bennett
anglická, 1867 - 1931

všech 17 knih autora

Kniha Anna z Pětiměstí je v

Přečtených5x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce12x
Chystám se číst3x