Antonín185 Antonín185 komentáře u knih

Český román Český román Olga Scheinpflugová

Dobře se to četlo, je vidět s kým autorka žila. Místy jako by jí knihu diktoval sám pan Čapek.

25.11.2017 4 z 5

Zlaté rouno Zlaté rouno Robert Graves

Super, zvlášť Herkules se mi moc líbil...

24.11.2017

Skvěle napsana záležitost. Nepamatuji kdy jsem se u čtení knihy nahlas smál. Děj má spád a hlavni hrdina trochu připomíná Forresta Gumpa.

Šílenství v zrcadle dějin Šílenství v zrcadle dějin Michal Černoušek

Výborna kniha, kompendium i pro laika.

Obrana Sokratova Obrana Sokratova Platón

"jako trest si navrhuji doživotní stravování na útraty města..." I dneska by to měl těžký, a možná bychom ho znovu zabili.

Sokrates Sokrates Josef Toman

Myslím, že Sokratův osud je krásnou ukázkou toho, jak funguje demokratické řízení společnosti.

22.11.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha až děsivě současná. Zarazila mně podobnost s Bradburyho 451 stupňů Farenheita.

Cesty k přátelství Cesty k přátelství Karel Čapek

Vztah pana Čapka ke Šrámkovi mně donutil "objevit" si Šrámka i pro sebe..

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Synova první samostatně přečtená kniha.

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

"mohu odmítnout rozhovor spoluautorovi hry Ze života hmyzu?" :)

22.11.2017

Kritika slov / O věcech obecných čili Zóon Politikon Kritika slov / O věcech obecných čili Zóon Politikon Karel Čapek

Neuvěřitelný potenciál pana Čapka, jeho nadhled, a laskavá moudrost by se měla dnes vyučovat. Stejně jako jeho nulová tolerance jakékoli nesvobodě a obrovská odvaha, kterou prokazoval celým svým životem. Myslím, že jsme neměli výraznější osobnost nejen literatury, ale ani politiky a filozofie.

Mlčení s TGM / Jedinec a dějiny Mlčení s TGM / Jedinec a dějiny Karel Čapek

Myslím, že tato kniha by se měla stát povinnou četbou nejen všem, kteří se chtějí věnovat politice.

22.11.2017 5 z 5

O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním Friedrich Nietzsche

Jednoduché, pochopitelné, logické a přesto opět geniální. Je zajímavé jak přísně logicky Nietzsche uvažuje a přesto, nebo právě proto jsou jeho závěry překvapující.

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Nietzsche už za svého života trpěl tím, že mu lidé nerozumějí a věřil že ho budou chápat tak za 200 let. Lidstvo má proto ještě zhruba sto let čas.
Zarathustra je, řekl bych, jeho stěžejní dílo a ač těžké na čtení a pochopení, nelze než smeknout před géniem člověka, který dokázal tak skvěle shrnout jednotlivá témata. A že ho lidstvo přibíjí na kříž? Vždyť ani svého Boha neumí milovat více, než že ho přibilo na kříž..
Kniha není pro každého, ale každý by ji měl zkusit číst a pokusit se o svůj pohled..

Devadesát tři Devadesát tři Victor Hugo

Tak trochu jiný Hugo.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Pro mně jednoznačně nejlepší kniha kterou jsem kdy četl. Příběh lásky, a nudící se Satan v Moskvě k tomu navrch. Originál je úchvatný, ale rád se vracím i k překladům.

21.11.2017 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Skvělé čtení. Jeho životní dílo, řekl bych.

21.11.2017

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Super četní..Co zde nikdo zatím nezmínil, je téměř vědecký, či spíše pseudoveděcký zájem fašistického Německa odlišit od sebe jednotlivé rasy na základě lingvistických, či antropologických jevů. Vossovo vysvětlení teorie a její následné uvedení do praxe je tak univerzální, že je aplikovatelné kdekoli v praxi. Rovněž se zde najdou ( kromě masových hrobů) zajímavé postřehy z vývoje málo známých východních národů (Hrdinu naší doby např. jsem četl až ex post, na základě zmínky o ní v této knize). Kniha plná informací, rozhodně stojí za přečetní

21.11.2017 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Čekal jsem od toho vic, trosku mne to zklamalo. Zato jeho Chladnokrevne nemá chybu.

20.11.2017