Šílenství v zrcadle dějin

Šílenství v zrcadle dějin https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136109/bmid_silenstvi-v-zrcadle-dejin-bnD-136109.jpg 4 11 2

Pohled na šílenství jako jev, který vždy provázel vývoj lidstva a se kterým se musela společnost vyrovnávat.

Mimir
07.08.2023 5 z 5

Historický exkurz na lodi bláznov so všetkými typickými aj bizarnými zastávkami postupne odhaľoval mozaiku "bláznivosti", ktorú dlhé roky skúmala mladučká a neskúsená, často zúfalá a často tragická, psychiatria so svojimi odvážnymi apoštolmi. Autor podáva ucelenú kroniku tých najdôležitejších objavov a najznámejších slepých uličiek, ktoré akosi vzájomne sa ovplyvňujúc, udávali tempo a vzostup k pochopeniu duševného diania za oponou. K tomu dochucuje kurióznymi prípadmi a duchaplnými úvahami:
"Nebyť bláznovstva, ľudia by trpeli tragikou pozemskej existencie už len pomyslením na jej konečnosť. Bláznivosť nám ponúka akési vyslobodenie z útrap. Ľudský život sa potom môže javiť ako divadelná hra, v ktorej každý z nás vystupuje pod inou maskou, dokiaľ ho osud neodvolá z javiska. A tak byť bláznom znamená byť človekom; bláznivosť je v harmonickom súzvuku s ľudskou povahou, približuje sa k jej podstate. Zároveň odhaľuje pretvárku a demaskuje stav vecí. Preto sa šialencom a bláznom dostávalo vzácneho privilégia "prostoduchosti" a bolo im povolené hovoriť pravdu. Vedľa bláznom je pravda vyhradená ešte deťom a ľuďom, ktorým víno rozviazalo jazyk."

Záverom si pripomeňme starú pravdu vyslovenú už jedným zo siedmych mudrcov: ničoho príliš!, ktorá v pachtení sa za bezhraničným poznaním akosi hrôzostrašne ožíva!
"Ohromným zdrojom bláznivosti je prílišné poznanie. Veľké znalosti nás nemôžu ochrániť pred šialenstvom. Nezabúdajme, že vedomosti pochádzajú od démonov, veď predsa grécke slovo daemones znamená mimo iné - poznanie."

Antonín185
22.11.2017 4 z 5

Výborna kniha, kompendium i pro laika.

šílenství

Michal Černoušek
česká, 1945 - 2005
1990  88%Děti a svět pohádek
1988  79%Sen a snění
1996  78%Sigmund Freud: dobyvatel nevědomí
1994  80%Šílenství v zrcadle dějin
1992  87%Psychologie životního prostředí

Kniha Šílenství v zrcadle dějin je v