Anna_D Anna_D komentáře u knih

Ve znamení lilie Ve znamení lilie Siegfried Obermeier

U téhle knihy je nejzřetelnější, jak Obermeier geniálně pracuje se svými postavami a ukazuje, že nic není černobílé. I když tu máme jako úhlavního záporáka úchylného vraha, kterým by člověk normálně z hloubi opovrhoval, je nám poskytnut opravdu komplexní obraz všech pohnutek a motivací, že by ho jednomu bylo líto. Dle mého názoru nejlepší kniha od Obermeiera vůbec.

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Jo jo, jasně Baudelaire, prokletý básník, povýšení hnusu na úroveň krásy, Mršina...tohle jsme ve škole slyšeli všichni a málokdo si pod tím představí něco konkrétního. Jenže Květy zla jsou mnohem víc než všeobecně profláklá Mršina, jen se k tomu musíte pročíst. Je to sbírka velmi senzuální, která nutí čtenáře zapojit všechny smysly. Je to o pohrdání konvencemi, o zoufalosti nad neschopností lidí myslet mimo rámec, o marnosti bytí a o snech o totální svobodě. Jsou to básně, kde ucítíte těžký parfém prostitutek mísící se s pyžmem, omámí vás vůně květin a propijete si hlavu absithem do zblbnutí.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Šílený kolotoč fantasmagorie, magie a nelogičnosti. Prostě boží panoptikum. Abych jen nechválila, příběh začíná v půlce trochu váznout, ale od plesu se zase rozjede. Doporučuji přečíst vícekrát, při jednorázovém čtení by vám mohlo dost nuancí uniknout. Btw, autor si krásně dělá prdel z komunistických aparátčíků a některé karikatury fakt vidím v živých barvách.

05.05.2015 5 z 5

Třicátá Marinina láska Třicátá Marinina láska Vladimir Georgijevič Sorokin

Z půlky je to porno, z půlky budovatelský román. Nicméně obě části jsou stejnou měrou perverzní. Ale rozhodně to není nuda.

05.05.2015 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Tady je všechno špatně. Rozmatlaný děj, mizerná slovní zásoba a naprosto uhozená pointa. Hlavní hrdinka je neuvěřitelně blbá. Furt jen heká, jak je Mr. Grey úžasný, i když by si každá normální ženská na jejím místě pořídila soudní zákaz přiblížení na 2 km. BDSM je tam popsaný takovým způsobem, že by se jeden posmál.

04.02.2015 odpad!

Traktor Traktor Jan Janík

Tahle kniha se hrozně těžko hodnotí. Asi záleží na tom, co si od ní slibujete. Jestli ji berete jako počtení k nedělní kávě, tak ji po pár stránkách zahodíte do kouta a půjdete se na nejbližší nádraží kochat pohledem na tamější opilce, abyste přišli na hezčí myšlenky. Je to prostě budovatelský román se vším všudy. Všechny postavy jsou nechutně šablonovité, děj předvídatelný, sloh nevalný tak, jak to u budovatelských románů bývá. Ale pokud to berete jako vhled do oficiální literatury 50. let, s tímhle dílkem nemůžete sáhnout vedle. Je tam totiž všechno. Úplně všechno. Rozjuchaná brigáda mládežníků dobrovolně pracující v neděli, záškodnický farář, zabednění staromilci, prostě všechno.

05.05.2015

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Klasická pohádka s jednoduchou zápletkou o lásce mezi milenci ze znepřátelených rodů stojí za přečtení z několika důvodů. Za prvé je to kvůli vytříbenému a bohatému poetickému jazyku, za druhé kvůli kouzelné inspiraci starými slovanskými příběhy a zajímavým motivům odkazujícím právě na slovanskou mytologii.

08.02.2015 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Tisíckrát omletá variace na Romea a Julii. Napětí žádné, děj rozvláčný a zbytečný. Postavy ke svému jednání mají leckdy tak slabou motivaci, až by jeden brečel. Navíc je to všechno takové ucintané. Asi už jsem na tohle fakt stará.

04.02.2015 odpad!

Základy mužského šovinismu Základy mužského šovinismu Josef Hausmann

Těžko hodnotit. Ze začátku se zdálo, že autora serou spíš nezodopovědní lidé než apriori ženy (viz poznámky o nabouraném autě). Jenže nevím, jak naložit se statí, že přidaná hodnota ženy spočívá jen v její vagíně, jestli to brát s nadhledem, nebo jako provokaci. Ale abych nebyla obviněná z podjatosti, četlo se to celkem rychle, bylo tam pár vtipných postřehů, občas jsem musela s autorem souhlasit. Trochu mi vadilo nahodilé uspořádání jednotlivých kapitol, mohlo to mít trochu lepší řád.

04.08.2015 3 z 5

Kdo na kamenný trůn Kdo na kamenný trůn Ludmila Vaňková

Knihy L. Vaňkové mám hodně ráda, ale tato patří k těm méně čtivým. Moc postav na málo děje. V první půlce bylo martyrium se jen zorientovat, kdo je kdo.

04.02.2015 3 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Jako čtivo do nemocnice dobrý.

14.07.2015 3 z 5

... a postavil jí chrám ... a postavil jí chrám Siegfried Obermeier

Knihy S. Obermeiera nikdy nezklamou. Propracovaný příběh, čtivý jazyk a postavy, se kterými čtenář dokáže sžít. Pokud vás berou historické romány, s touto knížkou nemůžete šlápnout vedle.

04.02.2015 4 z 5

Králíčkovy sebevraždy Králíčkovy sebevraždy Andy Riley

Velice morbidní a taky velice zábavné.