anja88 anja88 komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Toto je tak krásná kniha až mě upřímně udivuje, že zde na databázi knih má celkem suché komentáře. Půlnoční knihu by si, dle mého názoru, měl každý alespoň jednou za život přečíst. Je vhodná jak pro 25ti letého, tak i 75ti letého čtenáře. Je v ní obsaženo mnoho mouder a příběh se čte lehce, stránky před očima samy mizí a vy se nemůžete dočkat už další kapitoly, dalšího příběhu hlavní hrdinky Nory. Kniha se zabývá otázkou: Jaký by byl váš život kdybyste si někdy v danou chvíli bývali vybrali jinak, rozhodli se pro cestu B místo cesty C (nebo např. A )?? Každé naše rozhodnutí nese jiné následky a jiný život. A Nora má možnost si tyto alternativy následků vyzkoušet, a tím postupně vymazat výčitky, které ji v průběhu tohoto života, se kterým není spokojená a který chce ukončit, doprovází.
Často litujeme nějakých rozhodnutí, které jsme učinili dívajíc se zpátky za svým životem, litujeme svých nevyužitých potenciálů, nevyužitých jiných alternativ, které se nám na naší cestě nabízeli, ale my jsme je - ať už z jakéhokoliv důvodu - zahodili, vybrali si jinak (pro danou práci, pro daného partnera, pro daný sen, atd. atd.), a v koutku mysli si někdy říkáme, že bychom teď v oné verzi svého ,,já" byli možná šťastnější, než jsme nyní v této. Jednou za život si zcela určitě každý položí otázku ,,A co by, kdyby/ jak bych teď žil...?" Jenže... (no, nebudu dál spoilerovat)...
Kniha je opravdu vhodná pro jakoukoliv věkovou kategorii (vyjma dětské, samozřejmě), najde se v ní naprosto každý se svým vlastním scénářem života.
Mě tahle kniha naprosto dostala a fascinovala, a ačkoliv se vracím jen k těm několika ,,vyvoleným" knihám i po druhé, Půlnoční knihovnu od teď řadím mezi ně. Pokud někdy koumáte nad svým životem a myslíte si, že v nějaké jiné alternativě by vám bylo lépe, opravdu po ní sáhněte, stoprocentně nebudete litovat.

,,Životu nemusíš rozumět, stačí ho žít."

16.07.2023 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Já musím uznat, že jsem na střední nečetla povinnou literaturu, asi z toho důvodu, že byla povinná :D (resp., že nám byla vnucována. Dle mého názoru hodně knih z povinné četby vůbec nejsou středoškolskému věku ani přizpůsobené). Každopádne k Molierovemu Lakomci, ke kterému jsem se dostala ,,nepovinnou četbou": tak tohle byla jízda!! A já si ji strašně užívala! :D Sice se jedná o tragikomedii, ale mě v mnohých částech bavila až jsem se při dialozích smála opravdu nahlas a z plic. :D Útlá divadelní hra, která tak dobře vystihuje lidskou povahu v ne jednom ohledu. Vyšla sice před téměř 400 lety, ale to o čem pojednává je aktuální i dnes ve smyslu lidské ,,nátury". Nejen Lakomec v podobě Harpagona, který je zhmotněním špatného a za peníze, které považuje za největší ,,ctnost" (ty staví na piedestal všeho) by prodal i své děti, ale i jiných postav, které podlejzají, lžou, přetvařují se atd. ve vlastním zájmu, aby dosáhly svého cíle, resp. chovají se ,,jak vítr fouká, tak i oni", zároveň některé postavy (je jich hrstka) se řídí citem lásky a věrnosti ke svému milému/milé, jsou ukázkou, jak lidé i po několika sta letech řeší principiálně stejné emoce, stejné problémy - jen v jiné době. Jak honba a chtíč za penězi, za materialismem, za tím, co nemá skutečnou hodnotu, z člověka činí člověka bez citu, bez morálky, bez lásky, duševně prázdného, dalo by se říci dokonce bezhodnotného člověka (Bůh mi promine :D). A nejen jeho (Harpagona), ale všech zúčastněných, kteří mu hrají do noty, aby se mu nějak zavděčili a něco pro sebe z toho vytěžili. Konec mě celkem překvapil, i když ne konec (/postoj) samotného lakomce. :D
Moliere dokázal na několika málo stranách fantasticky vystihnout propast mezi dobrým a špatným, mezi mravností a nemravností, a nadčasově poukázat na skutečnost, že lidé se ani za dalších 400 let ve své podstatě nezmění.

16.07.2023 5 z 5

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

Od Khalila Gibrana jsem tuto knihu četla před pár lety a dodnes patří mezi mé absolutní favority. Čistá poezie s plným srdcem na dlani a moudrostí, jež bere dech.

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Jedna z mych nejoblibenejsich knih!!! Bravurni dilo! Zpusob psani, ktery je pro Fitzgeralda tak charakteristicky a unikatni me pokazde fascinuje a pohlti me smysly natolik, ze ztratim pojem o case a prostoru, a najednou "ziju" pribehem, dobou do ktere je pribeh zasazen a citim se spise jako ucastik nez pouhy ctenar mezi postavami. Kazda Fitzgeraldova kniha je za me mistrovskym dilem, zazitkem, ze ktereho clovek vyjde obohaceny, a tahle neni zadnou vyjimkou.

02.07.2020 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Absolutne precenovana kniha, kterou nemohu vnimat jako skutecnou poezii, ledatak tzv. moderni poezii, ktera prestava byt samotnou poezii. Je az smutne, co vse se dnes za poezii povazuje a jeste si k tomu ziska ohlas a popularitu (i kdyz inteligentnejsi jedinci vedi, ze to, ze je neco popularni nejde automaticky ruku v ruce s kvalitnim). Mnoho radoby basniku zverejnuji na socialnich sitich (viz instagram) basne nebo citaty, ktere nemaji zadnou hloubku a jsou pouze jednoduchymi vetami, kterymi se pomoci mezer snazi zduraznit svoje "nadani", jez ocividne poztraceji. Dnes je mnoho takovychto ala "Rupi Kaur", coz pouze vypovida o skutecnosti, ze autor nemusi byt nadany nebo inteligentni, aby jeho kniha byla zverejnena. stejne jako skutecnost, ze se v tomhle smyslu za literaturu povazuje uz cokoliv. Kdyby byla moznost oceneni v minusu, tak ji ode me srdecne dostane.

02.07.2020 odpad!

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

Fantastická! Tato kniha nutí k polemice, člověk ji chce - s právem - vyzdvihovat do nebes! Zároveñ nemusí být tím pravým šálkem kávy pro každého, je spíše pro čtenáře spíše filozofičtěji smýšlející, kteří se rádi a hlouběji zamýšlejí nad tématem lásky a jejím výkladem v komplexnějším smyslu slova - a to ve všech životních směrech.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Tuhle knihu jsem začala číst, protože si myslím, že rozhodně stojí za přečtení (a tématika sama o sobě je neskutečně zajímavá), ale.. mám tedy knihu v překladu Petry Martínkové (edice z roku 2020) a ten překlad je prostě špatný, špatný, to se vůbec nedá!!. Ne ve smyslu gramatických chyb, ale ve stylizaci textu. Ufff...po 10ti stranách musím odložit, a budu asi hledat buď antikvariátní vydání (jiný překladatel/ka), a nebo si dílo přečíst v jiném jazyce. S překladem pí. Martínkové je text, resp. kniha nudná, což je naprosto nemožné u Jacka Londona. Takže chyba nebude v knize samotné, ale opravdu v tom překladu.

16.07.2023

Stébla trávy Stébla trávy Walt Whitman

K Stéblům trávy se asi budu vracet po celý život. Jedna z nejkrásnějších knih poezií, které kdy byly napsané.

Cizinec Cizinec Albert Camus

O této knize by se dala napsat celá kniha! Všem vřele doporučuji!!

Zlomená křídla Zlomená křídla Chalíl Džibrán

Tuhle knihu od meho oblibeneho Khalila prave dokonciji; je sice tenoucka, ale tak neskutecne krasna a dojemna!! Opet jsem naprosto unesena a uchvacena Gibranovym unikatnim stylem psani. Hloubka jeho myslenek, popisy, prirovnavani, metafory ach boze boze, to je takova nadhera!
Jeho slova jsou lehka jako pirko,
sladka jako med a tak krasna jako nejkrasnejsi kvet.
Moudrost jeho myslenek je nadcasova a nezna hranic;
pri jejich doteku se duse probouzi ze spanku,
zakousi povedome, ale davno zapomenute;
objevuje nove znovu a znovu neunavne,
a s jejich poznanim vzleta k nebesum
opojena sladkosti Pravd
i horkosti Zivota.
Pro kazdou poetickou dusi je tato kniha mistem, ve kterem sva zlomena kridla roztahuje do vysin a vzleta do raje se slzami v ocich; z radosti, ze smutku, i ze samotne poezie, jez rukou Zivota promlouva k nam vsem.

15.04.2023 5 z 5

Demian Demian Hermann Hesse

Pro mě dokonce lepší než Siddhártha a Stepní vlk - a to je, co říct!! :)

Ahoj, tady Sam Ahoj, tady Sam Dustin Thao

Uprimne tuto knihu jsem si zakoupila pouze kvuli krasne kvetinove orizce. Nectu young adult, ale rekla jsem si, ze udelam vyjimku. V nekterych pripadech krasna obalka znamena i krasny obsah, jinde je tomu zcela naopak (jako vlastne u lidi). Do tohoto druheho pripadu zapada ,,Ahoj, tady Sam". Na to, jak je jednodusse napsana se mi cetla tezko a dost dlouho.Musela jsem samu sebe premlouvat, abych se vubec soustredila na dej, a abych ji docetla. Pribeh, resp. zpusob, jakym je pribeh napsany me naprosto, ale naprosto unudil. Samozrejme beru v potaz, ze se jedna o YA, ale prave o to vic by kniha mela byt super easy ctiva a zabavna. Autor Dustin Thao ve mne nevyvovolal zadne emoce krome emoci znudenosti. Nechapu, jak se vubec mohla stat ,,New York Times bestsellerem"???? :O Takovym ocenenim prilepenym na obalce knihy se tedy asi neda verit jako o faktu vypovidajicim o kvalite dila...V tomto pripade urcite ne. Suma
sumarum: knihu bych nedoporucovala (ani teenagerum). Uplny odpad to neni, ale ze dvou hvezdicek, ktere jsem dala, jedna patri designu orizky.

10.05.2023 2 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius