andrii24 andrii24 komentáře u knih

Malý průvodce po hrobech velkých I. Malý průvodce po hrobech velkých I. Miloš Dvořák

"Když je andělé povolali k sobě..." Dle průvodce jsem uskutečnila zatím tři vzpomínkové "výlety" k místům posledního spočinutí pánů Svatopluka Beneše, Bohumila Hrabala a Miroslava Macháčka. Pietní okamžik, přelet nad mystickým údolím, genius loci náhle zastavil čas a já svěřila svou mysl do náruče nekonečných tónin rozjímání, tlumené, křehké, mlčenlivé intimity, v tepajícím srdci tajnosnubné řeči klidných dnů a nocí. Děkuji za lokalizaci, kde spí věčným spánkem můj oblíbený Jaroslav Drbohlav, který obdařen tak výsostným talentem, odešel z tohoto světa velmi mlád. Smutek se v mém nitru rozpíná. Jeho tvář leskem tajemných dálek oplývala. Jen víra v neohraničený blažený eden, v němž jeho duše plane dál. Klaním se největšímu frajerovi české divadelní scény a kytici, prozatím jen virtuálně, v myšlenkách, posílám.

28.08.2016 4 z 5

Filmová Itálie Filmová Itálie Ljubomír Oliva

Chronologicky řazená plejáda italských zvučných jmen režisérů a neméně zvučných filmových klenotů. Přehlídka kinematografie od němé éry až po 70. léta osobním pohledem autora. Galerie v kostce pro filmové fanoušky, kteří chtějí mít přehled, pro zájemce i studenty filmové teorie.

26.02.2015 4 z 5

Billy Bathgate Billy Bathgate E. L. Doctorow

Tenkrát v Americe. Bác. Tumáš. Pac. Budu tvůj mentor, mecenáš. Boss, co býval bos, ale potom, na beton, vyznával bonton stejné krve, stejné kreace, már tance, jako duce, Don Corleone. Zvyšovala se zakalenost ruměnného ohnivce, "opilce," když se zvrhlo, svrhlo společné šampaňské, trhlo se oponou. Její železné ostří otřáslo mou hlavou.

27.07.2020

Kmotr: Neznámá fakta a dokumenty ke kultovnímu filmu Kmotr: Neznámá fakta a dokumenty ke kultovnímu filmu Peter Cowie

Korunu leští ON. Don "dolce" Vito Corleone. Brando Marlon. Značkový motor. Zatím, než předá činorodou živnost, z níž /neu/teče, synovi.

14.06.2020

Obyčejní lidé Obyčejní lidé Judith Guest

Členové reality, kterou bolavé slzy skrápí. City trápí. Situace, které nehladí. Smutek, který rozladil. /V/ hloubi duše. Hledače slunečních hodin.

11.05.2020 5 z 5

Nevyjasněná úmrtí IV. Nevyjasněná úmrtí IV. Jiří Hlinka

Ivan Luťanský: Princ na neděli, který nevrátil se z cest po cizích krajích. Odešel, ale ještě neměl. S romantickým tajem. Do dáli modrých oblaků, za září červánků. Navždy. Mladý, silný, talentovaný. Syn stověžaté matičky. Stříbro Zlaté kapličky. Robert Redford vltavských vod, čtvrti žižkovské. Medových vlasů majitel.

Petr Svojtka: Český James Dean s vlasem delonovským, havraním, hlasem intonačně ryzím, znělým. Sůl prken, co svět znamenají. Měla bych sto chutí na stroji času nechat se /pře/nést a usednout hned, v hledišti, když on na jevišti Romeem… Příliš brzy byl anděly povolán do útrob nebeských bran. Snad tam na něho vytoužený kralevic dánský čekal…

28.04.2020

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Jedná v rudých rukavičkách. Láska jedna ďábelská. Byla medem. Hříšná soudržnost. Byla jedem. Vzdalující se blízkost. Srdce rozehraje smyslnou symfonii, mysl naplní erotické fantazie, ale duši pro čin dávají tušit, začínají dusit, bušit na ni výčitky svědomí, jež pod kyvadlem času, z útrob neúprosně prosakují, tekou po povrchu.

03.04.2020

Miserere Miserere Jean Christophe Grangé

Bůh ví o maskované mizérii. Nebesa. "Herodesové" na zemi nevinnost zničili. Tóny z výšin v uších zní, až sluchadla pukají. Zlaté hlásky hrdlo věčnosti otevřely. Smilování. Pane, chraň nás, živé bytosti. Rukojmí na šňůře, klanu ďábelských sil. Rukojmí sóla zla.

25.06.2019

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Opojná je melodie, když se znovu strunky první mízy rozezní. Múza láska dala mi tvé jméno, když se rozednilo. Sladkou medicínu nemocnému. Rajský tón, /t/akt amorkovský. Zátiší, kousek cudného erotického pelu, "menu" prchavého vzrušení..."Tvá ňadra, jako dva ranečky převázané mašličkami z hedvábí. Sliny se sbíhají, ochutnávám, rozbaluji..."

14.04.2019 5 z 5

Tajnosti pařížské Tajnosti pařížské Eugène Sue

Ze zámku do podzámčí. Dvůr boháčů, dlaň žebroty. Váček zkažených charakterů, koš dobroty. Kočár vezoucí čtenářskou smetánku za oponu permoníků a pěvců romantismu. V přestrojení za chuďase uzře a prozře. Ochranitelský plášť čestného rytíře přehazuje přes nevinnost a čistotu zlaté panny, jíž rády by se ruce správce, té šelmy intrikářské, dotýkaly. Potrestané zlo, psi pekelní si vyzvednou z kola reje karnevalového. Vše jako v pohádce dopadlo. Dobro korunu pýchy srazilo, žezlo opět pozvedlo.

10.03.2019 3 z 5

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

Dávno, dávno tomu již. Byl jednou jeden život živ, který na sto dalších by vydal, který nemalou stopu v kusu historie člověka, na mapě lidského letokruhu zanechal.

06.02.2019 4 z 5

Den kobylek Den kobylek Nathanael West

Hlídejte si svou duši. I slunce je zde klam. V nablýskaných zrcadlech odráží se zmar. Zběsilost se řine po červených kobercích. Neblahý, vyhrocený zvrat. Premiéra Bukanýra odvála třpytivost ducha, přináší na rukách zkrvavené tělo člověka. Nenávistný, apokalyptický stav. Nelze už vrátit to, co pošlapal zfanatizovaný dav. Šok, strach, slzy v očích. Růže z praskliny ve zdi jako mučedník, symbol ztracené lásky, trčí. Černý prach kolem vyztužených kulis fičí. Triumf pekla, dokonalost snu se klidila z cesty.

06.02.2019 4 z 5

Proměny Proměny Liv Ullmann

Přišly na mysl chvilky. Chvilky předané, vlastní nitru intimity. Magický vějíř. Rozevřený... tu slunci, tu luně. Náladě poezie, tajné maně, melancholii, citlivosti laskavé nostalgie. Motýl na polštáři. Motýl v pavučinách. Múza na „planetě Bergman.“ Život živ Liv, v metaforách.

18.07.2018 4 z 5

Co za to stálo... Co za to stálo... Milan Hein

Zapálené interview. Osobnostní "pelmel" intelekt. Osobité odpovědi. Autorsky vytříbené eseje. Zamyšlení nad proudy v oceánu bytí, moře moudrosti, kapka nostalgie.

09.06.2018 4 z 5

Ingmar Bergman Ingmar Bergman Ljubomír Oliva

Muž jako hora. Jménem, výškou svou i svých děl. Když vás bere umění na vrcholu, stoupejte, zdolávejte. Svěřte se mu do rukou.

06.06.2018 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Tímto domem tepe smrtící historka. V něm nenajde se žádný anděl ani svatá socha. Ze stěn prýští rudá žeň, inferno krve, vzrůstající chlad, vzrušující pach morbidity. Račte dál. S princeznou temnoty přes nevyzpytatelný práh bizarních nálad, stíny zanícených, rodinných komnat.

18.05.2018 3 z 5

Můj New York - Město očima známých osobností Můj New York - Město očima známých osobností Alessandra Mattanza

Welcome! Ty barvy, ty vůně a... zvídavý čtenář byl sveden. Už mu nestačí být pouhým "turistou" na stránkách. Na vlastní kůži sám zatouží se svými smysly zahryznout, okusit rozličné chutě Velkého jablka.

12.12.2016 4 z 5

Hovory nad Seinou Hovory nad Seinou Josef Hotmar

Pro tentokrát. Setkání s francouzskou metropolí, tou romantickou dámou a oslovenými osobnostmi, zůstalo dalece za mým očekáváním.

23.11.2016 2 z 5

Černobílé idoly i jiní Černobílé idoly i jiní Aleš Cibulka

Se zaujetím otáčím stránku za stránkou, s decentní zvědavostí nakukuji pod pokličku nečernobílého nebe černobílých legend. Pan Cibulka nezklamal ani tentokrát, nejednu perličku o velkých i malých pro nás přichystal.

20.08.2016 5 z 5

Lampa s růžovým stínidlem Lampa s růžovým stínidlem Peter Karvaš

...naplno vysílá žár intimního osvětlení, to šimravé "in flagranti..." Šípy Amorovy, které se trefily, které zabloudily, které minuly svůj cíl. Poznání příchutí lásky ve všech jejích variacích. Láska - ta tajemná kráska, která oslňuje i drtí srdce lidských bytostí. Paleta vyznání citů ryzích, cizích, koketujících, v barvitých tazích. Poodhrnutý závoj (ne)naplněných milostných dýchánků. Vzdechy slasti, steny bolesti. Láska jako paprsky slunce i krůpěje slz, jako obřad, meditace, erotické opojení. Láska neztlumí nikdy svou zář, jen růžové brýle občas odhodí do dáli, snad někam na oltář. Pravá láska neopouští lože milenců. Povídka "V tramvaji" - touha pomilovat se tady a teď. Dotýkat se skulinek fyzických, sjíždět stále níž a níž. Budiž anonymním milencům /do/přáno právo na hřích těla vyprahlého. Oddat se nezávazné rozkoši, i když své tváře nikdy nespatří. Nechť je dovoleno prostoupit zakázanou zónou, být na chvíli v extázi, nechat mysl volně unášet lechtivou fantazií, po snových krajích, rajských i trudných nábřežích...

01.08.2015 4 z 5