andrej0867 andrej0867 komentáře u knih

Podivný ráj a jiné povídky Podivný ráj a jiné povídky Philip K. Dick

Paranoia, postapo, psionici, prekogovia, paralelne svety, cestovanie v case. Len par z poviedok bolo skutocne sci-fi. Fun fact: v 50s vsetci fajcia.

13.04.2024 4 z 5

Komplex Komplex Jiří Bílek

Prosim vas, kedy sa to rozbehne? Zatial je to velke utrpenie.

EDIT: Nedocitane. 30% za mnou a nic, nuda, strata casu.

18.02.2024 odpad!

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Malo to slusny potencial, ale dopadlo to len ako doom pre katolikov. Ked clovek nema nastudovanu krestansku mytologiu tak sa v tych menach dost straca.

Napad dobry, mechanizmus zadrziavania demonov super, aj prebratie istych Kosekovych postupov by sa dalo prezit, ale co ten zaver?!
Hromadkovu vynimocnost som absolutne nepochopil. Skoda, este tak do 3/4 to malo slusny potencial...

14.02.2024 3 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Zaujimavy pohlad do zivota kulturnej legendy. Informacie o newyorskych realiach (do stresnych apartmanov tecie; ani ludia co si mozu dovolit tento druh luxusu nemozu ignorovat spolocenstvo vlastnikov pri rozhodovani o novom majitelovi; u Elaine zle varili ale aj tak k nej stale vsetci chodili). Nekonecny zoznam hercov a hodobnikov o ktorych som nikdy nepocul. Skvely humor pre ktory mam Woodyho tak rad. Super tip na hotel v Benatkach.
Jedine minus je ze stvrtinu knihy zabera popis sialenstva Mie Farrow a popis jej dlhodobej pomsty Woodymu.

03.02.2024 4 z 5

Tajemství zlatého tolobasu - Dobrodružství anglického historika v Rusku Tajemství zlatého tolobasu - Dobrodružství anglického historika v Rusku Boris Akunin (p)

Po precitani par uvodnych kapitol chapem preco vladcovia tejto zaostalej azijskej krajiny dali autora na zoznam neziaducich osob.
Do deja jemne zakomponoval rodnych Gruzincov.
Ku koncu pekne rozuzlenie oboch dejovych linii, aj ked v oboch bolo prilis vela stastnych nahod.
Na dobrodruzstva gentlemanskeho detektiva Erasta Fandorina tato serial zatial nema.

26.12.2023 4 z 5

Lockdown Lockdown * antologie

Vacsina poviedok ma divny alebo dokonca ziadny koniec.

22.12.2023 4 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Zaciatok (nepocitam sokujuce prve strany) bol natolko nudny ze som uvazoval ze tento diel nedocitam. Po prilete na cielovu planetu sa ale po par stranach zacal celkom slusny horor.
Ocenujem skvelu pracu s hlbsou paralelnou rovinou pribehu.
Uberam jednu hviezdicku za otravne rozvlacny space opera uvod.

(JEMNY SPOILER) Specialny font som bral prvoplanovo. Rozpor povodneho vyznamu znakov vs autorkou zamyslany vizualny prepis ma velmi vyrusoval a tazko sa to citalo. Pouzity font ma ale z hladiska pribehu zaujimavy hlbsi vyznam a tuto jemnu pracu velmi ocenujem.

20.11.2023 4 z 5

Královna andělů Královna andělů Greg Bear

Zaujimave to zacalo byt cca na 90% a prestalo na 95%.

Pri prepinani medzi pribehmi som ocakaval ze sa na konci dejove linie nejako genialne spoja, ale nestalo sa. Pobyt vyskumnikov v Krajine bola jedna velka nezvycajne silna halucinacia a zaver knizky autorovi asi zjedol pes.

Bearove knizky (Darwin I. a II. a Hudba krve) mam rad, ale toto bola cista strata casu.

18.09.2023 2 z 5

Most na Drine a iné prózy Most na Drine a iné prózy Ivo Andrić

Absolutne zakladna literatura pre pochopenie pritomnosti moslimov v krajine juznych Slovanov.

08.09.2023 5 z 5

Rudý posuv Rudý posuv Al Sarrantonio

Velmi premenliva kvalita od niekolkych Odpadov az po vyborne 4 alebo 5 hviezdickove poviedky.

25.07.2023 3 z 5

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Dobry napad na uvod.
Ak by z toho bola poviedka na 30 stran tak som velmi spokojny.
Potom nuda nuda nuda nekonecna nuda plna nepravdeposobnych a/alebo brutalnych a/alebo grotesknych epizod.
Do toho este nicim nepodlozena Cinska predstava o starobylosti svojej kultury a kolektivisticke a striktne hierarchicke vedenie spolocnosti ako zo severokorejskej nocnej mory.
Posledna cast pribehu sa bez prezradenia deja opisat neda, ale v uvedenom casovom rozmedzi je uplne nerealna.

Na konci preto uplne sklamanie a jedna hviezdicka len kvoli slusnemu uvodu a napadu s celostatnym virtualnym chatom.

25.06.2023 1 z 5

Plážová chatka Plážová chatka Christina Olséni

Svedsky Kamenak s naivnou policiou a nedotiahnutym vysetrovanim. Plus jeden uplne zbytocny a nedokonceny paralelny pribeh s konom. Celkovo to bola strata casu.

15.06.2023 2 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Cele je to take nejake novokoncepcne.
Knizka je tak tochu autisticky odosobnena az na hranicu morbidnosti (napr. napad s rukou). Pacil sa mi pokus preniest kvantovy mikrosvet do makrosveta, pouzitie kolapsu kvantoveho stavu a zdoraznovanie ze nic nie je nemozne, len niektore deje maju limitne nulovu pravdepodobnost.
Pohlad na fungovanie cinskej spolocnosti z pohladu pracovnika vojensko-vyskumneho komplexu je zvlastny.
Cinsky hrdinsky nacionalizmus je divny a ak je to bezny cinsky pohlad na svet tak v dlhodobom horizonte je to pre Zem nebezpecne.
Literarne 40%, pohlad na Cinu 50%, kvantova fyzika 80%, vysledok ***.

12.05.2023 3 z 5

Hněv spravedlivých Hněv spravedlivých Manel Loureiro

V porovnani s prvym a aj druhym dielom slabota. Treti diel ma dve pozitiva: slusne popisany vylet vlakom a nasledny navrat do Gulfportu a fakt, ze seriu autor vobec dokoncil. Mohlo to este dopadnut ako Chtorr!

29.04.2023 3 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Nahradte polovicu marinakov elektrikarmi, neurotickeho androida nahradte neurotickym vedcom, ozdobte jednym Burkom a jednou Ripley a namiesto Acheronu LV-426 ich poslite cez pol Europy do Talianska. Zaver menit netreba.

14.02.2023 2 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

Prva a druha polovica knizky su uplne ine a obe svojim sposobom divne.

Prva cast sa vlecie a v podstate sa tam nic poriadne nedeje. Podpribehy (poviedky zo sveta Miest?) su fajn, ale okrem miesta a casu tomu chyba silnejsi jednotiaci prvok. Mnozstvo postav. Hlavna linia zostava otvorena.

Druha cast je rychla, ale je to typicky B-ckovy horor. Pribeh preplneny postavami na jedno pouzitie. Postavy s nelogickym spravanim. Cele mnoho-tisic-kilometrove putovanie sa scvrklo na opis bolaveho chrbta a nelogicku hororovu epizodku. A k tomu vo viacerych scenach Burke z Votrelcov.
Najvacsi problem je, ze cela misia druhej casti sa kludne mohla odohrat bez deja a postav z prvej casti. Postavy z prvej casti nepriniesli ziadne schopnosti ani expertizu zarucujuce lepsi vysledok alebo aspon zaujimavost druhej casti.

Par stran tretej casti len potvrdilo celkovy dojem chaosu a zbytocnosti. Hlavna linia z prvej casti zostava otvorena.

Keby knizku tvorila len druha cast, lepsie by to cele zapadlo do konceptu celej serie.

Za mna je tato knizka premarnenou prilezitostou.

14.02.2023 2 z 5

Kronův odkaz Kronův odkaz Pavel Bareš

Napad dobry, skoky v case dost chaoticke, koniec taky enjaky rozpacity (asi ako koniec kazdej vojny). Kam sa stratil Jason Blake?

05.02.2023 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Zle napisany naivny pribeh maximalne pre druhy stupen zakladnej skoly.

16.12.2022 2 z 5

Skála Skála Peter May

Super trilogia. Po precitani sa nutne potrebujem pozriet na Hebridy.

20.07.2022 4 z 5

Napriek dlhym astrologickym pasazam davam *****, hlavne za pohlad do hlavy inak rozmyslajuceho a velmi dobre argumentujuceho cloveka.
Podobne knizky: Nick Cave: Smrt Zajdy Munroa, Cormac McCarthy: Dítě boží

24.06.2022 5 z 5