Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Návrat do povinné četby střední školy byl fajn, je zajímavé, že něco jsem vnímala jinak, ale většinou jsem měla podobné dojmy, jako před těmi asi sedmatřiceti lety. :)

25.12.2023 4 z 5

Stínejte své draky soucitně Stínejte své draky soucitně Malcolm Stern

Většina self- help knih a jiných návodů na život mi vždycky připadá z části dočista mimo, jde jen o to, z jak velké části. Tady to bylo víc než z poloviny. Je mi líto, ale nakonec ani název, který mě přiměl si knihu koupit, nebyl z autorovy hlavy, ale jde o text nějaké mně neznámé písničky.
Celkově dvě a půl hvězdy díky některým příběhům účastníků skupin. Mimochodem, pro mě jako superintroverta je představa terapeutické skupiny totožná s nejhlubším peklem. ;)

09.12.2023 3 z 5

Svoboda Svoboda Jonathan Franzen

Kniha o vztazích, o vzdálenosti lidí, které počítáme mezi své nejbližší, o patologických závislostech a nezdravých vztazích, která pro mě má jednu hlavní vadu, a to nepřítomnost sympatické postavy. Všichni buď jsou, nebo se časem vyvinou, v příšerné toxické osobnosti. Chvílemi to už bylo na mě moc do té míry, že mi začalo být jedno, jak to bude s postavami dál. Za mě se zázrak nekonal, tři hvězdy.

05.12.2023 3 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Tenhle díl je čtivější než ten předchozí, i když nešvar hluchých míst přetrvává. Zase jsem kombinovala četbu s poslechem, což bylo fajn. Vrah se mi zdál dost nepravděpodobný, a tak zatím nevím, jestli autorovi skočím na vějičku v podobě mluvící lišky doslova na poslední stránce.

19.11.2023 3 z 5

Básně Básně François Villon

Návrat ke krásné, nadčasové a zcela moderní knize. Chudák František, pro takového svobodomyslného ducha nebyla ani začínající renesance dosti renesanční.
"Směji se v pláči, doufám v zoufání."

19.11.2023 5 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Kombinací četby a audia jsem došla až k závěru, abych zjistila, že se můj předpoklad vyplnil a navíc to vlastně žádný závěr není. Schválně, jestli ve třetím díle osoby postižené odpadnutím obličeje dokáží zvládnout iluzi nápravy. ;) Postavy z minulého dílu, které slibovaly rozjezd, jsou zde zcela upozaděny, z Petera se stává nadsamec, nadpolicista a skorokouzelník, je to natahované a vůbec vidím víc vad. Na druhou stranu je to oddychovka. Zkusím třetí díl a uvidím.

12.11.2023 3 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Audiokniha v podání Igora Bareše je stravitelnější než četba, ale i tak musím s lítosti říct, že je to zbytečně natahované a místy působící až jako karikatura žánru. U audia jsem pořád usínala, takže jako sedativum dobrý, ale očekávání - napětí a (příjemné) mrazení se nedostavilo. Dvě hvězdy s odřenými paprsky. ;)

03.11.2023 2 z 5

Vrah policistů / Teroristé Vrah policistů / Teroristé Per Wahlöö

Návrat s velmi retro audioknihou, klasika 80. let a dnes už lehce čpící bezmála socialistickou propagandou, i když v těch dobách to bylo nedostatkové a velmi žádané zboží, nad nímž jsme žasli, jak že to v té západní cizině chodí. :)

03.11.2023 3 z 5

Kouř a zrcadla Kouř a zrcadla Neil Gaiman

S povídkami se to má tak, že jich je pár skvělých, mnoho celkem zajímavých a pár, co mě vůbec nezaujmou. Ani Gaiman není výjimkou. A ještě, tohle je pro děti a mládež? Jako fakt? Nezdá se mi.

31.10.2023 3 z 5

Dobrodružství milovníka knih Dobrodružství milovníka knih Charlie Lovett

Po slibném začátku to šlo kvůli romantické lince, která byla přeslazená, nevěrohodná a taky nadbytečná, tak nějak do kopru. Působí to na mě tak, že autor dostal zadání na knihu, která bude mít aspoň třistapadesát stran, i kdyby hrom bil, a bude o lásce. Chjo, kdo chce číst romanťárnu, ten se bude nudit u všech částí popisujících bádání a naopak kdo chce vědět něco o tom, jak to bylo s dobrým Willem, toho bude iritovat červenoknihovní vztah Amandy a Petera. Navíc Zpupný Krákal sedí jistě víc než Povýšená Vrána. A nikdo s panickou poruchoou neodejde od lékaře po druhé návštěvě s pilulkou, která vše zázračně vylepší až do té míry, že snoubence "přebere" matku. Možná kdyby se to zkrátilo o polovinu, mohlo to být svižné a hlavně čtivější. Takhle mi to jednou (s přeskakováním) stačilo.

22.10.2023 2 z 5

Poslední záblesk slunce Poslední záblesk slunce Guy Gavriel Kay

Nad očekávání dobrá kniha plná nejen dobrodružství, plavby, bojů, nadpřirozených sil a vrtkavé štěstěny, ale taky chytrých žen, generačních výzev a sem tam i filozofických úvah. Autor hojně používá závorky (a já je mám také v oblibě) a k vybudování tohoto alternativního světa využil mnohé keltské, anglické a vikingské reálie. Díky za to, je to doporučení hodný počin.

15.10.2023 5 z 5

Rodný dům Rodný dům Viktor Fischl

Další z mých návratů po více než dvaceti letech. Je to velmi poetická kniha, která ale neobsahuje jen nostalgické vzpomínky. Autor má dar přenést se prostřednictvím vyprávění do reality viděné klukovskýma očima.

12.10.2023 5 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Audiokniha načtená autorem, což v tomto případě není tak docela klad, dost dlouho mi trvalo si zvyknout na poměrně složitý jazyk a děj, který je poněkud spletitý a ulpívající v podivnostech a detailech. Trvalo mi čtyři měsíce s přestávkami se tím prokousat. Nadšení se bohužel nedostavilo a konec ani komentovat nebudu. Nejspíš se k autorovým ctitelům nepřipojím.

07.10.2023 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Já vám nevím, moc mě to nebavilo. Rozhodně nejsem uchvácena a ani necítím potřebu přečíst si od autora další knihy. Poslouchala jsem jako audioknihu, možná je to tím a Nesbo si zaslouží druhou šanci, každopádně si dám od něj nejdřív oddych.

04.10.2023 2 z 5

Archa knih Archa knih Jan Tománek

Kniha o tom, co jsou lidé zač. Já mám takové knihy ráda, zvlášť když má autor na lidstvo podobné názory jako já. Však jsem taky člověk, že... ;) Konec je dost bezvýchodný, ale nemyslím, že je to na škodu, naopak mi to přijde realistické. Počin je to rozhodně zajímavý, hvězdu ubírám za občasný dojem těžkopádnosti a za zjevný kontrast propracované první části a poslední naopak spíš strohé.

04.10.2023 4 z 5

Spy x Family 9 Spy x Family 9 Tacuja Endó

Soumrak s Bondem zasahují u požáru a Anya zasahuje... s kapesníčkem. Škoda, že nevím, jak dopadne padouch, který omezuje dodávky jahod, snad nezpůsobí válečný konflikt.
Je to zase ujeté a docela srandovní, kresba standardně pěkná, ale jinak bez překvapení, celkově pěkný průměr za necelé tři hvězdy.

29.09.2023 3 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Smutnou realitou Arménie inspirovaná kniha o zkouškách osudu a o naději protkaná kouzelnými bytostmi, duchy, věšteckým nadáním, ale taky recepty na jídla sváteční i všední. Docela neobvyklý literární počin.
Hvězdu ubírám za to fatalistické nastavení všech postav nepohnout se z místa, kde se stalo tolik tragédii.

28.09.2023 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Čekala jsem oddychovku a dostala ji, navíc v audio verzi, ale popravdě číst to bych už moc chuti neměla. Je to tak trochu na jedno kopyto, tedy kromě začátku, kdy to vypadalo na nějaký ten konverzační humor a stručné know how pro začínající žoldnéře, což mě dost bavilo. Zato eskapády v Čechách mi už přišly na sílu. Jako audio k nudným domácím pracem dobrý. ;) Celkově dvě a půl hvězdy.

26.09.2023 3 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Atwoodová ve své nejlepší formě aneb sice ne jak to bylo doopravdy, ale jak by to být klidně mohlo, a nebo taky ne. Rozhodně sonda do společnosti 19. století se vším pokrytectvím, prudérností, třídním systémem, alkoholismem atd. Úplnou náhodou jsem před Grace četla Barvu mléka, jejíž námět je velmi podobný a ze stejného období. Původně jsem chtěla porovnávat, ale ono o to vůbec nejde. Každá z těch knih je úplně jiná a obě jsou skvělé.
Dost dlouho mi trvalo, než mi došlo, co znamenají názvy kapitol s těmi čtvercovými obrázky, a když mi to konečně docvaklo, prošla jsem si je všechny znovu. To byl takový bonus. Kniha byla nezapomenutelná.

25.09.2023 5 z 5

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Krátká novela překypující atmosférou blížící se katastrofy. Příběh dívky bezbranné ve všech představitelných směrech, kromě toho jediného, že dokáže napsat svůj příběh. Přečetla jsem knihu za dvě hodiny, ale pod kůži mi zůstane nejspíš dlouho.
Díky za tip objeveny na profilu Kaduri.

22.09.2023 5 z 5