Kouř a zrcadla

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Smyšlenky a iluze. Ve vysoce imaginativní fantazii Neila Gaimana je možné všechno. Důkazem toho je tato neobyčejná sbírka povídek. Objevíte v ní zázračné vynálezy a podivuhodné postavy: postarší ženu, která ve starém krámku objeví svatý grál, vystrašeného chlapce smlouvajícího o svůj život se zlým trolem žijícím pod mostem u trati, mladý pár, který dostane svatební dar, jenž postupně odhaluje děsivé alternativy jejich manželství. Kouř a zrcadla omámí vaše smysly a dotkne se vás u srdce – a bude vás strašit ve snech. 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104195/big_kour-a-zrcadla-smyslenky-a-iluze-104195.jpg 4.1333
Žánr:
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Polaris
Originální název:

Smoke and Mirrors, 1998


více info...
Nahrávám...

Komentáře (29)

Kniha Kouř a zrcadla

Kate18
08.11.2021

Povedená sbírka povídek, vždy se najde pár horších, ale ve sbírce převažovaly ty dobré a skvělé. Líbil se mi Cena - kocour ochránce, Trolí most - co vše může číhat na mladého chlapce, Jezírko se zlatými rybkami a jiné povídky - kam až může sahat paměť, Vražedná tajemství - první vražda v historii, Svatební dar - jak by mohlo vypadat manželství…

beowafle
30.10.2021

Sbírka obsahuje příliš mnoho zapomenutelných povídek. A jsou tu i jiné literární útvary, které se buď nepodařilo přeložit dobře, nebo už takové byly v originále. Také nechápu autorovu fixaci na dětské genitálie a předpubertální sperma.


cori
19.07.2021

Sbírka obsahuje celkem 32 kousků (včetně Svatebního daru v úvodu), z nichž je 10 v podobě básní. Nejvíc mě zaujaly delší práce: Rytířství (moderní verze legendy o svatém grálu. První dvě věty jsou nezapomenutelné: "Paní Whitakerová našla svatý grál. Byl na stole v koutě pod kožichem."), Cena (o kocouřím ochránci rodinného krbu), Jezírko se zlatými rybkami a jiné příběhy (atmosféra Hollywoodu v raných devadesátkách s scénáristy na každém rohu a nostalgie po zapomenutých hvězdách zlaté éry ve dvacátých a třicátých letech), Hledám dívku (osudová dívka a její fotografie v Penthouse), Vražedná tajemství (smrt mezi anděly) a Sníh, zrcadlo, jablka (Sněhurka upírka).

evismaior
17.07.2021

80% - ač povídkový žánr normálně moc nemusím, u Neila Gaimana je tomu jinak a mnohé jeho povídky považuji za výborné, přestože například povídky psané formou poémy mi moc neříkají. Z této sbírky se mi líbila povídka uvedená hned v autorově úvodu - Svatební dar - o dopisu, který manželé dostanou neznámo od koho ve svatební den a který v každém okamžiku jejich manželství vypráví jeho průběh, ovšem tak nějak ošklivě, jak se to nestalo, jako by v sobě shromažďoval vše nepěkné, co se stát mohlo, ovšem až do jisté chvíle... Nebo humorná povídka Rytířství o staré paní, která si ve vetešnictví koupí Svatý grál, protože se jí hodí nad krb. Nebo povídka Můžeme to pro vás zařídit ve velkém o tom, co způsobí, když jeden spořádaný pán dostane množstevní slevu na nájemné vraždy, která je tím větší, čím víc vražd si objedná. Anebo znepokojivá povídka Myš o muži, který za každou cenu shání takovou tu pastičku na myši, která myši nezabíjí, zatímco jeho přítelkyně podstupuje interupci. Nebo neméně znepokojivá povídka Babycakes o tom, co se stalo, když naráz ze světa zmizela všechna zvířata a jediným slabším stvořením, kterému dospělí mohli dělat to, co do té doby dělali zvířatům, už byla jen miminka. A konečně Sníh, zrcadlo a jablka, taková převyprávěná Sněhurka z pohledu "zlé" královny.

Eicherik
28.10.2020

(+ SPOILER) Mám rád povídkový žánr, ale některá jablka z tohoto košíku byla bez chuti a jiná zase červivá. Nejlépe hodnotím povídku Trolí most. Škoda, že ve stejném duchu nebyli i ty ostatní. A největším překvapením byla pro mě postava prince nekrofila z povídky Sníh, zrcadlo, jablka. Přibližně deset povídek z tohoto souboru opravdu za přečtení stálo.

keri.H
05.10.2020

Povídkové knihy je vždy složité hodnotit jako celek. Každá povídka je úplně jiná, o něčem jiném. Jedna povídka byla naprosto úžasná a pak přišel pokles a povídka mě nebavila, byla pro mě nudná a pak tu byly povídky, které mě sice bavily, ale nebylo to něco úplně úžasného a takové bych hodnotila jako průměrné povídky této knihy.

Top pro mě byly povídky "Bílá silnice", "Rytířství", "Vražedná tajemství", "Sníh, zrcadlo, jablka".

Nejhorší pro mě byla povídka "Jak jsme se byli podívat na konec světa" a poté "Ochutnávání".

alekis
06.09.2020

Inspirovaná diskuzí zde na DK a natěšená, že si užiju další skvělou zábavu, odsunula jsem ostatní čtecí plány na neurčito a vydala se s autorem do jeho fantastických světů... neboť jeho Kniha hřbitova je jednou z mých velkých srdcovek.
Nebudu to protahovat. Podle mého názoru autor opět předvedl, jak dokonalé a bohaté má nápady, jaké děje dokáže - by dokázal - stvořit pro potěšení svých čtenářů...
Kdyby - snad ne všechny, ale většinu svých nápadů z těchto povídek vzal a udělal z nich knihy, takové, jaké on umí psát... tak věřím, že na svět by přišly další fantastické pecky.
Bohužel mám pocit, že tentokrát ty své vynikající myšlenky a vize nevyužil a tím pádem se přímý zásah do mého fanynkovského srdce nekonal - ani omylem.

Kami33
18.05.2020

S povídkami je to vždy trochu těžší. Nikdy nemůžete být spokojeni se všemi (nebo skoro nikdy). Já osobně jsem některé pouze přelétla očima a už si ani nevzpomenu, jak se jmenovali. Ale jiné byly skvělé. Takže za pět * to není, ale za čtyři určitě.

1