AlissaM1 AlissaM1 komentáře u knih

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Katastrofa na papíře! Ale než přejdu k recenzi, dovolte mi malý úvod.

Tahle kniha má spousty problémů a hlavně... Autorka snad nemá žádnou zpětnou sebereflexi a ani žádnou soudnost! To, co poslední dobou předvádí na IG, je za hranicí všeho. Nejenže si vydupala jak malé děcko knihu u svého zaměstnavatele (přestože psaní nebude její silnou stránkou) a za jeho prachy si dělá mega propagaci, ale ještě se tváří, jak kdyby to měla strašně vydřené. No, tohle bylo určitě strašně moc vydřené, vyřadit si značnou sumu na marketing, který pro Albatros spravuje ONA sama. Ale tak vydala si knihu, OK. Jenže, co už se mi fakt příčí je to, že knihu psala DVA měsíce, a nakonec si za ní sama dala CENU – ve své vlastní soutěži, kterou pořádá. V nominaci porazila mnohem ostřílenější autory, ale komunita na IG opět válí a podporuje ji v téhle odpornosti. Tahle generace knižních blogeru akorát přivede českou literaturu do hrobu, protože nemají žádný přehled, vkus, ani soudnost a hodnotí knihy PŘEDEVŠÍM podle sympatií k autorovi. Doby kvalitních blogerů jsou nenávratně pryč, dneska se totiž za recenzenta považuje každý ňouma!

Já osobně jsem horší knihu nečetla a měla jsem co dělat, abych vůbec tu slátaninu dočetla! Začala jsem s ní chvíli po vydání a donutila jsem se knihu dočíst, jakmile jsem zjistila, že vyhrála v Humbook Awards, jako jediná ze všech českých knih! Tohle bylo prostě utrpení! V tomhle příběhu je všechno špatně od začátku až do konce, a to nemluvím o tom nevyzrálém stylu psaní. To se tak dvanáctiletá puberťačka rozhodla zahájit kariéru na Wattpadu, až na to, že autorce už dávno není dvanáct. Pitomé zápletky, pitomé postavy… Přehršel hlášek a trapný rádoby humor, který chápu jen její stoupenci. Autorka si kolem sebe vytvořila Wattpad komunitu, která jí podporuje a velebí nehledě na to, jaký paskvil stvořila! Mei je bezcharakterní a myslí si, že má na vše nárok. Koho mi tím jen připomíná? V neposlední řadě, tahle kniha postrádá jakoukoliv logiku a absolutně nechápu, jak vůbec něco takového mohlo projít. Ocenění nejlepší česká kniha, je naprostý výsměch všem autorům a nejen proto, že si autorka to ocenění dala sama, ale hlavně proto, že ta kniha je totální SRA*KA!

Nikdy jsem nikomu nenapsala tak ošklivou recenzi, vlastně bych to asi ani nijak neřešila, ale to, co předvádí autorka se svými stoupenci kolem téhle knihy, je už naprosto otřesné a nejednomu člověku je z toho blivno!

17.03.2021 odpad!

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Na knihu jsem se původně vůbec nechystala, ale zaujala mě obálka. Je to smutný příběh, já upřímně nechápu, jak jedno dítě může mít rodič radši než druhé, ale vím, že je to docela časté. Smutné, že rodiče netuší, jak moc to dítě vnímá a jak moc mu tím ubližují. Příběh se mi moc líbil, i když vlastně nelíbil. Chválím obálku a ilustrace, povedený kousek.

15.03.2021 5 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

(SPOILER) Naprosto zbytečná kniha. Autorka by měla za tyhle ty blbosti povinně sázet stromy, protože i druhý díl je totální peklo! No, možná kdyby se tak nebránila kritice a připustila si, že to není tak dobré, jak jí namlouvají kámošky, tak by to taková hrůza nebyla. Jak už tady někdo psal, opět je to to samé, jako první díl, jen s jinými hrdiny. Autorka v podstatě napsala variaci na první díl, ale podstatně horší. Já se s tím prala od doby vydání, ale než jsem to dočetla, tak to bylo doslova čiré utrpení. Jo a ty popkulturní hlášky? Totální utrpení! Autorka nemá fantazii, aby vymyslela něco vlastního, protože všechno má přebrané a okopírované z jiných knih. Za mě by se Nofreeusernames měla držet marketingu, ten jí docela jde (tedy pokud se to netýká její knihy), co se týče psaní, tam žádný talent nevidím.

Co se týče děje...

Hrdinka je na pěst! Je to sebestředným, toxický a rozmazlený fracek a navíc šikanátor! Kniha absolutně nedávala smysl, postavy se chovaly debilně a tolik stupidních scén, to se jen tak nevidí! Jinak i v této knize autorka ignorovala logiku. Prostě tam nebyla, nic z toho do kupy nedávalo smysl. A ten toxický vztah tady?? Škoda slov! Kdyby tohle autorka vydala v zahraniční, tak především za tu šikanu, kterou pak obhajuje X stránek, by schytala takový hejt, že by se z toho sotva vzpamatovala.

Co jsem napsala k prvnímu dílu.
"Autorka si kolem sebe vytvořila Wattpad komunitu, která jí podporuje a velebí nehledě na to, jaký paskvil stvořila!"

A pořád to platí, protože většina recenzí tady je právě od těchto blogerek, které české autory sotva podpoří, ale tady prostě vzledoprdelky musí. Já kritiku na tenhle "skvost" chápu, vůbec se jí nedivím, protože ta tvorba je hodně špatná! Holt autorka absolutně nepřijímá kritiku, tak se není co divit. Tohle blbost patří leda tak na Wattpad, a ne do knihkupectví. Ale popravdě, tím zase urážím Wattpad, protože i tam jsou lepší díla, než je tohle peklo.

Dávám odpad, protože nic jiného než odpad to není.

26.07.2021 odpad!

Bohové jadeitu a stínu Bohové jadeitu a stínu Silvia Moreno-Garcia

Nádherná obálka a ještě krásnější příběh! Neskutečně mě bavil styl psaní i postavy...To jiskření mezi nimi bylo parádní. Škoda toho konce, ale jinak doporučuji. Pokud chcete krásný, chytrý a vtipný příběh, který je jako pohlazení, pak je tohle přímo pro vás.

20.06.2022 4 z 5

Medovník s pepřem Medovník s pepřem Alena Adrianet Heinrichová

Asi nějak nechápu, jak tohle vůbec mohlo vyjít? A vlastně chápu, ono se totiž v knize dočtete, že redaktorka Klementýna se rozhodla knihu vydat, aniž by předtím viděla text, což ledacos vysvětluje. Přesto zůstávám v údivu, protože... Do háje, kde je nějaké to literární střevo? Tohle je psáno tak primitivně, jednoduše a zároveň neliterárně. Ten styl psaní je naprosto otřesný! Knihu jsem zvládla do půlky a ze zvědavosti koukla na konec, protože mě zajímalo, jestli Adri přijde k rozumu, který jí tak zoufale chybí. Hlavní hrdinka je příšerná a ke všemu stalkerka. Psát o toxických vztazích je ok, pokud z toho plyne nějaké poučení, ale tady žádné nečekejte. V tomto příběhu nám je tato love story předkládána jako láska století a hrdince vůbec nepřijde, že to, co se děje, není v pořádku, ale haló, paní autorko! Čtou to i mladí a tohle jako vzor? Bože, to snad ne!
Já to nemohla dočíst, což mě vrací ke stylu psaní. Jsou špatné knihy, ale přesto je u autora vidět potenciál, nějaké to literárno, tady ho ovšem nevidím, jsou to obyčejné spisky a pardon, ale autorka neumí psát.
Souhlasím s předchozím komentářem, kde se píše, že by se autorka měla realizovat někde jinde, třeba ty šperky, protože psaní jí skutečně moc nejde.

20.06.2022 odpad!

Víš, že tě miluju? Víš, že tě miluju? Estelle Maskame

No, já tedy nevím, proč tohle je fenomén, možná těmi hlupymi dialogy?? Jako je tam nějaký potenciál, ale je tam vidět ne zkušenost. Charaktery postav nejsou propracované, dialogy divné a neuvěřitelné. Nápady skvělý, ale zpracování nic moc.

20.06.2022 2 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Já se tedy vůbec nedivím, že tahle získala ocenění. Obdivovala jsem autorův jazyk, za mě krása.

15.03.2021 5 z 5

Adaptace Adaptace Miroslava Varáčková

Kniha by byla super, kdyby byla promyšlenější... Přijde mi, jako by to autorka chtěla mít honem za sebou! Příběh dělají detaily. Například když už šla do toho obchodního centra, vůbec nebylo popsané, jak to tam vypadá. A v dalších místech taky. Zato hodně hloubala ve svých emocích, což by vůbec nevadilo, kdyby to nebylo na úkor děje. Škoda nevyužitého potenciálu, protože autorka rozhodně píše čtivě. Dokáže vtáhnout, ale příště by to chtělo víc promyslet svět, o kterém píšu (popustit uzdu fantazie). A hlavně, o čem chci psát. Dávám dvě hvězdy, za čtivý styl a obálku.

17.03.2021 2 z 5

Tajemství hotelu Winterhouse Tajemství hotelu Winterhouse Ben Guterson

Není to vůbec špatně napsané, jen tomu něco chybí. Líbily se mi víc postavy v tomto díle, ale přijde mi to dost předvídatelné. Škoda, že se autor alespoň trochu nevěnuje popisům, protože tak by to dostalo ještě o něco víc tajemnou atmosféru, která mi v takové knize vyloženě chybí. Obzvláště pak tehdy, když děj příběhu zasadíte do starého hotelu, který má nejedno tajemství. Přijde mi, že tahle stránka věci je hodně odbitá. Třeba když se Alžběta ocitne na starém hřbitově... Tam se to krásně dalo rozvést, pohrát si s tím ale bylo to odbito na pár stránkách. Škoda, že předvídatelnosti, protože od začátku víte, co a jak... Jinak je to pěkně napsáno a věřím, že ti mladší si knihu užijí víc než já.

26.07.2021 3 z 5

Bílý kůň Bílý kůň Alex Adams

Knihu jsem četla už dávněji, ale utkvěla mi v hlavě. Neskutečně mně bavila. Čtivě napsaná, super postavy. Chytrý příběh, s chytrými myšlenkami. Pamatuji si, jak mně tehdy Bílý kůň uchvátil. Jako ano, chápu, že tady není tak silná milostná zápletka, kterou prostě spousta ženských potřebuje k tomu, aby pro ně kniha byla skvělá a daly plný počet hvězd. Kniha staví na něčem jiném, je chytrá a napínavá. Neocení jí však čtenář, který má v oblibě ty masové YA knihy, které jedou pořád na stejném scénáři. Ne, tady se fakt nedočkáte toho, jak se hrdinka bude rozhodovat mezi dvěma sexy muži a podobná klišé, kterou jsou u tohoto žánru typické. Přesto doporučuji... Nenechte se doradit. Kdo nejde s davem, ten tenhle počin jistě ocení. Bílý kůň má hloubku, kterou ale každý nevidí.

17.03.2021 5 z 5