Alienor Alienor komentáře u knih

X - 1, neunášaj hviezdy! X - 1, neunášaj hviezdy! Bohdan Petecki

Podľa anotácie to má byť humorná kozmická detektívka. Skutočne je to celé písané odľahčeným tónom, ale tak naozaj som sa zasmiala iba raz, a to, keď spisovateľ predpokladal, že by ktokoľvek príčetný naprogramoval roboty tak, aby brali meškanie odpovede ako súhlas. Bezpečnosť pri práci tu zjavne nemá miesto.
Inak ide o priemerné mládežnícke kozmické dobrodružstvo, spestrené kázňami o škodlivosti drog a úžasnosti bežného života. Čítala som aj lepšie.

29.04.2018 3 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Po druhom prečítaní som zvýšila hodnotenie o jednu hviezdičku, ale nie zásluhou autorky. Medzitým som sa čo - to dozvedela o sv. Winifrede z iných zdrojov a tak ma príbeh jej ostatkov zaujal viac ako predtým. Je to škoda, že autorka nevenuje väčšiu pozornosť reáliám, ale brata Cadfaela som si veľmi obľúbila.

13.04.2018

Potíže se ženami Potíže se ženami Jacky Fleming

Veľmi anglocentrické, veľmi zábavné, aj keď trochu do stratena. Nad niektorými dobovými výrokmi dnes postojí rozum, a nielen ženám.

13.04.2018 4 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Dekameron som skutočne prečítala za 10 dní a osvedčilo sa mi to, rozprávaniami som sa nestihla presýtiť. Nad niečím som sa bavila, nad iným neveriaco krútila hlavou (hlavne nad určitými drsnými "žartami"). Každá jedna poviedka má na začiatku stručne vyznačené, o čom je v nej reč a mne sa to veľmi páčilo. Po dočítaní mám len jednu otázku: Kde sa dá, do pekla, zohnať nejaká podobná kniha?

13.01.2018 4 z 5

Canterburské povídky (24 povídek) Canterburské povídky (24 povídek) Geoffrey Chaucer

Niet nad to, mať po dočítaní knihy na tvári spokojný úsmev a v myšlienkach sa snažiť dohadovať s postavami vo veršoch. :)
Pri čítaní som porovnávala dve vydania, české z Academie z roku 2010 a slovenské z roku 1969, prerozprávané do prózy a upravené pre mladého čitateľa od 11 rokov. Úprava hlavne tých rozmarnejších poviedok bola vcelku humorná, pretože sa odstránil akýkoľvek náznak erotiky a postihnuté poviedky tak vyznievajú mierne rozpačito. Najviac som sa zabávala pri úseku, keď žena, ktorá je strážená svojím starým a slepým mužom, užíva si s milencom na hruškovom strome, ale v prerozprávaní si obaja užívajú akurát tie hrušky.
Poviedky sú dosť rozličné, sú tam legendy o svätých, rytierske príbehy, pár prisprostlých veselých rozprávaní a dokonca aj zvieracia bájka. Škoda len, že táto kniha je iba výber, lebo úplné znenie Poviedok u nás nikdy nevyšlo. Viac ako na niektorých poviedkach som sa ale bavila na spojovacom texte, na predstavení pútnikov a ich prológoch pred poviedkami, verše tomu ešte dodali švih.
V rozprávaniach sa dosť veľa odkazuje na antickú mytológiu a Bibliu, ale netreba sa toho obávať, klasický český preklad má výborný poznámkový aparát.

30.12.2017 5 z 5

Děti železnice Děti železnice Edith Nesbit

Bohužiaľ, táto verzia je oproti originálu hodne krátená a preto je tu viac vidieť detskosť, naivnosť a predvídateľnosť. Ale aj v takto okresanom texte cítiť čaro a poéziu parnej železnice, čo podporujú aj vydarené ilustrácie.

12.11.2017 4 z 5

Paříž Paříž Edward Rutherfurd (p)

Obdivujem inžinierov a staviteľov 19. storočia, ako aj ich diela, takže pre mňa je najzaujímavejšou časťou knihy príbeh o stavbe Eiffelovky. Preskakovanie v čase bolo prehľadné, postavy dobre odlíšené a tak som nemala najmenší problém sa v knihe orientovať.

23.07.2017 4 z 5

Město snů Město snů Beverly Swerling

Rozporuplné pocity. Nezdieľam s autorkou fascináciu nechutnosťami a sexom, ani neoceňujem zameranie skôr na vzťahy ako na históriu. Na druhej strane, praktiky vtedajších lekárov, chirurgov a liečiteľov boli zaujímavé.

23.07.2017 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Na knihe najviac oceňujem bezvýhradne pozitívne ladenie, čo sa už dnes veľmi nevidí. Nie je to nejaká veľká literatúra, ale rolu balzamu na dušu plní spoľahlivo.

13.07.2017

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Pravdupovediac, vôbec neviem, ako túto knihu hodnotiť. Našla som si v nej obľúbené postavy - profesora Parkhilla a slečnu Mitnickovú. Našla som si aj obľúbené kapitoly - sú to Padesátka profesora Parkhilla a Smrt Julia Caesara. Dokonca záverečná kapitola prvej a posledné dve druhej knihy boli pre mňa viac než uspokojujúce. A predsa som sa takmer nebavila - knihu som čítala dlho, po kúskoch a s odhodlaním, pretože to nebola zábava, ale úmorná nuda. Samotný pán Kaplan ma rozčuľoval a navyše ma rušili americké reálie v kombinácii s češtinárskymi jazykovými problémami (viem, že to inak nešlo preložiť a prekladateľ odviedol úžasnú prácu, ale mám podozrenie, že v originále by ma to bavilo viac). Vzhľadom na to, že tento typ humoru ma úplne minul, nakoniec som sa rozhodla nehodnotiť vôbec.

09.07.2017

Pýcha a predsudok (prerozprávanie) Pýcha a predsudok (prerozprávanie) Gill Tavner

Nezmyselne osekaný text, ktorý sa snaží autorka zachrániť dodatkom na konci (nerozumiem, prečo ho nezapracovala do hlavného textu) a ktorý absolútne nedáva predstavu, ako dobrá je originálna kniha (a to by podľa mňa prerozprávanie malo). Vôbec sa nečudujem, že si podaktorí myslia, že keď poznajú dej, už im prečítanie celej knihy nič nové neprinesie. Situácie, v originálnej knihe jemne naznačené, zhrnuté tak, že nám autorka hovorí, čo si máme správne o nich myslieť, ma už úplne znechutili. Ľutujem, toto sa nepodarilo.

12.04.2017 1 z 5

Cech objevitelů Cech objevitelů Kevin Costner

Víťazstvo formy nad obsahom.

12.03.2017 3 z 5

Strážci z hlubin času Strážci z hlubin času Howard Phillips Lovecraft

Celá kniha je pre mňa lepšia fan fiction. Tú atmosféru neodvratne sa blížiacej straty zdravého rozumu, ktorá je taká zaujímavá v Lovecraftom písaných poviedkach, som zväčša necítila, s výnimkou Peabodyho dědictví. Všetko ostatné mi prišlo popisované príliš nezaujato, ako novinový článok. Inak som sa celkom bavila, kniha nie je zlá, ale ak by som mala poznať lovecraftovské poviedky len z tejto zbierky, nebudem vedieť, čo na tom ľudia vlastne vidia.

26.12.2016 3 z 5

Ako si morský koník, morská ihla a hviezdica urobili malé milé more Ako si morský koník, morská ihla a hviezdica urobili malé milé more Olga Hejná

Najobľúbenejšia kniha môjho raného detstva, z ktorej som sa dozvedela, že morský koník vie tancovať, hviezdica spievať, morská ihla šiť slnečnou niťou a že sa treba starať, aby more malo teplé labky (ale len v slovenčine!). Spolu s nezabudnuteľnými ilustráciami je aj znovučítanie po rokoch veľmi príjemnou záležitosťou.

28.05.2016 5 z 5

Zlatá kniha parfémů Zlatá kniha parfémů John Oakes

Za najlepšie v tejto knihe považujem výstižné opisy parfémov a nálad, ktoré vzbudzujú. Zaujímavé sú aj odporúčania, akému typu osobnosti sa jednotlivé parfémy hodia. Všetko, čo som si podľa nej vybrala, mi výborne sadlo, škoda len, že nevyšla jej aktualizovaná verzia. Oddiel o voľbe vôní podľa znamení je len drobná zaujímavosť, rozhodne nemá v knihe žiadne významné miesto. Obrazovú prílohu kniha neobsahuje, niekomu môže chýbať, ja som však jej potrebu nepociťovala.

07.05.2016 5 z 5

Posledný boj Posledný boj C. S. Lewis (p)

To, čo autor urobil Zuzane, mu jednoducho nedokážem odpustiť. Na to, že je to kresťanská kniha (a mňa ten nezakrytý nátlak mimoriadne vytáčal), sa k nej správal dosť nemilosrdne.

01.05.2016

Zázračná cesta Nilsa Holgerssona s divými husami po Švédsku Zázračná cesta Nilsa Holgerssona s divými husami po Švédsku Selma Lagerlöf

Všetko, čo by som mohla o knihe napísať, je už použité vyššie, v anotácii k slovenskému vydaniu. Citujem: „Zázračná cesta Nilsa Holgerssona s divými husami po Švédsku patrí práve do kategórie vzácnych kníh, ktoré rastú spolu s čitateľom a pomáhajú mu rásť. Nie je to len pútavý príbeh malého Nilsa z jeho dobrodružnej cesty, ktorú podniká na chrbte gunára Martina, doplnený o množstvo švédskych povestí a legiend. Aj vnútorné posolstvo diela je oveľa hlbšie, než základná línia príbehu - polepšenie zlého chlapca. Táto rozprávka z klenotnice svetovej literatúry nielen zabáva, ale i učí a vychováva. Je skĺbením rozprávkovej knižky s vlastivednou učebnicou, vyšperkovanou brilantným poetickým jazykom, s hlbokým, nevtieravým pedagogickým vkladom.“
Celý čas, čo som knihu čítala, som si uvedomovala pocit výnimočnej krásy. Nezabudnuteľný zážitok.

28.02.2016 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Ak by autorka vyhodila kopu opakujúcich sa opisov a sprostostí typu podvedomie a vnútorná bohyňa, nevzniklo by z toho síce žiadne veľdielo, ale celkom príjemná erotická poviedka. Bohužiaľ, kvôli jednoduchému jazyku a vyššie uvedeným rozčuľujúcim veciam nemôžem hodnotiť vyššie.

28.02.2016 2 z 5

Vrah či obeť? Vrah či obeť? Josephine Tey (p)

Trochu nekritická kniha, ale napísaná tak pútavo a s takým oduševnením, že ma absolútne presvedčila.

27.05.2015 5 z 5

Velká výprava – Dopisy a fotografie z putování po Britském impériu Velká výprava – Dopisy a fotografie z putování po Britském impériu Agatha Christie

Kniha ma mierne sklamala, sú to len súkromné zápisky z dovolenky, kam Agatha cestovala, u koho bola na obede, kto mal akú náladu a ako dobre sa surfovalo. Trochu ako "José v zálive", ak si pamätáte tú reklamu. Bohužiaľ, nijako zvlášť som sa nebavila.

16.02.2015 3 z 5