Strážci z hlubin času

od:


KoupitKoupit eknihu

Kultivovaný gentleman se usadí v domě po svém dědečkovi, aby odhalil temná tajemství pohřbená v útrobách domu. Krásná žena se svým přítelem potká dvojníka Edgara Allana Poea v povídce děsivé jako cokoli, co napsal sám Poe. Sochař se vrací z Paříže, aby vytvořil sochu pocházející z jiného světa – sochu, kterou sám nedokáže ovládnout. Tyto a podobné příběhy, propojené mezi sebou typickou lovecraftovskou mytologií, naleznete v knize Strážci z hlubin času obsahující patnáct strašidelných povídek, které sepsal přítel a literární následovník H. P. Lovecrafta August Derleth na základě náčrtů a fragmentů z Lovecraftovy pozůstalosti. S knihou se můžete na vlastní nebezpečí vydat do mrazivé říše věčné temnoty, kde na vás číhá nadpozemská a nevýslovná hrůza....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/285510/strazci-z-hlubin-casu-Uhr-285510.jpg 3.929
Orig. název:

The Watchers Out of Time and Other (1974)

Žánr:
Detektivky, Horory, Povídky
Vydáno:, Volvox Globator
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Přidat komentář
MaryJane
17.09.2018

Kniha rozhodně není špatná a některé povídky jsou dokonce velmi zajímavé, ale byl jsem trochu překvapen až příliš podobnou strukturou většiny povídek. Zatímco povídky od Lovecrafta jsou velice různorodé a dotýkají se mnoha různých témat, povídky v tomto svazku sledovaly většinou zaběhlé schéma a až na pár výjimek tak vyzněly trochu do prázdna. Kdyby kniha obsahovala polovinu těch nejlepších povídek, byly by to silné 4*, takto pouze 3.

Miro.slav
16.09.2018

Ako nadšenec odkazu Howarda Phillipsa Lovecrafta som musel siahnuť aj po tomto počine. Cesty Prastarých mi totiž nedovolili inak. Pozitívom knihy je, že čitateľ má možnosť rozšíriť svoj obzor, čo sa týka mýtu Veľkého Cthulhu o príbehy doteraz neznáme. Derleth občas dokáže naozaj zaujať a predstaviť mrazivú atmosféru. Otázne však je nakoľko je to samotnou Derlethovou invenciou a nakoľko Lovecraftovým počinom, keďže texty vo veľkej miere vychádzajú a rozpracúvajú tzv. Lovecraftove nedokončené a plánované poviedky. Otvára sa totiž pochybnosť, či takmer hmatateľná nevyváženosť celej knihy, ktorá osciluje medzi dokonalým mrazivým vytŕžením až po opakujúcu sa nudu, vznikla až Derlethovým autorstvom. V príbehoch sa totiž neustále dookola recykluje niekoľko motívov: starobylá knižnica, nevedomý potomok čarodejného rodu, tajuplný starý dom v lesoch či pustine, tajná miestnosť a podobne. Napriek tomu však odporúčam (miestami sa však už tešíte kedy túto knihu dočítate).

ktulu
09.07.2018

Doporučení: pokud se do této knihy pustíte kvůli své náklonnosti k Lovecraftovi (což předpokládám), přeskočte první povídku (tu nejrozsáhlejší). Derleth se snaží působit jako Lovecraft, ale v tomto případě to udělal prostě špatně. Nechte si jí zkrátka nakonec.

Palivo
17.05.2018

Již dlouho jsem si chtěl něco přečíst od zakladatele tiskáren Hewlett-Packard Lovecrafta a jak to dopadlo! A to Paliho ještě napálili, protože to ani není HPéčko, ale nějakej jeho kámoš. Jsem tedy naPálivo!

Ale abych se věnoval kvalitní kritice. Zdejší povídky jsou jako manželský sex - opravdu unavující a každá je stejná jako ta předchozí. Největší utrpení byla úvodní novela, kde se na dvouset stránkách řešilo co se děje, aby se to nakonec vyřešilo dvouma větama. Vlastně většina povídek vypadá asi takhle

Prokletá žehlička
HP Palivo

Zdědil jsem žehličku, ale je divná! Rozhodl jsem se, že to prozkoumám a začal jsem číst náhodný prastarý knihy, který jsem dostal s žehličkou. Rozumím naprosto všemu a čtu hebrejsky, latinsky. Po půl roce čtení jsem na to konečně přišel! Podíval jsem se na žehličku - ale spatřil jsem cosi naprosto hrůzostrašného. Bylo to tak - byl to odraz něčeho! Nelenil jsem, vzal jsem nohy na ramena a utekl a už se nikdy nevrátil.


A takto pořád dokola, asi dvacetkrát. Musím se přiznat, že jsem měl po dvou hodinách v autobuse velkou touhu rozbít hlavou okno, což asi není dobře.

3/10

Shindo
22.04.2018

Väčšina poviedok z tejto zbierky bola dobrá, našli sa však aj slabšie kúsky. Prvá poviedka sa mi čítala ťažko (holt najdlhšia z celej knihy), po jej "zdolaní" sa to už rozbehlo, občas zadrhlo. Vadili mi až príliš často sa opakujúce prvky typu menovania "okultných kníh", narážok na degenerovaných Marshov a ich sexuálne eskapády kdesi v Polynézii a tak. Naopak, potešil edičné poznámky a esej na konci knihy.

FireOfFilth
24.09.2017

Na další porci lovecraftovského hororu jsem se velmi těšil a dostal jsem velice slušné povídky.
Výběr těch co mě nejvíc zaujaly:
Pozůstalý
Peabodyho dědictví
Zabedněný pokoj
Temné bratrstvo - pro mě nej povídka této knihy

Celkově soubor těchto povídek hodnotím 4* a doporučuji všem milovníkům H.P.L.

Israha
17.08.2017

Spíš "Derlethova fanfikce, inspirovaná Lovecraftem", než regulérní kolaborace obou autorů. To však ani náhodou není nijak pejorativní popis, protože Derleth Lovecraftovo kouzlo velice dobře pochopil, vkusně na něj navazuje a velmi efektivně dovede navodit hrůzu z neznámého a nepochopitelného. Snad se čte i jednoduššeji, než Lovecraft samotný, není tak popisný a nepoužívá tak košaté vyjadřovací prostředky. Jedinou zásadní chybou téhle jinak velmi povedené sbírky je značná (ke konci někdy až úmorná) repetitivnost témat a dějových rekvizit (opuštěné domy po mrtvých podivínech, neustálé motání se v lokacích původních Lovecraftových povídek, opakované odkazy na lovecraftovská božstva), tomu se Lovecraft sám dokázal vždy velmi úspěšně vyhýbat.

Nejlepší povídky: Ten kdo číhá na prahu, Pozůstalý, Peabodyho dědictví, Předek, Zabedněný pokoj, Temné bratrstvo.

Beebee
19.07.2017

Naprosto skvělé, akorát jsem si musela zvyknout na stejná jména měst a krajů a někdy i hrdinů. Lovecraftovský styl je síla...

CharlesWard
30.05.2017

Důstojné pokračování původního kánonu, které bohužel trpí závěrečnou, kvůli smrti nedokončenou, povídkou. Pro fanoušky H. P. L. čtenářská povinnost.

olle3
09.03.2017

Nezklamalo. Většina povídek byla dobrých, některé vynikající. Myslím, že už dokonce života vždy, když uvidím mansardovou střechu, vzpomenu si na Dunwich (v tom místě bych nežil ani za nic) a Lovecrafta.

MaroCZ
22.02.2017

Hodně,opravdu hodně jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Jsem velkým obdivovatelem tvorby H.P. Lovecrafta (četl jsem i věci,které u nás nevyšly) a to zdaleka nejen kvůli mýtu Cthulhu. To se asi hodně odrazilo v hodnocení,takže nakonec přece jen 3/5.
Protože:

Kniha se mi celkově velmi líbila, ale kvalita Derlethových povídek mi přišla nevyrovnaná. Od těch geniálních (Alhazredova lampa, Okno v podkroví, Ten,kdo číhá na prahu), přes zajímavé,ale hrozně předvídatelné (Innsmouthská hlína, Rybář z Falcon Point, Peabodyho dědictví),až po vyloženě vykrádačku Lovecrafta bez přidané hodnoty (Stín z vesmíru).

RomanTilcer
05.02.2017

Až na pár čarodějnickejch povídek se jedná o příspěvky k takzvanýmu mýtu Cthulhu. Derleth využíval všechno, co k Lovecraftovi patří, dokonce i s různým úspěchem napodoboval jeho sloh – mě osobně to ale nijak neuráželo, jelikož zjevně choval Lovecrafta v hluboké úctě a celý to působilo jako pocta jeho dílu. Co by ale mohlo některejm čtenářům vadit, občas přidal i něco vlastního, například postavil prastarý vesmírný božstva do souboje dobra a zla, zatímco u Lovecrafta byly tyhle entity k nějaké morálce zcela lhostejný.
Lovecraft to zkrátka není, ale když už máte Lovecrafta načtenýho, může se vám tahle kniha postarat o příjemnej návrat do jeho světa, dýchá z ní ta správná nostalgie.
Mimochodem, je to slušná bichle, a ještě bych zmínil, že v ní najdete i pár zdařilejch ilustrací od Johna Coultharta a poměrně rozsáhlý poznámky ohledně vzniku jednotlivejch příběhů a různý další zajímavosti.

Eicherik
07.01.2017

Knihu je asi opravdu možno brát jako fan-fiction. Já jsem s ní ovšem velmi spokojen. Stejně tak by se mohla líbit milovníkům lovecraftovského hororu. Menší slabinou tohoto dílka je časté opakování stejných motivů a trochu klišovité opakování názvů "pověstných" okultních knih. Tyto slabiny já ale autorovi rád prominu a věřím, že i většina fanoušků tohoto druhu literatury. Ještě je nutné zmínit, že všechny příběhy se odehrávají v první polovině dvacátého století. To zmiňuji proto, že naroubouvání Lovecraftova temného světa na modernější dobu se většině autorů moc nedaří.
Na závěr bych ještě zmínil velmi vkusné provedení knihy a i pár pěkných vložených ilustrací.

Alienor
26.12.2016

Celá kniha je pre mňa lepšia fan fiction. Tú atmosféru neodvratne sa blížiacej straty zdravého rozumu, ktorá je taká zaujímavá v Lovecraftom písaných poviedkach, som zväčša necítila, s výnimkou Peabodyho dědictví. Všetko ostatné mi prišlo popisované príliš nezaujato, ako novinový článok. Inak som sa celkom bavila, kniha nie je zlá, ale ak by som mala poznať lovecraftovské poviedky len z tejto zbierky, nebudem vedieť, čo na tom ľudia vlastne vidia.

Juryk
26.12.2016

Po skoro roce čekání - z důvodu odkládání vydání knihy - jsem se konečně dočkal a za mne naprosto vynikající. S mým hodnocením samozřejmě nemusí souhlasit většina lidí, ale jsem milovníkem lovecraftovského hororu a tato kniha splnila mé očekávání. Pan Derleth byl velmi dobrý vypraveč, a je veliká škoda, že ostatní jeho výtvory u nás ještě nebyly vydány.