Aleh Aleh komentáře u knih

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Nesouhlasím s tím, že je tato kniha prezentována jako humoristický román. Jsem zvyklá u Michala Viewegha na to, že své čtenáře pouští do svého soukromí až příliš často, ale na můj vkus popisuje některé události a vyjadřuje se k různým situacím. které by nám čtenářům mohly být možná jen okrajově sděleny nebo i zcela utajeny. je to samozřejmě otázka vkusu samotného autora i nás čtenářů. Rozhodně, ale tento příběh nebude patřit k těm, které bych si s chutí znovu po čase přečetla. Je mi to líto, ale je to tak.

06.07.2022 3 z 5

Příliš osobní známost Příliš osobní známost Eva Urbaníková

Paní Eva Urbaníková se často ve svých knížkách věnuje vztahům. Příběh jedné nešťastné lásky začíná idylicky, ale vztah mezi partnery není natolik silný, aby překlenul krach firmy, dluhy a nejistotu, co bude dál. A nastupující pocit osobního selhání otřese nejen vztahem dvou dospělých lidí, ale také vztahem k partnerově dceři.

30.06.2022

Zážitky z karantény Zážitky z karantény Halina Pawlowská

S chutí jsem si přečetla Zážitky z karantény. Každého nás ta doba nějak zasáhla a více či méně ovlivnila. Pohltilo nás to všechny a každý se s tím vyrovnával po svém. Doma se žilo, vařilo, peklo, nikam se nespěchalo, měli jsme čas pro sebe i na sebe navzájem a ať se nám to líbí nebo ne prověřilo nás to. Oddechovka, která nás na čas vrátí do karantény. A těmi recepty se rozhodně můžeme inspirovat.

27.06.2022 3 z 5

Životice nejsou románem, ale jak se v podtitulku uvádí jsou obrazem (po)zapomenuté tragédie. Obdivuji práci paní spisovatelky, která nám touto kombinovanou formou propojení literatury faktu a beletrie znovu připomněla, co se v historii událo a jak těžce to přeživší účastníky poznamenalo.
Tak mi přichází na mysl, kolik takových míst bylo a kolik z nich jich určitě bylo zcela neprávem opomenuto neboť jejich pamětníci již dávno nejsou mezi živými a milosrdně plynoucí čas dal dalším generacím zapomenout příběhy, které nejsou o nic méně významné než ty události, které se záhy po uplynutí šíříly jako lavina nekonečným prostorem a časem.

22.06.2022 5 z 5

Mráz přichází z Hradu Mráz přichází z Hradu Michal Viewegh

Název, který příliš neláká. Obálka, která čtenáře moc nepřitáhne. Ale zpracování tématu se mi líbí. je dobré si to připomínat. Románu nechybí čtivost, čte se lehce, vše je srozumitelné a jasné. Krátké kapitoly se mi osvědčily už mnohokrát. Autor střídá v románu skutečnost s fikcí, ale mnohdy si uvědomíme, že výsledný efekt kopíruje nelichotivou pravdu. Takový byl záměr autor, to si musíme uvědomit.

05.06.2022 4 z 5

Hrabě Monte Christo Hrabě Monte Christo Alexandre Dumas, st.

Klasické dílo o lásce, zradě a pomstě. Kdo by nefandil Edmondu Dantesovi na jeho útěku z vězení z tvrze If. Ač se to zdá být nemožné, přece se to podařilo. A tak se už jako Hrabě Monte Christo vydává pomstít těm, kteří mu kdysi tak moc ublížili. Čtenář má tak možnost kromě samotného příběhu o zradě a pomstě, poznat i část bohaté francouzské historie z doby 1. poloviny 19. století. Líbí se mi i filmové zpracování tohoto příběhu (a měla bych dodat, že e mi líbí dokonce víc než jeho knižní podoba).

21.05.2022 3 z 5

Mezi tebou a mnou Mezi tebou a mnou Marek Hnila

Útlá knížka a nabízí toho tolik k přemýšlení a úvahám o životě.je napsána tak prostě jak život plyne, ale i tak se snaží každým vhodně voleným slovem a promyšlenou větou říct a sdělit životní pravdu. jde o příběh mladého muže, který na prahu dospělosti hledá smysl života a každý den se mu hluboko pod kůži zarývá nová a nová poznání a zjištění, jak to vlastně v životě chodí, jaký vlastně ten život je nebo může být... Čtivé, poučné, dobře napsané. osloví, pohltí, donutí k úvahám....

30.04.2022 5 z 5

Sněženky a machři po 25 letech Sněženky a machři po 25 letech Radek John

Setkání na horách po 25 letech. Za 25 let se toho tolik stane! Budujeme a žijeme si své životy, plníme si svá přání a touhy, jsme zklamáni z našich neúspěchů a proher, které nás na cestě životem potkaly, věnujeme se svým potomkům, pyšníme se jejich úspěchy, někdy až příliš toužíme, aby žili svůj život jinak a lépe než my....nechceme, aby se dopouštěli chyb, které jsme v životě udělali my. A pak se vrátíme do doby před 25 lety. Jen na chvíli, jsme ale jiní a vidíme sebe a své spolužáky tak, jak jsme je viděli tehdy. Vzpomínáme, rekapitulujeme, překvapujeme se, povídáme, co a jak jsme prožili, co bychom možná udělali jinak a lépe, hodnotíme, bilancujeme. Už jsme ale jiní a patříme každý do jiného (svého) světa. jsou to taková životní zastavení, mám to ráda. mám to ráda jako absolventka, ale také si to užívám jako třídní učitelka. Tak se čtenáři začtěte, jaký život žili a teď žijí profesorka Hanka, profesor Karda, Radek Převrátil, Karel Mácha, Marika Kardová, Viky Cabadaj a další

21.04.2022 4 z 5

České pohádky (19 pohádek) České pohádky (19 pohádek) Karel Jaromír Erben

Pohádky Karla Jaromíra Erbena samozřejmě patří mezi naše literární skvosty. Teď po letech je otvírám kvůli své vnučce. Vždy je to pro mě jako svátek, neboť čtení Erbenových pohádek - to jsou především vzpomínky na dobu dávno minulou.

18.04.2022

Rychlé šípy, 3. díl Rychlé šípy, 3. díl Jaroslav Foglar

Pamatuji si, že nejvíce mě mrzelo, že jsem brzy byla na konci všech těch dobrodružství. 96 příběhů jsem přečetla jako nic. S Rychlými šípy čas vždycky plynul rychle. Tentokrát s ilustracemi Marko Čermáka, ale stejně úžasné příběhy jako v 1. a 2. díle. Děkujeme, pane Foglare!

18.04.2022 5 z 5

Nelítostná vražda Nelítostná vražda Stanislav Češka

Další z řady českých detektivek, ve kterých nás autor seznamuje také podrobně s prací mordparty, která krok za krokem odhaluje viníky násilných trestných činů. Příběh je o to krutější, že tentokráte jde o mladou svobodnou maminku. Brněnská mordparta rozjíždí pátrání po pachateli hrůzného činu.

14.04.2022 3 z 5

Kejklíř, Smrt a Blázen Kejklíř, Smrt a Blázen Jarmila Pospíšilová

Detektivka z českého prostředí, se známými vyšetřovateli - majorem Pavlatou a kapitánem Klenským, nechybí ani stará známá Marie Kovandová a novinář Štěpán Mánek. Příběh může začít plynout. Detektivka pro chvíle pohody a pobavení.

09.04.2022 4 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

Kdysi dávno jsem tuto esej už četla. Vrátila jsem se k ní na základě čtenářské výzvy. Moc se mi líbí název eseje, neboť opravdu vystihuje hlubokou pravdu, že i my všichni tzn. bezmocní lidé určitou moc máme. jen ji v sobě musíme nalézt. Každý z nás se určitou měrou může zapojit a být užitečný. i po letech mám o čem přemýšlet.

03.04.2022

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Životopisné drama, které Vás osloví a zaujme. Osloví Vás nejen v knižní podobě od Josefa Klímy, ale i na filmovém plátně. Životní drama člověka, které vzniklo podle jednoho skutečného lidského osudu. Příběh člověka, který zasvětil svůj život léčitelství a byl úspěšný. Jeho pomoc vyhledávalo čím dál víc lidí, kteří k němu vzhlíželi s nadějí a vírou. Stal se známou osobou široko daleko. Nic ale není tak jasné a jednoznačné, jak to zpočátku vypadá.... Životní příběh pana Mikoláška je složitější. V knize se dozvíte, co opravdu patřilo k životu skutečného "šarlatána" a co bylo pouhou literární fikcí.

02.04.2022 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Poetické vyprávění malého Edy jako vzpomínka na autorovo dětství z období konce 2. světové války. Chlapec, který je zvyklý na městský život a ruch se najednou vynuceně životními okolnostmi ocitá i s rodiči na vesnici a spolu s dalšími kamarády prožívá konec války v prostředí, které nezná a které se na jistý čas, v nejisté době a neznámém prostředí stalo jeho domovem.

26.03.2022 5 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Michal Viewegh má opravdu osobitý styl psaní. Má samozřejmě své příznivce i odpůrce. Život autora se do jeho knížek promítá ať chce nebo ne, zvláště pak pokud má za sebou boj o holý život. Je velmi otevřený a nese svou kůži na trh. Tak tomu však bylo a je u tohoto autora i v jiných knížkách a uvědomuji si, že to je asi to, co jeho příznivce láká. Příbývá také jeho kritiků, ale jádro svých čtenářů určitě neztratil.

25.03.2022 3 z 5

Famózní 2 Famózní 2 Mirka Slavíková

Je to vánoční dárek a s podivem konstatuji, že má zatím pouze 1 komentář. A tak se mi skvěle hodí i do čtenářské výzvy. Když mám čas, tak tuto krásnou knihu otevřu a nasávám pomyslně vůni, ale především cenné rady zkušené a světem protřelé cukrářky. A když vás potom návštěva chválí, tak to je teprve úžasné. Zajímavé, inspirující a doplněné překrásnými fotografiemi.

22.03.2022 5 z 5

Sítě z pavučin Sítě z pavučin Táňa Keleová-Vasilková

To, jaké bylo naše dětství, významně ovlivní náš život v dospělosti. V tom dobrém, v tom zlém a také ve spoustě zdánlivě banálních maličkostí, které jsou součástí našeho každodenního všedního života. To je stará známá pravda. A to se potvrdilo i v dalším románě Táni Keleové Vasilkové Sítě z pavučin. Přesvědčila mě o tom i hlavní hrdinka Blanka. jak se píše v anotaci křehká a silná zároveň. A mně připadá, že to jsou dvě osoby v jedné. V divadle jako mladá a úspěšná herečka, která hraje jednu titulní roli za druhou a v osobním životě, kde denně bojuje sama se sebou. Určeno především pro ty, kteří si oblíbili styl psaní Táni Keleové Vasilkové.

06.03.2022 3 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Příběh jedné rodiny. Otec, matka a jejich dcera Vanda. Bylo zajímavé sledovat, jak se vyvíjel od dětství až do dospělosti vztah otce a jeho dcery. Slavný herec a úspěšná spisovatelka. Klikaté uličky osudu dovedly otce a dceru až na Krétu, aby tu splnili jedno poslední přání. A tak se na určitou dobu opět protly cestičky jejich osudů. Ano, mohlo by se zdát, že takových a jemu podobných osudů je, ale zasazení děje až na mořské pobřeží jednoho řeckého ostrova jistě přidalo na originalitě příběhu. Zajímavé, čtivé. Doufám, že autorka chystá pro své čtenáře další příběh...

04.03.2022 4 z 5

Zhubněte jednou provždy - Najezte se do štíhlosti Zhubněte jednou provždy - Najezte se do štíhlosti Antónia Mačingová

Snad už jsem po letech pochopila.... nestresovat se, mít se rád, jíst zdravě a taky pravidelně, těšit se ze života. To vás ale žádná kniha nenaučí, to musíte chtít sami. Některé kombinace jídel mě oslovily, mnohé ne. Každému vyhovuje něco jiného. Jako inspirace snad někdy, snad pro někoho, snad něco,.....

03.03.2022 4 z 5