Ahmose Ahmose komentáře u knih

Mort Mort Terry Pratchett

Mort je oproti ostatným Pratchettovkam, ktoré som čítal iný, trošku zvláštny. Je v ňom výrazne menej humoru a dejová linka zďaleka nie je taká rozkošatená, ako býva u autora zvykom. Pán Pratchett nám v tomto diele ukázal akú bujnú mal skutočne fantáziu a zároveň prehľad. V knihe nájdete niekoľko odkazov na klasické diela, predovšetkým Shakespeara a ľudové rozprávky. Napriek tomu, že kniha prvýkrát vyšla v roku 1987, témy v nej obsiahnuté, sú aktuálne aj dnes. Musím vyzdvihnúť, že čítať o tom, ako sa samotná smrť zamýšľa nad zmyslom života, dalo tejto téme celkom nový rozmer. Postáv je v tejto knihe pomenej, okrem Morta a Smrťa sa tu objaví aj známy čarodejník Vetroplaš. Myslím si, že tento diel mohol byť trošku kratší. Rozuzlenie príbehu prichádza až na posledných cca 10 stranách a takéto rýchle konce nepovažujem za celkom ideálne. Pre fanúšikov tejto kultovej série určite odporúčam. Ak však s autorom ešte skúsenosti nemáte, odporúčam skôr knihu Čarovné práva.

20.12.2023 4 z 5

Olivovník Olivovník Lucinda Riley

Jedna z najslabších kníh, aké som od Lucindy prečítal. Nechápte ma zle, tá kniha sama o sebe nie je až taká hrozná, ale viem, že autorka to vie aj oveľa lepšie. Príbeh samotný je taká dráma pre drámu, v podstate žabomyšie vojny. Prvých sto strán ma bavilo, potom to však začalo ísť z kopca a následne až posledná štvrtina knihy bola opäť zaujímavá. Zvyšok medzi tým, je čistá vata. Naozaj si nemyslím, že kniha musela nutne mať štyristo strán. Polovičný rozsah by bol celkom dostačujúci. Nemyslím si, že niekto potrebuje čítať čo desať strán o tom, ako postavy raňajkujú, opaľujú sa, obedujú, večerajú a idú spať. Inak sa Olivovník číta veľmi dobre. Tým, že obsahuje úryvky z denníka trinásťročného chlapca, tak má kniha oveľa bližšie k YA knihám a je teda vhodný aj pre mladších čitateľov. V postave Heleny je tiež cítiť isté autobiografické prvky, nakoľko sama autorka bola tanečnicou. Aby som to nejak zhrnul, na trhu sú od autorky oveľa lepšie knihy ako táto, pokiaľ ale hľadáte niečo na oddych pri upršanom popoludní, Olivovník by vám mohol vyhovovať. Minimálne po vizuálnej stránke bude určite ozdobou v knižnici.

24.10.2023 3 z 5

Pramen povýšení Pramen povýšení Brandon Sanderson

Ak som povedal, že prvý diel bol dobrý, tak druhý je ešte lepší. Hneď na začiatok však musím povedať, že toto nie je fantasy, ktorú by som každému odporúčal. Dej je pomalý, väčšia akcia je odložená až na záver knihy a inak sa väčšinu času rieši politika, fungovanie dvora, vzťahy a história. Autor nám ukazuje budovanie slobodnej spoločnosti a všetky jeho úskalia. Postavy strácajú ilúzie, zisťujú, že nie každý stojí o ideály nového panovníka a ukazuje nám, že napriek maximálnej snahe nie je možné predvídať všetky udalosti. Trochu viac priestoru dostávajú vedľajšie postavy. Hlavne postava Sazeda, ktorého som si obľúbil už v minulom diely. Postava Vin si prešla veľkou premenou a naučila sa naplno využívať svoju moc. Nebol by to Sanderson, keby sa v knihe nenachádzal epický záver plný emócií. Nemyslím si, že tento diel sadne všetkým, ale pre skalných fanúšikov fantasy rozhodne za pokus stojí. Teším sa na tretí diel.

06.10.2023 5 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Z tejto knihy som nadšený. Takto si predstavujem ideálnu fantasy. Prvý diel Mistborna čitateľovi predstavuje úvod do obrovského a komplexného sveta Kosmíru. Tento svet obýva viacero národov žijúcich na rôznych planétach, je tu viacero magických systémov a všetky spája jeden mýtus stvorenia. Tento diel sa však zameriava na jednu konkrétnu planétu s jedným, pomerne zložitým magickým systémom, ktorý ma autor dopodrobna premyslený a postupne ho čitateľovi predstavuje. Robí to veľmi nenásilne, takže človek hltá každú informáciu a chce vedieť viac. Hlavné postavy sú veľmi dobre vykreslené. Postava Kelsiera je od začiatku veľmi sympatická, trošku mi pripomína Nikolaja z Griše. Vin mi na začiatku veľmi nesedela. Bola úzkostlivá, možno až trochu depresívna, čo sa vzhľadom na traumy, ktoré zažila dá pochopiť, ale vidieť svet z jej pohľadu nebolo celkom príjemné. To sa však postupne mení, táto postava prechádza veľkým vývojom. Autor ani z jednej postavy neurobil neporaziteľného superhrdinu, naopak, obe postavy sa dopúšťajú chýb a nesú následky. Vedľajšie postavy sú vykreslené slabšie, ale vzhľadom na počet strán si myslím, že nebol priestor to urobiť lepšie. Dej ma skvelú dynamiku, je plný akcie a napätie autor udržuje do poslednej chvíle. Prakticky nemám tejto knihe čo vytknúť.

20.07.2023 5 z 5

Podivný počátek Podivný počátek Deanna Raybourn

Tak toto mi neskutočne sadlo. Dej knihy je pomerne jednoduchý, pripomína klasickú anglickú detektívku, ale je to tak trochu recesia. Dovolil by som si ju zaradiť do nového žánru cosy crime, ktorý sa na sociálnych sieťach v poslednej dobe často spomína. Obe hlavné postavy sú veľmi sympatické. Veronica je emancipovaná, na svoju dobu dosť výstredná osoba, s ostrým jazykom. Stoker je inteligentný, trochu zatrpknutý a odmeraný vedátor. Interakcie medzi týmito dvoma ma veľmi bavili. Niekoľkokrát som sa veľmi dobre zasmial. Humor v knihe je postavený hlavne na irónii a sarkazme. Autorke sa v tom podarilo utrafiť zlatú strednú cestu, nepôsobí to ani chvíľu silene. Samotné rozuzlenie príbehu čitateľ odhalí pomerne rýchlo, ale z hľadiska celkového dojmu mi to neprekážalo. Je to proste skvelá oddychová kniha, ktorej nemám čo vytknúť. Dúfam, že sa vydavateľstvo poponáhľa a čoskoro nám prinesie ďalšie diely.

22.05.2023 5 z 5

Stratená sestra Stratená sestra Lucinda Riley

Stratená sestra predstavuje veľmi príjemný návrat k príbehu o siedmych sestrách z pera známej autorky Lucindy Riley. Bolo skutočne veľmi príjemné vrátiť sa k mojim obľúbeným postavám, zistiť kam sa posunuli ich životy a ešte krajšie bolo ich vidieť ťahať za jeden povraz, aby ich pátranie po stratenej sestre bolo úspešné. Napriek tomu sú pre mňa Slnečná a Stratená sestra slabšie, oproti predchádzajúcim dielom. Je to jednak preto, lebo autorka nastavila latku naozaj vysoko a potom preto, lebo historické linky oboch týchto kníh sú trochu menej dramatické, menej prekvapivé a menej plynulé. Nepochybujem, že táto kniha mala pre autorku veľký osobný význam. Spracovala v nej históriu svojej krajiny, ale sama v poďakovaní priznala, že pri písaní Stratenej sestry narazila. Z obdobia Britsko-írskej vojny sa zachovalo pomerne málo písomných prameňov a väčšina ich bola napísaná spätne, takže údaje boli nepresné alebo veľmi všeobecné. Autorka si tak kopu vecí musela domyslieť a nesmieme zabudnúť na to, že v tom čase už bojovala so zákernou chorobou. Siedmy diel tejto série síce nie je ten najlepší, ale rozhodne stojí za prečítanie a fanúšikovia tejto série si ho bez pochyby užijú aj keď má pár múch. Teším sa na veľké rozuzlenie v poslednej knihe Atlas príbeh tatka Slaného.

27.03.2023 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Autorka vytvorila obrovský kontinent, na ktorom vládne niekoľko kráľovstiev. Je vidieť, že jednotlivé národy majú spoločný pôvod, ale napriek tomu medzi nimi panujú výrazné kontrasty, ktoré ich od seba zásadne líšia. Týkajú sa predovšetkým kultúry, náboženstva a prístupu k drakom a mágii. Ústrednou témou knihy je odlišná interpretácia historických udalostí medzi jednotlivými kráľovstvami, tiež význam a sila tradícií a potreba ich zmeny a napokon téma duševného zdravia. Toto všetko sa mi na tejto knihe neskutočne páčilo a bol to dôvod prečo som knihu neodložil aj keď som sa prvú polovicu knihy dosť strácal a veľa som toho nechápal. Dôvod, prečo som s knihou bojoval a tiež to, za čo napokon strhávam hviezdičku, sú postavy. Žiaľ, ani jeden zo štyroch rozprávačov mi nebol sympatický. Autorka nám nedáva možnosť veľmi preniknúť do ich myslenia. Hoci s nimi sme pri všetkých významných míľnikoch, ktoré tieto postavy formujú, nemáme možnosť ich spoznať v období kedy sa „nič nedeje.“ To malo za následok, že čítanie vo mne nevyvolávalo potrebné emócie a tomu ich prerodu, vývoju, zmeny postoja bolo tým pádom ťažké uveriť. Celkovo kniha rozhodne sa prečítanie stojí. Dýcha z nej atmosféra starých povestí a legiend. Odporúčam !

12.02.2023 4 z 5

Pôvod Pôvod Dan Brown

Do tejto knihy som šiel po dlhšej prestávke od tohto autora a dúfal som, že dostanem opäť raz kvalitný mysteriózny triler, ako som od neho zvyknutý. Žiaľ, v tomto prípade sa tak nestalo.
Do knihy som sa začítal pomerne rýchlo, veľmi som sa tešil, akú záhadu si pre nás autor pripravil. Moje počiatočné nadšenie však upadalo s každou uplynulou kapitolou. Autor čím ďalej, tým viac naťahoval dej a napätie sa vytrácalo. Zaujímavé veľké tajomstvo, ktoré ma malo udržať pri čítaní ma začalo vytáčať, lebo autor jeho odhalenie naťahoval ako gumu na trenkách. Ako býva zvykom aj v tejto knihe robila spoločnosť nejaká atraktívna ženská postava. Žiaľ, ani tá sa autorovi v tejto knihe nevydarila. Bola skôr nevýrazná a dosť nudná.
Spomínané veľké tajomstvo, vlastne ani nebolo až také veľké a povedal by som, že to ani nebolo až také tajomstvo. Pozornejší čitateľ ho odhalí dosť rýchlo. Aby som to nejak zhrnul, Pôvod je najslabšia kniha série, má pár svetlých miest, číta sa dobre, ale jeho predchodcom nesiaha ani po kolená. Možno keby som touto knihou začal, tak by som z nej nebol taký sklamaný. Mrzí ma, že táto séria, ktorá sa tak dobre začala má takúto klesajúcu tendenciu. Až mám obavu, čo bude v šiestom diely, ak niekedy vyjde.

16.01.2023 2 z 5

Strážca džajpurských tajomstiev Strážca džajpurských tajomstiev Alka Joshi

Kniha má zo začiatku pomalý, pozvoľný rozbeh. Oproti prvému dielu, ktorý bol napísaný výhradne z pohľadu Lakšmí, nám tu autorka rozbieha hneď tri dejové linky. Pripravuje si pôdu pre samotnú zápletku a popri tom čitateľovi umožňuje nazrieť do kultúry a mentality indického vidieka. Píše krásnym jazykom, ktorý obohacuje o sem-tam nejaké indické slovíčko. Pôvodných indických slov sa však celkovo v texte vyskytuje menej ako v Umelkyni. Text je tak oveľa plynulejší a ľahšie sa číta.
Postavy Lakšmí a Málika sú veľmi sympatické. Lakšmí je veľmi inteligentná žena, ktorú si čitateľ obľúbi prakticky od prvých strán predchádzajúcej knihy. Málik zas bude obdivovať za jeho pracovitosť a schopnosť presadiť sa. S postavou Nimmí je to oveľa zložitejšie. Osobne som si k nej nedokázal vytvoriť kladný vzťah. Prišla mi dosť urážlivá a príliš hrdá, pričom nebola v pozícií, kedy by si mohla takéto správanie dovoliť. V knihe sa rozvíja aj menšia detektívna zápletka. Práve vďaka nej má čitateľ možnosť vidieť, že ľudia sa od seba zas až tak strašne nelíšia. Strážca džajpurských tajomstiev je výborný román, ktorý jednoznačne dosiahol a miestami až presiahol svojho predchodcu. Pre fanúšikov ázijskej literatúry, milovníkov indickej kultúry a čitateľov spoločenskej beletrie je táto kniha povinnou jazdou.

19.12.2022 5 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Gallant bola jedna z mojich najočakávanejších kníh jesene 2022 a musím povedať, že moje očakávania nie len naplnila, ale ich aj ďaleko presiahla. Autorka v knihe využíva pri rozprávaní veľa opisov, ale nikdy by som nepovedal, že by ma pasáže opisu domu či pocitov hlavnej postavy mohli tak veľmi baviť. Jazyk je naozaj vyšperkovaný a slovenský preklad veľmi podarený. Mal som trochu obavu, ako sa autorka popasuje s tým, že hlavná postava je nemá. Zvládla to bravúrne. Postava Olívie je inteligentná a má bohatý vnútorný svet. Vedľajšie postavy sú tiež veľmi dobre napísané. Gallantom sa nesie tajomná atmosféra, ktorá čitateľa ženie čítať ďalej. Záver je svojím spôsobom asi od polovice knihy očakávatelný, ale nekončí klasickým happy endom. Kniha ako stvorená na čítanie v tomto jesennom období. Nemám čo vytknúť. Ešte musím špeciálne pochváliť vydavateľstvo za krásne grafické spracovanie. Gallant sa určite umiestni v mojich top knihách tohto roka. Odporúčam !

26.11.2022 5 z 5

Dom na azúrovom pobreží Dom na azúrovom pobreží TJ Klune (p)

Dom na azúrovom pobreží som zaregistroval dlhú dobu predtým, než vyšlo slovenské vydanie. Je to kniha, ktorá v zahraničí zožala veľký úspech a bola spájaná s množstvom superlatívov. Na začiatku čítania som mal trochu obavu či som sa zase nenechal strhnúť ošiaľom a krásnou obálkou. Úvod knihy sa mi zdal trošku zdĺhavý. Našťastie, tento pocit pomerne rýchlo pominul a ja som sa ponoril do tohto krásneho, optimistického príbehu. Autorov štýl písania sa veľmi dobre číta. Text nezaťažuje zbytočne dlhými statickými opismi prostredia. Zameriava sa skôr na pocity a psychiku postáv. Hlavná postava Linusa Bakera mi veľmi sadla. V mnohých jeho myšlienkových pochodoch a konaní som sa videl. Ostatné postavy boli tiež veľmi sympatické. Najviac som si obľúbil Lucyho. Čo sa deja týka, kniha nie je nabitá akciou, ale ak nerátam prvé kapitoly, plynie celkom príjemným tempom. Je to kniha pri ktorej si môžete oddýchnuť, spomaliť a užiť si tento krásny príbeh a myšlienky v ňom obsiahnuté. Nechýbajú vtipné situácie. Naozaj zaujímavo poňaté fantasy, ktoré tak trochu nastavuje zrkadlo dnešnej spoločnosti. Kniha sa určite umiestni v top 10 knihách tohto roka. Odporúčam !

29.10.2022 5 z 5

1793 1793 Niklas Natt och Dag

Myslím, že pokiaľ niekto po tejto knihe siahne s cieľom prečítať si dobrú detektívku, bude sklamaný. Detektívna zápletka je sama o sebe priemerná a navyše pomerne rozťahaná. Čo sa mi však na knihe páčilo, je výborne popísaná dobová atmosféra. S postavami prechádzame tými najchudobnejšími časťami mesta, spoznávame spodinu, zlodejov, prostitútky. Človek až cíti smrad toho mesta. Veľmi rýchlo som si obľúbil oboch hlavných vyšetrovateľov. Veľmi sympatické a skvele vykreslené postavy s dobrými aj zlými vlastnosťami. Nemal by som problém uveriť, že sa jednalo o skutočne žijúcich ľudí. Trošku ma mrzí dlžka knihy. Autor sa rozhodol do deja vložiť dejovú linku, ktorá je síce zaujímavá, ale s hlavnou zápletkou nemá vôbec nič spoločné (možno v ďalšom diely, uvidíme). Príde mi to škoda, lebo táto dejová linka zbytočne naťahuje dej a pri tom by mohla byť skvelou samostatnou kratšou novelou.
Kniha je naozaj prepracovaná, verím, že aj historicky veľmi presná a dokáže sa čitateľovi dostať pod kožu a vyvolať znechutenie mnohými spôsobmi. Pridanou hodnotou audioknihy je interpret pán Daniel Bambas, ktorý ju narozprával bravúrne. Odporúčam a ja sa už čoskoro chystám na ďalší diel.

05.08.2022 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Maková vojna je najlepšia fantasy kniha, ktorú som za posledný rok prečítal. Z anotácie by sa mohlo zdať, že okrem toho, že je to fantasy inšpirovaná históriou Číny, neprináša nič originálne. Nenechajte sa zmiasť ! Magický systém, ktorý autorka vymyslela skutočne stojí za to. Šamanizmus umožňuje šamanovi pozvať do svojho tela niektorého z bohov a používať jeho schopnosti. Háčik je však v tom, že pokiaľ raz začne tieto schopnosti používať, nevyhnutne sa z toho jedného dňa zblázni. Autorka vytvorila postavy, ktoré sú komplexné, morálne šedé a dosť sympatické. Prejdú veľkým vývojom. Prostredie, v ktorom sa dej odohráva bolo dosť surové, exotické, ale zároveň dobre uveriteľné. Vďaka dôkladne premyslenej histórii som to autorke žral aj s navijakom. Nechýba ani pár veľmi trefných filozofických úvah a vtipných hlášok. Milovníci romantických liniek si tu ale na svoje neprídu. Romantických fantasy, ale máme na trhu viac než dosť. Výborné, náročnejšie fantasy čítanie. Teším sa na pokračovanie. Odporúčam !!!!

13.05.2022 5 z 5

Slnečná sestra Slnečná sestra Lucinda Riley

Napriek tomu, že postava Elektry je zo všetkých sestier najkomplexnejšia a najuveriteľnejšia, v poradí už šiestu knihu série Sedem sestier hodnotím zatiaľ ako najslabšiu. Dôvodom je jej historická dejová linka. Bola totiž suchá ako vyprahnutá africká krajina, kde sa príbeh odohrával. Tempo knihy je dosť pomalé, postavy ploché, mimo toho, že sa to odohráva Afrike ten príbeh nebol ničím extra zaujímavý. Súčasná dejová linka s Elektrou je výrazne lepšia, čím zachraňuje knihe hodnotenie. Prinášala smršť emócií a spracúva pomerne náročnú tému závislosti. Autorka si samozrejme aj v tomto diely zachovala výborný štýl písania. Opäť nám ukázala aj iné formy lásky, než len tá partnerská. Škoda tej historickej časti.

21.04.2022 3 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Po dlhom čase kniha, od ktorej som sa nevedel odtrhnúť. Vyslovene som sa každý deň tešil a hovoril si, nech už je večer a ja si budem môcť čítať Nikdynoc. Jay Kristoff vzal to najlepšie z Assasins´creed, Mortal Kombat a Griše a obohatil to o svojský štýl. Výsledkom je táto úžasná kniha s výbornou zápletkou, sympatickými postavami a zaujímavým svetom inšpirovaným historickým Rímom a Benátkami. Veľmi sa mi páči nápad s poznámkami pod čiarou, kde autor objasňuje rôzne reálie sveta, vtipkuje či komentuje dianie. Ak by boli súčasťou textu, mohli by ho robiť zdlhavým, takto je na čitateľovi samom, kedy a či ich chce alebo nechce čítať. Vraždy, mágia, jedy, sex a humor, moje prvé stretnutie s autorom hodnotím veľmi kladne a mrzí ma, že sme sa zatiaľ stále nedočkali slovenského prekladu. Adept do mojich top 5 kníh tohto roka. Milovníci kvalitného fantasy si prídu na svoje. Odporúčam !

27.03.2022 5 z 5

Z krvi a popola Z krvi a popola Jennifer L. Armentrout

Z knihy som trochu sklamaný. Autorka dokázala vytvoriť svet, ktorý má potenciál. Je to temné fantasy s ponurou atmosférou a zaujímavým námetom. S knihou však mám dva zásadné problémy. Prvým sú postavy. Všetky mi prišli chladné, bezcharakterné, nedokázali sa mi dostať pod kožu. Nedokázal som si ich obľúbiť. V podstate, keby všetky postavy na konci knihy zomreli, bolo by mi to úplne jedno. Ešte väčší, je však druhý problém. V knihe je hneď niekoľko nezmyslov. Napríklad mi vysvetlite, ako je možné, že vo svete, v ktorom je zavedená elektrina a pijú tam bublinkové nápoje, nepoznajú kušu ? Alebo ako sa može sklo z rozbitého okna zapichnúť postave do oka a tak ju zabiť ? Neviem ako vám, ale mne to nedáva zmysel. Uvažoval som ako Z krvi a popola ohodnotím a nakoniec som sa rozhodol pre tri hviezdičky, za ten zaujímavý svet a samotný fakt, že aj keď mám výhrady, chcem si prečítať druhý diel. Moje odporúčanie teda je, ak vás kniha veľmi láka, za pokus to stojí. Potenciál tam vidím, ale nemajte veľké očakávania. Uvidíme, čo prinesie druhý diel.

18.01.2022 3 z 5

Krajina ľadu Krajina ľadu Eowyn Ivey

Z Krajiny ľadu som trošku sklamaný. Podľa anotácie som očakával dobrodružný príbeh v prostredí aljašskej divočiny. Obálka zase vzbudzuje dojem príbehu plného kúzelnej atmosféry. V skutočnosti sa však nejedná ani o jedno z toho. Kniha je písaná formou denníku, ktorý si vedie podplukovník Allen Forrester počas expedície. Má oveľa viac cestopisný a dokumentárny charakter, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Čitateľ má možnosť nazrieť do života pôvodných obyvateľov Aljašky, dozvedieť sa niečo o jej histórií a kolonizácii. Kniha je zároveň plná historických fotografií. To všetko by bolo super, ale predsa len anotácia sľubovala niečo trošku iné. Ničmenej to nie je autorkina chyba. Celú dobu som čakal, kedy konečne príde nejaký dejový zvrat. Nakoniec ich tam pár bolo, ale kniha bola aj tak zdlhavá. Musím pochváliť nádhernú obálku a niekoľko krásnych myšlienok, ktoré sa v knihe vyskytlo. Odporúčam milovníkom cestopisov a americkej histórie.

27.12.2021 4 z 5

Druhá tvár Druhá tvár Ashley Audrain

Druhá tvár je kniha, ktorá by rozhodne nemala uniknúť vašej pozornosti. Jedná sa o psychologickú drámu, ktorej dej je síce pomalší, ale vyrovnávajú to krátke kapitoly, ktoré dodávajú knihe skvelú dynamiku. Číta sa prakticky sama. Príbeh samotný je presne ako sľubuje anotácia, temný, plný emócií a znepokojenia. Je to presne jedna z tých kníh, pri ktorých sa nebudete cítiť celkom vo svojej koži. Kniha je písaná zvláštnou formou, formou monológu manželky k manželovi. Chvíľku mi trvalo kým som si na to zvykol. Často som pri čítaní myslel na film Orphan z roku 2009. Autorka sa s čitateľom zahráva, celú dobu som si nebol istý, na čiu stranu sa postaviť. Druhá tvár je strhujúci a znepokojivý príbeh o materstve, manželstve a strate. Bude horúcim kandidátom na miesto v Top 5 kníh, ktoré som tento rok prečítal.

09.11.2021 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Na túto knihu som sa naozaj tešil, už som plánoval si ju kúpiť v angličtine, keď som sa dozvedel, že konečne bude aspoň český preklad. V zahraničí je táto séria dosť populárna. Zo začiatku som, ale nebol z knihy veľmi nadšený. Nevedel som sa začítať, použitý štýl mi prišiel ťažkopádny a chvíľu trvalo, kým som si naň zvykol. Neskôr, keď sa dej poriadne rozbehol, tak už to bolo omnoho lepšie. Atmosféra, ktorá sa niesla celým príbehom bola ako stvorená na toto preddušičkové obdobie. Hlavná hrdinka je veľmi sympatická, aj keď sa dosť podobá takým typickým klišé hrdinkám z historických románov. Na svoje si prídu aj milovníci romantických liniek. Mladý gentleman, ktorý sprevádza hlavnú hrdinku srší sarkazmom a veľmi ma bavil. Záver knihy bol síce z časti predvídateľný, ale na zvrátenosti mu to neubralo. Odporúčam, skvelé na Halloween !

31.10.2021 4 z 5

Vlk Vlk František Kozmon

Na túto knihu som počul veľa pozitívnych ohlasov. Išiel som do nej s veľkým očakávaním a ona nielenže ho naplnila, ale ho aj ďaleko presiahla. František Kozmon je podľa mňa jeden z mála slovenských autorov, ktorý by mohol konkurovať svetovým. Trochu som sa obával či mi nebudú chýbať predchádzajúce súvislosti, predsa len sa jedná o štvrtý diel série. Tieto obavy mi, ale vyfučali z hlavy v momente, keď som prečítal prvé kapitoly. Čítanie Vlka som si skutočne vychutnával. Autor si dal záležať na detailoch, postava Mareka Wolfa je veľmi sympatická a hoci v knihe nie je napätie a brutalita na každej stránke, nebudete ju vedieť odložiť. Odporúčam všetkými desiatimi a už teraz sa teším na pokračovanie.

10.05.2021 5 z 5