Ahmose Ahmose komentáře u knih

Kolibrík Kolibrík Sandro Veronesi

Táto kniha je oveľa náročnejšia než sa na prvý pohľad zdá. Napriek tomu, že má len necelých 300 strán, tak som ju čítal skoro týždeň. Myslím, že je to dané predovšetkým tým, že rozprávanie nie je plynulé. Autor vám odhaľuje jednotlivé čriepky, ktoré postupne vytvárajú mozaiku celého príbehu. Za na prvý pohľad bežnými situáciami, iróniu a nevinnými rozhovormi či už osobnými alebo elektronickými, sa skrýva veľké množstvo depresie. V tomto útlom románe sa skrýva aj pestrá paleta ďalších tém. Sú to hlavne psychické problémy, smrť a predovšetkým veľké množstvo sklamania. Hlavný hrdina je nenápadný a jediné po čom v živote túži je, aby sa život aspoň na chvíľu zastavil. Vynakladá veľkú snahu, aby sa všednosť bežného dňa z jeho života nevytratila. K záveru kniha nabrala až filozoficko-politický rozmer. Práve ten záver ma trochu mrzí, pretože mi prišiel patetický. Možno to bol autorov pokus vniesť do knihy trochu optimizmu, ale mne to tam nesadlo. Kolibrík je veľmi silná kniha, ktorú odporúčam hlavne pokročilým čitateľom.

25.03.2024 4 z 5

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

Posledný diel prvej éry Mistborna je za mnou a ja sa musím priznať, že ma trošku sklamal, ale naozaj iba trošku. Tretia kniha sa odohráva dva roky od udalostí v druhej. Zobrazuje vojnu, strategické plánovanie a pokus o záchranu sveta. Rovnako ako v predchádzajúcich knihách aj tu platí, že dej je pomalý. Kým však v prvom diely je to dané tým, že autor buduje svet a v druhom nám ukazuje politiku a fungovanie dvora, tak tu svojím spôsobom stále niečo dialo, ale ako celok ten dej proste stál a miestami ma frustroval. Celé je to podľa mňa dané tým, že Sandersonov štýl písania je dobrý, ale nie dokonalý. Jeho štýl je príliš jednoduchý na typ obsahu, ktorý je v knihe zachytený. Koniec knihy je síce epický a všetky otázky sú zodpovedané, ale chýbali mi tam emócie. Ak by som to mal napísať úplne jednoducho, tak tento diel sa mi páčil, ale nezamiloval som si ho. Čo sa týka postáv, tak tie sú úžasné. Séria ako celok naozaj krásne zachytáva ich vývoj. Autor ukázal, že má výbornú predstavivosť a dokázal, že celý dej mal dobre premyslený. Pre skalných fanúšikov fantasy povinná jazda. Veľmi sa teším na ďalšie knihy od autora.

15.02.2024 4 z 5

Belladonna Belladonna Adalyn Grace

Na túto knihu som sa veľmi tešil. Anotácia evokovala gotický román s temnou a originálnou zápletkou. Potenciál to určite malo. Tejto knihe ale strašne škodí samotný fakt, že je to YA literatúra. Keby sa autorka odvážila a námet temnej kliatby dotiahla a domyslela do plných dôsledkov, mohol to byť výborný dekadentný príbeh. Takto to po relatívne slušnom začiatku skĺzlo k typickej YA knihe, ktorá ma síce neurazila, ale zas ani nejak extra nenadchla. Kniha sa napriek relatívne krátkemu rozsahu dotýka viacero tém, duchovia, vražda, jedy, ale aj spoločenské postavenie a normy, romantika. Nie je to ideálne. Celé je to také kostrbaté, dosť predvídateľné a romantická linka mdlá. Výhodou knihy je, že hlavná hrdinka je celkom sympatická a nemyslí si, že požrala všetku múdrosť sveta. Ak ste čítali knihu Dívka, had, trn, tak by som povedal, že toto je na veľmi podobnej úrovni. Oddychovka do pochmúrneho počasia.

12.02.2024 3 z 5

Pod šepkajúcimi dverami Pod šepkajúcimi dverami TJ Klune (p)

Predchádzajúca autorova kniha, Dom na azúrovom pobreží, bola výborná a preto som sa nevedel dočkať vydania tejto. Pán Klune nám opäť prináša veľmi pekný, citlivý príbeh s jemným nádychom romantiky a príjemnou atmosférou čajovne. Pod šepkajúcimi dverami sa veľmi dobre čítalo. Je to naozaj skvelý tip, ak hľadáte čítanie po náročnom dni v práci alebo v škole. Postavy sú zaujímavé aj keď je pravda, že obzvlášť hlavná postava mi k srdcu nijak extra neprirástla. Inak povedané, zažil som už sympatickejšie postavy. To však nepovažujem, v tomto prípade, za zásadný nedostatok. Čo mi však vadilo a za čo strhávam jednu hviezdu je dĺžka knihy. Tá zápletka je veľmi jednoduchá a predvídateľná, preto si skutočne nemyslím, že bolo nutné, aby kniha mala 400 strán. Vyskytlo sa v knihe viacero pasáží, ktoré boli zdĺhavé a neposúvali nás v deji, ani neprinášali podnety na zamyslenie. Suma sumarum, Pod šepkajúcimi dverami sa svojmu predchodcovi nevyrovná, ale stále je to skvelá kniha na jesenné čítanie s krásnym posolstvom. Odporúčam !

09.10.2023 4 z 5

Spací vady Spací vady Radka Denemarková

Spací vady sú úžasná kniha plná inteligentného humoru, hlbších myšlienok, nevyhýbajúca sa vážnym témam, ako depresie, manželstvo, materstvo... Nakoľko sa jedná o divadelnú hru, rozhodol som sa počúvať ju ako audioknihu a môžem vám povedať, že to bolo dobré rozhodnutie. Je skvelo nahovorená a má len tri hodinky. Skvelá voľba, ak s audioknihami ešte nemáte skúsenosti. Upozorňujem, že na to, aby ste si Spací vady naplno užili, je dobré si na internete prebehnúť životopisy Sylvie Plath a Virginie Woolf, hlavne informácie o tom, ako zomreli, aké mali manželstvo a vzťah k deťom. Aspoň stručne, aby ste mali šajnu. Dáva to knihe naozaj nový rozmer. Radka Denemarková má môj obrovský obdiv, že dokázala vytvoriť takýto originálny príbeh. Fantastické, fenomenálne a strhujúce. Odporúčam !

25.02.2023 5 z 5

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Hamnet má na Goodreads hodnotenie 4,2 hviezdičky z takmer 180 000 hlasov. V živote mi nenapadlo, že táto vo svete dobre hodnotená kniha skončí u mňa takýmto prepadákom.

Autorka síce píše veľmi dobre a kniha sa čítala celkom rýchlo, ale mojim najväčším problémom je príbeh samotný. Hamnet má iba 250 strán, ale až na strane 171 sa začne diať to, čím som si myslel, že kniha začne. Dovtedy sa čitateľ musí prelúskať príbehom z mladosti Hamnetovej matky, ktorý je nie len že nudný, ale aj postava tak strašne tuctová, že netrvá dlho a človek je z toho akurát otrávený a do čítania sa musí nútiť.
Myslím si, že nám tým chcela vniesť komplexnejší pohľad do života ženy v 16. storočí, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Podľa mňa vôbec nebola schopná využiť potenciál zápletky, ktorú vymyslela. Shakespeare je v tejto knihe vedľajšou postavou a v podstate sa tam len tak mihne. Ostatné postavy sú strašne nesympatické, ale vlastne to ani nie sú postavy v pravom slova zmysle. Predstavujú len archetypy rôznych ľudských vlastností.
Je pravda, že k záveru si dala záležať na vykreslení psychického rozpoloženia Hamnetovej matky. Bolo to depresívne, plné výčitiek a hnevu. Tiež bolo zaujímavé čítať kapitolu o tom ako sa začal šíriť mor v Európe. Tu sa ale, spoločne s krásnou obálkou, pozitíva knihy končia. Nerozumiem všetkým tým chválospevom o mimoriadne senzuálnom zážitku či majstrovskom stvárnení Shakespearovej rodiny. Veľké sklamanie. Neodporúčam !
Ničmenej autorke pred pár dňami vyšla v slovenčine nová kniha - Manželský portrét a chystám sa jej dať ešte jednu šancu.

27.11.2022 2 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Nádherne prerozprávaný grécky mýt o bájnej čarodejnici. Autorke sa podarilo napísať príbeh Kirké tak, akoby sa naozaj stal. Mal som pocit, že sedím pri ohni a ona mi ho rozpráva. Musím však upozorniť, že sa nejedná o žiadne akčné fantasy. Dej je skôr pomalý, obsahuje viacero opisov prírody, charakterov bohov a vnútorných úvah. Jazyk je kvetnatejší, než by sa na prvý pohľad zdalo. Kniha je útla, ale okrem Kirké v nej vystupuje pomerne veľké množstvo postáv z mytológie a mnohé sú menej známe. Viem si preto predstaviť, že niekto sa v tých menách bude strácať. Z knihy cítiť bylinky, prírodu, kúzla, históriu a lásku v rôznych podobách. Naozaj som mal pocit, že stojím na ostrove Aiaia. Záver bol emotívny a nechýbala mu hlbka. Viem, že autorkina druhá kniha Spev o Achillovi sa teší väčšej obľube, mne osobne sa však Kirké páčila o dosť viac. Určite odporúčam.

05.06.2022 5 z 5

Brány do Atén Brány do Atén Conn Iggulden

Brány do Atén sú pre mňa veľkým prekvapením. Podľa anotácie som očakával, že sa bude jednať o epický historický román, no dostal som niečo oveľa lepšie. Autor v knihe podrobne vykresľuje mentalitu vyššie postaveného človeka žijúceho v starovekých Aténach. Ukazuje nám fungovanie štátu, snemu a dáva čitateľovi možnosť byť svedkami aj súdneho procesu. Napriek tomu, že spracúva historické fakty, nemá tendenciu k učebnicovej suchosti. Príbeh je zameraný na politické intrigy, úskoky a spojenectvá. Na boj samozrejme príde tiež. Postavy sú prepracované, každá má svoje dobré aj zlé vlastnosti a koná s určitým motívom. Vydavateľstvo Tatran nesklamalo a opäť nám prinieslo kvalitný historický román zasadený do môjho najobľúbenejšieho obdobia dejín, teda do staroveku. Táto kniha je kandidát do mojich top 10 najlepších kníh za tento rok. Odporúčam !

05.04.2022 5 z 5

V podmienke V podmienke Jonas T. Bengtsson

Tak táto kniha je pre mňa jednoznačne prekvapením roka. Ani vo sne by mi nenapadlo, že pod tou žltou obálkou sa skrýva príbeh, ktorý mi tak skvele sadne a tak výrazne sa ma dotkne. Danny, hlavný charakter knihy, je síce malý psychopat, ktorý sa nezastaví pred ničím, ale nemohol som si pomôcť, veľmi som si ho obľúbil a celú dobu mu strašne fandil. Autorov štýl a jazyk je naozaj strohý, ale o to viac úderný. Viem si predstaviť, že nesadne úplne každému, ale práve toto dodáva knihe jedinečnú atmosféru. Bengtsson si proste neberie servítky. Tempo príbehu je primerané, nezamotáva sa v zbytočných opisoch, ale zároveň prezradí dosť na to, aby postavy a príbeh nepôsobili plytko. Čítanie som si naozaj užil. Táto kniha je horúci kandidát na zaradenie medzi mojich top 5 kníh tohto roka. Jednoznačne odporúčam.

20.09.2021 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Minulý rok táto kniha zaplavila instagram vo veľkom. Hovorili sa o nej samé superlatívy. Aké je to skvelé, aké je to vtipné, najlepšie vo svojom žánre, originálne... Touto recenziou pôjdem proti prúdu, ale musíte pochopiť moje sklamanie, keď miesto toho vyššie spomínaného, nájdem len priemernú, miestami podpriemernú love story medzi dvoma chlapcami.
Najprv som si hovoril, že možno je to mnou...že možno som už young adult pristarý alebo, že moje očakávania boli naozaj veľké. Ono tá kniha samozrejme mala potenciál byť naozaj skvelá, ale autorka ho nedokázala využiť. Ano, na jednu stranu postavy boli sympatické, bolo to milé, miestami aj vtipné, dobre sa to čítalo, ale nerozumiem ako sa mohlo stať, že kniha má cez 400 strán a je tak slabo prepracovaná. Bolo to veľmi povrchné. Stále som čakal, že príde nejaký ten zlomový wau moment, ktorý sa ale nekonal.
Ako letná oddychová kniha... dobre, ale nájdu sa lepšie knihy s LGBT tematikou.

11.07.2021 2 z 5

Búrková sestra Búrková sestra Lucinda Riley

Po prečítaní Siedmich sestier som ihneď siahol po pokračovaní a músim povedať, že Búrková sestra sa mi páčila menej. To, že kniha sa číta veľmi dobre, príbeh je pútavý a postavy veľmi sympatické platí, avšak dejová linka odohrávajúca sa v minulosti mi tentokrát nesadla. Musím priznať, že svet divadelného orchestra a klasickej hudby mi je vzdialenejší než som si myslel, bolo to pre mňa príliš abstraktné a päť generácii Halvorsenovcov sa mi miešali do jednej kopy. Mrzí ma, že dejová linka odohrávajúca sa počas druhej svetovej vojny nedostala viac priestoru a naopak dejová linka zasadená do konca 19. storočia bola veľmi rozťahaná. Dejová linka v prítomnosti a hlavná postava Ally však celú knihu zachraňujú a zvyšujú jej skóre.

30.07.2020 4 z 5

Anjeli a démoni Anjeli a démoni Dan Brown

Viem, že veľa ľudí si myslí, že Dan Brown je zlý autor píšuci nekvalitné knihy s nekvalitnými postavami s neuveriteľným, až nereálnym dejom. Taktiež viem, že hlavne veriacich jeho knihy rozčuľujú, za mňa sú však Anjeli a Démoni skvelý mysteriózny triler plný napätia, krvy, tajomna, ale aj s kopou faktov, aj keď niektoré sú prekrútené alebo prikrášlené. Kniha sa číta veľmi ľahko, dej je dynamický a pokiaľ máte radi renesančné umenie, tak ani chvíle, kedy autor hovorí o sochách vas nebudú nudiť. Obe hlavné postavy boli od začiatku veľmi sympatické a celkovo nemám veľmi čo vytknúť, možno trošku natiahnutejší záver. Určite sa chystám čítať aj ďalšie knihy zo série. Odporúčam !!!

23.04.2020 5 z 5

Othello Othello William Shakespeare

Toto je úžasné, geniálne a aj dnes stále veľmi aktuálne dielo. Možno nemá toľko hlbokých myšlienok ako Hamlet, ale čo sa týka deja páči sa mi ešte viac ako Hamlet a oveľa viac ako Romeo a Júlia. Je to príbeh o žiarlivosti, závisti, intrigách a prečítate ho jedným dychom. "A načo by bol dôvod žiarlivcovi ? Pre žiarlivca je dôvod žiarlivosti sama tá žiarlivosť. Ten netvor, čo sa oplodní sám aj sám sa porodí." Nad touto myšlienkou budem ešte nejaký čas uvažovať. Ak sa pýtate či si prečítať Othella, tak ja hovorim jednoznačne ÁNO !!!

06.04.2020 5 z 5

Kniha o cintoríne Kniha o cintoríne Samko Tále (p)

Tak ako mnohí ďaľší, aj ja som po tejto knihe siahol vďaka ČV2019 (kniha, ktorá má v názve slovo kniha) a neľutujem, že som si vybral práve ju. Kniha sa číta rýchlo a ľahko. Téma vývoja slovenskej spoločnosti za posledných 30 rokov je zaujímavá a v podaní postihnutého Samka Tále veľmi originálne spracovaná. A to je práve to, čo na knihe najviac ocenujem - jej originalita. Nikdy som nič podobné nečítal ani o ničom podobnom nepočul. Ničmenej mi 170 strán prišlo aj tak dosť. Posledných 50 strán som sa už docela nudil a aj záver som čakal trošku iný. Je to dielo, ktoré v slovenskej literatúre nemá obdoby a preto rozhodne odporúčam prečítať.

01.06.2019 3 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Toto je kniha o jednoduchej žene, ktorá sa dostala do veľmi zložitej situácie a to ju zmenilo. Zo začiatku mi bola hlavná postava nesympatická, ale časom som si ju dokázal obľúbiť. Trochu mi chýbál šťastný koniec na záver, ale tak toto je svetová klasika - taliansky neorealizmus a v živote sa človek nie vždy dočká šťastného konca. Pri čítaní tejto knihy som si opäť raz uvedomil, že aká to bola príšerná doba a čoho všetkého sú ludia schopný a, že by som nechcel takéto niečo prežiť.

24.12.2017 5 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Táto kniha je podľa môjho názoru veľmi zvláštna, rovnako ako bol zvláštny aj jej autor. Na jej čítanie jednoducho musíte mať náladu, proste to nie je typ knihy "sadnem a čítam", vo svojej podstate je to vlastne veľmi milé dielo, ktoré je sondou do psychiky jedného teenegera, ktorý si hľadá miesto vo svete a stále na niečo frfle. Keďže sám som vo veku ako je aj hlavná postava tak vidím,že niektoré veci sa nezmenili a sú aktuálne aj dnes, a miestami v tých úvahách človek vidí aj seba samého.

09.12.2017 3 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Dávam 4 hviezdičky ale nie preto, že si nezaslúžila 5 ale preto lebo táto kniha mi celkom nesadla. Ak by niekto očakával ako ja dobrodružný príbeh bude sklamaný. Ako sa spomína aj v inej recenzií je to sonda do zvieracej mysli, ktorá chce byť slobodná ale zároveň skrotená ľuďmi. Možno som na túto knihu primladý (mám 17 rokov) a potrebujem k tejto knihe ešte dospieť časom. Príbeh je ale veľmi pekný a odporúčam ju, určite sa k nej ešte za pár rokov vrátim :-)

04.06.2017 4 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Svetová klasika nesklamala knihu hodnotím veľmi pozitívne. Bál som sa ,že sa to bude ťažko čítať kedže je v češtine ale vďaka tomu ,že v knihe je viac prekladov od viacerých autorov a ešte aj originál v angličtine tak si každý nájde svoju verziu ,ktorá mu bude najviac vyhovovať. Odporúčam !!!

07.05.2017 5 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Nebezpečné známosti sú menej známou klasikou, ktorá však inšpirovala mnohých súčasných autorov. Je to román písaný formou listov, čo je forma, ktorá nemusí každému vyhovovať. Ja som to zistil až po kúpe fyzického výtlačku a tak som si zaobstaral aj audioknihu, ktorá je teda nahovorená majstrovsky. Celá kniha je postavená na intrigách, ktoré prichádzajú z každej strany. Dominuje manipulácia, pretvárka a ohováranie. Z toho vyplýva, že deja je v knihe minimum a tempo je veľmi pomalé. Najzaujímavejšou postavou je podľa mňa markíza de Merteuil. Zákerná, vypočítavá, ale mimoriadne inteligentná žena so zmyslom pre humor. Údajne sa ňou inšpiroval aj George R.R. Martin keď vymýšľal Cersei. Milostné scény sú v knihe popísané veľmi jemne, elegantne, bez vulgárnosti a napriek tomu fungujú. Autorky dnešných erotických románov sa majú čo učiť. Samozrejme, z knihy je cítiť, že bola napísaná pred takmer 300 rokmi. Niektoré veci, ktoré boli v tej dobe považované za neprípustné a škandálne, dnes považujeme za úsmevné. Nemyslím si, že je to kniha pre každého. Ja osobne by som ju v papierovej podobe asi tiež nezvládol, ale audiokniha je fenomenálna. Odporúčam!

29.04.2024 4 z 5

Trón zo skla Trón zo skla Sarah J. Maas

(SPOILER) Túto recenziu, prosím vás, berte ako recenziu od človeka, ktorý čítal najskôr autorkinu neskoršiu tvorbu a teraz sa vrátil k jej začiatkom... V porovnaní s autorkinými ostatnými knihami je Trón zo skla, podľa mňa, slabý, ale zároveň obľúbený. Premýšľal som či má vôbec zmysel túto recenziu vôbec vydávať, ale potom som si povedal, že možno je nás viac, čo sme série od Maas čítali v inom ako chronologickom poradí.
Čo sa týka sveta, tak v tomto diely sa čitateľ nedozvie žiadne zásadné informácie o tom ako funguje. Spomína sa pár vecí okolo histórie. Je tam taký ľahký náčrt politiky kráľovstva, ale v podstate to pre ten príbeh samotný, zatiaľ, nie je zvlášť podstatné. Mágia v tomto svete existuje. Je viazaná na kúzelné runy, ktoré teda ovláda iba pár ľudí a pre súčasného kráľa nie sú títo ľudia žiadúci. Či je tá mágia všemocná alebo má nejaké hranice sa nedozvieme, ale opäť, pre hlavnú dejovú linku je to skôr okrajové.
Samotná hlavná hrdinka je veľmi sebavedomá osoba, údajne svetoznáma nájomná vrahyňa, ktorej správanie a myšlienkové pochody tomu absolútne nezodpovedajú. Nerozumiem ako môže najlepšiu nájomnú vrahyňu na svete prekvapiť človek tým, že počas spánku jej vojde do komnaty alebo príde spoza rohu chodby. Alebo ako môže byť najlepšia nájomná vrahyňa taká hlúpa, že keď jej niekto počas turnaja, ktorého účastníci zomierajú za záhadných okolností, pošle vrecúško bonbónov, tak ona ich proste zje bez toho, aby sa zamyslela nad tým, že by mohli byť otrávené. Takže hlavná hrdinka si ma skutočne nezískala. Vedľajšie postavy, hlavne princezná Nehemia, mi prišli zaujímavejšie.
Kladiem si otázku prečo musela mať kniha, kde je podstatných reálne tak prvých 40 a posledných 120 strán dokopy 375 strán. Mimo tie dva úseky je prakticky všetko vata, kde človek musí čítať o tom ako hlavná postava chodí po chodbách alebo sedí v komnate a sem-tam si odbehne na turnaj, kde vyrieši úplne prvoplánovú úlohu. Naozaj som sa väčšinu času nudil. Kniha sa ako taká nečítala zle. Už z tohto dielu je poznať, že autorka má talent. Je tam zároveň cítiť, že je to prvotina, ktorá pôvodne vyšla niekde na Wattpade. Myslím si, že keby som predtým nečítal Mesto Luny a Dvory, tak túto knihu ocením oveľa viac. Tak isto, pokiaľ hľadáte fantasy o nájomných vrahoch, tak určite odporúčam skôr sériu Nikdynoc. Premýšľam či v sérii Trón zo skla vôbec pokračovať. Zatiaľ som sa nerozhodol.

05.02.2024 2 z 5