Ahmose Ahmose komentáře u knih

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Všeobecne sa dá povedať, že ak siahnete po knihách Angely Marsons, tak sklamaný rozhodne nebudete. Dôkazom toho je, že autorke v češtine vyšla už 14. kniha. Celé 2/3 knihy som si bol istý, že tento diel dostane plné hodnotenie. Skvelá rukojemnícka dráma, gradovalo to, hltal som každé slovo. Nevedel som sa dočkať ako sa príbeh rozuzlí a príde k odhaleniu veľkého tajomstva z minulosti. Nič-menej, v poslednej tretine akoby autorka stratila dych. Napätie sa vytratilo a začalo to byť vláčne. Samotná záver knihy bol síce akčný, ale nemyslím si, že bolo nutné to nasilu ukončiť, tak ako to autorka urobila. Myslím, že cieľom bolo čitateľa šokovať, ale na mňa to nefungovalo a vyznelo to naivne. To je však jediná vec, ktorú môžem knihe vytknúť. Kým v prvých dvoch dieloch som sa nevedel s hlavnou vyšetrovateľkou celkom stotožniť. V tomto diely sa Kim správala ako ozajstný profesionál a tým si ma konečne získala na svoju stranu. Vraj už to bude každým dielom len lepšie a lepšie. Určite odporúčam.

31.08.2023 4 z 5

Atlas: Príbeh tatka Slaného Atlas: Príbeh tatka Slaného Lucinda Riley

Záverečný diel série Sedem sestier, ktorá ma sprevádzala posledné tri roky môjho čitateľského života. Po smrti autorky som sa chvíľu obával, že sa ho ani nedočkáme. Do čítania tejto knihy som šiel s veľkými očakávaniami, zvedavosťou a zároveň aj strachom či pán Harry Whittaker dokáže nadviazať na tak vysoko nadstavenú latku svojej mami. Môžem s čistým svedomím povedať, že sa mu to podarilo dokonale. Od Atlasa som dostal všetko, čo som od posledného dielu očakával. Dej plynie hladko a čitateľ sa postupne dozvedá odpovede na všetky otázky, ktoré sa behom ostatných kníh nazbierali. Myslím, že naozaj nič neostalo nevypovedané. Životný príbeh Atlasa ma neskutočne bavil a na záver som mal slzy na krajíčku. Ak by som mal niečo vytknúť, tak jedine len to, že niektoré pasáže by som si vedel predstaviť trošku kratšie a samotný epilóg mi prišiel napísaný zvláštne. Možno práve ten mohol byť pre zmenu dlhší alebo pred neho vložená ešte jedna krátka kapitola. To sú ale naozaj drobnosti. Som si celkom istý, že Atlas bude v mojom zozname top 10 kníh roka 2023. Odporúčam celú túto úžasnú sériu !

12.06.2023 5 z 5

Miznúce dievčatá Miznúce dievčatá Lisa Regan

Pri čítaní tejto knihy som často myslel na seriál Kobra 11. Aj toto je totiž taká rozprávka pre dospelých. Kniha má pomalší rozjazd, ale číta sa dobre, skvele si pri nej odpočiniete. Má krátke kapitoly, takže dej je svižný a rýchlo odsýpa. Nevýhodou je, že dej je strašne nerealistický a predovšetkým rozuzlenie knihy je dosť patetické. Určité udalosti a správanie polície malo strašne ďaleko od reality. Dej postupne graduje, ale chýbala mi tam nervozita a napätie, na ktoré som zvyknutý napríklad u Chrisa Cartera alebo severských detektívok. V čítaní ma poháňala hlavne zvedavosť. Aby som to nejak zhrnul, summa summarum, nie je to žiadny extra boom, ale určite sa jedná o novú sympatickú sériu. Pre mňa to nebolo žiadne veľké prekvapenie, ale bolo to sympatické čítanie, takže za mňa dobré.

16.09.2021 3 z 5

Medzi dvoma kráľovstvami Medzi dvoma kráľovstvami Suleika Jaouad

Jedna z náročnejších kníh, ale určite jeden z najlepšie napísaných životopisov, aký som tento rok čítal a aký som vôbec čítal. Nie je to však kniha pre každého. Hlavne prvá polovica knihy je naozaj depresívna, plná emócií a môže v čitateľovi vyvolať naozaj nepríjemné pocity. Na druhú stranu, ak sa na ňu odhodláte, určite jej kúpu neoľutujete. Môžem vám sľúbiť, že vám poskytne veľmi výnimočný pohľad. Opäť je to jedna z tých kníh, ktoré otvárajú oči. Autorka má podľa mňa veľký spisovateľský talent a kniha sa číta veľmi dobre. Použitý jazyk a štýl je jednoduchý, priamy a úderný. Ak už by som naozaj mal niečo vytknúť, tak jedine, že by som niektoré pasáže trochu skrátil, dodalo by to knihe trochu viac dynamiky. Naozaj výnimočná a inšpiratívna kniha, ktorá dáva slovnému spojeniu „začať odznova“ úplne nový rozmer. Odporúčam.

29.08.2021 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Ťažko sa mi hodnotí kniha, ktorá je prvým dielom z osem/deväť dielnej série. Kniha má poctivých 707 strán a podľa môjho skromného názoru by jej ani trochu neuškodilo, keby mala o 200-250 strán menej. Začiatok sa mi páčil, prostredie Škótskej vysočiny (Highlands) vytvára skvelú atmosféru. Potom sa nám v jednej kapitole dej výrazne zamotá a hneď na to sa nám objaví zhruba sto nekonečných strán o ničom. A to je hlavný problém tejto knihy, obsahuje kopu kapitol, ktoré tvoria len výplň, ale čitateľovi nič nedajú, postavy sa v nich nikam neposunú, ani v nich nepadne zaujímavá myšlienka.
Ďaľšia vec, čo knihe podľa mňa chýba, je Jamieho pohľad. Miesto tých kapitol o tom, ako hlavná hrdinka trhá na zahrade burinu či je obed by bolo určite lepšie vložiť kapitoly písané práve z jeho pohľadu.
Veľký plus knihy je hlavná dvojica, Claire a Jamie, tieto dve postavy som si veľmi obľúbil a práve kvôli nim si neskôr chcem prečítať aj druhý diel. Ďalšou výhodou knihy je ľahkosť s akou je písaná. Skutočne nehrozí, že by ste sa v deji nejak stratili, všetko je písané tak, aby ste to pochopili na poprvé. Toto je zároveň aj trošku nevýhoda, pretože tým pádom je dej dosť predvídateľný, ale je to ľúbostný román takže čo by sme chceli však ? Každopádne keď Cudzinku porovnám s knihami od Lucindy Riley, ktoré majú podobnú tému cestovania do minulosti, tak sa mi páči viac Rileyina tvorba.

31.10.2020 3 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Žiadnu paniku !!! Než ma ukamenujete za počet hviezdičiek, ktoré som dal tejto knihe, upozorňujem, že nie vždy všetko sadne všetkým. Síce sa kniha nachádza v rebríčku top 100 najlepších kníh a radí sa už pomaly medzi klasiku, ale mne osobne sa až tak nepáčila. Téma, príbeh a prostredie, kde sa dej odohráva sú síce nádherné, ale žiaľ celé to zabili nekonečné filozofické úvahy, často krát o ničom a predovšetkým veľmi kvetnaté stále sa opakujúce frázy. Vďaka tomu bol dej až neuveriteľne rozvláčený a čítalo sa to veľmi ťažko. Neviem, možno k tomu prispel aj slovenský preklad, možno som na túto knihu nemal správnu náladu alebo možno som ešte príliš mladý aby som vedel ocenit jej kvality. Každopádne sa k nej tak skoro nevrátim.

14.04.2020 3 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Kniku som si vybral kvoli ČV2019 (Kniha, která obdržela Man-bookerovu cenu) a neľutujem, že som si vybral práve Pí a jeho život. Ale musím povedať , že je to jedna z mála kníh, pri ktorej sa mi filmové spracovanie páči viac. Kniha mi prišla totiž dost zdlhavá, rozťahaná a miestami som sa naozaj musel do čítania nútiť. Celkový dojem je ale dobrý. Je to príbeh, ktorý je iný, plný krásnych myšlienok a z toho záveru mi padla sánka. Takže tie 4 hviezdičky sú naozaj zaslúžené.

02.09.2019 4 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Táto kniha bola jedno veľké milé prekvapenie. Na to aká je kniha krátka, tak autorka bravúrne zvládla rozvinúť príbeh do hĺbky. Využila celkom jednoduchú zápletku s veľmi sympatickými hrdinami, ktorú obohatila o vtipné hlášky, hlbšie myšlienky, trochu romantiky a samozrejme tému spoznávania seba samého. Vytvorila tak úžasný letný príbeh, ktorý sa veľmi dobre číta a pohladí na duši. Od začiatku je vidieť, že autorka to má premyslené a presne vie, kam smeruje. Nečakajte od tejto knihy žiadny prekvapivý plot twist, z ktorého padnete na zadok. Nebude sa konať ani žiadna prehnaná dráma. Celá kniha má príjemné tempo a zvraty sú rozložené rovnomerne, bez zbytočného vyhrotenia. Strašne ma mrzí, že Léto mezi řádky nevyšlo v čase, keď som mal ja tých 17-18 rokov. Na koniec nesmiem zabudnúť spomenúť nádhernú obálku. Viac takýchto kníh prosím! Odporúčam!

04.08.2023 5 z 5

Tá, čo sa vracia Tá, čo sa vracia Donatella di Pietrantonio

Jednoznačne nevšedný príbeh s naozaj zvláštnou atmosférou. Autorka sa nám rozhodla vyrozprávať príbeh o zložitých rodinných vzťahoch a o tom, že život na dedine naozaj nemusí byť idylka. Ukazuje nám, ako môže neradostné detstvo človeka ovplyvniť na celý život. Momenty, kedy mi bolo hlavnej hrdinky nesmierne ľúto sa striedali s pasážami, kedy sa mi nad absurditou celej situácie chcelo smiať. Najhoršie je však uvedomenie, že takýto príbeh sa v 70. rokoch v Taliansku mohol skutočne odohrať. Štýl, ktorým je kniha napísaná je strohý, úderný a veľmi dobre sa číta. Autorka neplytvá slovami na opisy a čitateľovi povie len to, čo naozaj potrebuje vedieť. Zvyšok necháva na jeho fantázii. Hoci by sa to mohlo na prvý pohľad zdať, knihe nechýbajú emócie. Knihu som prečítal za jedno poobedie. Napriek tomu, že sa nepochybne jedná o veľmi kvalitnú knihu, tak som jej nedokázal dať plné hodnotenie. Záver mi prišiel tak trošku odstrihnutý. Mal som pocit, že medzi postavami ešte ostalo niečo nevypovedané. Nič-menej vám túto knihu určite odporúčam.

16.07.2023 4 z 5

Elektra Elektra Jennifer Saint

Elektra, druhá kniha, ktorú som od autorky čítal, sa nesie v podobnom duchu ako Ariadna. Opäť nám dáva do popredia silné ženské hrdinky v nádhernom prostredí antického Grécka. Oproti prvej knihe je dej plynulejší a všetka akcia nie je naprataná do posledných strán knihy. Najviac ma bavila dejová linka Klytaimnéstry - manželky mykénského krále Agamemnóna. Môžeme v nej vidieť prerod z mladej princeznej zatienenej krásou svojej sestry v nebojácnu kráľovnú. Postava Kassandry po dejovej stránke veľa vody nenamúti, ale jej psychológia je najlepšie vykreslená. Ukazuje nám, že: hlas dieťaťa akokoľvek pravdivý, neznamená nič v ušiach tých, ktorí zabudli počúvať. No a napokon tu máme samotnú Elektru. Nejedná sa o postavu, ku ktorej by si čitateľ mohol vytvoriť nejaké extra veľké sympatie. Je to veľká manipulátorka a jej zaslepená láska a obdiv k otcovi bude pre väčšinu ľudí nepochopiteľná. Na to, aby človek dokázal pochopiť jej konanie sa musí na jej príbeh pozrieť optikou starovekých Grékov a zasadiť si ho do celkového kontextu. Vzbura dieťaťa voči otcovi bola považovaná za hybris (prekročenie medzí) a hrozil za to boží trest. Rovnako ako v Ariadne aj tu strhávam bod za slabo napísané mužské postavy. Viem, že by to knihu spravilo hrubšou, ale naozaj by je to významne pridalo na hodnote. Kniha samotná je po vizuálnej stránke klenot. Jedna z najkrajších kníh, ktoré v knižnici mám. Odporúčam.

07.07.2023 4 z 5

Jdu s hlavou vztyčenou Jdu s hlavou vztyčenou Daniel Anýž

Z čítania tejto knihy behá mráz po chrbte. Kniha Jdu s hlavou vztyčenou obsahuje nie len životný príbeh Dr. Milady Horákovej, ale aj jej manžela a dcéry, a okrajovo sa dozvieme aj o osude ďalších členov rodiny. Veľmi dobre sa číta. Prakticky okamžite som sa do nej začítal a na jeden záťah som prečítal 200 strán. Veľmi sa mi páči, že kniha je napísaná vecne a bez pátosu. Po formálnej stránke by síce mohla byť napísaná aj trošku lepšie, lebo autor sa niekoľkokrát v texte opakuje, ale v tomto prípade je naozaj oveľa dôležitejší obsah než forma. Túto knihu vám všetkým odporúčam bez ohľadu na vek, pohlavie, vzdelanie, koľko toho máte načítané a aké žánre preferujete... Je dôležite vedieť, čo dokážu vykonať nesprávny ľudia na nesprávnych miestach.

29.06.2023 5 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Na knihe Uzol ma najviac prekvapilo, že napriek tomu, že sa jedná o krimi, k samotnej vražde tam dochádza až v druhej tretine knihy a jej riešenie je celkovo v úzadí. Miesto toho nám autor priblíži život v komunistickom Československu. Obzvlášť nechutné praktiky štátnej bezpečnosti. Atmosféra knihy sa nesie v znamení bezmocnosti a je cítiť nervozita z postupne sa rozpadajúceho socializmu. Veľmi sa mi páči, že hlavná postava Krauza nie je žiadny superhrdina, ktorý vyrieši prípad lusknutím prsta. Keby však nebolo záveru, tak by ma až tak nenadchol. Priznám sa, že k ostatným jeho kolegom som si zatiaľ vzťah nevytvoril. Veľa priestoru v knihe nedostali. Čo sa týka štýlu písania, musel som si naň chvíľu zvykať. Miestami je text trochu neučesaný. Celkovo som si čítanie tejto knihy užil a určite siahnem po ďalších dieloch. Uzol určite stojí za prečítanie.

08.03.2023 4 z 5

Tieňová sestra Tieňová sestra Lucinda Riley

Séria Sedem sestier je založená na starogréckom mýte o Plejádach, sprievodkyniach bohyne Artemis, ktoré vynikali krásou. Tieňová sestra je príbeh tretej sestry – Asteropé (Star) D'Aplièse. Tá sa po náhlej smrti milovaného otca – tajomného miliardára, ktorého jeho šesť dcér volalo tatko Slaný, ocitne na životnej križovatke. Otec adoptoval svoje dcéry z rozličných kútov sveta. Každej z nich zanechal list s indíciou, podľa ktorej sa môžu dopátrať skutočného pôvodu. Identita siedmej sestry ostáva pre nás zahalená tajomstvom.
V Tieňovej sestre, rovnako ako predchádzajúcich dvoch dieloch, je dej rozdelený na dve linky. Prvá, odohrávajúca sa v súčasnosti, v tej sa Star rozhodne nasledovať stopu, čo jej zanechal otec. Tá ju zavedie do londýnskeho antikvariátu a otvorí jej cestu do celkom iného sveta... A druhá, odohrávajúca sa pred vyše sto rokmi v Londýne a edwardowskom Anglicku.
Lucinda Riley vie písať majstrovsky. Pri čítaní vás prevedie sviežou zelenou anglickou krajinou, až budete mať pocit, že tam naozaj ste. Celé sa to číta veľmi ľahko, dej má svižnú dynamiku a tie postavy... Po dlhom čase je toto jedna z tých kníh, z ktorej postavami by som sa chcel stretnúť osobne. Kniha plná záhad, historických detailov, nešťastnej lásky a okúzľujúcich miest.

09.03.2021 5 z 5

Nedaj sa! Vzostup a pád Simona Snowa Nedaj sa! Vzostup a pád Simona Snowa Rainbow Rowell

Ani neviem kde mám začať , asi bude najlepšie od začiatku. Prvých 130 strán je totálna nuda, myslel som, že ju ani nedočítam, druhá časť, keď sa objaví Baz je mierne lepšia, pretože Baz je jediná postava, ktorá v knihe za niečo stojí a len vďaka nemu nedostala kniha hodnotenie "odpad." Mimo Baza a Simona mi boli všetky postavy nesympatické a prišli mi otravné. Hlavná postava Simon sa správa ako kretén. Jednoducho táto kniha je paródia sama na seba, plná klišé a korunu tomu všetkému dal záver knihy. Toto je veľmi nepodarená napodobenina Harryho Pottera. Našťastie kniha bola v akcii a tak nestála veľa, lebo by ma tie peniaze veľmi mrzeli. NEODPORUČAM !!!!

10.06.2020 odpad!

Tetovač z Auschwitzu Tetovač z Auschwitzu Heather Morris

Túto knihu hodnotím ako dobrú, ale nie skvelú. Je to veľmi zaujímavý príbeh založený na skutočnosti, ale nie celkom komplexne rozprávaný. Začiatok knihy je pomerne ťažkopádny, potom sa to našťastie rozbehne, ale celú dobu, čo som knihu čítal som mal pocit, že medzi mnou a postavami je akési neviditeľné sklo, akoby som to celé len z dialky pozoroval a nedokázal som sa do Laleho ani Gity vôbec vžiť.
Našťastie knihu zachránil fakt, že sa číta veľmi dobre, pekne to odsýpalo, postavy boli sympatické a námet originálny, takže na tých 80% to u mňa nakoniec vyšlo. Mimochodom knihu som si vybral vďaka čitateľskej výzve 2020 - Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou, čiže ak neviete akú knihu do tejto kategórie, tak odporúčam túto.

07.05.2020 4 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

V knihe nájdeme 4 poviedky, veľmi temné poviedky, o ešte temnejších stránkach ľudskej povahy. Poviedky som ohodnotil nasledovne:
1. poviedka -1922 - 4.5* - Podľa mňa najtemnejšia, najdesivejšia a ako jediná poviedka, po ktorej som mal neodkladnú potrebu ísť sa osprchovať. 0.5 hviezdičky dole za pre mňa trošku zbytočnú dlžku poviedky.
2. poviedka -Velký řidič - 5* - Za mňa najlepšia poviedka zo všetkých, síce nie tak strašidelná ale King sa v nej krásne pohráva s čitateľom a ten si to uvedomí až nakoniec.
3. poviedka - Prodlužovaní času - 2* Rozhodne najslabšia poviedka, veľmi divná, pointa mi akosi utiekla, postavy mi boli všetky veľmi nesympatické.
4. poviedka - Dobré manželství - 4* Poviedka nie je tak dobrá ako prvé dve ale stále veľmi zaujímavá, 1 hviezdička dole, lebo ma autor uplne nepresvedčil, že by mohli postavy reagovať ako reagovali, prišli mi trochu "umelé".
Ak sa chcete pozrieť na temné zákutia ľudskej povahy, rozhodne odporúčam !!!

13.03.2020 4 z 5

Portrét Doriana Graya Portrét Doriana Graya Oscar Wilde

Úžasné dielo !! Na túto knihu som sa chystal už od roku 2017 , ale až nedávno som si ju konečne kúpil a dobre som spravil. Za prvé preto, lebo keby som ju čital pred týmy troma rokmi, tak by ma neoslovila, pretože by som bol na ňu primladý. Za druhé preto lebo je to naozaj užasné a aj dnes stále aktuálne dielo a možno dnes ešte aktálnejšie ako vtedy. Za tretie preto, lebo by som neveril, že dekadencia v próze môže byť taká dobrá. Dej je v podstate veľmi jednoduchý, celé sa to točí hlavne okolo 3 postáv. Ale Dorian Gray nie je postava, ktorá ma najviac zaujala. Najzaujímavejšou postavou je Lord Henry, ktorý práve vysloví asi najznámejší výrok : "Jediný spôsob, ako sa zbaviť pokušenia, je podľahnúť mu."
Na druhú stranu, toto nie je kniha pre každého, pokial uznávate skor tradičné a konzervatívne hodnoty, ani sa do tohto diela nepúšťajte, nebude sa vám páčiť.

11.01.2020 5 z 5

Zlomení anjeli Zlomení anjeli Gemma Liviero

Strhujúci, smutný príbeh troch ludí, z rôznych miest, rôzneho veku a rôznym spoločenským postavením, ktorých životy na chvílu spojila vojna. Hoci je príbeh vymyslený aj tak si myslím, že zasiahne každého, pretože tie charaktery sú až neuveriteľne skutočné. Ako už býva zvykom, v knihách odohrávajúcich sa v tomto období, nebýva na konci happy end, tu to celkom neplatí, kniha sa v podstate končí šťastne, ale aj tak vo vás po dočítaní ostanú trpké pocity a to je len dôkaz kvality tejto knihy a dôkaz toho, že aj ľudia, ktorý vojnu prežili, ale zažili na vlastnej koži zverstvá či stratili svojich blízkych sa už nikdy z toho celkom nespamätali. Knihu by som určite zaradil do povinnej literatúry.

24.06.2019 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Vražda v Orient-exprese je proste detektívna klasika , ktorú prečítate za chvílku. Detektívky nie sú úplne môj obľúbený žáner, ale toto sa mi páčilo, taká oddychovka, kapitoly sa čítajú prakticky samé, dej nie je až taký zložitý, nevystupuje tu žiaden masový psychopatický vrah a napriek tomu sa nenudíte a rozmýšlate kto by len mohol byť vrahom. Je pravda, že keby som na začiatku vedel kto je vrah, tak knihu asi nedočítam. Celkový dojem je ale dobrý a preto odporúčam !

29.12.2018 4 z 5

Nemý svedok Nemý svedok Agatha Christie

Nemí svedok je prvá detektívka ,ktorú som od Agathy Christie čítal a splnila všetky moje očakávania. Do poslednej chvíle som nevedel ,kto spáchal vraždu. Jednoznačne odporúčam !!!

04.06.2017 5 z 5