Aghatte Aghatte komentáře u knih

Tisíc ďáblů Tisíc ďáblů Frank Goldammer

Těžko uvěřit, že autor je lakýrník :-) tím nechci nikoho urazit, ale u nás jdou na lakýrníka většinou mladíci, co mají problém se i podepsat.
( Bydlím bohužel vedle učiliště s tímto oborem, tudíž mám možnost sledovat tuto elitu národa v jejím volném čase, a psaní knih to rozhodně nezahrnuje, jejich slovník je spíše nepublikovatelný... )
Knihu jsem přečetla za noc, byla jsem trochu zmatená z postav a stále se měnících podezřeních. Což odráží dobu, v níž se děj odehrává. Zmatek a zmar. Válka i roky po ní, prostě příšerná, ale jedno je stále stejné, ti nahoře u moci mají plná břicha, teplo a svoje požitky, obyčejný člověk mrzne, hladoví a za trochu chleba prodá i svou duši ďáblu. To se nezměnilo, jen se vyměnily kabáty. Nacista nebo Ivan, ten kdo má moc, vraždí, mučí, znásilňuje a klidný spánek mu to nevezme.
Miliony civilistů živoří, mrzne a užírá se myšlenkami, zda nezradil to či toho, zda neklesl až příliš hluboko, když řekl, udělal, pomyslel si něco nehezkého nebo ne úplně košer.
Nechtějí nic jiného, než žít své obyčejné životy, bez ideologií, bez propagandy.
Ze stránek čiší chlad, hlad a beznaděj, ale i zaznívají střípečky dobra, a spousta citu a lásky.
Na konci jsem slzu uronila, ty děti, ach ty dětičky, je to příšerné.
Autor je nejen lakýrník, ale i svobodný otec dvojčat.
Má ode mne všechny hvězdy a Oskara k tomu.

05.08.2023 5 z 5

Stopa vede na ostrov Tory Stopa vede na ostrov Tory Judith Parker

Slabší a nudnější díl série, tváří se to jako historická romance z Irska, nejsem schopna datovat, co to má být za období.
Mrňavá písmenka a šílený překlad, spousty příslovcí, půlka sešitu je irelevantní popis místností, zařízeni a kdejakého hadru.
Fascinuje mě, že hrdinka se celé dny jen prochází a má lautr houby co na práci, jen být krásná a křehká.
Spojeni starý bard, začne po 350 lézt na nervy.
Rozhodně jsem četla lepší dílka v této edici.

01.08.2023 2 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Jsem ráda, že to mám za sebou.
Knihu jsem si jen půjčila, a nekoupila, jak bylo v plánu, a to je dobře, 2x bych po ni nesáhla. Nenadchne, neurazí, takový průměr, kdy pár věcí vám docvakne mnohem dříve, takže grandiózní závěr nepřinese kýžené překvapení. Ale šlo to, psáno pěkně.

01.08.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Knihu jsem měla zamluvenu v knihovně, vůbec jsem nevěděla, co mám očekávat,
žádná očekávání tedy nemohla být zklamána ani naplněna.
Líbí se mi, kdy zdánlivě nevýznamné věci do sebe nakonec pěkně zapadnou.
Líbí se mi, když musím číst mezi řádky.
Kniha se mi líbila celkově, jak byla pojata.
Líbil se mi snový jazyk vypravěčky.
Ovšem s tímto tématem psát "líbila se mi", zní jako hloupý vtip.
Kolik takových rodin asi je...?
Babička byla excelentně vykreslena, znám pár takových osob naživo a úplně je vidím.
A přesně slyším ty kecy. Cítím smrad staré čuby a lepím se od smůly. Dělá se mi špatně v autě. Motám se opilá a opět ( po 100 ) zamilovaná, je to konečně ten pravý, co se o nás postará? Co nás unese a budeme žít šťastně, jako v barevné voňavé pohádkové knížce.
Ale já mám to štěstí, že jsem jen čtenář, osoby příběhu si to odžily celé.
Bylo mi moc líto bráchů, jak to odnesli, aniž by vůbec mohli kluci pochopit, co že se to vůbec děje.

29.07.2023 5 z 5

Brána do říše mrtvých Brána do říše mrtvých Judith Parker

To bylo pěkné!
Nevím sice, proč se to tak jmenuje,
ale jinak super čtivo.
Bála jsem se a doufala ve šťastný konec.
Díky mimořádné události Českých drah přečteno na nástupišti za hodinku.

19.07.2023 5 z 5

Volání ozvěny Volání ozvěny Linda Warren

Knihu jsem sháněla asi rok a půl, až nyní si ke mně našla cestu až ze Slovenska.
Konečně mám Půlnoční romány všechny, co u nás vyšly.
Příběh dosti děsivý a drastický,
stále jsem čekala na racionální vysvětlení..
Úplně paf jsem z toho nebyla, tím, že se mi nedostalo vysvětlení a na nadpřirozeno prostě nevěřím. Přečteno ve vlaku, jako vždy a tam to asi i patří, na dovolenou k vodě, do vlaku...

13.07.2023 3 z 5

Anděl pomsty Anděl pomsty Sarah Sloan

Přečteno při čekáni na autobus a ve vlaku,
Jednoduchý předvídatelný příběh jedné rodiny, pěkně čtivě napsáno, celkem nic děsivého tam nebylo, taková letní pohoda s malou zápletkou, dvě vraždy a jedno zabití, rychle vyřešeno, došly normostránky

Absolutně nechápu trapnou obálku a zařazeni druhého vydání, šlechtického tam nebylo nic. Já mám Půlnoční román, s pěknou obálkou.

12.07.2023 3 z 5

Jedna vražda stačí Jedna vražda stačí Ivana Hutařová

Účastníci zájezdu z pohledu seniorky.
Paní píše velmi hezky, příjemným jazykem, ale tak nějak o ničem.
Mořím se s knihou už 3 večer, vždycky mě zákonitě uspí.
Slečna Marplová se v hrobě obrací a protáčí oči. Jak je někdo mohl přirovnat

04.07.2023

Markýzina neteř Markýzina neteř Daria Charon

Žhavé erotické scény versus velmi studený děj.
Nic, co bych musela mít doma nebo opakovaně s chutí četla.

04.07.2023

Odhalení Odhalení Heinz Günter Konsalik

Pěkný román od mnou oblíbeného autora, příběh odvíjen stručnou reportážní formou, bez zbytečné omáčky okolo, přečteno za necelé 3 hodinky.
Hajzl na entou a tři slepice, kterým zničil život, bohužel doslova.
Bez skrupulí a bez svědomí, valí svou kuličku exkrementů až k nevyhnutelné propasti.
Popis života ve vězení byl také dosti děsivý, hlavní hrdinka při své naivitě rozkvetla v obdivuhodnou silnou ženu, jejiž kariéra u zlomených duší si nezadala s tou jeho.
Jak sama řekla, ženy z kraje či dna či doslova žumpy společnosti ji naučily více než všechny univerzity světa.

02.07.2023 5 z 5

Život s Picassem Život s Picassem Françoise Gilot

" Máme k dispozici přesně určeném ale neznámé množství zkušeností.
Jakmile se přesýpací hodiny otočí, začne se písek sypat a nezastaví se,
dokud nevypadne poslední zrnko.
Hrozně rád bych zabránil tomuto pohybu...
Kdyby to mohlo prodloužit přítomnou chvíli...
Nevíme, kolik času je nám určeno a musíme velmi dbát na to, abychom nezničili krásu, kterou v ní máme. Všechno existuje v omezeném množství, především štěstí.
Má-li se zrodit láska, je to někde zapsáno, stejně jako její trvání a obsah..."

Citace z knihy.
Cítíte atmosféru doby a sílu ducha génia z každé stránky.
Civilní černobílé fotografie jsou už jen tečkou k dokonalosti.

Mám v ruce úžasné staré odrbané vydání, které je celé poškrtané, podškrtané a popsané a povykřičníkované tužkou, jak čtenář přede mnou byl stejně fascinován.

Podivný dům Podivný dům Erika Sommer

Miluju příběhy, kde jsou staré domy, tajemství, blata,
vychovatelky a divné děti! :-))

19.06.2023 5 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Milá knížka,
jen mi nepřipadá moc ze života introvertky, na to je příliš otevřená, free a happy,
spíše takové klasické párování - rozdíly mezi mužem a ženou, různé situace v manželství, partnerství.

Správná introvertka nemá skoro žádné kamarády, nechodí k ní návštěvy, a ona sama jde na návštěvu asi jako k zubaři - zatnou zuby a přežít to.
Introvertka nešetří a nejezdí na dovolenou ( příliš mnoho neznámých a proměnných: cizí prostředí, cizí lidé, cizí jídlo, cizí koupelny..., musí se přizpůsobovat lidem, které nezná a nechce znát, musí se bavit s lidmi, které by nejraději vzala po palici pěkně tlustou knihou ), po absolvování dovolené by potřebovala týden na zotavenou sama pod dekou - viz obálka knihy "Introvertka v hlučném světě ".
Introvertka nikdy a nikde neprdí, i kdyby měla prasknout a umřít. Ani před manželem, ani po 10 letech. Obdivuje v duchu tvory, kteří to dělají, a dokážou o tomto fenoménu mluvit NAHLAS, ale ona sama - NIKDY. atd... Takže do introvertky to má ještě daleko.

Kdybych psala- nepíšu, kdybych kreslila - nekreslím, kdybych znala někoho, koho by to zajímalo - neznám, kdybych měla ambice - nemám,
ukázala bych mu ( vám), co to je, být INTROVERT... :-)

Vážně hezká knížka, dostala jsem ji jako dárek - DĚKUJI! - a užili jsme s ní spousty zábavy, vymýšleli jsme celý den vlastní obrazy a situace.
Doufám, že k svátku, který budu mít za pár měsíců, dostanu další díl.

Hoď se do klidu Hoď se do klidu Tim Collins

Naprosto zbytečná nicneříkající kniha, která má úžasné obrázky, a je tak pitomá, až je krásná.
Pubertální syn ji má v knihovničce a prohlížíme si ji. Občas.
Třeba po ránu, než se nastartujeme.

10.06.2023 4 z 5

Poklad ve staré věži Poklad ve staré věži Irene von Velden

Původní vydáni Zámecký román má 60.dílů a autorka předpokládá, že víte, o co, a hlavně o koho jde.
Hemží se to postavami, které připomínají Cimrmanovu operetu Proso. Když už myslíte, že víc jmen nemůže padnout, přenechají to Isabele :-), a vy vůbec netušíte, kdo to je.
Mám ráda série, dokonce jsem na ně Monkovsky ujetá, ale toto dílko s množstvím překlepů, trapným překladem a slaboduchým dějem mě zatím nepřesvědčilo, že musím bezpodmínečně sehnat všech 60.na sebe navazujících dílů.

04.06.2023 2 z 5

Láska k černé pasažérce Láska k černé pasažérce Nina Nicolai

Vyloženě prázdninové čtení.
Jak zde bývá zvykem, dojdou normostránky, takže se napřed složitě popisuje každý prd, a na poslední stránce se bleskově všechno vysvětlí a vyřeší.
Byla vážná, chytrá a suverénní, působila nepřístupné a přesto z ní vyzařovala laskavost, její srdečnost, její prostý a přitom elegantní zjev ho poutal. Což nedává smysl :-)
Ale to nevadí, je tam léto, slunce, dovolená, láska, zápletka, hepík,
tudíž vše, co člověk od brakové literatury požaduje.

29.05.2023 5 z 5

Dokud nás smrt nerozdělí Dokud nás smrt nerozdělí Ann Radcliffe

Ani České dráhy se zpožděním 70 min plus mě nedonutily to přečíst,
Neustále všichni tuhnou hrůzou, ženy omdlévají a muži tasí meče, doslova vytrhl meč.
Děsivý překlad, a dokola se opakující popisy chodeb, schodů, komnat a síní, kroky za dveřmi a steny z neznáma.
Je mi úplně jedno, jak to dopadne, jsem na str. 28 a umírám nudou a touhou vrhnout se z útesu.
Gotický román zní velmi lákavě a vznosně, toto je ale nebetyčný blábol.

26.05.2023 odpad!

Ztracená dědička Ztracená dědička Leanore Traugot

Trochu slabší díl, množství překlepů, hlavní hrdinka se neustále válí po zemi a muži ji někam přenášeji, bohatá rodinka, jeden větší magor než druhý, popíjejí a vedou nudné konverzace, a nakonec se vraždí navzájem, netušíte komu věřit. Hrdince usilují o život ze všech stran. A milují ji také všichni muži v rodině.

11.05.2023 2 z 5

V noci tě nikdo neuslyší V noci tě nikdo neuslyší Marilyn Ross

To bylo docela drsné.
Rádoby z roku 1913, ale bylo vidět, že to píše někdo ze "současnosti", můžeme-li tak nazvat 80.léta.
Jedna mrtvola za druhou a vy stále nevíte, komu může krásná hrdinka věřit.
Přečteno ve vlaku, a málem jsem zapomněla vystoupit, jak jsem se do toho zažrala :-))
Hvězdu ubírám za množství překlepů a nesmyslů, odfláknutá práce editora... Byl-li vůbec nějaký. (Vysoká muž a blonďatý žena... atd.)

08.05.2023 4 z 5

Zlý úsměv Zlý úsměv Anne Karen

Obálka a název jsou dost divné a mimo mísu,
ale bylo to pěkné, ikdyž žádná hloubka, lepší z této edice, bavilo mě to a hrdinka mi byla sympatická. Čekala jsem zradu ze tří stran, přišla ze čtvrté, to je také bod k dobru.

08.05.2023 3 z 5