4444913 4444913 komentáře u knih

Nevěry slavných Nevěry slavných Wolfgang Kossak

Tedy to info o knize nahoře na stránce nepokládám zrovna za trefné.Kdyby byla alespoň senzacechtivá snad by byla trochu méně povrchní.Výběr účinkujících je docela sporný-komu byl např.nevěrný král Ludvík II.Bavorský?U Metternicha autor totálně vypustil téměř osudový vztah s Vilemínou Zaháňskou a věnuje se jedné jediné aférce která prý jeho paní ani nevadila-taky proč když to byla zřejmě zcela podružná epizodka?,historická pravdivost je taky zcela fuč,nestydatě posunul začátek vztahu princezny Diany s Jamesem Hewittem až na rok 1989(fakt 1986)jen aby mohl sepsat co Charles svou nevěrou způsobil a nemusel řešit proč by měla rozbít manželství jeho nevěra ale ne její,no prostě nevím proč by o tu knihu měl někdo stát.Jmenný rejstřík chybí,jediné obrázky jsou ty co vidíte na obale plus L.Pavarotti a jeho první paní Adua na zadní stránce přebalu.

17.11.2021 odpad!

Diana Diana Sarah Bradford

Tedy natynko,my dvě asi nečetly stejnou knihu.Přikrášlená k Charlesovi?K němu je naprosto krutá a zcela poklonkuje Dianě.

07.10.2021 2 z 5

William a Harry: Bitva bratrů William a Harry: Bitva bratrů Robert Lacey

V češtině vyšlo druhé přepracované vydání které je tedy opravdu hodně přepracované.Kdysi velice kvalitní autor publikací o královské rodině se spojil s Netflixem který se specializuje na výdělečné ztvárnění historie a historická přesnost jde do kopru.Lacey samozřejmě psát umí a pokud si někdo chce počíst tak prosím ale hledat v tomto spisku věrohodné informace není nejrozumnější počin.Popisovat vpravdě horrorové události jako že královna neměla při televizním projevu na stole za ní fotku Harryho a Meghan což Laceyho Netflixové spoluzaměstnance přimělo přehodnotit svou roli je snad blbé i jako vtip.Při Vánočním projevu je za ní stabilně snad jedině princ Philip,už byl k nevidění i samotný následník trůnu princ Charles..Také v projevu zmínila osmé pravnouče (Archieho)ale NE JMÉNEM tak to vidíte,lidi.No,občas nezmínila ani svatbu někoho z rodiny.Je hrozné že Harrymu a Meghan nebylo palácem dovoleno si vydělávat vlastní peníze zatímco Charles má značku Duchy Original-autor ovšem totálně zasklil klíčový fakt že Charlesova firma naprosto veškeré výdělky do poslední pence vráží do charity a pro něj osobně z toho nejde ani flok což je v pořádku ale prodávat své postavení internetovým platformám jako mělo být Quibi už ale ne.Ubohý Harry se právem zlobí na Williama protože když se narval do uniformy Afrika-korpsu tak mu v tom nezabránil a chudák Harry to zase odnesl za Williama který se těšil ochraně jako budoucí král-inteligent Harry měl 21 roků,to snad mohl mít vlastní mozek,ne?Co "odnesl"za Williama nechápu,promiňte.No a Lacey tvrdí že od té doby se v Harrym "něco zlomilo,ztratil ve Williama důvěru,bůh ví co všechno si uvědomil"akorát že řeč je o roce 2005 a existují stovky pořadů a rozhovorů kde se Harry o Williamovi vyjadřuje jako o nejbližší osobě,příteli a podobně a pokud je někdo fanda a dění kolem Windsorů jen trochu sleduje mohl vidět že spolu oba vycházeli skvěle a později po Williamově svatbě s Kate(2011)tvořili nesmírně sympatické trio a sám Harry se o Kate vyjadřoval jako o sestře kterou nikdy neměl.Prostě kniha pro Sussexmaniaky.Jinak je k mání jmenný rejstřík a tři oddíly chronicky známých barevných fotek plus jsou u jednotlivých kapitol docela vtipné a ostré černobílé karikatury které jsou pro mě na této knize to nejlepší.

07.10.2021 1 z 5

Život s korunou Život s korunou Kamil Rodan

Dám pět i když mám malou výhradu tradičně k Dianě.Evina ve svém příspěvku hezky popisuje rozdíly mezi manžely ap.ovšem tradičně se většinou všichni koupou v Charlesově nevěře ale že k ní došlo až po několika Dianiných výletech na druhou stranu manželského plotu jakoby nevadí.Kamil Rodan má pro ni slabost taky ale poslední dobou už trochu změkl,nedávno dokázal připustit i to že sama dělala pro novináře divadlo a že to s tím pronásledováním nebylo až tak horké.Beru to jako světélko na konci tunelu a dávám plný počet,k ostatním nemám nejmenší výhrady,možná je to tím že nepochází z érypop-kultury nebo jak to nazvat a tak jejich osudy neprovází taková přemíra publicity a snad i hysterie.

26.09.2021 5 z 5

Nancy Reaganová Nancy Reaganová Kitty Kelley

Kniha hodně kousavá a jedovatá.Autorka Nancy nedaruje naprosto nic ale mně osobně se zdá té kritiky až příliš hlavně proto že to kritizované chování vlastně nikomu neubližovalo a paní R.nebyla nějak zlá,útočná nebo hamižná ale jen snaživá,ochranářská a v americkém slova smyslu dokonalá.S dcerou si moc nerozuměli-no těžko mohl být jejich životní styl odlišnější akdybych musela volit tak spíš mámu než dceru..

17.07.2021 3 z 5

Zrazená koruna Zrazená koruna Andrew Morton

Pro maryzku-asi by to dopadlo stejně,král totiž nemá na žádná politická rozhodnutí v Británii žádný vliv,rozhoduje vláda a parlament.Jen je otázka kdy by se Alžběta II.stala královnou,jestli by její otec nežil déle kdyby králem nebyl..

17.07.2021 4 z 5

Princ Philip, jak ho neznáte Princ Philip, jak ho neznáte Ingrid Seward

Tak dostižena a přečtena i česká verze,překlad je občas trošku kostrbatý ale nijak dramaticky.Jak jsem psala dole,knížka je fajn jen bych asi měla poznamenat že je to k Philipovi takový "doplněk",v dobrém i ve zlém skrytě i veřejně se dotýká některých známých událostí -vlastně potvrzuje že (podle mě)chybná mediální strategie královské rodiny je Philipovou zásluhou(protože rozhodl nic neřešit a nechat to plavat),jako druhý bod bych vypíchla událost kolem Charlesovy a Dianiny svatby že Philip na Charlese jako že netlačil jen ho upozornil že jejich známost je dlouhá a ohrožuje Dianinu pověst-tedy zaprvé při Charlesově povaze bylo jasné že ji okamžitě o packu požádá vedený snahou dělat všechno "správně" a za druhé-dlouhá známost??Vídali se " ve vší slušnosti"v divadlech nebo v přítomnosti dalších lidí a měli před svatbou 13!!!!schůzek-to má být dlouhá známost?Jenže Philip prostě nebyl zvyklý o svých názorech diskutovat,prostě to vyštěkal a hotovo.Což skončilo samozřejmě maléry které někdy nemusely být.

17.06.2021 5 z 5

Jiří Hanák ve sloupcích II. - (co to je, když se řekne) Jiří Hanák ve sloupcích II. - (co to je, když se řekne) Jiří Hanák

Když má někdo rád fejetony podle mě nemůže být zklamaný.

09.06.2021 5 z 5

Jiří Hanák ve sloupcích I. - (polistopadová historie) Jiří Hanák ve sloupcích I. - (polistopadová historie) Jiří Hanák

Mám moc ráda fejetony a Jiří Hanák mě jimi zásoboval léta.Děkuji mu za to,byl skvělý.Není to Karel Kyncl ale pro mě je hned za ním.

09.06.2021 5 z 5

Diana - princezna a její manželské maléry Diana - princezna a její manželské maléry Nicholas Davies

Haki34-jen jestli krátce můžu-královna fakt nečeká s předáním na Williama,musela by iniciovat změnu v nástupnictví v parlamentu a jelikož to dosud ni neodstartovala tak pokládá za nástupce Charlese.A k té zmiňované přehnanosti smyslu pro povinnost atd-Charles měl skvělý vztah se svou babičkou a ta se nijak netajila názorem že jejího manžela vlastně zabilo že musel převzít trůn po bratrovi a zvládnout abdikační krizi,období druhé světové války ap. a že s tím nikdy nepočítal.Za těch okolností vám milovaný vnuk asi neřekne "babi víš co-já na to kašlu".Jinak souhlas ta kniha je poctivá jako málokterá,autor se věnoval poctivě ověřování faktů a mezi podobnými publikacemi trčí jak maják.

Mikeš Mikeš Josef Lada

Kouzelná knížka pro děti,čítávala jsem ji pořád dokola a nikdy se neomrzela."U vás,tam bych to chyt.Tuhle jsem viděl vašeho hospodáře jak ohlodává holou kost se štětinami..Ty jsi chytrej,náš hospodář si čistil zuby."Veselé a příjemné počtení.

07.06.2021 5 z 5

Princezné Princezné Katarína Hanzelová

Největším kladem je krásný křídový papír na kterém jsou pak pěkné fotky,celkově je to takové shrnutí známého i tam kde jsou některá tvrzení dávno vyvrácená.Příklad-autorka která věnuje kapitolu princezně Dianě poctivě zopakuje v roce 2020 nepravdy odhalené vyšetřováním její nehody už v roce 2006?Buď ji to nezajímá nebo nechce dráždit ale má to pak cenu?

07.06.2021 1 z 5

Zrazená koruna Zrazená koruna Andrew Morton

Možná jsem potvora ale já Mortonovi za to co napáchal v minulosti nedokážu dát pět.Ale jasně nejlepší jeho kniha která se nějak týká královské rodiny,když chce tak dokáže nebýt povrchní(možná i spolupracoval s nějakým historikem)a dost slibně otřásá tradičním edwardovským klišé o citlivém milém chlapíkovi který se z lásky vzdal téměř všeho.

Bílá tvář Bílá tvář Edgar Wallace

Klasická Wallaceovka,mírně tajemná,dost romantická,pro mě trochu nepřehledná se spoustou postav které nakonec mají všechny smysl a svou úlohu.Trošku nelogické jednání některých postav(že by se člověk který je z pomsty schopen vraždit nedokázal vypořádat s vyděračskou exmanželkou?)Jinak spousty možných podezřelých dokonce včetně policejního lékaře.

07.06.2021 3 z 5

Případ nebožtíka Hrocha Případ nebožtíka Hrocha Margery Allingham

Taky ji mám z nádražní poličky.Docela stručná(asi 140)stran,uhodla jsem vraha ale nerozmotala jsem motiv.Pěkné čtení,další varianta na poklidný anglický venkov,mírně zamilovaného detektiva a spousty svérázných postaviček k tomu.Doporučuji.

Sto veselých kreseb Sto veselých kreseb Josef Lada

Moje jednička v kresleném humoru je jasně Pavel Kantorek ale i vtipy pana Lady jsou super a věčné."Milostivá paní,co dáváte manželovi když mu nechutná oběd?Kabát a klobouk!"

25.05.2021 5 z 5

Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Omid Scobie

Pro motokatty-ono to leze ven jak meloun z chlupaté deky,jak by řekl Hurvajs.Napřed páreček popřel že by autora(Omid S.)znal,potom popřel že by v čemkoli spolupracoval,pak přiznali spolupráci na pasážích o jejím tatínkovi(jako vždy u těchto dvou jejich úmysly byly tak křišťálově čisté že křišťálově čistější není ani čistý křišťál)a teď se fakt moc těším na upravené vydání kde autorovi nezbyde nic jiného než to tradiční "odvolávám co jsem odvolal,verze čtvrtá".Pro synka titul nechtěli aby mu umožnili zcela normální dětství,Meghan strávila mezi Windsory krásné Vánoce uprostřed milující rodiny kterou nikdy nepoznala,tedy tohle "aktualizovat"bude asi něco jako odstřelit Stalinův pomník.

25.05.2021 2 z 5

Princ Philip, jak ho neznáte Princ Philip, jak ho neznáte Ingrid Seward

Netušila jsem že bude přeložena(možná by nebyla kdyby nebylo letošního 9.dubna)tak zatím k původní verzi-moc moc dobrá.Nepřimněl.a mě k tomu abych posunula autorku na 1.místo mezi novodobějšími životopisci královské rodiny ale považuji tuto knížku za špičku nejen mezi královskými životopisy(to by nebyl zřejmě takový problém)ale i ostatními díly autorky.Seženu překlad a přidám názor jen co si ho udělám.

25.05.2021 5 z 5

Eduard VII. a jeho doba Eduard VII. a jeho doba André Maurois

Těžko komentovat naprosto nesehnatelnou knihu...Ale chci ji na pět hvězdiček.Maurois je skvělý,určitě by nezklamala.

16.01.2021

K domovu pohleď, anděle! K domovu pohleď, anděle! Thomas Wolfe

Četla jsem to se značným časovým skluzem protože mi předlohu dost otrávilo představení v Divadle Na Vinohradech(výjimečně otrávilo,viděla jsem v něm spoustu skvělých věcí které si asi budu pamatovat navždy)někdy počátkem 80.let.Asi to bylo dobou protože kniha je úžasná,poetická,básnická,krásná.Občas čtu v ohlasech že je nějaká kniha "moc dlouhá"tak pokud tohle někomu vadí tak tedy nečíst ale jinak nemá chybu.Mně dlouhé nevadí když stojí za to a to je právě tento případ.

01.01.2021 5 z 5