Princezné

Princezné https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460796/mid_princezne-Rxo-460796.jpg 4 5 3

Možno si ani nevieme predstaviť, do akej miery ovplyvnili naše dejiny súkromné príbehy tých, ktorí nimi hýbali. A neboli to len muži, ale často ženy, ktoré vo svojich rukách sústreďovali oveľa viac moci, než je to história ochotná pripustiť. Kniha Princezné prináša príbehy výnimočných žien, ktoré sa síce počas života stretávali s obdivom, no ani ich osud neušetril trápenia. Tieto ženy vedeli, ako chutí víťazstvo, poznali však aj trpkú pachuť prehry. Niektoré ľud miloval, iné nenávidel. Boli medzi nimi filmové hviezdy, hriešne svätice, vládkyne oddané svojej krajine, ale aj rebelky, ktoré sa rozhodli ísť za hlasom svojho srdca. Vojvodkyne, princezné, kňažné aristokratky, ktorým nič ľudské nebolo cudzie.... celý text

Starmoon
29.06.2023 4 z 5

Vizuálne krásna kniha, ktorá by obstála aj ako darček. Ani s obsahom to nie je márne, ak človek vie, čo môže očakávať, a teda popularizačne ladené medailóny tridsiatich dvoch zaujímavých aristokratiek (áno, názov Princezné je trochu zavadzajúci), pričom niektoré k svojmu titulu prišli vydajom, iné sa už s modrou krvou narodili. Z publikácie cítiť, že autorka je novinárkou; pútavé titulky, členenie textu atraktívnymi medzititulkami, cit pre zaujímavé detaily či kuriozity, citlivá práca s textom, štylistikou. Jednotlivé "príbehy" sa čítajú veľmi ľahko a dobre, keďže z nich však cítiť pomerne veľkú mieru subjektivity až bulvárnosti (nemyslím to pejoratívne), do odbornej práce by som z knihy určite necitovala. Nevraviac o tom, ako ma zaskočil pomerne stručný (vzhľadom na záber knihy) zoznam použitých zdrojov. Až sa mi chvíľami cynicky zdalo, že autorka skrátka pútavou formou prerozprávala články z wikipédie (ospravedlňujem sa, ak jej krivdím). Celkovo je však kniha naozaj zaujímavým kúskom pre všetkých milovníkov histórie (najmä tej z konca 19. a začiatku 20. storočia) alebo pre tých, čo si chcú rozšíriť obzory.

Venezia
06.02.2022 4 z 5

Mne sa kniha páčila. Obsahuje 32 portrétov o princeznách (a iných šľachtičnách), prevažne z 20. storočia, pár ich je z 19. storočia. O každej je 8-12 strán, takže text neunavuje a môžete sa pokochať fotkami alebo obrazmi princezien v krásnych šatách. Hneď prvý text je o Pole Negri (vlastným menom Apolónii Chalupcovej), ktorej otec bol z Nesluše na Kysuciach.

4444913
07.06.2021 1 z 5

Největším kladem je krásný křídový papír na kterém jsou pak pěkné fotky,celkově je to takové shrnutí známého i tam kde jsou některá tvrzení dávno vyvrácená.Příklad-autorka která věnuje kapitolu princezně Dianě poctivě zopakuje v roce 2020 nepravdy odhalené vyšetřováním její nehody už v roce 2006?Buď ji to nezajímá nebo nechce dráždit ale má to pak cenu?

2020  76%Princezné
2022  0%Milenky: Keď ide o lásku, city musia bokom