4444913 4444913 komentáře u knih

Moje Británie Moje Británie Karel Kyncl

Dokonalost je pojem relativní ale je to dokonalé.

20.04.2019 5 z 5

V Buckhinghamu otevřeno V Buckhinghamu otevřeno Karel Kyncl

Karel Kyncl..Kdykoli.Mistr zkratky a postřehu,naprosto skvělý.Mám ráda fejetony,kde je třeba na malé ploše přinést téma,rozvést ho a trefit pointu od Nerudy přes Hanáka,ale pan Kyncl to je moje jednička.Od drobných záležitostí každodenního života po světové téma atomových bomb v Japonsku 1945(fejeton Dlouhý stín války,myslím že je v jiné knížce),vždy je originální a jedinečný.Takových víc-knížek i novinářů.

20.04.2019 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Otřesné,syrové,chvílemi k nevydržení.Nic neskrývající studie drogové závislosti po stránce zdravotní i sociální.Takové memento na druhou.Možná na třetí.

18.04.2019 5 z 5

Královská rodina Královská rodina Kitty Kelley

Hodně ostré ale podrobné a přesné,u řady událostí uvádí kde a jak k nim přišla a někde uvádí i přímo osobu která je v tom zapletená.Jiná tvrzení naopak přejímá z jiných publikací o kterých je známo že jsou nepravdivá(Charles se večer uklidnil v náruči chápavé milenky-v době kdy do jeho obnoveného vztahu s Camillou chyběl snad více než rok),ovšem to je téměř ve všech knihách o této záležitosti snad jen s výjimkou Ingrid Sewardové v knize Královna a Diana která si dala tu práci a prostudovala dokumenty které musí vést ochranka a tak nezvratně přišla na to,kdy teprve mohlo "k něčemu dojít".Neskutečně jsem si vychutnala korespondenci K.Kelley s jedním prolhaným pisálkem kde dotyčný navrhuje opravit své výmysly pro další vydání své knihy tím,že mu je prozradila "nějaká zhrzená Charlesova milenka"a rozepisuje se o tom že hlavně nesmí za žádných okolností rozzlobit Spencery.Naprosto se nezmiňuje o možnosti rozzlobit Windsory.Plyne z toho mezi řádky jednak to kdo s ním spolupracoval zevnitř na straně jedné a jak bezzubě reagovala královská rodina na bludy které o nich začaly masově vycházet a nakonec vedly k obrovské krizi ve které se monarchie ocitla.Prostě bonbonek na čtení oficiální i to mezi řádky.

18.04.2019 5 z 5

Alžběta II.: Poslední královna Alžběta II.: Poslední královna Marc Roche

Výcuc.Přehled pro někoho kdo se s tématem dosud moc nepotkal.Tradičně nic neříkající fráze-provedla monarchii do 21.stoletíTo každý současný monarcha),souzní se svým národem(když zrovna v tom že zřejmě nikdy nechápala jak moc Diana poštvala veřejnost proti Windsorům než ji o tom přesvědčila Dianina zbytečná a tragická smrt),přínos knihy mi není zcela jasný.Tedy krom finančního přínosu pro autora.To nemyslím nijak urážlivě-dostal zaplaceno za práci a já taky osobně koupím na toto téma jakoukoli knihu.

16.04.2019 2 z 5

Alžběta II. - Pracující žena Alžběta II. - Pracující žena Anastázie Harris

Tedy za prvé-Charles a Camilla naštěstí opravdu není podobná kniha, to je výborná kniha opravdového znalce-Británie,monarchie i obou v názvu.Tohle hop sem,hop tam bez ladu,skladu a nápadu je něco zcela jiného.I když vzhledem k tomu,že se občas někdo zeptá co že to královská rodina vlastně vůbec dělá to svůj smysl zřejmě má.Tradičně nejpracovitější členové rodiny princezna Anna a princ Charles absolvují kolem 600akcí ročně a královna po devadesátce pořád ještě mezi dvěma a třemi stovkami.Takže trochu přehled pro někoho kdo nemá představu knížka nabízí.

16.04.2019 3 z 5

Alžběta II.: Život moderní panovnice Alžběta II.: Život moderní panovnice Sally Bedell Smith

Vražda překladem.Ovšem Sally B.-S.je v životopisných knihách o britské královské rodině špička,velmi propracované texty,faktografie v pořádku.Knihy to jsou velmi obsažné(tlusté)ale nevadí,aspoň mně ne.Loni vyšla její kniha věnovaná princi Charlesovi,přinejmenším stejně dobrá,zatím do češtiny nepřeložená.Možná dobře.Kdoví jak by dopadl Karel Jiří Filip Artur po česku.Ještě ke všemu Margaret není Markéta-to je Peggy.Připomnělo mi to historku jak překladatel Harryho Pottera říkal že ho polévá hrůza při představě že by v prvním díle přeložil jméno na Jindru Hrnčíře jak si přál vydavatel..

16.04.2019 5 z 5

Skutečný život Alžběty II., anglické královny Skutečný život Alžběty II., anglické královny Vincent Meylan

Shrnutí faktů z jiných knih doplněné neověř(itel)enými peprnostmi bůhví odkud.Obrázkově taky nic moc-koupím a přečtu na dané téma všechno ale mocmě to tedy neobohatilo.Trochu taky mám nedůvěru k barnumským názvům-SKUTEČNÝ,PRAVDIVÝ apod.,slibují obvykle mnohem víc než nabízejí.

16.04.2019 2 z 5

Philip a Alžběta Philip a Alžběta Gyles Daubeney Brandreth

No že by autor nepodléhal nekritickému obdivu je asi pravda ale je to za cenu že se úpěnlivě vyhýbá kontroverzním tématům takže možná cosi chybí právě v místech veřejnosti nejznámějších ale co v knize je je solidně a slušně zpracované bez legend přetahovaných z jedné knihy do druhé.

Lilibet Lilibet Carolly Erickson

Moc dobrá knihadost podrobná a nevyhýbá se ani problematickým situacím.Není povrchní a to možná bude někomu vadit-jiné knížky jsou značně nakloněny skandálům a tím působí přitažlivě.

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Snad nejznámnější detektivka Agathy Christie s jedinečně originálním řešením.Prý kdo má rád Poirota nesnáší Jane Marplovou-pro mě to neplatíAgatha je super.?ěkteré knížky jsou samozřejmě lepší než zbytek,některé dostaly na frak na posledních stránkách(Hotel Bertram)ale tady snad není na co si postěžovat.Popisná jen natolik aby se čtenář seznámil s postavami,v tomto případě je to nutnější než v jiných detektivkách,a už uhání jak Orient-expres.Pár zašitých stop které postupně vyvrátí snad všechny předem podezřelé a pecka na konec.Super!

Vzestup a pád rodu Windsorů Vzestup a pád rodu Windsorů A. N. Wilson

Všechno lze najít i jinde a spousta nepřesností a nepravd.

Za branami paláce Za branami paláce Nigel Dempster

Místy docela zasvěcené ovšem většinou velmi tendenční a nepravdivá,nic moc.

Deníček prince George Deníček prince George Clare Bennett

Ta knížka si prostě střílí z Georgemánie,to je nutné vzít.Kdyby tady denodenně tisk rozebíral neuvěřitelné detaily a psal neuvěřitelné nesmysly tak by to zřejmě někdo taky napsal.Jenže čekat info o malém princi,hledat tu nějaké reálie ap.je prostě úplně marné.A jen pro informaci pro názor obsažewný níže-královská rodina prostě plní povinnosti které jinde zasdxtává hlava státu.Plus navíc velká řada jejích členů se věnuje charitě a každoročně pro různé dobročinné organizace získají stamiliony liber(přes dvěstě milionů)No a princeznu Dianu bohužel zajímala hlavně princezna Diuana,to nebyl žádný výjimečný anděl,jen se o dobročinné aktivitě ostatních (tolik)nepsalo.

Rivalky : souboj o lásku a moc Rivalky : souboj o lásku a moc Ulrike Grunewald

Velmi slušná kniha,poměrně přesná a výstižná,snesla by lepší kvalitu u fotografií.

13.04.2019 5 z 5

Kate: Budoucí královna Kate: Budoucí královna Katie Nicholl

Nějak se mi nedaří sehnat knihu v češtině tak nemůžu příliš hodnotit literární úroveň,po faktografické stránce tzv.nic moc.Takový poklonkující kompilát dříve řečeného laděné hodně barvotiskově.Daily Mail vyslal do boje další novinářku co se pokouší stát se u Catherine tím,čím byl Richard Kay u Diany(tlampačem).V Británii je prostě královská rodina gigantický kšeft a když se nevetře jeden může zabodovat konkurence.

Sarah Fergie vévodkyně z Yorku Sarah Fergie vévodkyně z Yorku Ingrid Seward

Vcelku dobrá knížka.Jen mám pocit že bych se chtěla autorky zeptat na pár věcí..Některých odpovědí jsem se mezitím dobrala jinde,jiné trvají.Trochu je mi záhadou jak je to u přeložených knih s fotografiemi protože občas jsou úplně jiné v anglické verzi(g.Brandreth,Charles a Camilla),občas téměř stejné(Morton,Meghan)jen jsou některé vynechané a tady jsou fakt mizerné.

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Stejně jako Vejce a já je to nekonečně optimistická knížka.Betty se snad nedá otrávit ničím,to bych chtěla umět.

13.04.2019 5 z 5

Kde je zakopán pes - memoáromán Kde je zakopán pes - memoáromán Pavel Kohout

Pro mě nejlepší dílo Pavla Kohouta.Nějak se mi nechce posuzovat jestli se měli chartisté dobře nebo ne,pokládám za nesprávné tak jako tak jak minulý režim zacházel s lidmi kteří jen měli jiný názor nebo se jen domáhali toho aby byly dodržovány smlouvy které byly našimi představiteli podepsány-tzv.západní systém se taky nesložil jen proto,že nechává protestující protestovat.Dvě časové roviny mi nevadí,není to první ani jediná kniha takto koncipovaná.Přerod od mladého fanatického nadšence komunistického vývoje po rozkoukaného a zralejšího člověka mi přijde uvěřitelný a snaha postavit se proti zblblému režimu správná.Obecně myslím že Kohout psát umí,má bohatou slovní zásobu,nepíše(aspoň tady)rozvláčně,i pointa by byla.Takže u mě dobrý.

Princezna, která změnila svět Princezna, která změnila svět Nicholas Davies

Fotky špička,naštěstí je jich hodně.Text totálnbanální,název asi přestřelený.Pokud změnila tak k horšímu a celkem zbytečně za to zaplatila cenu nejvyšší.

11.04.2019 3 z 5