4444913 4444913 komentáře u knih

Dějiny Francie Dějiny Francie André Maurois

Pro mě skvělá kniha.Velmi čtivě napsaná,přehledná,dostatečně informativní.Poprvé jsem v ní hledala historické reálie k Dumasovým Třem mušketýrům před spoustou let a od té doby jsem ji četla mnohokrát a pořád se mi moc líbí.

23.02.2020 5 z 5

Dějiny Anglie Dějiny Anglie André Maurois

Pro mě nejoblíbenější přehled anglických dějin který jsem četla.Není úplně dokonae přesná ale je psána příjemnou formou a je poutavá.Dějiny Francie téhož autora pokládám za vydařenější(hlavně podrobnější-že by to bylo tím že autor je Francouz?).Některá období v knize popsaná mě donutila dohledat podrobnosti u konkurence.

23.02.2020 5 z 5

3x Phil Marlowe 3x Phil Marlowe Raymond Chandler

Detektivky to samozřejmě jsou,taky.Taky je skvěle vystiženo jakéhokoli prostředí kde se děj odehrává,špína,beznaděj,luxusní sídla ap.Pro mě se občas ztrácí pátrání po pachateli nebo rozluštění zločinu protože podlehnu atmosféře či dramatičnosti.No a hlášky-to je dokonalost sama.Měla jsem dojem že ten řízek zmíněný kolegou v mém vydání chutnal jako obalená žínka nebo tak nějak ale to je samozřejmě fuk,kdo rád tzv.drsnou školu americké detektivky nemůže být zklamaný.

24.01.2020 5 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Další Dumasova romantická kláda.Uznávám že těch náhod je trochu moc(ale např.Moliérovi se to nevyčítá),tématem je stručně řečeno pouze pomsta za ukradené štěstí a ztracených 14let života jenomže kdo by to uměl popsat tak naléhavě a působivě?Myslím že např.pasáž kde Edmond odpovídá na poznámku že je ve vězení teprve 17 měsíců tak vášnivě a naléhavě co pro člověka uvyklého svobodě a volnosti znamená 17 měsíců vězení je neuvěřitelná.Odbočka-těší mě že dneska už může takováto knížka být povinnou četbou.Náš výběr Jirásek-Němcová-Jirásek mi Babičku znechutil skoro navždy.Přitom by asi stačilo kdyby nám ji "napařili"o dva roky později.

24.01.2020 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Literatura období romantismu jak vyšitá.Vím že se Dumasovi často vyčítá že psal "na kšeft"(jako kdyby byl jediný)ale zatraceně to uměl.Možná pro něj částečně platí věta kterou jsem slyšela kdysi dávno a platila Jiráskovi-že z češtiny by měl za jedna ale z dějepisu pětku,prostě si charaktery a děj přizpůsobil jak potřeboval ale napsal kouzelné dílko.Přes místy smutné nebo dojemné prvky je to vtipně a lehce napsaná kniha kde hlavními hodnotami jsou čest,věrnost,přátelství a osobní statečnost.Výběr doby do které je román zasazen dodal záporáka jak do Bondovky(Richelieu)a krásnou nešťastnou a okouzlující dámu(Anna Rakouská),hlavní hrdiny si autor stvořil sám a všechno dohromady to moc pěkně funguje.Jako mládě mě upoutala hlavně dobrodružstvím,nebezpečím apod. a když ji otevřu dnes spolehlivě navodí příjemnou náladu a odpoutá od všedního dne.A to se často hodí.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Anatomie vzniku zrůdy.Místy děsivé čtení ale úžasné.Skvěle vystižený rozpor mezi otcem rodiny doma a krutou nelidskou bytostí "v práci"Přijde mi skoro neuvěřitelné že stejný autor má na svědomí galantní optimistická dobrodružství pánů ze Sioraku.Místy jsem si musela od čtení odpočinout jak to bylo depresivní.

24.01.2020 5 z 5

Královská revoluce: Kate a Meghan Královská revoluce: Kate a Meghan Anastázie Harris

Jsem trochu "v kaši"protože tuto knížku přece jen pokládám za lepší než předchozí-Alžběta-pracující žena- jenže dát 4hvězdičky je prostě moc.Chápu kolegyni která dala jednu a ještě přesně trefila ostatní vlastnosti-slušně napsané,poměrně čtivé,katastrofálně neobjektivní.K dotazu autorky jestli prostá krev ohrožuje přežití monarchie bych řekla že ne a mám sto chutí dodat že přežije-li monarchie vládu Alžběty II.přežije všechno(což je trochu zemanovský bonmot).Jak jsem psala už dřív jsem maniak na britskou monarchii a jak tak sleduji co se dá vrací se mi do hlavy mezititulek jednoho několikastránkového článku ve Sternu který zněl "Windsorové jsou nepoučitelní".Lilibeth už má samozřejmě věk ale také má zaměstnance a může je pověřit prací na určitých záležitostech a ne ignorovat cokoli co se jí nechce řešit a pokračovat v taktice která v nedávné minulosti vedla k obrovským problémům.Ale to by bylo téma na slohovou práci a také by to nehodnotilo knížku ale momentální stav monarchie.Když se "zabonmotuji" zcela-Helena Růžičková kdysi řekla že nechápe co má docent Rajko Doleček proti tlustým lidem,vždyť na čem jiném by si tak snadno udělal doktorát-tady je to přibližně stejné-nikdy nebylo tak snadné nadělat miliony liber na totálně zmatlaných knížkách ve kterých je pravdy tak na 40stránek ze 400 že by novináři byli sami proti sobě kdyby to s kritikou a útoky přehnali a způsobili zánik monarchie.Žádný prezident nebo premiér by takové zacházení nestrpěl ani týden.Nejvíc bych knížce vyčetla že se nepokouší o vlastní přínos a jen cituje místy otřesné názory či příspěvky britských médií.Spousta z nich by nebyl problém vysvětlit nebo vyvrátit pokud se autorka zajímá o problematiku trochu blíž.Takhle jen časem sesbírá pár názorů a zopakuje některá tvrzení a šup s tím do krámu.

30.12.2019 3 z 5

Den, kdy zemřela Diana Den, kdy zemřela Diana Christopher Peter Andersen

Asi životní dílo páně Andersena.Jinde lže daleko víc.Že by i takového lháře a rutinéra dostalo tragické téma?V otázce událostí z Dianina života před nehodou obsahuje všechny stokrát opakovaná a dvacetkrát vyvrácená tvrzení ale stran nehody uctivé,slušné a bez nesmyslů což mě u autora tak nespolehlivého poměrně překvapilo.

26.10.2019 3 z 5

Smrt princezny Smrt princezny Thomas Sancton

Možná je plný počet výsledkem mé radosti z naprosté absence spikleneckých teorií ale někdy potěší i maličkost.Knížka trochu těká v časové posloupnosti takže je trochu nepřehledná ale je solidní a poctivě vypracovaná.

26.10.2019 5 z 5

Diana: Královna lidských srdcí Diana: Královna lidských srdcí kolektiv autorů

Dám pět.Skvostné fotky a minimum textu který by to zřejmě (pro mne)poslal do kytek.

26.10.2019 5 z 5

Já, Giuseppina Verdi Já, Giuseppina Verdi Karine Micard

Právě jsem chtěla napsat že děti neměli a koukám že už to tu umístila kolegyně.Verdi měl dvě děti s první ženou ale obě zemřely velice malé a nakonec i první manželka.Řekla bych že je to dost známá věc.

26.10.2019

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Hercules Poirot ve formě +mladá dáma v nesnázích.Namáhavé rozplétání téměř dvacet let starých událostí.Další super zážitek od Agathy Christie.

20.10.2019 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Jen ještě malá poznámka k pravdivým komentářům že filmové zpracování nepobralo zdaleka všechno-několik let před filmem vznikl šestidílní seriál který je naprosto skvělý,herečku co hrála Elisabeth nepojmenuju ale pana Darcyho tam hrál Colin Firth.Vyšlo na dvd v češtině a je to věc!

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Co dodat.Poklidná Anglie 19.století,společenský život,malá dramata všedního dne kde dobré způsoby byly samozřejmostí a dobrý ženich pro rodinu s pěti dcerami a nevelkým majetkem životní nutností.Hrdá a samostatná slečna Elisabeth Bennetová je pro mě jednou z nejzajímavějších a nejsympatičtějších literárních postav.

63 dní do Dallasu 63 dní do Dallasu Karel Kyncl

Skvělá knížka popisující zemi pro nás tehdy téměř nedostupnou.Karel Kyncl se uměl dívat kolem sebe a uměl i psát,takže další kniha na kterou si není škoda udělat čas.

Po jaru přišla zima Po jaru přišla zima Karel Kyncl

jen čtyři hvězdičky jsou možná nespravedlivé ale když ty britské fejeton(k)y jsou takovým zážitkem..Shrnutí událostí kolem charty77 tu míru imaginace,fantazie a volby co "vypíchnout"samozřejmě nemají ale jestli chce někdo vědět více o chartě a lidech s ní spojených určitě je to dobrá volba.

19.10.2019 4 z 5

Já, Viktorie Já, Viktorie Cynthia Harrod-Eagles

Trošku hůř se mi to četlo(možná proto že na rozdíl od kolegyně dole toto období anglické historie není pro mě nejpřitažlivější)ale rozhodně výborná kniha psaná pečlivě a poctivě a vychází z ověřených faktů.Samozřejmě jsem nečetla všechny knihy autorky ale z přečtených je tohle moje jednička.

Královské poklesky Královské poklesky Leslie Carroll

Velká Británie by mě přitahovala také jenže tohle je další kus obehrané písničky založené na nesmyslech.Čím novější události kde by měl být přístup k pramenům snadnější tím horší výsledek.

19.10.2019 1 z 5

Diana a Jackie Diana a Jackie Jay Mulvaney

No.Trochu násilně hledající souvislost mezi oběma ženami ačkoli bych osobně řekla že je mnohem více věcí odlišovalo než spojovalo.U Jackie nemohu hodnotit faktografickou přesnost,u Diany je to taková ta klasická óda na něco co vůbec nebyla.Jedna loajální ,druhá ani omylem.Jedna vzdělaná...Obě atraktivní,fotogenické,sebestředné,kruté.Jedna podporovala systém který z ní udělal všechno čím byla.Druhá která se pokoušela zničit vše kolkem čeho jen prošla.Prostě postrádám důvod pro spojení obou do jedné publikace.

19.10.2019 2 z 5

Hříčky o královnách Hříčky o královnách Oldřich Daněk

Mám to vydání z roku 1995,nevím jestli toto není nějak přepracované,ale knížka se mi moc líbila.Vybírá takové drobné epizodky ze života známých královen které jsou jakoby nepodstatné ale hravé a podané s nadhledem.

18.10.2019 5 z 5