Dějiny Anglie

Doplněné o novější období Michelem Mohrtem

Dlouholeté zkušenosti Angličanů dokázaly, že jejich základní svobody spočívají v prostých opatřeních; praktický mechanismus svobody je zajímal daleko více než nějaké teoretické chvalořeči na ni.

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35770/big_dejiny-anglie-aht-35770.jpg 4.370
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Histoire de ľAngleterre, 1937

Kniha Dějiny Anglie

Corso

Zase musim potvrdit, ze tieto knihy sa citaju skvele. Ako historicke romany. Maurios na teba navyse obcas zmurkne az beletristickou vetou alebo komentarom. Lebo ked raz mas v rukach knihu zaoberajucu sa dejinami tak vyznamneho teritoria ako je Britania, tak cakas az pompeznost. Nie, tieto dejiny su napisane zrozumitelne a doslova pre kazdeho. A pre vseobecny prehlad na tuto temu absolutne dostacujuce.

Kozel
13.05.2020

Tak abych se rovnou přiznal, nejsem si jist, jak k Mauroisově výkladu, interpretaci, syntéze, přehledu (či co přesně to má být) Dějin Anglie vlastně přistoupit, jak to pojmout, přijmout. Ostatně - André Maurois byl Francouz=o)

Kniha se čte velmi příjemným způsobem. Coby úvod do dějin ostrovního státu poslouží víc než skvěle. Maurois neprobírá dějinné události nijak zvlášť dopodrobna a čtenáře nezatěžuje vyčerpávajícím soupisem jmen, dat a suchým výčtem faktů. Struktura a způsob psaní je odlehčený a čtenáře dovede zlákat, aby si ke konkrétním obdobím dohledal další podrobnosti, což je myslím jedině správně. Ačkoliv je tu i temná stránka věci; totiž, že Maurois se ne vždycky drží faktografické správnosti. A především výkladem překračuje 18. století, čímž popisuje Dějiny Velké Británie a odporuje názvu své knihy. Není na tom vyloženě nic špatného, jenže Velké Británii se věnuje samostatná kniha v edici NLN (což autor nemohl tušit) a novodobé dějiny v autorově podání při nejmenším trpí poplatností doby a kniha výrazně ztrácí na dechu. Kéž by se byl na popsaných stránkách věnoval podrobněji starším obdobím.

Čeho si však nejvíc cením na tomto výkladu, je analýza povahy ostrovního národa. Toho, proč Anglie přežila dva tisíce let bez větších problémů a je stále živá, proč v mnoha směrech nejednou předběhla kontinent, proč se jí vyhnuly krvavé revoluce, proč byla vždycky jedním z nejvýznamnějších světových států, proč jím je doposud. Mohu se jen podepsat pod tento závěrečný dovětek: "Dějiny Anglie jsou dějinami jednoho z nejúžasnějších úspěchů lidského rodu. Několik saských a dánských kmenů, které zabloudily při svých cestách na neznámý ostrov na samém okraji Evropy a smísily se se zbytkem keltsko-římského obyvatelstva, se poté, co jim dali organizaci normanští dobrodruzi, za několik století stalo pány jedné třetiny této planety. Zkoumat tajemství tohoto překvapivého osudu, které se podobá dávnému osudu Říma, je nesmírně zajímavé."

23.02.2020

Pro mě nejoblíbenější přehled anglických dějin který jsem četla.Není úplně dokonae přesná ale je psána příjemnou formou a je poutavá.Dějiny Francie téhož autora pokládám za vydařenější(hlavně podrobnější-že by to bylo tím že autor je Francouz?).Některá období v knize popsaná mě donutila dohledat podrobnosti u konkurence.

boxas
05.01.2020

K této knize, stejně jako k Dějinám Francie, se neustále vracím už mnoho let. A upřímně si myslím, že nic lepšího nikdo nenapsal.

ujira
07.06.2019

Možná to není historicky plnohodnotné, ale díky za tyhle informace podané čtivě a zajímavě. Myslím, že mi bohatě postačí vědět o historii Anglie tolik, kolik jsem si díky téhle knize zapamatovala. Škoda, že jsem tuhle knihu nečetla na střední škole.

MorriconeTheGod
23.10.2018

Kniha je zpracována čtivě a přehledně. To se cení. Bohužel informační hodnota není tak vysoká. Jde spíš o populární než odbornou četbu. Narazíte na řadu už dávno překonaných nebo upravených hypotéz. V době, kdy kniha vznikla, asi ještě překonané nebyly, přesto autor předkládá teorie jako loženou věc, nezabývá se jinými možnosti, jde si svou cestou. Objektivita je tedy nízká, zejména v prehistorické a raně historické části (v té pozdější možná taky, ale tam to nepoznám). Jako základní a komplexní přehled o dějinách jednoho z největších evropských národů je to ale pro běžného zájemce dostačující.

Bara-ova
02.10.2015

Co do míry čtivosti zasluhuje ocenění za (znovu)objevenou myšlenku, že ani kniha populárně-naučná nemusí čtenáře zásobovat jen suchopárnými daty a nesrozumitelnými názvy.
Dějiny Anglie se čtou příjemně, text je živý, přístupný, líčí dějiny země poutavě jako příběh, resp. řadu příběhů. Zároveň ve mně ale zanechaly dojem, že je zde historie vylíčena poněkud eklekticky a ne vždy nezaujatě.