1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Zrození ocelové krysy Zrození ocelové krysy Harry Harrison

Tak dobre sa to čítalo. Akcia strieda akciu, nenásilne, pútavo. Zaujímavé prostredia planét a civilizácii, či spoločenstvá. To všetko mixované s humorom a obrovským nadhľadom. Nie nepodobné Bondovkám.

22.10.2018 4 z 5

Nehaňte vlka Nehaňte vlka Farley Mowat

Celkom veselé čítanie o dravých tvoroch a podla tejto knihy, vraj tak podobných človeku. Sám som mal možnosť sa s vlkom v divočine stretnúť a ÁNO, bol som z toho rozčarovaný ...a dodnes som. Tak ako z tejto útlej knihy.

25.09.2018 5 z 5

Lovci temného moře Lovci temného moře Mel Odom

Žiadne Béčko, ale poctivý dobrodružný thriller. Vďaka za to. S každej stránky sála dobrodružstvo, diaľky, piráti, slaný morský vzduch a samozrejme vedecká výprava s peknou slečnou na palube. Pot veľrybárov sa miesi s morskou vodou a vlastnou krvou. Veľrybí tuk sa topí na olej a pod hladinou číha nepredstaviteľná beštia. Reálne charaktery postáv a postavičiek, tomu len pomáhajú. Kupodivu najviac papierový mi prišiel sám hlavný hrdina - bez bázne a hany - vďaka za jeho minulosť. Netvor pod hladinou nebol využitý naplno na úkor zapeklitých ťažkostí rôznych posádok lodi. A povinné akčné vsuvky a trošku rýchle finále to málinko zhadzujú.

19.09.2018 5 z 5

Olgerd ze Scallbornu: Meč z Thormarenu Olgerd ze Scallbornu: Meč z Thormarenu Thorleif Larssen (p)

Tak som si to po štvrťstoročí zopakoval. A niet divu, že som na to zabudol. Porevolučná, nenápaditá, lacná fantasy plná klišé a predvídateľného deja. Áno - tak nejak začínal majster slovenskej fantasy pán Červenák. Ako dobre, že trošku pootočil kormidlo.

26.08.2018 3 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Zaujímavá a originálna téma, ktorú King rozvinul tak ako som očakával - neočakávane. Dejovo a postavami mi trochu pripomenula Kingovu "Misery", psychologizáciou postáv, ich počtom aj prostredím. Tak v prostriedku vystrkuje zúbky naturalistycký Bachman. A o koniec som sa bál, no zvládnutý je parádne, ...aspoň pre mňa.

30.07.2018 4 z 5

Chata děsu Chata děsu Jan Karel Čemus

Taký mix troch pátračov a ABC-čkových strážcov. Nie zlé, len príliš jednoduché, po charakteroch postáv ani vidu, ani slychu. Trošku krimi, dosť dobrodružstvá a napätia, ale len do 10 rokov.

12.07.2018 3 z 5

Vtáčkar Vtáčkar Marek Boško

Nie až také dobré ako som očakával. Napísané je to slušne - čitateľne. Len ten príbeh je taky zamiešaný, zvrat za zvratom, že už od polovice som nevedel kto s kým a proti komu, a hlavne prečo? Ešte že sa vyplnili indiánske proroctvá:)

23.06.2018 3 z 5

Medvěd z hor Medvěd z hor Warren Hastings Miller

Slušné, dobrodružné, nostalgické. Dvaja chalani na divokom západe. Krotenie koní, dobrodružný lov, prežitie v divočine. Všetko ako má byť, veď kto by nechcel ako 16 ročný loviť obrovského grizlyho na míle od civilizácie?

23.06.2018 4 z 5

Bílý buvol Bílý buvol Warren Hastings Miller

Nie až tak dobré ako "Medvěd z hor", no dalo sa. Chlapci trochu povyrástli a dobrodružstvo sa im lepí na päty, tak prečo si neobzrieť indiánov v rezervácii. A trochu si tam zaloviť, šokovať domorodých ich vlastnými zvyklosťami, na ktoré už aj oni zabúdajú. Ťažkopádne vyšetrovať usmrtenie losa a neustále vysvetľovanie "aj keď je to každému jasné" kto ho zastrelil. No a hej, bol tam aj taky malý biely buffalo.

23.06.2018 3 z 5

Satanské moře Satanské moře Peter Benchley

Rozbiehalo sa to celkom slušne. Tak niekde uprostred sa to zlomilo a nasmerovalo inde než som čakal. Celkom napínavé pátranie sa prehuplo v snový survival ako z talianských Bé filmov 70tých rokov s pár gore efektami. Nebolo to zlé, ale kvalitatívne očakávania to nesplnilo. Chýbalo tomu viac fantázie, čo by tomu viac prospelo.

09.05.2018 3 z 5

Bílá straka Bílá straka Rudolf Luskač

Také slušné retro z dôb, keď ešte vládol Džugašvili. Príbeh to nie je zlý. Začína dobrodružnou poľovačkou, samozrejme v zimnej Karelii, ktorá sa zmení v drámu, kde začína ísť o život. Potiaľ OK. No len čo sa Rudolf Rudolfovič z poľovačky vráti do mesta stráca príbeh spád. Darmo, Luskáčovi idú najlepšie príbehy z lesa, ale keď sa príbeh prenesie do Leningradu a okolitých priemyselných oblastí - stráca body. Dej sa zamotáva a hlavný hrdina dokonca prestáva byť aktérom diania. Čo sa deje sa, dozvedáme od iných osôb prostredníctvom rozprávania. Do lesa sa vrátime len na krátko, a aj tú poľovačku na medveďa odbije troma!!! riadkami. Ďalej to sú len vyšetrovania súdruhov ako z majora Zemana a naháňania kapitalistických agentov či už domácich, alebo germánskych. Taký slabší naháňačkový koniec na lodi a hurá na poľovačku na tetrova.

01.05.2018 3 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

A zasa Ďuro za plný počet. Výborná akčná fantasy, kde už Ilja nehrá prvé husle, ...ale to čo urobí s Jagou kdesi uprostred močiarov na severe má dostalo do kolien a nie, není to to, čo si myslíte. A bude aj: "Ku mne predom, k lesu zadom!"

23.04.2018 5 z 5

Biggles: Černý kondor Biggles: Černý kondor William Earl Johns

Jednoduché čiernobiele dobrodružstvo. Nič viac, nič menej. Dosť predvídateľné, ale nesklamalo!

30.03.2018 3 z 5

Dobrodružství doktora Haiga Dobrodružství doktora Haiga Vladimír Henzl

Celkom slušný príbeh vezúci sa na vlne záhad okolo Yettiho. Začiatok je klasický - bohatý strýko má rád záhady a tak poprosí (neskúseného!!!) synovca, aby prichystal výpravu na chytenie snežného muža v Himalájach (peniaze nehrajú rolu). Po rôznych peripetiách sa výprava ocitne tam, kde chcela a ide sa na lov. A tam začína mať kniha iný rozmer. hneď po prvom stretnutí sa akčné dobrodružstvo zmení na skoromystický horúčkovitý skorohoror. Celkom dobrý skorodokumentárny koniec.

26.02.2018 4 z 5

Hlídka jede na sever Hlídka jede na sever Laurie Y. Erskine

Trochu jednoduché príbehy neohrozeného, poriadkumilovného staro-novopečeného člena jazdnej polície Kanady. Poviedky nadväzujú jedna na druhú a príbehy sa posúvajú z bahnitého juhu cez lesy Ontária do polárnych zasnežených pláni severu Kanady. Trochu vyšetrovania, trochu dobrodružstva, trošičku indiánskej mystiky, trochu cestovania, ľahko čitateľní záporácia a samozrejme povinná ukončovacia akcia každého príbehu. Požiadavky splnené.

26.02.2018 4 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Po "Terrore" moja zatiaľ len druhá Simmonsovka. A je to parádna jazda. Simmons skvelo napreduje po ceste vyšliapanej pánom Kingom v "To". Tieto dva romány sú si dosť podobne v dejovom koncepte aj postavami, no Simmons nedosahuje Kingovej epickosti a nadčasovosti. Dej je jasne ukotvený v 1960tom roku, (v súčasnosti by sa už asi nemohol odohrať) a hravo rozvíja hororové klišé do originálnych polôh. Vystačí si aj s jednoduchým "B"čkovým dejom a "B"čkovými netvormi. Slušne je vystihnutá aj letná prázdninová atmosféra a pátračské peripetie hrdinov, ktorý sú reálnejší (hajzlíkovia) než zidealizovaní Kingoví "loosers".

09.02.2018 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Výborné pokračovanie výbornej knihy. Hneď od začiatku sa vhupne do deja, bez nejakého naťahovaného úvodu. Skvelé postavy a odkazy, samozrejme na "Žiarenie", alebo aj na iné Kingovky. Trochu mi tam vadil "dosť slabý" záporak, tam som postrádal nejaké historické vysvetlenie, alebo niečo také, čo by ho robilo silnejším, strašnejším a vážnejším.

06.11.2017 4 z 5

Operený had Operený had Štefan Konkol

Yankee zo Slovenska na dvore kráľa Yucatánu. No zo začiatku som mal pocit, že to písal nejaký siedmak ZŠ. Slohotvorné chyby na každej strane a kostrbatosť, kde veta je na 3 - 4 riadky tomu nepomáhajú. A autor vie aj po anglicky, keď frázami dopĺňa svoje konanie, a má to vyzerať "frajersky". No pomaly som si zvykol, tak v druhej polovici to už malo pekné grády a objavila sa aj epickosť. Ukončenie (neukončenie), je také nemastné - neslané, práve keď ma to začalo baviť a keď sa to mohlo ďalej rozvinúť. Taktiež tam absentovala atmosféra - z takej amazonskej džungle sa toho dalo vytrieskať omnoho viac. Ale zase to bol zaujímavý príbeh z dávnej civilizácie, kdesi z Yucatánu.

24.10.2017 3 z 5

Konec medvědí sezóny Konec medvědí sezóny Josef Novotný

Tak aktuálnu 40 ročnú knihu som už dávno nečítal. Nie je to o dobrodružstve, čo je možno trochu na škodu, je to o zmýšľaní obyvateľstva z rôznych končín sveta, ktorí žijú v odľahlom kúte kanady. O prekvapivé momenty a humor nie je núdza, tiež prídu na pretras filozofické otázky bitia a problémy prisťahovalectva. Aj keď sám rozprávač až také dobrodružstvá nezažije, najzaujímavejšie mi z toho vychádzajú zážitky a slohové práce jeho žiakov, ktoré by boli dobrými námetmi na samostatné poviedky.

16.10.2017 4 z 5

Koniec hliadky Koniec hliadky Stephen King

Tradične skvelo napísané. Len to už nemalo taký ťah na bránku ako predchádzajúce 2 diely a napätie sa rozbehlo až na posledných 100 stránkach. K fakt dobrému mysterióznemu thrilleru mu chýbalo trochu pritlačiť na pílu. Trochu tam bolo cítiť nápady "staršej" Podpaľačky, len v obrátenom garde. Ale stále je to starý dobrý King.

24.09.2017 4 z 5