11karina 11karina komentáře u knih

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Jak se knihou postupně rozkrývá životní příběh hlavní hrdinky, tím víc člověk chápe její důvody k tomu co dělá a proč to dělá. Jsem teprve v polovině, ale věřím, že Cheryl najde sama sebe v duchu hesla "co tě nezabilo, to tě posílí". Bavily mne i popisy divoké americké přírody, bavily mne osobnostní posuny hlavní hrdinky a jako "křoví" příběhu i běžný život v Americe bez tzv. "amerického snu" - jak je často předkládán nám Evropanům. Výborné, dávám maximum hvězdiček. Podobných - zamapatovatelných - příběhů není mnoho.

31.03.2014 5 z 5

Modrá Modrá Lucy Clarke

Příběh mi sedl do momentální nálady, sním o tom, že jen s batohem na zádech, v pohodlných kraťasích a keckách se budu toulat světem, třeba na jachtě s podobnými dobrodruhy...je to o svobodě a užívání si života. To co přišlo potom, bych už zažít nechtěla. Výborná kniha pro pošmourné zimní dny.

10.02.2018 5 z 5

Marie Antoinetta: Strmý pád Marie Antoinetta: Strmý pád Juliet Grey

Přečetla jsem celou trilogii - i když to tak většinou nebývá, tento poslední díl hodnotím jako nejlepší. Možná proto že my sami žijeme v politicky složité době a zrcadlo dějin nám může napovědět, kam až se situace ve společnosti může vyvinout...Stylem psaní se mi autorka dokázala v některých pasážích tak přiblížit, že je člověk i šokován a zasažen některými samozřejmostmi a životem v té době. Přesto, že příběh Velké francouzské revoluce a této panovnice se může zdát "vyčpělým" tématem, je rozhodně co objevovat.

30.05.2014 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Očekávala jsem nevšední sci-fi a prokousávala jsem se desítkami stran nudných popisů technických řešení. Knihu jsem jako jednu z mála odložila. Film je mnohem lepší - většinou to bývá naopak. Za mne zklamání.

20.05.2018 2 z 5

Modrá Modrá Lucy Clarke

Určitě 5 hvězdiček, když si odmyslím "thrillerovou" stránku příběhu, jako bych četla o snu, který by chtěl prožít asi každý z nás vč. úniku od šedi každodenního života...velmi dobře psychologicky vystavěno, zkrátka není co dodat.

03.09.2017 5 z 5

Na život a na smrt – Román o Anně Boleynové Na život a na smrt – Román o Anně Boleynové Sandra Byrd

Příběh se nečetl špatně...hodnotím jako "neurazí-nenadchne". V porovnání s výborným dílem Hilary Mantelové - Předveďte mrtvé...lehčí, ale i plytší čtení. Chybělo mi hlubší vtáhnutí do atmosféry té doby, psychologická propracovanost a uvěřitelnost jednotlivých charakterů. Momenty - které by se čtenáře opravdu dotkly. Byla jsem zvědavá na závěr knihy s popisem dramatického konce, žádný šok se nedostavil, chyběla mi "syrovost" atmosféry tehdejší společnosti - z tohoto důvodu můžu doporučit román i "slabším povahám" majícím zálibu v dílech tzv. červené knihovny.
Budu čekat i na další příběhy ze série - obzvlášť pokud budou o postavách méně známých.

06.11.2014 4 z 5

Tajný závod Tajný závod Daniel Coyle

Závodní cyklistiku docela dobře znám. Knížka je jedním slovem: skandální. Nepřekvapily mne metody, které tak na rovinu popisuje a přiznává, překvapilo mne - že vůbec vyšla. Po jejím přečtení se můj názor na profesionální cyklisty nezměnil - neodsuzuji je, jen víc chápu. A přemýšlím, jestli knížka a obrovská odvaha Tylera Hamiltona promluvit - může nějak přispět k ozdravění tohoto sportu.

30.05.2014 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Velmi dobře napsáno, postavy dobře psychologicky prokresleny, není jich mnoho a člověk se tak neztrácí v ději. Přitom se nejedná o žádnou oddechovou četbu. Napínavé od začátku až do konce. Oceňuji nevšední téma a určitě vybočující téma, které si autorka vybrala a "uvěřitelné" vykreslení životních situací, do kterých se člověk nedostává každý den...příběh je dotažený do detailů a těším se i na další knížky této autorky, Vlk samotář byla moje první přečtená od Jodi Picoult. Za mne plný počet hvězdiček.

04.10.2013 5 z 5

Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Juliet Grey

Knížka mne trochu zklamala, není tak čtivá, jak bych si představovala, celkem dost dlouhé nudné popisné pasáže "ničeho". Možná můj vlažnější dojem spočívá v tom, že o této době, postavách - hlavně o Marie Terezii (matce M.A.) jsem už četla lepší věci.
Doporučuju těm čtenářům, kteří se zajímají o historii, hlavně o tuto inkriminovanou dobu. Žádnou senzaci ale nečekejte...

04.02.2013 3 z 5

Britannia Road 22 Britannia Road 22 Amanda Hodgkinson

Vzhledem k tomu, že se jedná o prvotinu autorky - je to výborné. Pro mne zapamatovatelný příběh.

20.05.2018

Štěstí Aloise Peina Štěstí Aloise Peina Magda Váňová

Knížku jsem si užívala, Aloisovi jsem fandila, konec mne proto trochu zklamal, ale takový už je asi život. Pro mne příběh, který si určitě budu pamatovat.

03.04.2016 5 z 5

Král Havany Král Havany Pedro Juan Gutiérrez

...zprvu jsem knížku četla jako letní oddychovku, ale příběh graduje a od poloviny čtenář tuší, že si moc neodpočine. Surově popsaný život havanské spodiny, přežívající ze dne na den, z minuty na minutu...dává tušit, že tohle nemůže dobře dopadnout.

25.08.2014 5 z 5

Kočár do neznáma Kočár do neznáma Hana Marie Körnerová (p)

Příjemné docela nenáročné čtení, od každého trochu - tj. historie, love story, lidské trápení....mám raději "náročnější" četbu, ale dočetla jsem do konce a knihu hodnotím jako lepší průměr. Další dílka od této autorky zase až někdy....

13.12.2013 3 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Vyprávění v "ich"-formě malého děvčátka mi moc nevyhovovalo. Stále jsem čekala, kdy se v knížce "něco začne dít", uvítala bych víc děje. Poetické pasáže z kambodžské mytologie a různá přirovnání mne neoslovila - nerozumím jim. Knížku jsem přečetla až do konce jen proto, že mi bylo líto ji v polovině odložit. Téma je velice smutné a hrozivé, přesto mne příběh natolik nezasáhl, aby pro mne knížka vybočovala z průměru. Nakonec nejlepší ze všeho byl doslov o autorce.

30.05.2014 3 z 5

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Od knihy jsem asi čekala víc nebo možná i něco jiného. Chvílemi výborné napínavé pasáže, za pár stránek nudné popisky nezáživných postav - tyto stránky - vzhledem k obsáhlosti knihy - jsem jen přelítla, i když to normálně nedělám. Po delším návratu ke knize jsem si nepamatovala jednotllivé aktéry, musela jsem se vracet na začátek jednotlivých kapitol.
Doporučuju ke čtení třeba na "válecí" dovolenou na pláž nebo k moři, když nedočtete, zase tak nic moc se nestalo.

05.03.2013 3 z 5