Zmizet

Zmizet https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113521/bmid_zmizet-4z5-113521.jpg 4 1525 330

Tři novely současné české autorky, držitelky ceny Jiřího Ortena za rok 2007. Ve třech příbězích popisuje autorka mezní rodinné situace, které dají rodinám nový směr. V první novele je to chvíle, kdy vypravěč, malý chlapec celoživotně soupeří se svým starším bratrem o přízeň rodičů. V klukovské potyčce utíká před svými pronásledovateli a vběhne pod auto. Kvůli těžkému úrazu přichází o nohu a tím získává větší pozornost rodičů. Naopak starší bratr se náhle ztrácí. Zpočátku se zdá, že možná utekl z domova, právě kvůli současné rodičovské nepřízni, po čase je však jasné, že jde o něco mnohem vážnějšího. I druhý a třetí příběh reflektuje niterné rodinné vztahy a sourozenecká pouta, která ani tady nejsou příliš silná.... celý text

Višnička
06.01.2020 5 z 5

Neskutečné dobrý!!!! Silný, smutný , dojemný, nadějný... kniha mě do sebe vtáhla tak, že jsem dva dny nevnímala okolní svět a žila jen s postavami, hlavně těmi dětskými. Co nejvřeleji doporučuji a jdu zakoupit ostatní knihy PANÍ SPISOVATELKY.

hellena1523
03.01.2020 2 z 5

Při čtení knihy Pod sněhem jsem cítila, že mi Soukupová moc nesedí. Byla mi ale doporučena kniha Zmizet, že nemá chybu...zkusila jsem ji tedy jako audioknihu, která je stravitelnější.
Přesto jsem autorce asi neporozuměla, nepřišla na chuť...myslím, že máme mnohem lepší autorky, které by si zasloužily stejnou popularitu, ale asi mají horší reklamu...

Clara_C
28.12.2019 5 z 5

Jako vždy výborné příběhy ze života. Kniha sic již staršího data, ale problémy stále aktuálního charakteru. Ano, jsou to víceméně podobně modelové rodiny, matky nezvládající výchovu svého dítěte či dětí, mužský vzor buď žádný nebo vykreslený coby alkoholik a nezodpovědný element, nicméně parádně vystižené rodinné i mezigenerační vztahy. Kéž by si mohl člověk někdy o některých svých životních peripetiích přečíst a vidět je takto s odstupem..

Han-nah
15.12.2019 5 z 5

"Život je boj a musíme bojovat, každý z nás hledá své místo a svou identitu."Oceňuji, jak spisovatelka v příbězích vyjádřila rodinné vztahy , jak z pozice dítěte a sourozenců, tak z pozice rodičů. Každý z příběhů něco vyjadřuje. Jsme tři sestry, měly jsme nádherné dětství, rodiče věděli, co na kterou platí. Stejně ale já, jako nejstarší, mám ke každé sestře jiný přístup a jinak si s každou rozumím. Tak, jak v třetím příběhu jedna moje sestra se cítí od dětství ukřivděná, nedovede odpustit, ale to pak pokračuji i v jejich dětech. Opravdu tuto knihu mohu jen doporučit, jedináček o tohle přichází ať v dobrém , či zlém.

PetrCepek
12.12.2019 5 z 5

Drsné, ale krásně napsané.

abcd191
26.11.2019 4 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Především první příběh. Dostali mě to. Doporučuji.

lencin
24.11.2019 5 z 5

Výborně popsané vztahy v rodině. Všechny tři povídky jsou úžasné. Jen nerada a těžko jsem knihu odkládala.

pilulka
02.11.2019 4 z 5

Mrazilo me pri predstave takovych vztahu mezi sourozenci. Nastesti jsem mela krasne detstvi a jsem vdecna za svou sestru a bratra.

tlllk
28.10.2019 4 z 5

Denne riešim spory našich detí, myslím že aj Šalamún by sa zapotil, niekedy sa divím, že nemáme všetky hračky rozrezané na dva kusy.
Na druhú stranu musím si priznať že už veľa vecí bagatelizujem, a sám si neuvedomujem čo to pre nich môže znamenať. Prišlo mi že ten detský svet bol lepšie popísaný, tie postavy rodičov my prišli ploché, trochu stereotypné. Aj keď to nebola veselá kniha, myslím že svoju úlohu splnila.

Chytuš
21.10.2019 5 z 5

Petře Soukupové tedy rozhodně nemůžu odepřít, že mě pokaždé chytí a odmítá pustit. Přiková mě do křesla a já si nikdy nevšimnu, že to křeslo je elektrické. Takže přichází malé šoky, pak větší a větší a já pořád sedím a nechávám si pouštět ty malé, větší i obrovské šoky do těla dál...
Tentokrát autorka zpracovala tři novely, ve kterých se řeší především sourozenecké vztahy - až sourozenecká rivalita. Každá z novel je jiná, ale spojuje je téma (z)mizení/absence někoho nebo něčeho v životě. Každé z popisovaných dětí je jiné a přece jen jsou si v určitých rysech tak podobné (ano, podprahově vnímám i kritiku současné výchovy, potažmo společnosti). Úsečné věty, o to větší emocionální dopad. Nečekejte ale žádnou selanku ani pohádku, u knih Petry Soukupové jde o to, dostat se až na dřeň, ke kořenům. A to obvykle bolí...

VendulaB
09.10.2019 5 z 5

Autorka dovede vtáhnout do děje během pár stránek, její způsob vyprávění je naprosto fenomenální. I obyčejné věci dovede podat strhujícím způsobem. Povídky byly smutné a velmi uvěřitelné. První dvě mi přišly skvělé, třetí pro mě byla lehce slabší. Po přečtení knihy s hrůzou pozoruji své děti a zkoumám, jak spolu vycházejí. Za to autorce neděkuji, za skvělou knížku ano.

andream
24.08.2019 1 z 5

Po dlouhé době jsemneco nedočetl dokonce... první povídka byla dobra, v druhé jsem se tak ztrácela ze mě zoprestalo bavit ... deprese na entou, toho má každý dost sám za sebe..

esfinge
15.08.2019 4 z 5

Zajímavá sonda do dětské duše. Smutná až depresivní. Takovou sourozeneckou rivalitu a nenávist jsem nezazila-diky za to.

whale77
02.08.2019 5 z 5

Moje druhá knížka od Soukupové, taková druhá šance po „K moři“, která mě úplně neoslovila. Ale tady jsem nadšená. Zápletky a příběhy, které zde vytvářela, byly pro mě mnohem víc „touchy“, asi proto, že zvolená témata mi byla bližší, víc se mě dotýkala a nutila mě nad nimi přemýšlet a srovnávat...

LuckyZ
17.06.2019

Moje první kniha od autorky. Zajímavé příběhy, neveselé, popis v každém ze 3 příběhů z roviny každého aktera, skoro, zajímavý styl, i když jsem čekala něco trochu jineho

mousegun
29.05.2019 5 z 5

Moc ráda čtu tuto spisovatelku. Popisuje vztahy mezi sourozenci a dětí s rodiči. Ano, je to někdy hodně smutné. Člověk si pak váží toho, že to má doma dobré.

aktijnov
19.05.2019 5 z 5

Ze života. Dočteno jedním dechem.

Peťulka3
07.05.2019 5 z 5

Trošku depresivní,ale četlo se to dobře. Nemohla jsem se od toho odtrhnout,chtěla jsem vědět,jak to dopadne.

Klamm
03.05.2019 5 z 5

Děj sledujete v podstatě tak, že jste nepřetržitě přesouváni do hlav jednotlivých postav. Vnímáte události očima dítěte, opilce, matky, sourozence, staré babky...
Jejich prožívání je bravurně popsáno, takže není potřeba text nafukovat vatovým popisem exteriérů. A tak to mám rád.
85%

Miretti
02.05.2019 5 z 5

Má třetí kniha od paní autorky. Není to čtení lehké, pozitivní, ale mě její styl sedí a baví. Není vše jen pozitivní a na jisté problémy společnosti je dobré upozornit. O to víc si člověk váží harmonické rodiny.