Zmizet ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Tři novely současné české autorky, držitelky ceny Jiřího Ortena za rok 2007. Ve třech příbězích popisuje autorka mezní rodinné situace, které dají rodinám nový směr. V první novele je to chvíle, kdy vypravěč, malý chlapec celoživotně soupeří se svým starším bratrem o přízeň rodičů. V klukovské potyčce utíká před svými pronásledovateli a vběhne pod auto. Kvůli těžkému úrazu přichází o nohu a tím získává větší pozornost rodičů. Naopak starší bratr se náhle ztrácí. Zpočátku se zdá, že možná utekl z domova, právě kvůli současné rodičovské nepřízni, po čase je však jasné, že jde o něco mnohem vážnějšího. I druhý a třetí příběh reflektuje niterné rodinné vztahy a sourozenecká pouta, která ani tady nejsou příliš silná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113521/zmizet-4z5-113521.jpg 4.21153
Žánr
Povídky, Literatura česká
Vydáno (ekniha), Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (270)

Kniha Zmizet

Přidat komentář
Pajulinka69
28. dubna

Celkem dobrá kniha, na mě bohužel až dost depresivní.

evelýny
25. dubna

Audiokniha: čte Kryštof Hádek, Jan Meduna, Daniela Choděrová, trojjedině poklidně, odevzdaně

Kdo by někdy nechtěl aspoň na chvíli zmizet, ztratit se, vypařit se...

,,Schovat se do minulosti jako do neviditelné odhlučněné místnosti..."

Bohužel nenávratné zmizení je víc, než smutné.

Petra Soukupová se zaměřila na narušené rodinné vztahy hlavně mezi sourozenci.
Její dynamický styl nenudí.
Nekompromisně roztočí kola osudů, vytáhne kostlivce možná i z vašich skříní, přesně zacílí na cyklické chyby, které nahlodávají rodinná pouta.
Lež, žárlivost, lítost, nenávist, zloba - vlastnosti, které vás, zvlášť u sourozenců, překvapí. A možná jenom způsobí rozpačitost.
Za vším hledejte rodiče, mnohdy prarodiče. Citová karma se chystá zopakovat.
Deprese? Snad. Smutné určitě.
Mnohdy k pochopení, možná k poučení.

Třetí povídka Věneček byla pro mě dost chaotická, vyžaduje rozhodně zvýšenou pozornost. Ani jedna postava mi zde nebyla sympatická.
Díky povídce Věneček z mého hodnocení jedna hvězda zmizela.

P.S.: Škraloup na kakau já nesnáším dodnes - (cyklická chyba nebo rozmar rozmazlené Pražandy...?)


barunka66
22. dubna

K autorce mě přivedla rozhlasová četba jedné ze tří povídek. Každá jiná, ale pro mne jeden společný prvek - sourozenecké vztahy. Zranění z dětství, která se neuzdraví ani v dospělosti, rodinná tabu. Dobře napsané, čtivé, vede k zamyšlení.

nadali
23. března

Hrozně vás to bude bavit.
Svižný styl, skvěle vykreslené postavy.
Uvěřitelný dej.
Moc se mi to líbilo.

7Clary7
11. března

Petru Soukupovou miluju. Zmizet je pro mě nejlepší její knížka (zatím).

Godgifu
04. března

Velmi úsporný, jednoduchý, strohý vypravěčský styl příběhům Soukupové svědčí. Přesně odráží ten odstup a chlad, jakým se vyznačují narušené vztahy mezi postavami. Smutné čtení o tom, jak lidé sobě a co hůř - svým dětem dělají život zbytečně složitým.

elenai
25. února

Po nějaké době jsem opět měla pěkné pytle pod očima z nevyspání. Od této knihy jsem se prostě nemohla odtrhnout a jít spát, aniž bych o ní nepřemýšlela. Jako vždy, ač stručně, tak brilantně napsané příběhy a uvěřitelné postavy - vynikající vizitka Petry Soukupové.

Povídka Zmizel mi způsobila dost vrásek a jeden nepěkný sen. Tohle nechce zažít žádný rodič. Víc k tomu nemůžu napsat, připravte se na nervydrásající drama.

Povídka Na krátko řešila problematiku mezigeneračních, sourozeneckých a rodičovských vztahů. Úplně živě si dokážu představit hlavního dětského hrdinu a souzněla jsem s ním asi nejvíc ze všech postav.

Poslední povídka, Věneček, mě možná zaujala nejméně kvůli nejvíce otevřenemu konci, i když otevřené konce k autorce patří, ale také absenci nějaké sympatičtější postavy. Příběh byl ale zajímavý velmi, jednotlivé mikropříběhy postav byly dobře vystavěny, takže jsem se nenudila ani chvíli.

veronika9761
23. února

Jedna z nejdepresivnejsich knizek, co sem kdy cetla. Nejde mi ani docist. Presto 4 *, protoze ve me rezonuje a urcite jeste dlouho bude ( jako Vrany).

1 ...