Životní terno

Životní terno https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410426/bmid_zivotni-terno-7Bm-410426.jpeg 4 669 187

Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím. Fredrik Backman umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, aniž ztrácí smysl pro humor. Toto vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit — i když za velmi vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Ditt livs affär , 2017

orson
13.12.2019 3 z 5

Asi nejslabší knížka od Backmana. Příště kupuju už jen ty tlustší :)

flanky
08.12.2019 3 z 5

Z Backmanových knih se stal už pojem. Jeho největší díla zná postupně každý, ale tohle dílko k nim bohužel patřit nebude. Kniha je krátká, plochá, postav je málo (max. dvě postavy) a navíc ani nejsou příliš popsány. Ostatně na postavách stojí a padá Backmanovo dílo. Na začátku odsoudíte chování hlavního hrdiny, postupně si k němu nacházíte cest, až se stane, že si ho zamilujete. To tady prakticky nehrozí. A tím se celá kniha a příběh vlastně odsoudily k neúspěchu. Když se navíc podíváte na velkou reklamu a publicitu, kterou tato kniha má, pak si určitě budete klást otázku, jestli takovýto minivýtisk stojí za vaše peníze a jestli to opravdu není jen způsob, jak z lidí nějakou tu kačku vylákat na dobré jméno autorovo. Příště budu určitě obezřetnější.

happy-smile
08.12.2019 4 z 5

Kraťoučká povídka, kterou slupnete asi za půl hodiny. Fanoušci, určitě po ní sáhněte. Opět se jedná o pěkný příběh, i když tentokrát bez humoru, pouze se zaměřením na příběh. Těším se, až od Backmana vyjde nějaký další román.

ankaras
07.12.2019 5 z 5

Čekala jsem od této slabé knížečky zklamání, které proběhlo u vícero čtenářů, ale nedostavilo se. Sice je to krátké, není to tak výborné jako předchozí knihy, ale je to "Backman".

dagmar7365
01.12.2019 3 z 5

Životní Terno je jednohubka k odpolední kávě. Kdyby tato povídka byla součástí literární přílohy nějakého deníku nebo časopisu, tak jásám. Ale pokud "má člověk hlad a dostane jen jednohubku", tak úplně spokojen není. Příběh zajímavý, myšlenky Backmana opět inspirativní, ale jako kniha to bylo málo...

Kočičáci
30.11.2019 3 z 5

Krátká povídka o pohledu na život a na smrt. Jak moc na životě lpíme a za jakou cenu jsme ochotni se ho vzdát? Jestli vůbec... Co pro nás znamená zanechat za sebou v životě nějakou stopu? Každý to máme určitě jinak a tak to je správné.
Tento autorův počin vyšel jako novelka v časopise a můj názor je, že to tak mělo i zůstat... na knížku prostě slabší čajíček. Budu se těšit na vaše další knihy pane Backmane!

Peace
30.11.2019 4 z 5

"Sekunda je vždycky sekunda, to je jediné definitivní měřítko na světě."

Tato útlá knížečka je hlavně o pocitech, těžko se vyjadřuje děj, v každém bude rezonovat jinak. Protože každý má jiné životní terno..

Malýmedvěd
26.11.2019 3 z 5

Moc dobrá povídka, která Vás donutí k zamyšlení. Zajímavý nápad, méně nápadité vyústění a pointa je pro mne i lehce kontroverzní, neb názor na smrt mám trochu jiný. Navíc poměr cena - výkon je zde vysloveně slabý.

Knižní střípky
19.11.2019 5 z 5

BACKMAN je má srdcovka už od Oveho, už ten se kdysi zapsal do mého srdce navždy. ŽIVOTNÍ TERNO je zvláštní kniha, buď si někoho získá nebo ji někdo nepochopí. Já patřím do té první skupiny. Celou dobu jsem při jejím čtení měla husí kůži. I když je kraťoučká, tak je prostě úžasná, lidská, plná pravdy. Občas je zapotřebí se zastavit, spočinout a trochu zrekapitulovat svůj život. Děkuji, pane Backmane, že jste mi to zase umožnil.

Greenfingers
18.11.2019 4 z 5

Chvályhodný počin autora, který na malém prostoru mistrně vykreslil pocity člověka ve zlomových okamžicích jeho života. Hlavní hrdina bilancuje své kariérní úspěchy,ale především nezdary ve vztazích k manželce a synovi. Kniha vzbuzuje silné emoce a nutí čtenáře k zamyšlení nad otázkami života a smrti nebo smyslu lidské existence. Autorův styl psaní je neotřelý a poutavý.

trudoš
16.11.2019 5 z 5

Kraťounká povídka, kterou buď vnitřně přijmete a osloví vás, nebo vám úplně unikne smysl jejího vzniku. Rozhodně nejde o čtení pro každého, ovšem ti z nás, kteří ztratili někoho blízkého, se kterým neměli až tak úplně nejlepší vztah, budou bulet jako mimina. Anebo v tom hledám něco, co v tom vidět chci, těžko říct. Tohle je především o emocích uvnitř nás samých, něco co nelze úplně jasně vyjádřit slovy, ale spíš pohledem, gesty a možná..., já nevím, písní? Z mé strany každopádně naprostá pecka. Ne kvůli jednoduchému příběhu s nejasnou pointou, ne pro umírající holčičku co barví židli na červeno, protože ta židle taková chce zkrátka být, ani kvůli bezprecedentní melancholii, kanoucí z každé jedné strany. Jen mi to jednoduše roztrhalo srdce na kusy a pak znovu slepilo zpět, tak, že líp drží a silněji tluče. Jasně, přeháním, protože chlapům po třicítce se přeci takovéhle věci nestávají. Nejsme žádný bábovky. Přesto..., přesto budu tuhle pocitovku už navždycky v knihovně míjet s láskou.

iceVS
15.11.2019 2 z 5

Muž jménem Ove... to byl vrchol a pak následoval strmý sešup. Z oblíbeného autora se časem stal někdo, komu už se mi stále dokola nechce dávat šanci.
Kniha má hezké ilustrace, ale to je tak všechno. Příběh mě nedojal. Ať se snažím sebevíc, nevím, jestli je to spíš pohádka nebo úvaha, případně fantasy. A nemůžu si pomoci, 250 korun za ani ne půlhodinky čtení, to je sice skvělý marketingový tah, ale že by tím byli potěšeni čtenáři, o tom moc pochybuju.

Didi15
15.11.2019 2 z 5

Nic moc a to jsem se tak těšila. Zdešená jsem byla, když jsem videla, že jedná o knihu o 70ti stránkách . Příběh vás ani nestačí chytnout, za mě takový výkřik do někam .
Těším se na toho starého Backmana.

sagasir
10.11.2019 3 z 5

Životní terno ani omylem

I mistr tesař se někdy utne. Bohužel tady se tedy utnul pořádně. Rozhodně touto knihou s autorem nezačínejte, jelikož by vás to akorát odradilo od jeho dalšího čtení a to by byla věčná škoda. Já jen doufám, že tohle byla výjimka v jeho tvorbě a další kniha bude zase ten starý dobrý fenomenální Fredrik Backman. Myslím, že toto dílko si své čtenáře najde, protože prostě slavný autor jej napsal, ale stejně pořád se za mě jedná o zbytečnou knihu. To je to hlavní mínus u mě. Nedokážu totiž říct smysl této knihy. Možná jsem špatný čtenář, ale mně prostě uniká. Na navázání vztahu s postavami vám moc času nezbývá, protože kniha je rozsahem opravdu kratičká. Konkrétně 100 stran, ale to není nějaký velký problém. Problém je jak jsem psal v tom, že nějak postrádám pointu daného příběhu, který vlastně i docela nudí. Měl by ve čtenáři vyvolat nějaké emoce. No bohužel se nestalo, tedy kromě zmatenosti. To si však myslím, že autor nezamýšlel. Abych však nebyl jen za neustálého škarohlída, tak kniha má i své tři pozitiva. Za prvé se jedná o onen zmíněný krátký rozsah, takže se nemusíte bát, že čtením Životní terna strávíte nějaké dlouhé chvíle, ale naopak do hodiny můžete sáhnout po jiné knize. Druhým pozitivem je opět hezky udělaná obálka knihy a třetím pozitivem jsou pak doprovodné hezky zpracované ilustrace v textu. Tím však pozitiva končí i když vlastně ne. Ještě jedno pozitivum tato kniha má a to, že po jejím přečtení ji máte za sebou a můžete se začíst do nějaké jiné. Jak se říká, že chybami se člověk učí, tak snad to bude pravda a z této za mě chyby se pan spisovatel Backman poučí a jeho další kniha popřípadě knihy už budou opět ve stylu těch jeho předešlých a pokud budou stejně tak dobré, tak to bude více než dobré. Životní terno je kniha, se kterou se bohužel žádné terno nedostavuje a ač velmi nerad tak knize uděluju 40 % a to jen za ta pozitiva vypsaná výše. I přes tuto hodně negativní recenzi se stále její autor řadí mezi mé nejoblíbenější autory a jak se tvrdí, že chybovat je lidské, tak něco na tom bude a vy Backmana vezměte případně na milost, protože jeho ostatní díla jsou skvostná.

Sorrow
08.11.2019 2 z 5

Fredrik Backman je spisovatel, kterého mám poměrně načteného. Ohromil mě zejména svým Medvědínem a jeho pokračováním My proti vám. Životní terno je kratičký příběh brnkající spíše na filozofickou notu. Bude se líbit lidem, kteří rádi přemýšlí o smyslu života, o životě po smrti, o bytí a nebytí, o otázkách sebeobětování. Ač jsem věřila, že spisovatel Backmanova formátu dokáže rozvířit emoce i na pár stránkách textu, u Životního terna to bohužel úplně neplatí. Knížečka mnou proplula a moc nic nezanechala. Cením povedené ilustrace, nicméně pokud nepatříte ke čtenářům, kteří rádi uvažují nad výše zmíněnými tématy, pravděpodobně Vás tento kousek neohromí. V kontextu autorovy tvorby bych ho zařadila po bok A každé ráno je cesta domů delší a delší, pakliže jste fandové této jeho předchozí knihy, Životní terno vyzkoušejte.

Jandýs
07.11.2019 3 z 5

Autora řadím mezi své oblíbence, ale touto knížečkou mě příliš neoslovil. Myslím, že myšlenka - námět knihy, nedostaly dostatečný stránkový prostor a bylo to tak ledabylé, jako úkol psaný před začátkem hodiny.. A ta cena... Kdyby mě někde na konci knihy poznamenali, že část výdělku jde na nějakou dobrou věc - nemrzelo by mě to.
Líbily se mi ilustrace a těším se na další a snad opět "známého starého dobrého" Backmana :-)

Zuzana08
07.11.2019 2 z 5

Zbožňuji knihy pana Backmana a tak jsem se na Životní terno těšila jako dítě na Ježíška.
Zklamání přišlo, když jsem zjistila, že jde pouze o kratší povídku a né o plnohodnotnou knihu.
Pak přišlo zklamání, kdy jsem čekala na každé stránce výbuch emocí a ...... nic.
Tak nevím. Unikl mi nějaký hlubší podtext? Nepochopila jsem to? Budu muset ještě v životě dozrát pro tuto povídku?
Beru to jako šlápnutí vedle a každopádně na další knihu se rozhodně těšit budu. Snad brzy.

Hvězdinka
05.11.2019 2 z 5

O životě, o smrti... Pro mě takové jednoduché, takový malinký výkřik do tmy...

mysterygirl
05.11.2019 1 z 5

Pardon za jednu hvezdu,ale co to jako melo byt? Kde je ten stary dobry Backman, ktery rozviri emoce , kde se smeju, brecim..tahle slatanina nebyla vesmes o nicem.nejak jsem to nepobrala

Bezkyne9
04.11.2019 4 z 5

Me prvni setkani s autorem... a tusim nejaka dalsi :) ... toto bylo kratke, melancholicke a plne zivouciho zivota...