Životní terno

Životní terno https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410426/bmid_zivotni-terno-7Bm-410426.jpeg 4 669 187

Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím. Fredrik Backman umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, aniž ztrácí smysl pro humor. Toto vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit — i když za velmi vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Ditt livs affär , 2017

josefina_silena
03.03.2020 3 z 5

Backman psát rozhodně umí, o tom nás nemusí přesvědčovat. Tento text měl však zůstat pouze jako článek ve víkendové literární příloze novin a ne se vydávat knižně a následně prodávat za 249 Kč. Trochu se bojím, aby brzo nevydali i Backmanův nákupní seznam, jen aby se z jeho jména něco utržilo. Oceňuji milé ilustrace, ale s klidným srdcem tuto jednohubku zase vrátím do knihovny.

Jolina
02.03.2020 2 z 5

Předvánoční zamyšlení autora. Ale raději Medvědín, prosím... :-D

Ester-kaa
20.02.2020 3 z 5

Jsem zmatená.
Příběh se mi líbil, i když je kratší..., ale na konci jsem si jen řekla " TO JE JAKO VŠECHNO? COŽE? "

Mufka
17.02.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, trochu k zamyšlení, ostatně jako jeho jiné knihy. Je uzoučká, takže přečtená ve chvíli.

Allla9
11.02.2020 5 z 5

Dojímavý příběh, který jen tak nepustíte z hlavy.

Rogalka
11.02.2020 4 z 5

Je to krátký příběh, možná by se i dalo říci autorova myšlenka, která má přinutit čtenáře k zamyšlení. A v této uspěchané době dvojnásob.

alnahu
10.02.2020 5 z 5

Krátký smutný příběh o záchraně jednoho života .Příběh ,který vám leží dlouho v hlavě .

Marekh
07.02.2020 5 z 5

Jedná se o druhou knihu, kterou jsem od autora přečetl. Kniha se mi líbila a knihu hodnotím na 5*. Knihu jsem měl rychle přečtenou. Kniha obsahuje také ilustrace. Příběh, který autor vypravuje, se mi líbil. Myslím si, že závěr knihy autor vymyslel originálně a kniha mne nutila k zamyšlení. Jak je v anotaci uvedeno, vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova VÁNOČNÍ KOLEDA, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit - i když za velmi vysokou cenu.

Docela mne zaráží, že má kniha v Databázi knih poměrně nízké hodnocení. Každopádně mne autor přesvědčil o tom, abych časem vyzkoušel další jeho knihy. Časem bych si chtěl přečíst knihu MEDVĚDÍN nebo MUŽ JMÉNEM OVE.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Štěstí je pro děti a zvířata, postrádá biologickou funkci. Šťastní lidé nic netvoří, v jejich světě není umění, hudba ani mrakodrapy, nic neobjeví ani nevylepší. Všichni vůdci, všichni tví hrdinové, byli něčím posedlí. Šťastní lidé nejsou posedlí, nezasvěcují život léčení nemocí ani výrobě letadel. Šťastlivci po sobě nic nezanechávají. Žijí jen pro život, jsou na světě výhradně jako konzumenti. To není můj případ.

AlbinaBina
05.02.2020 3 z 5

Slyšela jsem jako audioknihu a příběh mne tedy dojal.

Knihomlok2015
03.02.2020 4 z 5

Minimalismus ve své nejčistší podobě.

Lucie-FR.
30.01.2020 3 z 5

Fredrik Backman je můj oblíbený autor a vždy se těším na jeho další knihu. Nyní jsem ale poprvé zklamaná. Je vidět, že už od knihy - A každé ráno je cesta domů delší a delší... (která mě v daný moment naprosto dostala, protože jsem prožívala podobnou situaci...) změnil své psaní, asi způsobené tím, co se v jeho životě právě odehrává, ale tohle bylo uspěchané a nepromyšlené (v porovnání s jeho předešlými). Tempem 1 kniha ročně nevím co očekávat od Úzkosti a jejich lidé... Ale i tak doporučuji k přečtení, stihnete to během jedné hodiny někde u coffee...

Josh
29.01.2020 2 z 5

Zklamání. Určitý nápad tady byl, ale zdá se mi „odbytý“, protože autor to umí mnohem lépe. Opět je tady prostor si domýšlet mezi řádky, ale dojem z knihy je jen povrchový. Jakoby autor spěchal do tiskárny a zapomněl na čtenáře:o( Bohužel, přišlo mi až moc jednoduché postavit oběť na pětileté umírající holčičce, protože to by musel být každý z nás ne-lidský:o((

Spíše než zamyšlení pro koho lze obětovat život ve smyslu smazat svůj vlastní mi přišlo na mysl spíše opovrhování svým životem a sebeobviňování. To myslím autor nechtěl, ale bez dodatečného čtení obálky mi to tak vyšlo…. Škoda. Tentokrát:o)

Evina74
27.01.2020 5 z 5

Kratičký smutný příběh o životě a smrti k zamyšlení. Určitě si ho přečtu ještě jednou.

meluzena
22.01.2020 4 z 5

Zajímavý počin pána pera.
Těžké téma, jen lehce nahozené - a ty si nad tím, čtenáři, sám podumej...
Neservíruje se vám tu propracovaný příběh na stříbrném podnose, ale dá vám přesně to, co mu dáte vy sami - kam až si ho pustíte.

evelýny
19.01.2020 4 z 5

Upřímně a od srdce, nevím, co napsat...

Škoda, že se nedá nemoc odmalovat, začmárat..?
Čeho vlastně litujeme? Času...?
Je někdy potřeba skočit do vody...?
A je někdy potřeba nemít rád pravidla...?

Poslouchána audiokniha. Sametový hlas Pavla Soukupa je pro tuto knihu největším životním ternem.

domihruzkova
14.01.2020 4 z 5

Dokončila jsem poslední stranu a říkám si: Cože, to už je konec?

Příběh k zamyšlení, který klidně mohl mít o něco více než 80 stránek.

harena
14.01.2020 5 z 5

Útlá knížečka plná emocí o životě, smrti, o životních volbách. Kvůli komu bychom byli ochotni zemřít a pro koho bychom byli ochotni obětovat život? Vymazat náš vlastní, jako kdyby vůbec nebyl? Krátká novela o 76 stránkách je překrásné čtení v předvánočním a vánočním čase. Také byla prvně zveřejněna na Štědrý den v roce 2016 v helsongborském deníku. Já patřím k těm, kterým se moc líbila, občas je potřeba se zastavit a popřemýšlet o svém životě.

Boboking
13.01.2020 3 z 5

Krátký, pěkně napsaný příběh, který je až moc předvidatelný. Když vyšel jako povídka ve švédských novinách, měl asi větší účinnost a vliv. Knižně je to klasický drobný "vánoční" dárek. Přesto se líbil.

pepa4081
12.01.2020 2 z 5

Přečteno za hodinu. Vážné téma. Literární zpracování mi ovšem přišlo dost laciné. Takové umění pro umění. Autor nemohl spát a tak se rozhodl něco psát. Jedna hvězda za to, že se to lehce četlo, druhá za pěknou grafickou úpravu. Poznámka k ceně 250Kč. Právě mám v ruce nové vydání Karkulína ze střechy od Astrid Lindgrenové. 200 stran A4 se spoustou krásných ilustrací od Heleny Zmatlíkové za stejnou cenu. A potěší mne stokrát víc.

Lily101
11.01.2020 3 z 5

Novela “Životní terno” má jeden zásadní nedostatek-úvodní text mi nekoresponduje se závěrem. Autor(či překladatel) užitou právní terminologií dle mého plete hrušky s jablky, což pak nemůže vést k závěru, ke kterému nás novela v závěru přivádí.

Za moudré myšlenky vetkané do “Životního terna” dávám hvězdičku navíc. I grafická úprava byla povedená, ale toto zůstalo při hodnocení opominuto, neboť o tom databáze knih úplně není a závěr nebyl kompatibilní s počátkem knihy, což je poměrně velký nedostatek.

#ctenarskavyzva2020