Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84764/bmid_zitkovske-bohyne-HEo-84764.jpg 4 6950 1388

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků.... celý text

martinka07
23.02.2017 3 z 5

Na knížku jsem se moc těšila, ale ve finále pro mě byla spíše zklamáním. Téma jako takové je velice zajímavé, ale styl, kterým je kniha psaná mi úplně nevyhovoval a i obsahově jsem čekala víc.

Karenina
22.02.2017 5 z 5

Skvělá knížka!

JeKa
17.02.2017 5 z 5

Kolem téhle knihy jsem dlouho chodila, než jsem se jí rozhodla vzít do ruky a přečíst. Odrazoval mě především ten velký mediální zájem, který ne vždy bývá zasloužený, případně v souladu s mým literárním vkusem. O to víc jsem byla překvapená, že právě tahle knížka pro mě byla pomyslnou jehlou v kupce sena, od které jsem se nemohla odtrhnout a musela jsem jí číst, kde jen se dalo. Chválím velmi neotřelý námět i věrohodnost popisované mravenčí výzkumné práce, zajímavé zpracování (včetně využití archivních dokumentů, které samy o sobě děj posouvají), čtivé podání. Za mě jedna s hvězdičkou!

lenka9250
14.02.2017

Právě jsem doposlouchala audioknihu. Nádherná. Perfektní přednes Terezy Bebarové a Miroslava Táborského. Jen konec mi přišel jakoby vypuštěný...

martiline
14.02.2017 4 z 5

Určitě nelituji, že jsem si knihu přečetla. Slyšela jsem na ni recenze ze všech stran. Těžké a smutné ... jako tehdejší život sám. Překvapuje mne, že bílá magie nevládla černé magii. Ale magie je vždycky magie ... ať škodí či pomáhá ... Krásné čtení.

ztráca
12.02.2017

Zajímavé téma. Nicméně mě kniha nejen neoslovila, ale chvílemi vyloženě nebavila. Přes to všechno jsem se donutila knihu dočíst a jsem za to ráda...

abicka
07.02.2017

Tak tahle kniha mě velmi oslovila a četla jedním dechem. I po dočtení přemýšlela, jak hnusná doba to byla a kolik lidských osudů zhatila.

ajka91
06.02.2017 2 z 5

Kniha mne moc neoslovila. Měla jsem chuť ji několikrát odložit. Některé pasáže mi přišly až přehnané. Myslím, že by toto téma šlo zpracovat lépe. Na druhou stranu příběh samotný o žítkovských bohyní je zajímavý už z toho hlediska, kde se odehrává. Nedá se říct, že by to byla nějak nudná kniha, jen mi nesedly hlavní postavy a celkově styl psaní.

hellena1523
03.02.2017 4 z 5

Milé překvapení na české literární scéně! Určitě ale nesedne každému. Je opravdu hodně faktografická. Přesto příběh, tedy obě jeho linie, byly velmi chmurné, tíživé a neotřelé.

Herolu
31.01.2017 4 z 5

Velmi zajímavý pohled na historii, které se bohužel nezachovala. Nebavily mne pasáže dopisů STB, ale nahlížení do minulosti a života Bohyní byl super.

pecka02
30.01.2017 3 z 5

Četla jsem na doporučení přátel, ale musím přiznat, že mě kniha příliš nezaujala. Dokud se v textu objevovaly vyšetřovací spisy, četla jsem pořád dál a dál, protože to bylo zajímavé a i docela napínavé. Pak už se mi to začalo táhnout. Dora jako postava mi připadala trochu nevýrazná, nedokázala jsem si k ní najít cestu, tak možná proto jsem dočítala s obtížemi. Mrzí mě nízké hodnocení, protože téma to bylo zajímavé a celkově se jednalo o hodně propracovanou knihu, ale nemůžu jinak.

JakubiRa
29.01.2017 5 z 5

Kateřina Tučková dokáže dokonale propojit historické pozadí s příběhem. I když jí kritika vytýkala, že jazyk jednotlivých postav není zpracován a odlišen úplně dokonale, mě zaujala tím, jak dokázala pracovat s jednotlivými rovinami příběhu a různými styly, které kniha vyžadovala (vypravování příběhu z různých úhlů pohledu, administrativní styl dokumentů...) a nenásilně je spojit v jeden celek. Jsem maximálně spokojená.

wrut
28.01.2017 4 z 5

Poutavý román popisující osudy žen, jež skrze svá bohování pomáhaly (ale i škodily) druhým. Pohledem hlavní hrdinky, etnografky Dory, která je jednou z posledních z rodu bohyní z oblasti Moravských Kopanic, rozkrýváme nejen historické pozadí bohování, ale také životní příběh jí samé.

Bláža9
27.01.2017 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších knížek, co jsem poslední dobou četla...skvěle propracovaný příběh, kdy člověk nedokáže rozpoznat, které části jsou inspirované skutečností a kde jde o fikci...po přečtení jsem měla chuť se na Žítkovou vydat a nasát tu zvláštní atmosféru, která je v knize popsána...

EvaEmma
17.01.2017 4 z 5

Krásná kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Doporučuji!

wesulle
15.01.2017 5 z 5

Wow, tak tohle mě dostalo! Přečteno s jedním dechem a nevěřícným výrazem. Občas mě nudily ty akademické pasáže, ale co. Kniha jako celek je vynikající a rozhodně se k ní vrátím znova!

TipsyChipsy
13.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha.

nakedangel
11.01.2017 4 z 5

Zajímavé ikdyž místy trochu zdlouhavé čtení.

Kabátice
10.01.2017 5 z 5

Jsem nadšená! Knihu jsem četla na doporučení a předčila mé očekávání.

Riccia
07.01.2017 5 z 5

Tak tahle kniha byla pecka. Napínavá od začátku až do konce, nenechala člověka moc oddechnout. Poprvé jsem se díky ní setkala se světem Kopanic a zdejších Bohyň. Inspirace a zvědavost byla natolik silná, že jsem chtěla tento kraj poznat blíž. Podařilo se - je skutečně nádherný. Vřele doporučuji knihu i dovolenou v Bílých Karpatech v okolí Žítkové. Oboje Vás svým způsobem obohatí.