Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84764/bmid_zitkovske-bohyne-HEo-84764.jpg 4 6950 1388

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků.... celý text

Gregorie
06.07.2017 4 z 5

Úžasná kniha. Velmi silná, drsná a poutavá. Viděla jsem i divadelní představení, ze kterého jsem měla husí kůži, ovšem čtenářský prožitek se nedá srovnávat. Dlouho mi bude ležet v hlavě.

HanaMalina
05.07.2017 5 z 5

Velmi povedené dílko, i když se jmeny postav jsem měla malinko problémy a musela jsem se občas zpětně v knize vracet. Z Bílých Karpat pocházím, tak o to víc se mi asi kniha líbila. Dokonce mi pak babička říkala o bohyních, za kterýma od nás až na Žitkovou lidi chodili s různými problémy. Doporučuji se na Žitkovou a okolí podívat, je to tady kouzelné:-)

sarka45
28.06.2017 5 z 5

Krásná kniha. Trošku ponurá. Nic moc pozitivního. O problematice tzv. bohyní jsme nevěděla vůbec nic, takže pro mne velice přínosná. Fascinující. Ženy s těmito schopnostmi to neměly lehké v žádné době. Překvapivý závěr. Doporučuji přečíst těm, kdo se chce něco nového dozvědět a přitom ho nebaví číst literaturu faktu. Tato literární forma byla pro mne přesně ta pravá, spousta informací zaobalená v krásném lidském příběhu.

viva71
20.06.2017 5 z 5

Četla jsem na doporučení a jsem za to ráda. Knížka je čtivá, mnoho propletených osudů a informací o jednotlivých postavách. Mile mě překvapilo, že autorka je tak mladá a dokáže napsat tak obsáhlou knížku, která jednoznačně zaujme. Za to jí tleskám:-)

tovlasek
19.06.2017 5 z 5

Kniha mě velice příjemně překvapila svojí náplní, celkovou chytlavostí a příjemným příběhem. Skvělá slovní zásoba autorky a i ohromné znalosti z této krajiny a jejich folklórních reálií skutečně přispěli ke skvělému výsledku v podobě tohoto díla. Že i mě typického racionalistu, tento magický kousek země uchvátil a i jsem se něco historicko-faktograficky dozvěděl. Nemám co bych více řekl.

Kerberos
18.06.2017 4 z 5

Knihu jsem četla na doporučení kamarádky,líbila se mi a vedla mě k tomu že jsem si o tom i něco nastudovala.

Almo74
31.05.2017

Knihu nectu, posloucham jako audio v aute. Namluvila Tereza Bebarova a Milos Taborsky. Pred nekolika lety jsem knihu doma mela, ale prelouskala jsem par stran a odlozila. Ted se nemuzu dockat, az kazdy den vyjedu autem. Jsem v polovine a velmi se mi to libi. Tereza se nadherne posloucha, ma zajimavy hlas i intonaci, pribeh je napjaty a poutavy. Doporucuji.

wosch
30.05.2017 3 z 5

Silný, leč překombinovaný příběh.

adorjas
28.05.2017 4 z 5

Budem 587. komentár ku tejto knižke...Potrebuje ešte k tomu niekto viac? Historicky knihu nemôžem hodnotiť, skôr by som sa vyjadrila k postaveniu ženy. Vidím tam len ja feminizmus? (v pozitívnom slova zmysle)- sila, nezdolnosť, naturálnosť, sexualita, múdrosť ženy...

Frity
22.05.2017 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Zaujala mě netradičním tématem, postupným odhalováním děje i tajemnou věštbou/prokletím, která se neslo nad hlavní hrdinkou.

zoew
15.05.2017 3 z 5

Zajímavý námět, ale celkově mě to nijak zvlášť nenadchlo.

zelena_zabicka
05.05.2017 2 z 5

Na jednu stranu klobouk dolů před mladou autorkou, která se pustila do hodně náročného tématu, detailně ho nastudovala a zbeletrizovala. Opisů ze spisů stb je tam opravdu hodně, kniha je tím příliš natažena, místy jsem i já hodně přeskakovala. Myslím, že téma je výborné, ale určitě by šlo zpracovat čtivěji. V závěru celý příběh vyznívá depresivně a bezútěšně.

Qadin
01.05.2017 2 z 5

Pro mě podivný kočkopes, smíšenina kladiva na čarodějnice, Toničky Bolavé a Jany Eyrové, zabaleno do detektivního seriálu v osm večer...

Ssojka42
28.04.2017 2 z 5

Občas jsem se musela vracet po stránkách zpět, neb jsem se ztrácela, ale jinak věřím v léčitelství. Takže pro mě velmi zajímavé čtení na pár večerů.

sramkovamichala
27.04.2017 3 z 5

Kniha je dobře napsána, některé pasáže jsou zbytečně okecané. Příběh je pěkný, postupně se navyšuje napětí a objevují se nové a nové podrobnosti, které dokreslují děj. Kniha je hodně spojována s historickými událostmi, které je dobré asi trochu znát pro větší pochopení situací a prostředí, které panovalo.

Caa
24.04.2017 5 z 5

Částečně vesnická próza a částečně detektivka. Bylo to napínavé čtení, vždycky když Dora něco zjistila, objevily se další otázky, na které bylo třeba vypátrat odpovědi. Ani o dějové zvraty nebyla nouze. Kvůli množství dokumentů (protokolů, korespondence, záznamů výslechů atd.) se kniha místy špatně četla, ale zase díky nim vznikl zajímavý mix reality a fikce, kdy si čtenář nemůže být jist, co je vlastně co. Trochu jsem se ztrácela ve jménech a přízviscích bohyň, kterých bylo prostě moc, a třeba u Janigeny jsem měla pocit, že se v ději vynořila odnikud, ale jinak se mi to moc líbilo.

*kika*
23.04.2017 3 z 5

Nemuzu si pomoci, na to jaky ta kniha mela potencial mi prijde vyzneni tak nejak.. ploche. Zbytecne odbocky kde Dora spi nebo jak ceka na otviracku archivu..
Sam o sobe to byl silny pribeh a myslim ze by vice vyznel bez tech rusivych odskoku.
Kazdopadne konec me dostal a moc rada bych se dozvedela nazory vas ostatnich ctenaru.
Nechci spoilerovat, tak prosim klidne do zprav- kdo si myslite ze to byl? Kdo prisel? A kdo byl to dite? To znamenko na hlave..?
Komu se bude chtit, budu rada za vase tipy a nazory :-)

Ladiva
21.04.2017 5 z 5

Fenomén žitkovských bohyň je veľmi zaujímavý a príbeh samotný, ma mimoriadne upútal. Autorka postupne rozplieta rodinné tajomstvo, ktoré malo zostať skryté, pretože niektoré odhalenia z minulosti, nám môžu ovplyvniť budúcnosť viac, než by sme si priali... Mierne ma zaskočil záver knihy, nečakala som práve takéto uzatvorenie príbehu, ale aj napriek tomu bola kniha veľmi pekná.

Rou
20.04.2017 5 z 5

Zajímavě psané, čtivé, napínavé až do poslední stránky. Občas jsem se v bohyních lehce ztratila a musela se o pár stránek vrátit, ale dojem z knížky mi to nezkazilo. Těším se na další knížky od autorky.

JPBelmondo
18.04.2017 3 z 5

Téma velmi zajímavé a i mně blízké. Líčení Bílých Karpat, život v něm, moudrost hlavních hrdinek, i archivní záznamy, to se mi líbilo. Ale celkově kniha působí tak nějak neuceleně, autorčin styl mě nebavil. Nelíbilo se mi ani, jak si autorka příběh dokreslila, no a ten závěr, Dora s nálepkou lesby, no pardon...