Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84764/bmid_zitkovske-bohyne-HEo-84764.jpg 4 6950 1388

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků.... celý text

Luxiee Axony
06.01.2017 5 z 5

Ohromně zajímavý příběh. V první chvíli jsem vůbec netušila, že je kniha podle skutečnosti. Když jsem zjistila, že ano, příběh nabral úplně jiných rozměrů. Hrozně jsem toužila další tajemství žítkovských bohyní postupně odkrývat.

Celá kniha je koncipována ohromně zajímavě - ať už autentickými dokumenty z archivů, náhledem do života samotné Dory v současnosti a celkově propletenost jednotlivých témat a příběhů s návazností na skutečné dokumenty, literaturu, osoby apod.

Určitě se ke knize ale budu muset vrátit. Nedávala jsem příliš pozor na symboly, které byly následně klíčové.

Těším se na další knihy K. Tučkové - Vyhnáhní Gerty Snirch mne nadchlo stejně tak. Její konceptualizace historických témat je rozhodně zajímavá.

prochajda
05.01.2017 4 z 5

Uf, dočetla jsem...určitě hodně podařená a propracovaná kniha, která vypráví o nelehké době v oblasti Hrozenkova na základě osudů skutečných žítkovských žen. Hlavní hrdinka Dora byla velmi vytrvalá a úspěšně dokázala zjistit mnoho tajemna kolem jejich rodiny, ale takový konec jsem opravdu nečekala.

146786
04.01.2017 4 z 5

Přečteno za 4 dny, pravdu velmi dobře a čtivě napsáno. Na knize oceňuji především její reálný základ, přestože některé události a postavy jsou smyšlené. Dozvěděla jsem se mnoho a dalším skrytém zákoutí České republiky a na Žítkovo určitě někdy v budoucno zavítám. Nádech tajemna a magie prolínající se celou knihou byla už jen třešnička na dortu.

mauťa28
28.12.2016 2 z 5

Začala jsem číst na doporučení přátel, že je skvělá. Mě ovšem ničím zvláštním nezaujala, jen mě utvrdila v tom, že mám prostě slabost spíše pro mužské spisovatele.

teeyinka
27.12.2016 5 z 5

Krásná a dobře napsaná kniha prosycená tajemnem. Zvláště v dnešní uspěchané přetechnizované době bylo milé přečíst si o nevysvětlitelných věcech mezi nebem a zemí zahalených v hávu krásného prostředí Karpat.

Alaglesia
14.12.2016 5 z 5

Velmi podařená a čtivá kniha, která zajímavým způsobem pojednává o národní historii z oblasti Hrozenkova. Autorka poutavým způsobem vylíčila život tzv. bohyní a jejich nelehký osud. Zaujal mě samotný konec hlavní hrdinky Dory Idesové, to jsem opravdu nečekala. Také se mi líbilo, že v knize se objevila různá tajemství, která hlavní hrdinka postupně odhalovala. Určitě se k příběhu v budoucnu ještě několikrát vrátím.

Hana62
13.12.2016 5 z 5

Já byla nadšená!! Vůbec nic jsem nevynechala, kniha má spád, dobrý děj, krásnou češtinu. Má co říct i v dnešní době!

dany512
11.12.2016 odpad!

Začátek nabudí, pak se to ale táhne a je to nuda. Přeskakovala jsem řádky a knížku jsem nedočetla.

Satninka
11.12.2016 5 z 5

Skvělá, velmi čtivá kniha. Autorka úžasně zvládá vykreslovat jedinečné prostředí.

petrnovic
04.12.2016 5 z 5

Nemohl jsem se od knihy odtrhnout... Mám rád tajemno a zvláštní pocity, které to ve mně probouzí. Po celou dobu jsem byl napjatý... Navíc je kniha napsána nádhernou češtinou!

Natyna3
03.12.2016 4 z 5

V první polovině knihy jsem se do čtení musela občas nutit, ale druhá polovina už se četla skvěle. Obdivuji propracovanost knihy. Konec mě dost překvapil, jsem ráda, že jsem se k němu probojovala.
Jsem ráda, že jsem si knihu díky povinné četbě přečetla.

mala.katka
03.12.2016 3 z 5

Nedokázala jsem dočíst do konce. Jednak ty dlouhé výpisy z archivu, a pak ani to téma mě neoslovilo, bohužel.

Sambóši
28.11.2016 5 z 5

Jednoznačně dávám pět hvězd. To je kniha, která člověka pohltí a vtáhne do sebe. Příběh o lidech z Karpat, o boji dobra se zlem. Postava Surmeny je pro mne až inspirující. Možná ta kniha svým příběhem dokáže přiblížit bohyně z přelomu století více, než jakákoliv literatura faktu, ale každému co jeho jest.....

kara
28.11.2016 5 z 5

Skvělá!

Zuzanek
21.11.2016

Super kniha, zajímavý námět se spojil s umem spisovatelky...trochu mi to připomnělo (velkou oklikou) Kaplického a jeho Kladivo na čarodějnice.

Luca84
18.11.2016 5 z 5

Před chvílí jsem dočetla. Silný příběh, skvěle se mi to četlo, velice zajímavé téma. Jsem z autorky nadšená, určitě si od ní ještě něco přečtu.

RyxiraAmyGinger
17.11.2016 5 z 5

Těšila jsem se na každou stránku. Podobný příběh jsem až dosud nečetla a zanechal ve mně hluboký dojem, místy byl dokonce strašidelnější než lecjaký filmový horor. Bohužel jsem se maličko ve všech těch bohyních a bosorkách ztrácela - Irma, Baglárka, Mahdalka, Justýna.. kdo si to má všechno pamatovat. Nicméně, skoro se mi to nestává, ale u téhle knížky si říkám, že bych si ji časem přečetla znovu, už jen proto, abych si v těch jménech udělala pořádek. Atmosféra zkrátka nezaměnitelná, příběh patřičně pochmurný... Moc jsem se na knihu těšila a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Ani maličko.

Amalberga
16.11.2016 odpad!

Na knížce hodnotím stylistiku, příběh a myšlenku díla. Stylisticky byla knížka příšerná, Tučkové se neustále opakovala slova. Příběh mě nijak nezaujal, příhody plné "magie" mi přišly směšné a jen jsem nevěřícně kroutila hlavou. K myšlence díla jsem se nedostala, protože jsem tak nudnou, suchopárnou knihu nějaký pátek nečetla. Opravdu nechápu, proč se něco tak průměrného jazykově lehce nad úroveň Řeháčkové a jejích pitomých románů pro naivní třináctky líbí tolika lidem. Radši si přečtu odbornou knihu o Žítkovských bohyních než vymyšlenou báchorku.

hancijar
15.11.2016 5 z 5

Paradni kniha, myslela jsem ze to bude blbost, ale byla jsem mile prekvapena. Celou dobu napinave, ale ten konec, byla jak rana sekerou.

n.ezn.amy
14.11.2016 5 z 5

skvělá kniha, nic jsem od ní nečekal, o to víc jsem byl příjemně překvapený. Bohužel udavači ovlivnili život hodně rodin a lidí