Židovka z Toleda

Židovka z Toleda https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38344/zidovka-z-toleda-38344.jpg 4 881 137

Historický román ze španělského středověku v období křižáckých válek líčí zápas dvou kultur a náboženství mezi mohamedánským a křesťanským světem. Kromě těchto dvou protichůdných ideologií se v této době ve světovém dění uplatňuje i velkou měrou židovský prvek. Židé jsou utiskováni a pronásledováni jak mohamedány, tak i křesťany. Dobová atmosféra je pak rámcem pro tragický milostný příběh kastilského krále Alfonse VII. a krásné židovské dívky, pro níž panovník zapomněl na svou královnu.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Die Jüdin von Toledo , 1956

dagmarT
12.11.2015

Knihy od pana Lion Feuchtwanger miluji snad všechny. Vlastně bylo to mé první setkání KNIHAMI (věk 13 let). Za svůj život jsem přečetla stovky knih, ale mým autorem č. 1 je právě tento pán. Román je napsán tak, že člověk jakoby dýchal horký vzduch Toleda, cítil vůni pomerančů. Střet arbského světa jeho vzdušnost a prostor, tajemství židovského a nakonec tvrdost a dobyvačnost katolického svět je popsán brilantně. Děj vtáhne, ostatně jako u ostatních, podnítí představivost a z postav se stanou "dobří" známí.

Jarcaa
28.06.2015 5 z 5

Jeden víkend jsem probírala knihovnu mých rodičů a kniha mi padla do oka. Četla jsem ji už jednou, když mi bylo asi 16. Z děje jsem si pamatovala jen to, že to nedopadne dobře, a že tehdy se mi to líbilo. No co, zkusím to, snad to nebude něco a la Rosamunde P. Nevím, co mě tak dostalo, ale u knížky jsem ke konci probulela několik kapesníků. Není to žádná laciná romantika, přitom nádherný příběh o lásce, náboženské nenávisti, síle moci…

Domuly
26.06.2015 5 z 5

Ze začátku mi trochu trvalo se začíst, ale jakmile jsem přivykla autorovu stylu, tak netrvalo dlouho a knihu jsem opravdu rychle přelouskala. Je to brilantně napsaný historický román. Najdeme tam všechno od konfliktů náboženství, přes vysokou politiku až po zakázanou lásku. Nejlepší postavou se pro mě stal vychytralý a zkušený žid Jehuda ibn Ezra, bavila mě jeho vysoká a nebezpečná hra s křesťanským králem. Milostný příběh urozené židovky Raquel a křesťanského krále byl krásně vylíčen. On prchlivý, ješitný chlap a ona naivka. Určitě se k tomu jednou vrátím, skvělá kniha.

DarekDevil
17.06.2015 odpad!

Na tuto knihu jsem se těšil, protože mám rád historické knihy, ale po přečtení jsem rád, že to mám za sebou a již nikdy více. Kniha mne neskutečně, ale opravdu nekutečně nudila a musel jsem se nutit do čtení. Jenom proto, že to je "klasika" jsem ji dočetl. Děj o ničem, styl psaní také o ničem, opravdu netuším proč je toto dílo tak vychvalované. Nemůžu si pomoc, ale pro mne je tato kniha slátanina.

Cusco
18.05.2015 4 z 5

"Toto románové dílo Liona Feuchtwangera zavádí čtenáře do španělského středověku, do období křižáckých válek, do časů, kdy vrcholí veliké dějinné střetnutí dvou kultur a dvou náboženství a kdy se na Pyrenejském poloostrově rozhoduje odvěký boj mezi Araby a Španěly, mezi vyznáním muslimským a křesťanským. V tomto zápase uplatňuje se však silně i třetí kultura a třetí náboženství - židovské.
Přímým námětem k napsání "Židovky z Toleda" byl Lionu Feuchtwangerovi proslulý milostný příběh kastilského krále Alfonsa a židovské dívky Raquel, dcery králova ministra. S tímto vyprávěním seznámil se autor poprvé u Lope de Vegy a později též u Grillparzera. Díla obou těchto autorů jej podnítila k důkladnému studiu pramenů, a tak se jeho román nestal pouze záležitostí milostnou, nýbrž velkolepým obrazem raného španělského středověku, vylíčením veliké historické epochy, složitých společenských procesů. Zvlášť zdařile jsou tu vystiženy myšlenkové proudy tří světů, arabského, španělského a židovského, hluboká moudrost myslitelská, úsilí o nalezení životní pravdy.
I když zde znovu autor osvědčuje vypravěčské mistrovství, které má dokonalou přirozenost a plynulost, překvapuje tu velká, místy až strhující básnickost tohoto díla. Není to jen tím, že je v knize zcela organicky uvedena celá řada básní a písní, že mezi hrdiny románu se objevují i jiní umělci, nýbrž že především sám milostný příběh je vyprávěn s takovou jemností a zároveň horoucností citu, s jakou se málokdy setkáváme." (anotace na přebalu knihy, 1965) :)

Ječmínek
04.05.2015 5 z 5

Král Alfonso a židovka Raquel, on křesťan, ona židovka, on král, ona obyčejná (i když dcera bohatého otce), on popudlivý, ona mírná, on bojechtivý a netrpělivý, ona mírumilovná a klidná. I když byli tak rozdílní, on miloval ji a ona jeho. Tak takovýhle krásný romantický příběh se táhne celou knihou jako zlatá niť. Ale pozor, hlavně je kniha utkaná z šedých nití politických debat a černých nití náboženských sporů. Jo, ještě je tam trochu rudé, použité na válku.

Mercatino
03.05.2015 4 z 5

Židovka z Toleda ?
Jaká byla ??? Krásna, vášnivá,věrná, roztomilá,odhodlaná,inteligentní,svůdná,no prostě a jednoduše k Pomilování :)
Don Jehuda Ibn Ezra?
Moudrý muž obchodního ducha,jehož hlavní zálibou byly dá li se to tak říci, hrátky s ohněm.Milující otec jenž šel cestou dobrosrdečných intrik,cestou slávy,peněz a také šel a odešel cestou moudrosti a míru.
Židovka z Toleda je knihou veliké vášně a nedosažitelného míru.Na mne ale každopádně příliš krátkou, Dle mého názoru zůstalo na čtenáři mnoho otázek ,které si musel zodpovědět nakonec sám.

Zdenik
28.01.2015 5 z 5

Kniha je úžasná v tom, jak dokáže naprosto lehce popsat v jednom příběhu změnu poklidného soužití tří náboženství ve vzájemnou nesnášenlivost, důvody posedlosti křesťanů po účasti na křižáckých válkách a neuvěřitelnou bezmoc člověka toužícího po vybočení z nalinkovaného života té doby.

nef
09.11.2014 5 z 5

Zdědil jsem tuto knihu po dědovi. Věděl jsem o ní, ale kdyby mě neprovokovala ležící mi na očích v knihovně, tak bych se k ní asi nedostal. A to by byla veliká škoda! Úžasně napsaný historický román ze španělského středověku.
Každý si přijde na své, je to milostný román, o dvojici, které není přáno, je to kniha o rytířství, které se dá vykládat jako bláznovství nebo jako hrdinství. Pro mě je to především o velmi těžkém soužití tří náboženství na "plácku" jménem pyrenejský poloostrov. O křesťanech, židech a muslimech. Není toto téma stále ba více aktuální v těchto dnech? Nebylo to lehké ani tenkrát, a to vůbec ne, tak proč by to mělo býti lehké nyní? Ale můžeme se poučit z historie.
Pokud se chcete dozvědět o pozadí Svaté války a nahlédnout do evropského středověku, tak toto je to rozhodně čtivější cesta než skrze učebnice dějepisu.:)

galiana
29.10.2014 5 z 5

Je to krásný příběh. Jako z pohádky, akorát o hodně realističtější. Krásná židovka a král, co víc dodat. Po zásluze jedna z mých nejoblíbenějších

Farisss
29.10.2014 5 z 5

Milostný příběh, poezie a úvahy nebo historie. Vše je krásně popsané a dějově stylisticky se prolíná. První kniha od LF, skvělý autor

hanicka258
23.10.2014 4 z 5

Konečně jsem asi po sto letech dočetla tuto knihu. Příběh je moc krásný, poutavý, ale rozsáhlé popisy, úvahy a rozvíjení středověkých válečných strategií mě docela ubíjelo. Přesto musím říct, že jsem knihu přečetla s radostí.

alef
06.10.2014 4 z 5

Kouzelný příběh lásky krásné židovky a křesťanského krále na pozadí náboženských bojů. Ona mu zasvětila svůj život a prchlivý král ji miloval, přesto jedna ze spousty jeho chvástavých vět ukončí tento příběh, příkaz, který vlastně ani nebyl příkaz a na který už dávno zapomněl:

"... a až budu vítězem, bude to ulehčení, ale nebude to štěstí. Po štěstí, které mi bylo souzeno, je už veta. Bylo tu, držel jsem je v náručí, vinulo se mně, měkké a závratně sladké. Ale byl jsem lehkomyslný a odešel jsem. A teď tam dole odnášejí to, co mi bylo jako mé štěstí přisouzeno."

kaptah
30.09.2014

joo kdyby feuchtwanger napsal ucebnici dejepisu to by asi u studentu vyrazne zvedl zajem o historii

alexpo
03.09.2014 4 z 5

Mám ráda historické knihy a vždycky, když objevím (tak trochu pod nátlakem) knihu, která je školně povinná a dá se číst, jsem za naše školství vděčná. Tahle byla velmi čtivá a pro mne přínosná.

domi88
27.06.2014 4 z 5

Záleží jen na Vás, jestli si vyberete milostný příběh, poezii a úvahy nebo historii. Vše je krásně a nenásilně propojené.

Adelajda_4
13.11.2013 5 z 5

Další z mých oblíbených knih. Kniha je geniálně napsaná, i přes občasné líčení života se v průběhu čtení absolutně nenudíte. Kniha vás strhne do děje a při posledních stránkách jsem si přála, aby kniha ještě pokračovala. Feuchtwanger nezklamal!

Atuin
09.11.2013 5 z 5

Velice zpěvně napsaná a co do poetičnosti mi to připomínalo Mannova Vyvoleného, ten má stejně baladickou formu.Co do obsahu, přes drsnost období je zachováno silné kouzlo a velice silné drama,prakticky od první do poslední stránky. Zejména do té poslední...Krasné dílo.

šmudlík
30.10.2013 2 z 5

Jak už se zmínil/a Poutnice, příběh je krásný, dojemný a zaujme. Ale samotná knížka se čte špatně. Trvalo mi velice dlouho, než jsem ji dočetla. Ale i přes místy pomalý spád jsem ji dočíst chtěla, protože jsem byla zvědavá co se stane.

Poutnice
04.10.2013 2 z 5

příběh je neobvyklý, krásný a čtivý. Bohužel kniha čtivá není, styl autorových popisů čehokoli na několika stranách prakticky bez členění do odstavců je zdržující, po několika větách zjišťujete, že sice čtete, ale myšlenkami jste někde jinde, takže se musíte vrátit (i několikrát), abyste zjistili, o čem to bylo.