Židovská válka

Historické události doby dávno minulé – prvního století našeho letopočtu – kdy byli Židé pokořeni římským císařem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/81791/josephus-flavius-zid.jpg 4.798

Josephus Flavius (1.)

Der jüdische Krieg (1959)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Svoboda

Kniha Židovská válka

Toffee
17.02.2018

Výborná kniha, od některých částí jsem se nemohla odtrhnout. Židovský fanatismus versus barbarský Řím. Ctižádostivý Josef Flavius, z kterého touha po slávě a obdivu udělá muže jedněmi nenáviděného, druhými opovrhovaného, muže, který nakonec svádí boj o vlastní identitu. Spousta historických detailů o židovské válce a zničení chrámu, politice Říma, ale vše čtivě rámováno příběhy Josefa, Vespasiánova syna Tita a jeho lásky k židovské princezně Bereniké... Jsem moc ráda, že jsem se k Feuchtwangerovi po letech vrátila.

"Ostatní si myslí," odpověděl Jochanán, "že jste pozbyl svého židovství, Josefe ben Matouši. Ale i když se sůl ve vodě rozpustí, zůstává v ní i nadále, a když se voda vypaří, je sůl opět zde."

Tomas@S
22.12.2017

Prvni dil trilogie o Josefu Flaviovi mne opravdu nadchl. Cely dej okolo vzniku konfliktu na zidovskem uzemi proti vladnoucimu Rimu a pak dobyvani Jeruzalema a zanik chramu je vylicen strhujicim zpusobem. Soucasny Jeruzalem jsem navstivil pred par lety a udelal na mne veliky dojem. Takze moje predstavivost pri cteni popisu tech mist pracovala na plne obratky :-) No a o cem vlastne pak budou ty dalsi dily, kdyz to nejvetsi drama je v dilu prvnim? Uvidime. Jeste par poznamek. Roman mne tak nadchnul, ze jsem zkusil nahlednout i do Flaviova originalu, ale to fakt cist neslo, to je spis cteni pro historiky. Dalsi poznamka, chvilema je roman poplatny dobe vzniku, autor ukazuje v dobe nacistickeho protizidovskeho utlaku jak je zidovsky narod historicky a dulezity a byval v politickem ci filosofickem smyslu rovnoceny partner velkeho Rima.

Marbo
09.06.2017

Hutné. Může se člověk vyprostit z okovů tradic, své víry a národa ? A má to vlastně cenu ?
Konfrontace dvou myšlenkových světů je zde moc hezky hezky znázorněna, obzvláště pak duševní pochody člověka, jenž je mezi těmito světy rozpolcen.
Menší výhrady mám však k překladu ( či k originálu, to však nemohu posoudit ) - sousloví o silném tabáku do knihy o Římu prostě nepatří. Vím, malichernost, ale zamrzí.

braunerova
17.04.2017

Skvělá kniha, četl jsem jí už několikrát. Vedle židovského fanatismu Římané nevypadají jako brutální dobyvatelé, ale jako nositelé pokroku.

"Co ti mám dát můj Žide? zeptal se Titus. Dejte mi, požádal Josef, sedm svitků písma a sedm lidí.
Oba stáli v holé krajině velicí a osamělí. Titus se usmál: Dostaneš sedmdesát svitků, Josefe, a sedmdesát lidí."

babicka_amalka
12.02.2017

pro mě jednoznačně nejoblíbenější z Feuchtwangerových knih

kasparos
11.02.2017

Dobrá kniha

29.03.2016

Ambiciózní a vzdělaný Josef ben Matouš přijíždí do Říma, aby vyjednal propuštění tří učených Židů, členů Velké rady, kteří byli v Římě neprávem odsouzeni jako buřiči. Za vydatné podpory římského Žida a populárního herce Demetria Libana dochází k audienci u samotné císařovny. Ta s propuštěním tří zajatců souhlasí, ale má jednu podmínku. Římské divadlo ji připadá nudné, hrubé a topí se v zastaralých tradicích. Když Demetrius zahraje nové představení - Žid Apella, ty tři muže z vězení propustí. Ministr Filip Talassus nemá Židy rád. Nemá rád ani císařovnu. Už sedm měsíců čeká na podpis císaře o ediktu Caesareje a tak se rozhodne spojit otázku Caesareje s amnestií těch tří. Když potom guvernér Gessius Florus seznámí obyvatele Caesareje s císařovým rozhodnutím, kterým Židé pozbyli nadvlády nad městem, řecké a římské obyvatelstvo propadne nadšení. Edikt tak vede k nepokojům a k první židovské válce. Kniha mistrně popisuje události 1.stol. n.l. Je velmi zajímavé nahlédnout mezi vzájemné vztahy Židů. Nejenom těch z Judska, ale také z Říma a Alexandrie. Kniha nejsou suchá historická fakta. Jsou to také mezilidské vztahy a vášně. Milostná vzplanutí, chtíč a láska. Náboženství. Egoismus, krutost a smrt. Je zajímavé sledovat vztah židovské princezny Berenike a Vespasianova syna Tita, stejně jako Josephuse Flavia s egypťankou Dorion. Za sebe mohu knihu jen doporučit.

7Clary7
21.01.2016

Přečetla jsem celou trilogii jedním dechem a bylo mi moc líto, že je konec všemu tomu nádhernému čtení a poučení. Pro mě mělo největší přínos to, že nejde jen o fabulaci, ale o historická fakta. Je to taková nádhera, že k tomu ani nic víc nebudu psát.

de_baques
08.09.2015

Autor opět nezklamal, těším se na další dva díly. Snad jediná připomínka je k nedotaženému vykreslení některých stěžejních událostí - např. pád Jeruzaléma.

tomashewk
05.12.2014

Já nevím, dočetl jsem trilogii a nějak mě víc baví romány od Waltariho. Jeho hlavní hrdinové jsou mi asi sympatičtější a bližší. Přeci jenom je pro mne asi to židovství často těžko uchopitelné...

Fuchsie
12.01.2014

Výborný historický román, který čtu již poněkolikáté. Patří k mým oblíbeným.

AlesXXX
11.11.2013

Dokonalé. Nejlepší historický román. Má vše: čtivý, založený na skutečných událostech a z fascinujícího období dějin - Řím, Jeruzalém apod. Jak je napsané níže. Po dočtení 3. dílu smutek. :-)))

mysiacik
31.10.2013

Kniha, ktorá dala suchým dejinám život. Romány ako je tento mi ukazujú, že aj pred mnohými storočiami žili ľudia, ktorí cítili, mali svoje slabosti, mali svoje rodiny a cítili všetko, čo dnes cítime my. Bála som sa, že román bude suchý, nezáživný, ale čím dlhšie som sa do príbehu ponárala, tým viac ma bavil!

assilem
05.03.2013

Knihy jsem četla s tužkou v ruce, protože těch poučných citátů je tam spousta. A také jsem je četla dvakrát.

Skip
07.08.2012

První díl trilogie Josephus Flavius. Josef ben Matouš přichází do Říma, aby osvobodil tři nespravedlivě odsouzené Židy. Podaří se mu dostat až do nejvyšších kruhů a pak už ho strhne proud událostí, jež vrcholí potlačením židovského povstání a zbořením druhého chrámu. Aktivně se účastní boje nejprve na straně Židů. Padne do zajetí a později už na straně Římanů (aniž by se zřekl svého židovství) přihlíží dobytí Jeruzaléma, aby mohl být očitým svědkem a napsat své velké sedmisvazkové dílo o židovské válce. Feuchtwanger je velmi čtivý tam, kde fabuluje, a zároveň přesný v historických detailech, takže se čtenáři dostává velmi přístupnou formou to, co by ho v akademicky pojatých publikacích třeba úplnně minulo. Prostě velmi kvalitní historický román.

trnca
24.09.2011

Nádherná kniha... když jsem dočetla poslední díl, měla jsem pocit jako by mi někdo umřel... strašně mi chybělo pokračovaní....
A tak jsem jako u jiných oblíbených knih začala číst od začátku... ale bylo to jiné.
Už jsem věděla, kam bude osud hlavního hrdiny směřovat..že s ním zase budu nesouhlasit... Ale znovu jsem našla nové myšlenky, které jsem minule přešla.
K této knize se jistě ještě vrátím.