Z krve a popela

Z krve a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478410/bmid_z-krve-a-popela-Gj1-478410.jpg 4 1373 1373

První díl návykové fantasy ve stylu knih Sarah J. Maasové Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

Kristi_čte
24.10.2021 4 z 5

Z krve a popela má být něco podobného jako Dvory a já jsem teda Dvorů zatím četla jen první díl a ten byl fajn, ale že bych si z něj sedla na zadek, tak to úplně ne. Ale! Přiznávám, že Z krve a popela si mi fakt líbilo a za mě je to prostě lepší jak Dvory.
Mnohem víc se mi líbil svět, ve kterém se příběh odehrává a taky mě hodně bavily ty příšery/ upíři. Nejvíc jsme si příběh začala užívat, když na povrch začala vyplouvat špinavá tajemství, kterými je země prolezlá. V tomhle ohledu se moc těším na další díl, protože jsem zvědavá, jak se celá situace vyvine.
Abych ale nebyla jen pozitivní, tak romantická linka byla zcela předvídatelná a ty pasáže, které se skládaly z dialogů Poppy a Hawka jsem měla chuť přeskočit, protože to teda bylo něco na mě. Ale přežila jsem a zbytek knihy jsem si opravdu dokázala užít.

packlik
23.10.2021 2 z 5

Kniha pro mě byla trochu zklamaní. Dle hodnocení jsem asi čekala něco trochu jiného. Pětset stran textu mě těšilo (ráda čtu špalky), ale to jsem netušila, že 4/5 se nebude dít skoro nic s pak všechno fofrem zmáknem na posledních sto stranách, navíc s vidinou, že kniha je prvním dílem k sérii, takže pouze uzavírá úvodní zápletku, kterou rozklíčujete nejpozději v půlce knihy.
Je fakt, že příběh je určený pravděpodobně pro mladší čtenářky, tudíž nejsem cílová skupina, ale čekala jsem víc.
Další díly už si nechám ujít.

Ronnie37
23.10.2021 4 z 5

Casteel je naprosto úžasnej :33 Těším se na další díl!

kikizubik
22.10.2021 1 z 5

(SPOILER) Šla jsem do toho, že je to něco co bych mohla milovat, jak jsem se přepočítala...Jediná výhoda byla čtivost a svět, ve kterém se děj odehrával, i když jsme se o něm dozvědělli pořádně něco až na konci. Poppy jako hrdinka mě zklamala neměla žádnou hloubku, zvlášť mě dráždila její naivita a stupidita. Její obsesse Hawkovým ďolíčkem při úsměvu mně nehorazně štvala, jelikož ho zmiňovala při každé scéně s ním.
Velmi překvapivá odhalení nebyla vůbec překvapivá, bylo to jedno klišé za druhým. Za mě je to rozhodně jediný díl, který přečtu.

Jeanine8
22.10.2021 5 z 5

Myslím si, že kdo má rád fantasy a romantiku, bude spokojen......:-)

knižníradost
20.10.2021 4 z 5

Ten konec...
Argh, tolik mě bolelo číst takový splácaný konec fantasy knihy, která byla až do posledních padesáti stran naprosto boží.
Kvůli tomu musím strhnout jednu hvězdu :(

Aaron Lewis
20.10.2021 3 z 5

(SPOILER) Ok, ten konec nebyl špatný (taky jsem si vždycky myslela že další kapitola už je poslední a ona pořád byla další a další:)), jednu věc jsem neuhodla a jedna mě mile překvapila.

Co se týče Poppy, je strašně rozporuplná. Na jednu stranu je naivní blbka (chápu, když v něčem vyrůstáte a je vám to otloukáno o hlavu, že tak to je a ne jinak, tak to přijmete, ale... můžete alespoň zpochybňovat, ptát se a hlavně myslet, atd...) a na druhou stranu je totální kick ass (což je super, protože si myslím, že mi holky, máme rádi holky, co se umějí bránit a sem tam někomu useknou ruku anebo hlavu, i když jsem někde četla, že useknout hlavu je prej docela dost těžký, a většinou se to nepovede hned – ale až třeba napotřetí, takže je z toho pořádný svinčík, ale co já vím, nikdy jsem to nezkoušela... a především, je to vyvolená, tak musí mít nějaké cool schopnosti (a to nemyslím ironicky, tohle se mi na Poppy fakt líbilo), takže takové nahoru dolů.

To samé i s příběhem a vyprávěním. Nahoru a dolů... u některých pasáží jsem úpěla nad blbečkovatostí některých postav a situací (osobní strážci mají chránit jednu jedinou osobu, ale vlastně s ní nikdy nejsou, a to proto, aby si ta osoba mohla na výlety, např. v košilce vlézt na hradby a ostřelovat nepřátele a nikdo si toho nevšimne, a vlastně ty strážci, než aby ji chránili, tak si taky raději odskočí na hradby...) a u některých jsem byla naopak mile překvapená (jedno konkrétní rozsekání a jedna poznámka, že si to (nechci spoilerovat co a kdo) vlastně zaslouží).

Na druhou stranu se mi líbil vztah Poppy s Vikterem a že Poppy nezapomněla ani na její ostatní dva strážce a co se s nimi stalo a kvůli komu.

No a co se týče Hawkeho, myslím si, že to je typická macho postava, která si je až moc sama sebou jistá, i když ok, asi bych taky byla namachrovaná, kdyby mi někdo mohl probodnout srdce a já se jen na dvě sekundy zasekla a pak vesele dělala nějaký věci… ehm... Ale i tak to byl celkem sympoš (kterej si sem tam někoho docela pěkně libově odkrágluje), ale mezi námi děvčaty, z posledních fantasy a YA, co jsem četla, je můj favorit Orion - ten byl úplně bombáckej, takovej "ňouma":).

Jasně, že budu číst další díl, ale zas až tak dobré to nebylo… (ve smylu OMFG! a dalšího náboženského slintání apod...), jinak za mě úplně v pohodě, na nudné odpoledně fajn rozptýlení.

Upíří a vlkodlaci, co by si literární průmysl (spolu s námi děvčaty) bez vás počal…

Lutzinka
20.10.2021 1 z 5

Zklamání. Na Dvory to nemá ani omylem. Jak někdo psal, že Hawke je druhý Rhys, tak to je jako srovnávat hrušku s mákem.

Poppy je dle mého názoru hrozná hlavní postava. Na jednu stranu naivní blbka, která asi nemá mozek, protože to, co je jasné od první kapitoly, ona nepochopí, ani když to zažije na vlastní kůži třikrát, a na druhou stranu chladnokrevný zabiják, který to umí s každou možnou zbraní.

SPOILER:
V jednu chvíli je naštvaná, někomu probodne srdce a za 2 vteřiny je schopná se s ním vyspat, aby se vzápětí opět urazila. To co nesvěří ani člověku, kterého považuje za otce, do nejmenších podrobností vyklopí někomu, koho zná 14 dní. Když může použít svoje schopnosti, aby zjistila s kým má tu čest, tak najednou na svůj talent na půl knihy úplně zapomene a pak se diví.
KONEC SPOILERU

Autorka by se měla podle mě držet pouze romantických knih, a do fantasy se nepouštět. Nejsem z toho vůbec unešená, jak jsem čekala, podle všemožných recenzí kolem.

Fortuna7
19.10.2021 4 z 5

Když jsem poprvé zaslechla, že se kniha přirovnává k mé milované Sarah J. Maas, trochu jsem se lekla, protože budu mít obrovská očekávání. Očekávání jsem si sice snažila krotit, ale úplně se mi to nepovedlo.
Musím ale říct, že to byla fakt jízda. Ta romantická linka mě strašně moc chytla a já se toho nemohla nabažit. I když jsem ten zvrat vlastně předpokládala, díky té romantice jsem na to úplně zapomněla a docela mě to dostalo.
Není to úplně nejlepší fantasy, co jsem kdy četla, ale ten svět je úžasný, postavy jsou skvělé a romantická linka je snad nejlepší co jsem letos četla. Takže jestli máte rádi styl psaní S. J. Maas a fantasy určitě neváhejte a přečtěte si to!
Už se těším na druhý díl této návykové série!

Remus Hroozley
18.10.2021 5 z 5

Dostala jsem vše, co jsem od téhle knihy očekávala. Peprnou romantiku říznutou fantasy. Nic víc bych nehledala. :D a nesmírně mě bavila. Poslední třetinu knihy jsem dala na jeden zátah, až tak to bylo napínavý!

barca8336
18.10.2021 2 z 5

Za mě nudná kniha, přes 500 stránek ničeho. Musela jsem se přemáhat to dočíst. Četla jsem od autorky sérii Lux a to je pecka, tohle za mě prostě Neeee.

badliar_id
16.10.2021 5 z 5

"You're an absolutely stunning, murderous little creature."

"Fear and bravery are often one and the same. It either makes you a warrior or a coward. The only difference is the person it resides inside."

***
Na tuhle knihu jsem se hrozně moc těšila. A vůbec mě nezklamala. Pro někoho to mohlo být zklamání, ale já to zbožňuju.. Dostala jsem přesně co jsem chtěla a pár věcí i navíc :Dd. Samozřejmě tu nebylo všechno dokonalý, ale co už.. všechno není dokonalý.
Svět v téhle knize je boží. Jennifer všechno skvěle popsala a vyobrazila.. Já jsem si tedy pár věcí vyspoilerovala díky tiktoku, takže jsem věděla co a jak :D.. Ale to co jsem nevěděla, jsem stejně tušila.. U pár věcí jsem si říkala "co se to právě stalo?", ale většinu jsem fakt čekala. Pokud jste četli/slyšeli, že se to podobá Sarah J. Maas, tak mají pravdu. Určité věci tam shledáte podobnými.
Nejvíce mě bavila Poppy, Hawke (překvapivě :dd) a Tawny.
Konec vás navnadí na další díl, tedy mě aspoň ano :D.. Kniha se řadí mezi NA (new adult), tudíž tu čekejte sexuální scény atd..
Ještě bych dodala, že je úplně v pořádku pokud knihu milujete a líbila se vám. Recenze totiž dokáží změnit pohled na věc, což je fajn ale taky ne. Pokud se vám něco líbí a máte to rádi, nestyďte se za to. Každému se líbí něco jiného, ne všichni mají stejný "chutě".. Negativní recenze jsou v pořádku do té doby, než začnete urážet ostatní za to, že mají rádi danou knihu, kterou vy rádi nemáte. Měla jsem potřebu to napsat, protože vidím spoustu negativních komentářů a nelíbí se mi, že tam dotyčné lidi uráží ostatní za to, že milují nebo se jim daná kniha líbí..

DreamerX9
16.10.2021 2 z 5

Jeden by řekl, že upíry apod už máme za sebou ale vždycky se najde někdo kdo si je moc rád přimíchá v naději ze jako přišel na něco co se o upirech ještě nevymyslelo. Za mě by autorka eroticko/romantických knih neměla fušovat do fantasy jelikož celý ten svět je jen pouhým pozadím. Je to jednoduché, nezajímavé a nepropracované. Tohle musíte vyloženě číst pro ty hlavní postavy protože okolní děj je vážně nuda. To vám stačí přečíst prvních pár kapitol šup do půlky a dojet to do konce. Celkově mě kniha (krom obalu) nějak nezaujala a vlastně je mi úplně fuk co se světem bude dál. Co se hlavnich postav týče to bylo typické "miluji tě, nenávidím tě, chci tě, nesahej na mě" Poppy byla opravdu hloupá celkové její jednání vyvracelo veškeré uvažování. A Hawke sice super hlášky ale jinak jak přes kopírák Rhysand nebo Ch. Grey. Nechápu, jak tohle mohou doporučovat fanouškům od Maasové protože té tohle nesahá ani po kotníky.Také mě mrzí že autorka v knize něco nakousne ale nedokončí to takže vlastně zbytek nedává smysl ale je mi jasné že to má být celé lákadlo na další díl.

anishta
16.10.2021 5 z 5

Ty jo. To jsem nečekala. Tohle mě fakt chytlo. Uvažuji, jestli zvládnu vydržet do vydání druhého dílu v češtině. Myslím, že ne...
Svět byl skvělý. Jeho fungování nám bylo postupně odtajňováno a pak bum, vše může být jinak.
Navic, nečekala jsem, že se mi tak zalíbí postava Poppy. Jako, že se mi zalíbí Hawke, o tom nebylo pochyb, ale Poppy? Skvělá postava. Musím uznat, že její emoční krize jsem s ní hodně prožívala.
Za mě skvělá kniha.

Pitbullka
15.10.2021 4 z 5

Můžu dostat okamžitě pokračování?
Když se prokoušete trošku pomalejším rozjezdem, chytne vás to a nebudete moci přestat. Od začátku mě naprosto fascinoval Hawkey, to byla skvělá postava. Jsem zvědavá, co přinese druhý díl.
Jednu hvězdičku dávám dolů za Poppy, ta mě moc nebavila, buď nejvíc naivní nebo nejvíc neohrožená, tady by to chtělo trošku balanc. Ale jinak super. Inspirace autorky tvorbou Maasové je zde více než patrná.

Lenka.Vílka
14.10.2021 odpad!

Obsahuje SPOILER, je to tam potom označený ;)

Nebudu říkat, že jsem se na knihu vyloženě těšila. Ale spíš jsem byla zvědavá. Autorčin pokus o něco jako hororový román, který nakonec sklouznul k prapodivné romanci, stál za starou bačkoru. A teď mě autorka ponouká s fantasy. Otázkou tedy zůstává, zda to je vážně fantasy. Zda to pouze není jenom její klasicky vzorec romantických knih zasazený do fantasy kulis. Nebo je to vážně skvělé fantasy, byť primárně pro mladší čtenáře.
(Tenhle odstavec jsem psala před čtením knihy, proto zní tak blbě tomu, kdo už četl.)

Poppy je výjimečná. Byť to sama nechápe. Poppy je speciální.
Poppy má nalinkovaný osud, který musí naplnit. A mě celou dobu zajímalo, co by se stalo, kdyby ne. A je pravda, že to mě možná na knize zajímalo nejvíc. Poppy je ale taky neskutečně krásná. I přes to, co se jí stalo. Poppy je trochu sobecká. Ale kdo by v její pozici nebyl? Byť pozadí toho všeho nám fakt není známo.

No, hele, jenom tohle napsat mi zamotalo hlavu, ale přece nechceme číst o nudný šeredce, která nic neumí. Na to mi stačí jízda mhd nebo pohled do zrcadla, a mám to samý. Nepotřebuji si o tom číst v knize. Takže tady problém nemám. Vadil mi úvod, který byl jak z brakový harlekýnky.
Proč to bylo nemohlo být takhle?: prvních pár kapitol o tom, jak Poppy pomáhá. Potom pár kapitol v tom bordelu. Potom zase pár kapitol co dělá. A teprve potom bum. Ne, bylo to takhle: pár kapitol z bordelu. Potom, co Poppy dělá. A potom bum.
A to bohužel za mě naznačuje, kam se bude kniha víc přiklánět. Nebo aby si některé čtenářky řekly: "Wau, tak tady bude skvělá romantická linka, protože on je tak dokonalej, když tak ty blbosti kolem přeskočim." A já byla zvědavá, jakou z variant si aurorka zvolila. Bude to fantasy nebo romantika? No...nakonec ani jedno z toho.

A já si nemůžu pomoct, že většina děje a všechny ty dialogy a situace byly vážně jako z nějaký harlekýnky, ale zároveň působily velice čtivě. Protože autorka umí psát. Co už všichni víme. Úplně stejně jako když aurorka píše v jiném žánru. A jak šel děj dál, bylo to laciný stále víc a víc.

Čtení, po kterém si rozhodně nesednu na zadek. Ale nebylo to tak trapný jako řada podobných knih, problém byl jinde. A prostě to nezanechá žádnou hlubší stopu. A rozhodně bych si knihu sama nekoupila. Jenom...vždycky si říkám, jak musí být ty holky v knihách naivní, že jim TO nedojde. Ale taky je pravda, že tyhle holky z knih nečetly žádnou podobnou knihu :D Ale to automaticky neznamená, že nebudou vůbec nepřemýšlet mozkem, ale jenom spodkem. Občas mi přišlo, že by se Poppy dala dohromady s každým, kdo by byl po ruce jenom proto, aby to vyzkoušela.

Ale jo, jde na tom vidět, že autorka možná má ráda fantasy a její kolegyně Maas je její kamarádka, ale praxe jí moc nejde. A taky by mě zajímalo, jestli jezdí pod stan. Protože v té scéně večer v lese jsem nevěděla, jestli se mám smát nebo mi má být autorky líto. Jako vážně. Jsem v lese. Kdykoliv nás může napadnout nepřítel. Je nás víc. Není oheň, takže je ticho. A nikdo neslyší, co si ty dva říkají? Nikdo neslyší, jak se zahřejvaj? Mám chuť autorce poslal spacák.

Navíc to vůbec nechápu. Zdá se to autorce vhodný? V téhle knize? Na tolika stránkách s dialogy tomu předcházejícími? A když o pár kapitol později přijde na to hlavní, já už z toho byla otrávená. Nimrat se v tom tolik? A potom tolikrát opakovat? Prostě mi to tady vadilo a připadala jsem si jako kdyby jenom okopírovala něco, co píše do svých "Lynnovek". Slovo od slova. To bylo děsný a já to nepotřebuji číst tady. Možná to je ten důvod, proč má kniha tolik stran. A naprosto zbytečně. Protože to akorát ukazuje na to, co víc posouvá děj. Ne akce a svět, kde se to odehrává, ale ta jejich lásečka.

Víc lidí zde zmiňuje, že knih NA ne YA. Já totiž čekala výraznou romantickou linku přinejhorším, ne eroťárnu. To by nevadilo, ale musím to vědět dopředu, protože první polovina je úplně jiná než druhá a možná bych ve výsledku byla raději za romantiku než tohle. Protože mě to tam prostě nesedí, až takhle detailní popisy. Přesto je v knize doporučený věk od patnácti. Dřív tady byl žánr pro děti a mládež (není zač, už to tam není) a štítek young adult.

Bohužel kniha připomínala základní kostrou sérií After (což je takovej spoiler, nespoiler, ale pokud vám nedojde, kdo je Hawke, nezlobte se na mě, tak je vaše IQ vážně nízký), proto to pro mě nemůže být hezký příběh lásky, když všechno bylo jenom...no, všichni víme...

A přestože byl konec neskutečně ujetej a trochu i nechutnej, byť finální zjištění (to úplně poslední) ohledně Poppy bylo zajímavé (ale na druhou stranu mě nenapadá jiná možnost, jak by z toho šlo do budoucna vybrousit, takže chápu), ale ani tak mě to nenalákalo na další díl. Fakt ne :/ přečtu si to potom v komentářích druhých  ;) překvapená jistě moc nebudu...

Nějak se nemohu po dočtení zbavit dojmu, že to bylo strašně laciný. Že se autorka svezla na vlně. Do třičtvrtě knihy jsem chtěla dát dvě hvězdy. Ale potom to už nebylo jenom laciný, ale přišla i ta nechutost. Moje hodnocení je tedy naprosto oprávněný.

SPOILER asi prostě vyhrává moje praktický já, protože nešlo to takhle? Hej bejby, musíme si promluvil, zavřít jí do sklepa, než jí to dojde a potom, potom bych snáz uvěřila, že se do něj zabouchne. Ale mrcasit se 500 stran s tím, co šlo udělat hned na začátku? To by byla romantická linka, který uvěřim. Ale tohle? Pokud jí v dalších dílech ukecá, doufám, že na konci holka chcípne, prostě za odměnu, že dostala do situace "jsem nadržená, je mi všechno jedno". Úplně klidně nějakou blbou smrtí. Třeba, že na ní spadne velká kroupa.

A vrchol? Komentáře "Miluju Hawka." Kdyby vám někdo lhal. Kdyby někdo předstíral, že vás má rád. A udělá to jenom proto, aby jste mu snáz na to všechno kývla. Není to ok. Někoho takového, pošlete do hajzlu, přestože on se tváří, že v průběhu se jeho city možná, vážně jenom možná změnily. To není ok. A přitom jeho postavu a úmysly šlo napsat mnohem lépe.

dianaxn
14.10.2021 1 z 5

Protože je tahle kniha v zahraničí hodně populární, četla jsem ji už před delší dobou v originále. Zpočátku jsem si myslela, že to není špatný. Ale definice good knihy je, že i po dlouhé době si stále myslíte, že je ta kniha dobrá. A tohle není ten případ. Ve skutečnosti to s každým dalším dnem nenávidím víc a víc.

Začátek byl info dumping, pak se dlouho nic nedělo a zvraty se objevily až v poslední části knihy. Všechny byly předvídatelné, příběh postrádá originalitu a je vlastně vytvořen z mixu všech jiných fantasy knih, které znám, hlavně ACOTAR a Twilight.

World building je shitty a nemá absolutně žádnou originalitu (again). Autorka vzala skutečná místa nebo jména a zaměnila 1 písmeno za jiné.

Styl psaní je špatný, protože jsem alergická na elipsy. Na každé straně nebo spíše v každé větě bylo “…”
Na druhou stranu je to čtivé, a to i přes elipsy, protože mě to celkem bavilo a kdybych o tom nepřemýšlela, hodnotila bych to teď líp. Další věc, kterou nedokážu vystát, je opakování slov. Je to už více než 7 měsíců a já stále nedokážu zapomenout na “intriguing“ nebo “his beautiful dimples“.

Bohužel je v porovnání s pokračujícími díly tenhle ještě dobrý. Sequely jsou naprostá katastrofa, která už nemá ani čtivost, což je jediné pozitivum tohoto dílu.

pollyn
13.10.2021 2 z 5

(SPOILER) Jsem ráda, že jsem nečetla zdejší recenze před přečtením, jinak bych byla zklamaná. Kdybych nečetla poděkování na začátku knihy, asi by mě to tak netrklo, ale .... inspirace JRR Ward a SJ Maas je až tristní a škoda toho ;)
---spoiler-----
Svět je neotřelý a nabízí spoustu možností, bohužel není tak vypracovaný jak by si zasloužil. Sice tu máme vyjmenované bohy, ale kolik toho víme o světě, který je tam teď? O Temném? o Atlanťanech? Vlkodlacích? O rituálu, který ji čeká? O jejím daru? Proč je zrovna ona vyvolená?
Do toho máme jedno klišé za druhým. Hrdinka: krásná, odvážná, plná morálních hodnot. Ve dne hraje poslušnou a nechá se šikanovat a v noci ulehčuje nevinným. Rodiče ji zabili v dětství tragickým způsobem a teď má jen opatrovníka, ke kterému vzhlíží jako k otci a je jasné, že o něj musí přijít, aby se děj posunul dál.
Hlavní hrdina Hawk: prosím vás, kdo už od začátku nepoznal co je zač? Hned v tom podniku? Narážka na zuby? Uff. Pak hrál půlku knihy sexy svatouška, abychom si ho zamilovali (viz romantika u vrby) a ke konci nám ho odhalí. Asi byl původní záměr odhalit jeho totožnost postupně, ale co si budem ... ;) Navíc to jeho krytí jako osobní stráž, není to trochu přitažené za vlasy? Když původní záměr byl pouze únos? To by opravdu čekal až na povolání do hlavního města?
Čekala jsem, že Poppy bude aspoň chvíli naštvaná a bude vzdorovat, když se přiznal k tomu, že zabil dva její strážné, které ze začátku knihy tak oplakávala, ale jakoby se přepnula a od té doby, kdy se rozhodla, že bude sexuálně žít tak nemyslí hlavou, ale něčím úplně jiným... Díky bohu, že má ještě bratra, jinak by svět jak ho znala snad hodila za hlavu a šla si prostě užívat. Ta postava je tak strašně nezralá ... v jednu chvíli křičí ať Kierana zabije a za pár stránek s ním klábosí jak s kamarádem.
Když jsem knihu dočetla, byla jsem celkem spokojená, četla jsem i horší varianty slepenin Maas a Ward, ale když nad tím přemýšlím víc a víc ...

knihomolkaŠárka
12.10.2021 4 z 5

Jedná se o NA fantasy určené dospělým čtenářkám, které nás upoutá především samotnými postavami. Děj je z počátku trochu pomalejší, ale bez problémů nás vtáhne. Má tu totiž sympatické postavy, s nimiž se budeme smát, a které nás bez problémů zabaví. Svět působí podmanivě a českému překladu se povedlo držet tu správnou atmosféru.
Příběh je sice předvídatelný a má v sobě spoustu ale, ovšem jako odpočinkové fantasy s výraznou romancí, je kniha ideální. Máme tu nějakou tu akci, boje a v závěru poměrně velké množství poměrně žhavějších scén. Především se nám tu však otevírá série, kterou by neměli minout fanoušci Stmívání a Maasové. Celé je to totiž jedno velké guilty pleasure, u které pocítíte velkou dávku nostalgie, jelikož vám připomene starší fantasy série z dob, kdy vše ovládali upíři a vlkodlaci. ️

Ketfl
12.10.2021 5 z 5

Skvělý. Moc jsem se těšila na pojetí fantasy světa od této autorky a absolutně mě nezklamala. Výborně vyvedený svět, prostředí, postavy i příšery. Děj odsýpal od první stránky, bylo to výborně napsané, samé napětí, čtenáře to nutí pořád otáčet další a další stránky a knihu ani na chvíli neodložit. Dokonce i já jsem zkrátila dobu svého spánku, protože jsem musela prostě vědět, co se bude dít dál. Romantická linka a jiskra mezi hlavními hrdiny byla jednoduše úžasná. Opravdu jsem nadšená a doufám, že na další díl nebudeme muset tak dlouho čekat.