Z krve a popela

Z krve a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478410/bmid_z-krve-a-popela-Gj1-478410.jpg 4 1361 296

První díl návykové fantasy ve stylu knih Sarah J. Maasové Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

hanyyy_book
11.10.2021 3 z 5

(čtěte až do konce: první část je ještě před doctenim, a druhá po docteni)
Musím přiznat že jsem od knihy čekala trochu víc. V zahraničí měla (a má) opravdu skvělé ohlasy, a já se na ni celkem těšila. Bohužel to nebylo tak dobré. Příběh byl plný klišé a moc mi připomínal kombinaci hodně známých fantasy. Což je škoda, doufám že v dalších dílech se svět a dej více rozvine a vylepší. Přesto bylo kniha čtivá. Naštěstí se to v polovině knihy změnilo a příběh mě bavil mnohem více. Konec byl celkem dobrý a jsem zvědavá na další díly. Doufám že tam bude více propracovaná zápletka. Jeste jedno plus jsou upíři...
Jinak si ale myslím že vám knihu můžu doporučit. Pokud hledáte nenáročnou fantasy knihu která se (I přes počet stran) cte opravdu rychle.
___
Knihu jsem si přečetla díky humbook blogerum. #spoluprace

Arianne
11.10.2021 5 z 5

To bylo neskutečné. Měla jsem z knihy strach, protože ač je autorka skvělou spisovatelkou milostných romancí, fantasy ji v minulosti moc nešla. Ale toto bylo parádní. Jak zajímavě a konzistentně vystavěný fantastický svět, tak ambicemi nabitá romantická linka.
Kniha přesně podle mého gusta, akorát to čekání na další díl mě asi zabije.

Tanya007
11.10.2021 5 z 5

Wau!!!! Pro mě osobně nová závislost po Dvorech a Skleněném trůnu :-D Děj samotný mě okamžitě vtáhl a už nepustil až do konce. Líbila se mi zápletka, svět, hlavní hrdinové a ten konec fakt super! Tak super, že už mám dvojku objednanou v angličtině a budu se tím muset prokousat, ale prostě do českého překladu nevydržím :-D

Kukicka
09.10.2021 4 z 5

Miluju spojeni fantasy a romantiky. Prvni petinu knihy jsem byla trochu v rozpacich a rikala si, kde je ten super pribeh, ale pak se vse zacalo rozvijet a naopak posledni petina byla dechberouci. To odhaleni, rozuzleni, kdo je kdo, kdo je vlastne dobry a kdo spatny... Rozhodne se na druhy dil tesim. Je to velice ctive a tim, ze autorka ma mnoho zkusenosti s cervenou knihovnou, tak romanticka linka je velmi povedena a oba hlavni hrdiny si nelze nezamilovat

masavole

(SPOILER) 4,5/5
Na tuhle knihu jsem se moc těšila a musím říct, že nezklamala. I když byla kniha delší, děj se rychle posouval a nikdy jsem se nenudila. Rychle jsem si oblíbila všechny postavy, což se nevyplatilo, protože skoro všechny nakonec umřeli. Mám ráda, když jsou v knihách neočekávané zvraty a v tomto kniha opravdu nezklamala. Zamilovala jsem si Hawkeho a Poppy a poslední věta knihy mě ohromně překvapila, už se těším na druhý dil.

Culda
09.10.2021 4 z 5

tak na tomto jsem si pochutnala, opravdu moc a po dlouhé době
Milostná zápletka mezi hlavními hrdiny byla tahákem, držákem celé knihy (a proč sakra ne že? :D), protože řekněme si to upřímně sem tam to prostě drhlo ve vysvětlení i ději (nic není dokonalé, ale všichni rádi dokážeme u tohoto primhouřit oči).
Nicméně autorka to očividně umí se slovíčky co se týče vztahové linky ,že pokulhávající nedostatky v ději zachraňují slovní (i jiné) bitvy hlavních hrdinů mezi sebou.
A jelikož jsem to zvládla přečíst na posezení a opravdu se u toho bavila tak s přivřenýma očima (možná od nedostatku spánku - četla jsem do noci, nešlo se odtrhnout :D kdo ví :D) davám 4,5

zuzak82
09.10.2021 4 z 5

Z krve a popela má opravdu povedenou milostnou linku a hlavní hrdinové se mi moc líbili. Všechny scény těch dvou mě strašně bavili. Takže se nedivím, že kniha získala v roce 2020 první místo v anketě Goodreads v kategorii nejlepší romantika. Navíc autorka naspala povedenou romantickou-erotickou sérii Počkám na tebe, takže v tomhle prostě umí chodit. Ale co zbytek?

Svět je docela zajímavě vystavěn, setkáme se zde s vlkodlaky, upíry a dalšími stvořeními (typy lidí). Akce je dobře popsaná.

Podle mě mohla autorka hned od začátku trochu lépe popsat odlišnosti jednotlivých stvoření (lidí), protože mi chvíli trvalo než jsem pochopila o kom Poppy mluví a odkud teda jsou (zda tím myslela Povznesené, Atlaňtany, kraveny nebo koho). Navíc, když pak díky ději zjistíte, že historie stvoření a účel těchto lidí je možná jiný, než si hlavní hrdinka myslela. Prostě ten začátek na mě působil místy nahuštěný informacemi, ale ne úplně přehledně podanými. Postupem času, jak jsem četla, tak to vše do sebe lépe a lepé zapadalo.

Romantická linka 5*
Akce 4*
Děj 4*
Postavy 4* - chyběl mi tu nějaký dobře napsaný záporák, i když jak se to vezme :-)

Osobně jsem se nemohla rozhodnou mezi 4-5 hvězdičkami. Nakonec jsem dala nižší hodnocení, protože mi začátek knihy přišel trochu zmatečný.

Snehulajn
09.10.2021 5 z 5

O této knize se tvrdí, že je vhodná pro fanoušky Sarah J. Masové, já bych k tomu dodala, že se podobá i Mary E. Peersonové a Kronikám pozůstalých. Už od začátku vás strhne její děj, nečekaný zvrat ke konci a spoustu romantiky. Občas bych ale nejradši nějakou postavu nakopla, nebo ji ukázala, co je zřejmé. (teď se mi to mluví, když už znám konec..). Zkrátka se zde střetává fantasy, romantika, spousta dobrodružství a ještě víc zvrácených okamžiků, než si umíte představit. Za mě přečteno jedním dechem a všem rozhodně doporučuji, protože kdo otálí s přečtením, neví o co přichází.

Turante
08.10.2021 5 z 5

Tak tuhle knihu můžu z celého srdce doporučit! Konečně jedna z mála hrdinek, která se o sebe umí postarat a chlap ji nenutí se schovávat za něj. Navíc vztah obou hlavních postav je prostě super, Hawke je vtipný, drzý, ale zároveň ochotný mnohé riskovat a Poppy? Přestože jí je "jen" osmnáct má to v hlavě vcelku srovnané a pomalu, ale jistě jde za tím, co chce. Věřím, že nám nakladatelství udělá radost a další díl vyjde co nejdříve to půjde!

katasokolov
07.10.2021 5 z 5

Miluju tu knížku!

Po dlouhé době jsem narazila na fantasy, která byla opravdu zajímavá od začátku do konce. Děj mě vtáhl a až do poslední stránky nepustil. Za velmi pozitivní vklad taky považuju hlavní hrdinku, která není křehká květinka s krásnou tvářičkou a dokonalým tělem;).

Co musím opravdu vyzdvihnout, je romantická linka, která je vážně skvělá. Chemie a přitažlivost mezi hlavními postavami je přímo hmatatelná a i pikantnější scény jsou psány nenásilným stylem a čtenáři z nich není trapně jako tomu bývá u některých jiných autorů :D. Jedná se o new adult a odvážnějších scén tady tudíž hned několik (i dost explicitních) najdeme, ale je to pojato vkusně a ne vulgárně.

Co se týká world building, tak tady autorka čerpala převážně z již vymyšlených bytostí a světů, ale jejím přínosem bylo naprosté překroucení již známého a přetvoření ve svět úplně jiný. Rozhodně kladně hodnotím samotný nápad jejího fantasy světa. Super je taktéž to, že ani množství postav, ani vysvětlování daného světa není natolik sálodlouhé a složité, aby se tím člověk musel prokousávat několik set stran, jako tomu bylo třeba u Půlměsíčního světa Maasové (byť i tahle kniha mě velice zaujala).

MALÝ SPOILER:

Rozhodně mě překvapilo jak autorka přeměnila a dost ohnula legendy o upírech a vlkodlacích a ještě navrch přidala bájné Atlanťany, i když v taky úplně jiné verzi, než je známe.
KONEC SPOILERU!

Knihu stoprocentně doporučuji. Obzvlášť, pokud si jako já užíváte ve fantasy knihách i romantické dějové linky. Plus musím konstatovat, že jsem si oblíbila hned několik postav, některé to bohužel nedotáhly ani do zdárnému konce prvního dílu, ale přesto musím autorce vzdát hold i za vedlejší postavy příběhu!! Záporné postavy jsou taktéž zdařile vykreslené, přičemž některé jsou pouze zmíněné a dočkáme se jich pravděpodobně až v dalších částech našeho příběhu. Za zmínku také stojí, že v této knize mi ani nevadily bojové a akčnější scény, jejichž popis nebyl nudný a zmatený.

Neskutečně se těším na další dva díly a budu se muset asi hodně držet, abych neskočila po jejich anglické verzi :D.

Jo a ještě jsem Vám chtěla sdělit, že miluju Hawkeho, ale to asi nebudu jediná co? :D A to jeho “princezno”. Njn, už končím :D

Verulesa
06.10.2021 5 z 5

Proč mám pocit, že cokoliv teď budu číst, tak bude hrozně blbý?:D
Zápletka je odhadnutelná, ale to mi vůbec nevadilo, jako celek je ta knížka naprostá pecka. Poppy je moje nová oblíbená hlavní hrdinka, je pro mě asi největší předností téhle knížky.

Booktwins
06.10.2021 5 z 5

Pro všechny fanoušky Sarah J.Maas je tohle must-read! První díl této návykové série nám nabízí děj plný akce a napětí, slow-burn romantiku, která se na konci pořádně rozjede, takže se nemusíte bát, že by tu žádná scénka nebyla...:D Poppy je svérázná hlavní hrdinka, která tomu dodává šmrnc a Hawke ji skvěle doplňuje, jejich příběh jsem si zamilovala a i když bych knížku zkrátila o takových 100 stran určitě, přesto je to skvělá fantasy kniha, která se podle mě ve druhém díle neuvěřitelné rozjede a budeme z toho všichni nadšení...aspoň doufám!! Za sebe moc doporučuju, ale radím vám, nedávejte si tak vysoká očekávání, opravdu mi to trošičku zkazilo ten konečný názor.
4,5/5
Za knihu moc děkujeme @humbook, bůhví, kdy bych se k tomu dostala :D

lena.o.knihach
06.10.2021 5 z 5

Pro fanoušky Sarah J. Maasové. Doposud jsem nečetla knihu, u které bych na 100 % mohla souhlasit, že je pro fanoušky Skleněného trůnu, Dvorů a Půlměsíčního města. To se ale dnes změnilo. Z krve a popela tohle označení může hrdě nosit.

Poppy je Vyvolená a je budoucností celého království. Jenže jako velmi důležitá osoba se bez stráží nesmí nikam hnout, má rozkazy s kým (ne)může mluvit, kam a kdy (ne)chodit, co (ne)nosit a dokonce i co (ne)číst. Dodržování pravidel jí ale nikdy moc nešlo.
Hawke je prostě a jednoduše neodolatelný. Umí se ohánět nejenom mečem a lukem. Jeho vzhled je (jak u ž to tak bývá) bez jediné chybičky a já myslím, že jsem našla fantasy hrdinu, který se může dělit o první místo s Rhysandem.
Obě dvě hlavní postavy jsou silné a chytré a spolu jim to náramně ladí. Doplňují se, dohadují se, srší vtipnými poznámkami, přitahují se a jiskry létají do všech stran.

Pro mě byl konec překvapivý. Já vůbec neměla čas myslet a předvídat, co se stane dál, protože jsem hltala každý odstavec, větu, slovo… rozumíme si. Než jsem vůbec měla čas něco vymyslet, už jsem otáčela poslední stránky.

Hrátky v posteli (i když se zrovna v posteli moc často neodehrávaly), násilí, týrání, smrt - to vše popsala Jennifer L. Armentrout do každičkého detailu. První díl série Z krve a popela doporučuji každému dospělému čtenáři, který v příběhu očekává explicitní scény a (překvapivě) je fanoušek SJM.

JessieEx
06.10.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem se vrhla na fantasy a to vlastně jen proto, že slibovala i romantiku. A můj ty světe! To bylo ááách!

Rozhodla jsem se, že se v tom nebudu nimrat a hledat chyby a prostě si to jen užiju a to se na 100% povedlo. Tentokrát jsem si užila nejen tu romantiku ale i fantasy část. Autorka rozhodně psát umí, ten fiktivní svět mi sednul a dokonce jsem žrala i akční scény, což se mi moc nestává, byla jsem napnutá až do samého konce.

Co se týče té romantiky, která byla mimochodem pěkně žhavá a je důležitou součástí knihy, tak ta se teda rozhodně povedla, chemie mezi hrdiny byla téměř hmatatelná. Postavy jsem si taky moc oblíbila, skvěle byly vykreslené jak ty hlavní, tak vedlejší.

Možná jednu výtku bych si dovolila: v druzích záporných postav jsem měla zmatek už někdy v půlce příběhu, vzhledem k tomu, že další až do konce přibývaly, neměla jsem mnohdy jasno, občas jsem přemýšlela, zda ten či onen je jen jiný název pro jednu postavu, no většinou se jednalo o někoho nového :)

Knížku moc doporučuji, asi to nebude úplně pro fantasy fajnšmekry, ale ženám, které mají rády jemnější a lehčí fantasy, nebo s ní teprve začínají a mají rády romantické až erotické knihy, těm knihu doporučuji na 1000%!

Za RC moc děkuji Humbooku.

EasyReads
05.10.2021 5 z 5

Audiokniha v angličtině:
Naprostá pecka! Za mě snad lepší než Dvůr trnů a růží, se kterou je často porovnávána. Minimálně je tento příběh temnější a méně pohádkový.

Příběh mě zcela pohltil. Měla jsem velké předsudky vůči naznačené upírské tématice, protože mám pocit, že je lehce přežitá, ale Armentrout vyšvihla poměrně zajímavý fantasy svět, který mě baví.

Nečekejte akcí nabité vyprávění, tempo je minimálně zezačátku pomalejší a vše zde stojí na budování fiktivního světa, emocích a vývoji postav, především těch hlavních dvou. Často vidím, že je Poppy vytýkána naivita až hloupost, která je ale podle mě celkem pochopitelná pro někoho, kdo je celý život zavřený jako Rapunzel/Locika ve věži a o světě neví prakticky nic. Já naopak oceňuji její odvahu, odhodlání a snahu rebelovat. Hlavní 'love interest' je přesně podle mého gusta - tajemný, charizmatický, kapku arogantní, drzý, zvrácený a naprosto k sežrání :) Ano, je to romantika až hrůza, ale s tímhle vědomím už do toho přece jdeme.

Kniha bývá často zařazována jako young adult, ale vzhledem k dosti explicitním scénám by se o tom dalo s úspěchem pochybovat. Do new adult se podle mě vzhledem k Hawkovým zvrhlostem hodí víc.

Knihomolka97
05.10.2021 5 z 5

Já jsem tedy nadšená. Jedno slovo WOW! Z krve a popela ještě předčilo má očekávání. To, že autorka píše výborně, už jsem věděla. Ovšem tahle kniha je úplně něco jiného než to, co jsem od ní četla doposud.

Kniha je od začátku neuvěřitelné čtivá a vtáhne do děje od prvních stran. Detailnější popisy mi v tomto případě vůbec nevadily, nenudily mě a naopak jsem si dokázala vše živě představit. Fantasy svět autorka opravdu krásně vylíčila. I co se týče jeho historie. Na začátku knihy najdeme mapu pro lepší představu.

Příběh je vyprávěn v ich-formě z pohledu Poppy, což je sympatická, statečná, mírně agresivní (:D), dobrosrdečná, výjimečná osůbka a konečně hrdinka, která není "dokonalá".
Druhý hlavní hrdina, osobní strážce, Hawke je přesně ten typ hrdiny, kterého si zamilujete. Vtipný, sebevědomý, přitažlivý, odvážný, tajemný a mohla bych pokračovat dál...

! Romantická linka je jedna z nejlepších, o které jsem četla. Beze srandy. Ty pohledy, konverzace, doteky, intimní scény, jiskření, hádky...
Dostala mě scéna ve sněhu, ta byla topová. Rozhodně to není YA ale NA. !

Příběh se neobešel bez postav, které bych nenáviděla. Poppy to neměla lehké, někteří se k ní chovali přímo odporně.
Byla jsem zvědavá, jak to vlastně je s tím Povznesením, odpadlími, Temným a podobně. No zajímavé, zajímavé, co vám budu povídat. V jedné části jsem málem dostala infarkt! Ty kráso! Sice jsem tušení měla, jasně, dost věcí tomu napovídalo. ALE stejně jsem z toho byla chvíli mimo a těžce to rozdýchávala. Zkrátka takové momenty vždycky hrozně prožívám. :D A teď bude teprve utrpení čekat na další díl.

! Za recenzní výtisk děkuji @humbook @endlessbibliophile !