Z krve a popela

Z krve a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478410/bmid_z-krve-a-popela-Gj1-478410.jpg 4 1373 1373

První díl návykové fantasy ve stylu knih Sarah J. Maasové Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

teer.h
14.11.2021 5 z 5

Po této knize jsem už pokukovala dlouho, jelikož jsem na ni viděla spoustu krásných recenzí. Téhle knize skoro vůbec nic nechybělo. Dostala jsem mnohem víc, než jsem čekala. Nechybí drama, sexuální napětí, romantická linka, ale i super zápletka.

Přiznám se, že by mi od začátku “to hlavní” bylo jasné, nicméně to nemění můj pohled na knihu. Měli jste mě vidět, když vše bylo “prozrazeno” a já volala na celý barák:
”já to věděla!” Ba naopak, absolutně mi to nevadilo, uzila jsem si svoji radost, že mi to bylo jasné a věděla jsem to.

Hlavní hrdinka Poppy se mi líbila. Nebyla to žádná klasická ufňukaná naivka, ale dívka, která se ničeho nebojí a jde si za svým. Nutno zmínit i její skvělý smysl pro humor. I když vy jste v napětí a čekáte co bude, její sarkasmus Vás stejně rozesměje.

Hawke…ano, máme tady další můj knižní crush. Panebože, ten je ale dokonalej! Naprosto skvělý hlavní hrdina, který mě bavil tím, že co na srdci, to na jazyku. Jeho narážky jsem si dost užívala.

Celý svět, ve kterém se kniha odehrává se mi líbil. No dobře, slovo Panna už mi lezlo dost krkem

Kniha je skvěle a čtivě napsaná a já ji hltala od první stránky, až do konce. Už teď bych potřebovala akutně další díl, na který si budu muset bohužel počkat.

Pokud ještě váháte, zda si knihu pořídit, ode mě máte jednoznačně ano ano ano!

“Polovina jejího obličeje je mistrovským dílem, ta druhá polovina je noční můra.”
“Obě poloviny tvoří kásný celek.”️

loty13
13.11.2021 5 z 5

Asi tak první půlka knihy byla pro mě pomalejší, ale v druhé polovině mě vtáhla do sebe.

M.C.SMITH
13.11.2021 3 z 5

Určitě to mohlo být lepší, příběh nebyl zlý, ale mohl být i trochu lepší. Trochu mne zklamali Atlanťané a to, co se z nich vyklubalo.
Jelikož je to první díl ze série, nebudu příběh odsuzovat - pokračování může být lepší a tak si počkám na další díl.
Měla jsem dojem, příběh je tvořený několika jinými ději z jiných knih, ale to může být jen můj dojem.
Kniha byla taková normální, neuchvátila mne a ani mne neurazila.
Tak snad bude další díl trochu působivější.

martinka9012
12.11.2021 2 z 5

Snad žádná kniha mě ještě tak nezklamala. Zlobím se, že jsem věnovala tolik času čtením takové ho*adiny.
Mně se to líbilo, ale jen do chvíle, kdy se děj totálně převrátí vzhůru nohama (ti co četli tak vědí), v tu chvíli to absolutně přestalo dávat smysl a hlavní hrdinka u mě klesla na IQ nadržený blondýny bez mozku, omlouvám se, asi to nejde napsat jinak. Na to, jak se celou knihu chová uvědoměle a rozumně, a prostě tak že člověk chápe každé její rozhodnutí, konec absolutně postrádá logiku.

Zatoulana
11.11.2021 2 z 5

Z KRVE A POPELA - Jennifer L. Armentroutová

️ #cztriggerwarning #triggerwarning
v knize je popisované násilí a jsou tam sexuální scény proto není kniha vhodná pro mladistvé ️

Nebudu lhát z této knihy jsem měla velmi rozporuplné myšlenky. Na jednu stranu to bylo neskutečné klišé občas oči tahanicí z důlků. Poppy mi chvílemi lezla neskutečně na nervy s tím jak byla hloupá. Hawke mi ze začátku přišel jako postava plochý. V jednom kuse byl popisovaný jako nejvíc sexy boy ale to bylo tak nějak vše. Až na konci se konečně projevil.
Největším BUM z knihy jsem uhodil už na začátku. Bylo dost předvídatelné takže to žádný woow efekt nebyl.
A přesto vše to bylo neuvěřitelně čtivé! Opravdu se to četli bylo dobře a když nebudu počítat tu pasáž kdy mi Poppy opravdu hodně lezla na nervy se to vážně četli jako po másle. Z toho důvodu - a taky protože jsem neskutečně zvědavá - budu v sérii pokračovat.
Ve finále kniha nebyla úplný propadák. Ano byla hodně předvidavá a plná klišé ale zase se u ni dala dobře odpočinout a byli chvíle kdy jsem se i zasmála.
Určitě bych uvítala kdyby postavy byli více propracované aby se s nimi dalo lépe soucítit a to samé platí i o světu a milostné zápletce ale ve finále to ušlo a opravdu hodně pomohlo to jak to bylo psané.
Knihu hodnotím 2,5/5

broskev28
09.11.2021

Přemýšlím, jak bych si tohle čtení užila, být v tom správném věku?
Anebo neužila? Knihy pro dospělé jsem začala louskat dlouho před dovršením věku potřebného pro volební účast, jednoduše proto, že YA série tehdy jaksi nebyly k mání. Když jsem dočetla Z krve a popela, usoudila jsem, že to možná nebylo na škodu. Scifi a fantasy jsem měla poměrně striktně odděleny od zamilovaných (červených) knih. A po šedesáti odstínech tenkrát ještě nebylo ani stopy . . .
Naštěstí se v knize plné hormonálních kotrmelců občas objeví i takovéhle úvahy:

"Tu otázku bych nepokládala," přerušila mě a upřela na mě svůj pohled. "Moje odpověď by se ti nelíbila, ani bys jí nerozuměla. A já bych to od tebe ani nečekala. Ber to jako hodně potřebnou lekci, Penellaphe. Některá pravda jen zničí a rozloží, co by měla úplně vymazat. Pravda ne vždy člověka osvobodí. Tomu věří jen blázen, který byl celý život krmen lží."

martina1199
08.11.2021 2 z 5

Ani špatné, ani nijak závratně skvělé. Pokud hledáte romantický příběh, obohacený pikantními a dosti explicitními scénami, krvavými bitkami, obohacený občasným klišé a zaobalený ve fantasy hávu, který je ovšem dosti průhledný, sáhněte po této knize. Abych své hodnocení trochu zjemnila - bylo to napsané dobře, takže se to četlo lehce a rychle. Poppy je v jistých ohledech velmi zajímavá postava a chemie mezi hlavními hrdiny fungovala tak dobře, jak podle mě autorka zamýšlela. Ovšem i tady bylo poměrně jednoduché vývoj postav i děje předvídat. Ačkoliv úplně nechápu ten hype, co se kolem knihy děje, musím přiznat, že konec mě nalákal na pokračování - jsem zvědavá, jakou roli ještě Poppy sehraje, a zda se pokusí uskutečnit, co si vzala na konci do hlavy.

marina4088
06.11.2021 2 z 5

(SPOILER) "Nic není nikdy jednoduché. A když ano, málokdy to stojí za to.“

Za mě jedna z nejočekávanějších knih roku. A taky největší zklamání roku.

Vlastně ani nevím, při jaké části knihy mi došlo, že se mi většina toho, co je v ní napsané nelíbí. Ze začátku pro mě byl ten svět i nějak zajímavý. Poppy, jakožto vyvolená (všichni ostatní očividně věděli, proč je vyvolená, protože mi přišlo, že jediní dva lidi, co to neví, jsem já a Poppy). Jenže když se člověk pročte na nějakou stranu 200-300 a ono je to furt o ničem, v tom ničem zjistíte, kdo je vlastně ten Atlantaň, i když byste tak brzy nejspíš neměli.. Stejně jako to, že kniha je docela bichle s většími stránkami, ale hrozně věcí tu vůbec není popsáno a člověk se v tom bordelu věcí, co si myslí, že ví, i když vlastně nemůže vědět, jestli to fakt ví, protože... no chápete. Máte v tom teď stejný guláš jako já mám pocity z téhle knihy.

Asi se přesuneme k postavám. Poppy byla nezáživná hrdinka, i když se z ní autorka snažila vykreslit nebojácnou hrdinku schopnou všeho. Bohužel, Poppy byla tak maximálně naprosto naivní hňupka, která je zcela bezmocně poháněna svými pudy a nebýt Hawkeho, bála bych se, že za chvíli odněkud vytáhne banán a udělá si to sama (pardon..). Její naivita se s dalšími a dalšími stranami jenom zvyšovala, pak už totiž nebyla jen naivní, ale naprosto hloupá. Chápu, poprvé se ji dotkl muž, tak je z toho odvařená, ale tohle už bylo moc.

Další je tu Hawke. To, prosím pěkně, je jedna z postav s nejhorším chováním a charakterem vůbec. A hlavně mi vzhledově hrozně připomínal Rhysanda ze dvorů, očividně jde vidět, že si autorka té chvály od Maas vzala až moc doslovně (kor když se mu říká Cas, jakože Cassian z dvorů? mám dost.) Celou dobu jen předstírat, že k tomu druhému něco cítíte, jen aby byl povolnější NENÍ ok. Je prolhaný a hlavně zabil všechny její blízké a ona se na něj naštve, jen aby ho doslova za dvě minuty vojela? Pardon, už jsem naštvaná, musím přestat psát. Jo a dost mi vadilo stále opakování Hawkeho ďolíčku. Furt. Neustále. Ona je normálně posedlá.

Ještě pár výtek na konec (obsah možných spoilerů) - jediné dvě postavy, které za něco stály, zabil Hawke. Jediné dvě postavy, které se mi v celé knize líbily. Bomba. Pak je tu ta věc v lese. Představte si, všude naprosté ticho, a ty dva si užívají ve spacáku, kor Poppy neumí být potichu. Fakt si myslíte, že je jako nikdo neslyšel? Je tady toho moc, co není vysvětleno a byla by to fakt potřeba. Škoda.

anna_kulik
06.11.2021 4 z 5

nutně potřebuju další díl

AniDi
04.11.2021 5 z 5

Nádhera! Naprosto chápu že knize S.J.Maas požehnala, je úžasná. Pro mě velké překvapení. V tuto chvíli ihned po přečtení bych vytkla akorát to, že zatím nevyšel další díl. A pokud jde o děj, je opravdu svižný a poutavý. Docela mě pobavilo, že takové vyústění prvního dílu jsem čekala u Griši. Nemůžu se dočkat pokračování.

Nikola_
02.11.2021 5 z 5

Tak tohle? Dokonalost! Nutně potřebuji další díl.. Naprosto jsem si zamilovala svět, který autorka vystavěla. Skvělá kniha.

Wisha
30.10.2021 4 z 5

Právě jsem dočetla a musím říct, že jsem nadšená. Měla jsem od knihy velká očekávání, protože miluju tvorbu Sarah J Maas, a tuto autorku k ní hodně přirovnávají - a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Kniha je moc dobře napsaná, postavy jsou sympatické a je tam cítit velká chemie.
Strhávám hvězdičku jen za jistou předvídatelnost, protože už ve čtvrtce knihy jsem tušila, jaká tajemství se odhalí na konci, a to bylo jediné zklamání. Jinak ale určitě hodnotím velmi kladně.

Klarsik3
30.10.2021 5 z 5

Potřebuji víc!
V poslední době jsem chodila od knihy ke knize a nic mě nebavilo. Když jsem viděla tuhle knihu rozhodla jsem se, že si jí pořídím věřila jsem, že to bude něco pro mě a taky tomu tak opravdu bylo, je a dlouho bude, protože věřím že se k ní opět vrátím. Už aby tu byl druhý díl.

tessalovesbooks
30.10.2021 4 z 5

Tak jo, už chápu, proč je ohledně téhle knížky, jak u nás, tak v zahraničí, takový hype, protože tohle bylo fakt skvělý a i já jsem tomu naprosto propadla. Na začátek chci říct, že naprosto souhlasím s tím, že se knížka pravděpodobně bude líbit fanouškům SJM, ale pozor, stejně jako knížky Maasové, ani Z krve a popela není YA, ale NA!

Díky téhle knížce jsem se po dlouhé době konečně dostala ze čtecí krize a pokud máte dostatek času, zaručuji vám, že budete mít tuhle bichličku přečtenou opravdu za chvilku. I když ze začátku jsem měla dost zmatky v tom, jak funguje celý ten svět a ve všech těch pojmech, tak postupně jsem se do toho dostala a můžu říct, že Z krve a popela je opravdu jedna z těch mála fantasy, co má svět, historii a magii propracovanou do toho nejmenšího detailu, což je něco, čeho si u tohoto žánru velice cením.

Největším tahákem téhle knihy však pro mě byla ta romantická linka. Poppy a Hawkea si podle mě musí zamilovat každý a ta chemie mezi nimi byla prostě nejlepší.

Jediné, co bych vytkla, je to, že pro mě byla knížka strašně předvídatelná. I tak se však nemůžu dočkat dalších dílů a doufám, že vyjdou v překladu co nejdříve.

4,5⭐/5⭐ Až na tu předvídatelnost to byla opravdu skvělá fantasy, navíc s výbornou romantickou linkou.

Za knihu děkuji Albatros Media

kalinkacz
29.10.2021 3 z 5

Já už se musím vyprdnout na ty tlusté fantasy, které stojí na romantické lince... Čtu je děsně dlouho a stejně je hodnotím průměrně... Z krve a popela je první díl velmi milované série, kterou pokud milujete romantiku a Sarah J. Maas, tak budete spokojení, fakt že jo! Mně už ale období, kdy jsem podobné knihy milovala, bohužel přešlo... Takže za mě průměr, ale jsem ve svém hodnocení spíše černá ovce!

Medasek
28.10.2021 3 z 5

Musím se přiznat, že mě kniha nijak zvlášť neuchvátila. Čte se to velmi dobře v podstatě samo. Problém jsem však měla trochu s příběhem.
Na to jak je kniha dlouhá a kolik zvratů se tam odehraje, je příběh strašně předvídatelný. V podstatě mi bylo hned jasné, jak to celé dopadne.
Pokud však vyjde u nás druhý díl ráda si ho přečtu, protože věřím, že autorka mě v budoucnu ještě překvapí.

Salvatoreanne
28.10.2021 5 z 5

Je to jízda , ze začátku to vypadá prvoplánově ale není.

Je to skvělé!!!!

Nevíte někdo kdy bude překlad dalšího dílu????

nici1726
28.10.2021 5 z 5

O můj bože! Miluju to! Hned potřebuju pokračování

barbb8k
25.10.2021 5 z 5

Na překlad této knihy jsem se strašně moc těšila. Nejenže má v zahraničí velký ohlas, ale k přečtení knihy mě donutila i kamarádka, která celou sérii (zatím 3 díly) přečetla v angličtině a moc se jí líbila. Kvůli oběma těmto věcem jsem měla strašně velké očekávání a jsem ráda, že mě to nezklamalo.
Svět, ve kterém se příběh odehrává je neskutečný. Moc se mi líbí.

Poppy jsem si zamilovala. Na začátku mi teda připadala taková nijaká, moc nevinná a naivní, ale jakmile se kniha rozjela, začala se měnit na silnou, nebojácnou hlavní hrdinku.

Romantická linka se už teď zařadila mezi jednu z mých nejoblíbenějších. Čekám, jak se rozjede v dalších dílech, ale nemyslím si, že by se nějak zhoršila.

Jediná věc, která mě ale štve je český překlad. Například Wolven do češtiny přeložili jako vlkodlaci, ale jméno jiné bytosti nechali v angličtině. Tak ať prostě přeloží všechny, nebo ať veškeré tyto názvy nechají v angličtině. Proč si zbytečně komplikovat život.

Celkově:
Úžasná kniha, až na ty překlady.
Autorka si krásně vyhrála s charaktery postav a prostředím, ve kterém se děj odehrává.

kneslova
24.10.2021 4 z 5

Dost dobrá fantasy, ale strhavam hvězdičku za zmatečný konec a další drobné výhrady , pokud se dostanu k dalšímu dílu tak si ho přečtu a dal se uvidí …