Z krve a popela

Z krve a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478410/bmid_z-krve-a-popela-Gj1-478410.jpg 4 1373 1373

První díl návykové fantasy ve stylu knih Sarah J. Maasové Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

Eviik
28.11.2021 4 z 5

Bylo pro mě težké se začíst, a silou vůle jsem se nutila, abych knihu dočetla do konce. Dokonce jsem pochybovala o srovnání se Sarah J. Maas, ale jak se příběh rozběhl a konečně se doslova hnul z místa, tak jsem v půlce knihy nestačila koukat. Všechny postavy sundali své masky a já jsem byla nadšená, že už to není jen romantická idylka no a těším se, jak budou probíhat následující díly. Za mě to na Sarah J. Maas teda nemá, ale slušně ji tato fantasy šlape na paty, takže určitě doporučuji.

eva4036
28.11.2021 4 z 5

Abych pravdu řekla, tak knížka je jedním slovem WOW. Už strašně dlouho jsem nenarazila na nějakou, u které bych neměla problém se začít. Knížku vřele doporučuji a jsem moc zvědavá na další díl.

romca4180
26.11.2021 5 z 5

Sakra to byl fičák.. Tak nějak jsem tušila, že Hawke nebude úplně tím, za koho se vydával, ale že to bude mít až takový konec, jsem fakt nečekala.. A chemie mezi ním a Poppy? Řeknu je, že se těším, jak se bude vyvíjet další díl..
BTW: Kniha od 15 let? No, asi bych to osobně dala od pozdějšího věku :-D

Hels-is-unicorn
26.11.2021 5 z 5

K téhle knize nemám co dodat. Snad jen... No ty vole. Vřele doporučuji všem a ideálně teď, když pomalu začíná padat sníh :-)

94_Anet
26.11.2021 3 z 5

Z této knihy jsem trošku rozpačitá. První část mě neuvěřitelně vtáhla a měla jsem opravdu pocit, že je to wow. V druhé části to šlo do pozadí a děj knihy mi přišel předvídatelný. Možná to bylo tím, že chování Poppy bylo v některých částech nelogické a velmi naivní. Doufám, že další díl, se vrátí na úroveň začátku knihy.

Blanka29
25.11.2021 5 z 5

Wow....nemam slov. Po dlouhe dobe kniha, ktera mela vse. Ze zacatku sice mela pomalejsi spad, ale jak se objevil Hawke nemelo to chybu....uz se moc tesim na dalsi dil, snad bude co nejdrive :)

Luccinda
24.11.2021 5 z 5

Můj problém s romantickými fantasy tkví většinou v tom, že samotná romantická linka nezvládne vyvážit velmi slabou a snadno předvídatelnou zápletku, popřípadě mizerně vystavěný svět. Mnohokrát už jsem se takto spálila a nevěřila jsem, že by Z krve a popela mohlo přerušit tu mou dlouhou sérii zklamání. O to víc jsem ale z knížky nadšená a nemůžu uvěřit, že jsem konečně našla fantasy, která má nejen výborně napsanou a návykovou romantickou linku, ale také dobře promyšlený svět a silnou dějovou linku.

Poppy a Hawke je naprosto úžasná dvojice, která má mezi sebou skvělou chemii a vy tu přitažlivost mezi nimi můžete doslova cítit skrze slova v knize. Zároveň jde o pomalu budovaný vztah založený z velké části na důvěře, takže jim tu lásku prostě věříte. Chtěla bych ale zdůraznit, že příběh nestojí jen na té romantické lince. Autorka dokázala napsat zápletku, která vás vtáhne do děje, příběh je nabitý akcí a to celé je zasazené do zajímavého prostředí a dobře vystavěného světa.

Ačkoliv má kniha kolem 550 stran, četla se jedna báseň. Prolétla jsem jí jako nic, nedělalo mi problém sedět u knížky i několik hodin v kuse a po dlouhé době se mi stalo, že jsem na příběh myslela v každé volné chvíli a těšila jsem se, až se zase vrátím ke čtení. Doslova mě to pohltilo a skončilo to takovým způsobem, že bych se nejradši okamžitě pustila do dalšího dílu. Zvláštní, ale já zkrátka nemám knížce co vytknout. Bylo to boží!

Linda007
23.11.2021 5 z 5

Tohle byla skvělá kniha. Moc se mi líbila. Bylo to překvapivé, romantické, napínavé a super se to četlo. Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Thalin
23.11.2021 3 z 5

Po velikém zklamání z Prázdných slibů jsem po téhle knížce nesahala s kdo ví jakým očekáváním, protože na mě taky odevšad vyskakovala.
Spíš jsem jen chtěla nějakou oddechovku, která zněla, že by mohla mít trošku originálnější náměť. I když trošku trvalo, než se to rozjelo a prvních sto stran jsem se trošku přemáhala ke čtení, ale nakonec se to rozjelo.
Trošku mě štvala ta situace kolem Povznesení, které jsem ze začátku vůbec nerozuměla, ale to bylo spíš vedlejší.
Nejvíc mě tu bavil Hawk, podobní provokatéři bývají zábavní, i když to místy bylo trošku přehnané. I když ke konci bylo rozporuplné chování obou jak na houpačce, ale vcelku to ušlo. A víc od podobných knih nechci. Ale uvidím, jestli se pustím i do dalších dílů.

Petra38
22.11.2021 5 z 5

Musím říct,že mě už hodně dlouho nic takhle nebavilo. A hlavně mě příběh vcelku překvapoval, cehož si hodně cením. Málokdy se tak stane. Pro mě se teď příběh stává nezapomenutelným. vážně obdivuju to,že autorka tímhle kouskem upustila ze svého obvykleho stylu a podle mého se zadarilo...

meda2007
22.11.2021 4 z 5

Hned od zacatku se mi libila hlavni hrdinka. Konecne nejaka, ktera byla hned od zacatku vyvolena a odvazna. Chemie mezi hrdiny byla skvela a vtipna. Svet byl krasne vystaveny a nebyl predvidatelny. Jediny co me trosku stvalo, bylo velka umrtnost postav.

hana1039
22.11.2021 4 z 5

Tento žánr není úplně můj, ale v rámci společného čtení jsem zkusila a teď mě štve, že další díl zatím není.. No, myslím, že trochu moc zdlouhavé, klidně bych takových 150 stránek ubrala :-) ale, jo, něco po polovině to začalo být víc akční, takže se to četlo už samo...

Nelly
22.11.2021 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že se asi přikloním ke čtenářkám, které kniha neoslovila (možná to způsobil trošku těžkopádnější překlad), ale potom mne to zcela pohltilo - špičkování mezi hlavními postavami, svět se zajímavými postavami a kultem, no prostě jsem to hltala a už teď mám abstinenční příznaky, protože další díl je v nedohlednu.

blanka5960
21.11.2021 4 z 5

Hlavní hrdinka Penelophe je od útlého dětství připravována na rituál povznesení, musí skrývat svou tvář pod závojem, o svém daru nikomu nesmí říct a mluvit smí pouze s vybranými lidmi. Penelophe neví zda je tou správnou na povznesení, přemýšlí jaká vlastně bude její budoucnost. Pravidla kterými se musí řídit, se jí moc nedaří dodržovat. Neustále je obklopena strážci a je držena v paláci jako ptáček v kleci. Chtěla by zažít úplně obyčejné věci, zažít život.
Hawk je nejlepší strážce, je statečný, silný, ochranitelský a neobyčejně pohledný.
Je prostě neodolatelný a chemie, která je mezi těmito postavami je skvělá, jen to jiskří.
Pokud jste četli Dvory, řekla bych že Rhysandovi šlape na paty:-)
Já jsem nadšená a vyhlížím další díl,

Každá kniha má svého čtenáře.

tami1
21.11.2021 5 z 5

Zpočátku mě celkem rozčilovaly opakující se myšlenky a slova. Měla jsem pocit, že se Poppy stále motá v kruhu a její cesta nikam nevede, ale to je jen začátek. Tempo se postupně zvyšuje a rozhodně není nouze o překvapivé zvraty.
Kniha má v sobě vše, co od tohoto žánru čekám. Nový zajímavý svět, napětí, vraždy a samozřejmě lásku. Propracovaná hradba lží a ucelený systém života vnucovaný přes víru a božstva je skvěle vymyšlený.

Elize
19.11.2021 5 z 5

Zajímavý nápad i neotřelé zpracování. Zpočátku mi trvalo, než jsem se začetla, knížka má poměrně dlouhý úvod a celou první polovinu jej provází často se opakující myšlenky hlavní hrdinky, které jsou ale neobměněné a spousta vět se zde opakuje, chápu záměr - autorka to potřebuje čtenáři vykreslit, aby pochopil v jaké permanentní lži a pokřiveném způsobu života hlavní hrdinka žije a čemu věří, nicméně nemuselo tam těch odstavců být tolik - rozhodně jsem zde neměla pocit, že se mi knížka těžko odkládá a nemůžu se dočkat, až ji otevřu znovu - to nastalo spíš až za polovinou, kdy děj začínal postupně gradovat, až to za mě neuvěřitelně dobře vyvrcholilo. Ten závěr se autorce povedl a cením, že konec není příliš otevřený, když člověk musí čekat na další díl, líp se to snáší. Nicméně kniha je hodně srovnávána s knihami S. J. Maas a musím přiznat, že podobnost tu je, ale o třídu slabší, nezažila jsem zde žádný WOW moment, který jsem neočekávala, přestože konec obsahoval zvrat, napětí, tak byl pro mě předvídatelný. Za sebe hodnotím 4,5* a knížku doporučuji, pokud máte rádi Maasovou, tak se vám tato knížka rozhodně zavděčí. Je to napínavé, čtivé a rozhodně zhltnu i další díl.

petulkapeta
18.11.2021 5 z 5

Wau,tak to bylo pro me něco uchvatneho, bylo videt že autorka pise jiný žánr než jen fantasy. Chemie mezi nimi se mi moc libila a taky že se tam objevili i vlci a upiři a Poppy byla statečná a nebojacna...jsem moc zvědavá na pokračování.

Horselen
18.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Vymyslet ucelené hodnocení pro tuhle knihu, je pro mě docela těžké. Kdo tvrdí, že podobnost se SJ Maas tam není, tak od ní asi nikdy nic nečetl.

Velké plusy vidím v živých a sarkastických rozhovorech a slovních přestřelkách. To, že autorka nechala umřít vévodu i lorda Mazeena mě taky potěšilo. Celou dobu jsem totiž čekala, jestli se z nich nevyklube něco víc (viz Maasová). Na druhou stranu ta přitažlivost mezi hlavními hrdiny na mě byla strašně rychlá. Korunu tomu nasadila Poppy, když se s Hawkem vyspala, vzápětí po tom, co se ho pokusila zabít. Chtěla jsem ji decentně profackovat.

Část děje byla hodně předvídatelná. To, že Hawke je princ a zrádce mi došlo velice brzo. Jenže i tak byla kniha nesmírně čtivá a strhující. Ta vášeň, touha a hlad. Líbilo se mi, že autorka ukázala Hawkea/Casteela i s jeho minulostí a dala mu dobrý důvod nenávidět Povznesené. Najednou začnete zpochybňovat, jestli je nebo není padouch.

Jsem hodně zvědavá kam se bude ubírat další díl, ale nemám pocit, že by autorka mohla ten šílený konec nějak zachránit.

jitka_dankova
18.11.2021 5 z 5

Zrovna u této knihy je opravdu stěžejní vědět, co to vlastně čtenář čte, aby nedošlo k deziluzím. Jde totiž prakticky jen o romantický příběh s erotickými scénami na pozadí fantasy světa. A ten fantasy svět bere inspiraci v příbězích o upírech a vlkodlacích a stejně jako u mimozemské série Lux od stejné autorky, i tady vnímáte snahu o určité vymezení vůči Stmívání, byť jinak. A autorka se neštítí nandat postavám celkem dost utrpení, bolesti, v knize je násilí, postavy trpí. Hlavní hrdinka má jizvy po těle. Prostě Jennifer Armentrout píše, tak jak obvykle ráda píše. Kdo její knihy nezná, měl by si uvědomit, že ty erotické scény jsou svým způsobem to hlavní na té knížce a děj a další prvky jsou, řekněme, vystavěné tak, aby se mohlo dít, co se tam děje. Takže nehledejte žádnou propracovanou fantasy a rozsáhlý zajímavý svět, opravdu jde především o romanticko-erotickou linku.
Osobně se mi opravdu skvěle tentokrát četlo o hrdince, která je fakt příjemně odvážná a statečná a nebere si servítky, je krapet agresivní a prostě přitom hledá smysl svého života. Doufám, že bude taková i v dalších dílech. Navíc autorka si celkem libuje v náhlých a častých zvratech v ději (minimálně u Lux série to bylo dost časté), takže se nemusíte bát, že byste se s knihou nudili. Jsem upřímně zvědavá, čeho se dočkáme v dalších dílech.

ydnac
16.11.2021 5 z 5

S touhle knihou je jen jediný problém - NEMÁM DALŠÍ DÍL :-)

Dle recenzí jsem čekala skvělou fantasy a to se mi splnilo :-)
Nový svět, tajemství, zrada, láska, přátelství, sex, boje s nepřítelem, nadpřirozené bytosti, akce, napětí - to vše zde najdete.
Hlavní hrdinka Poppy je celý život připravována na Povznesení, aniž ví co přesně jí čeká..
Nesmí s nikým mluvit, nesmí odkrývat tvář, nesmí nikomu říkat O SVÉM DARU a přes svoji počáteční neznalost světa a naivitu bych řekla, že je neohroženou bojovnicí :-)
Souhlasím s teer.h, že slovo Panna a vyvolená bylo zbytečně moc opakováno, ale co už, malý detail :-)
Já jsem nadšená a spokojená :-)