Z krve a popela

Z krve a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478410/bmid_z-krve-a-popela-Gj1-478410.jpg 4 1373 1373

První díl návykové fantasy ve stylu knih Sarah J. Maasové Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

LenkaPet
29.12.2021 5 z 5

Jednoduše waw, kniha je skvělá. Myslím, že není víc co dodávat.

Laf
24.12.2021 5 z 5

Tušila jsem, že kniha bude dobrá, ale netušila jsem, že bude naprosto suprová. Na to, kolik má kniha stran, jsem ji zvládla zhltnout ani ne za dva a to je už co říct. Kniha mne hned vtáhla. Neustále se něco zajímavého děje a hlavní postavy jsou vykresleny naprosto skvěle. A navíc celý svět, ve kterém se děj odehrává, je dobře vykreslený. Už aby bylo pokračování. Nutně potřebuji vědět, co bude dál :D
Všem doporučuji. Opravdu povedená kniha, která Vás bude určitě bavit.

Dezz22
19.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Už dlouho se mi nestalo, že bych takhle tlustou knihu přečetla za jeden den. Fakt ne. Byl to krásný příběh. Ale dost předvídatelný. Už na začátku mi bylo jasné, co je Hawke zač. Ale docela jsme si užívala, že chlápek, kterého se Poppy (asi) nejvíc bojí, jí hlídá pokojík. Že právě on jí zbaví toho nenáviděného pannenství. Bylo mi jasné že hned po té osudové noci se to pokazí... A ono se to pokazilo zvláštním způsobem. Ano, přiznávám, přála jsem si aby spolu zůstali i po Hawkeho odhalení. Takže druhý díl rozhodně kupuju. Hvězdičku ubírám za to, že jsem si během knihy několikrát řekla, že přesně taková situace se už odehrála v jiné knize.

jjanca
18.12.2021 5 z 5

Neuveriteľne potrebujem ďalší diel! Ja si snáď kúpim ďalší diel v angličtine. Bohové, to bola jazda. Knihu som zhltla v podstate za dva dni. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť. Síce som jednú z hlavných postáv odhalila už na začiatku, vôbec to neuberalo napínavosti celého príbehu a hrozne ma zaujíma ako to bude pokračovať ďalej. Vyzdvihujem vytvorenie hlavnej postavy, ktorá bola rozumná a sympatická (aj keď ku koncu som mala trochu chuť ju preplesknúť). Tá príťažlivosť a iskrenie medzi ňou a Hawkeom boli doslova hmatateľné. A tie ich hádky a podpichovanie... Veľa krát som sa z chuti nahlas zasmiala. Autorka si pripravila pôdu na ďalší diel, ktorého sa neviem dočkať. A mám taký pocit, že z Kierana bude moja ďalšia obľúbená postava.

Miliamka
18.12.2021 5 z 5

Myslím, že přirovnání k Maas je spíš kvůli obsažené erotice, než kvůli čemukoliv jinému. Nicméně - potřebuju další díl! Knížku jsem přečetla během dvou dní a další dva dny se k ní vracela v myšlenkách. Je skvělá, už minimálně proto, že ve mně vyvolala během čtení celou škálu emocí. Některá závěrečná odhalení jsem tušila už od čtvrtiny knihy, ale přesto posledních 100 stránek byla emoční bouře a šok střídal šok. Určitě si tuto knížku přečtu ještě několikrát. Za mě nejlepší, co jsem letos četla.

Renka931
15.12.2021 4 z 5

Přiznám se, že na Fantazy já moc nejsem, ale tolik jsem o ZK&P slyšela, že jsem toužila si jí přečíst. :)
Celou knihu jsem zhltla, libilo se mi pojetí Poppy i osobního strážce. Líbilo se mi jiskření mezi nimi a ty hádky. :) ten závěr jsem tušila už delší dobu :) ale za mě moc hezký příběh a jsem naladěna na další díl a možná i další fantasy knihy :)

Sabča92
14.12.2021 4 z 5

Od autorky jsem před lety četla její new adult romanci Počkám na tebe, která se mi líbila. Za mě jako jo, ale i ne. Pěkně popořadě, první kapitola knihy byla naprosto perfektní. Poppy jde v převlečení do vyhlášeného domu, kde náhodou natrefí na svého budoucího strážce Hawkea. Ačkoliv se jedná o jejich první setkání, erotické napětí mezi nimi by se dalo krájet. Svět v této knize není nijak zobrazený do hloubky, nenajdete tu svět Středozemě, ale to autorka asi ani nechtěla. Vybudovala kostru světa a do toho zasadila erotickou romanci, tedy žánr, který jí je nejbližší.
Moje velmi oblíbená scéna je na sněhu, pro někoho možná až příliš obskurní, ale mně se líbila. Obsahovala přesný dostatek zlosti, prozření, erotického napětí a vášně.
Z krve a popela by mohla mít o něco méně stran, pak by pro mě byla naprosto perfektní. Místy byla hluchá místa, kterými si autorka připravovala svět a postavy na další okolnosti, ale raději bych tomu ubrala. Například zvrat knihy byl skvělý, dalo se to sice čekat, ale já jsme zápletku nečekala.
Takze sečteno, podtrženo, hodnotím 4/5⭐️ a těším se na další díl

Mousiiinka88
13.12.2021 5 z 5

Přiznám se, že jsem Z krve a popela odkládala a z nějakého nepředstavitelného důvodu jsem se bála po ní sáhnout. Teď po dočtení vím, že ten strach byl naprosto zbytečný! Tohle je totiž fantazy přesně podle mého gusta! Bylo to vtipné, neskutečně čtivé, vzrušující a já v mnoha ohledech Poppy záviděla v mnoha teda ale vůbec.
Knihu jsem odkládala jen s neskutečným přemáháním a chtěla jsem číst dál a dál. Poppy jako hlavní hrdinka mi neskutečně sedla. Byla sympatická, svá, při tom všem, čím si prošla, si zachovala svého ducha, byla sarkastická, dokázala bojovat a nevzdávat se a nikomu nepřála nic zlého.
Od poloviny knihy jsem si říkala, že v Hawkovi je něco víc než nám ukazuje a světe div se měla jsem hroznou radost, že jsem si aspoň část myslela správně, vůbec mi nevadilo tuto část předvídat. Ovšem autorka na mě na konci vytáhla další zvraty které jsem už teda rozhodně nečekala a to jediné co můžu říct je, že zatraceně potřebuju další díl! Už včera byla pozdě!
Líbilo se mi, že starým příšerám dala nový kabátec a vytvořila tak svůj svět, který má svoje pravidla a svoje rebely. Líbil se mi.
Malinko bych teda vynadala korektorům, protože jsem v příběhu našla pár chyb, co by tam fakt být neměly, byly až moc očividný. Díky tomu ubírání půl hvězdičku na hodnocení a dávám 4,5⭐/5.

annes
10.12.2021 3 z 5

Jako Maasová to rozhodně není... Nicméně poslední třetina knihy pěkně rozjela celý příběh a zakončení samozřejmě s prvky napětí a spoustou otazníků. Snad další díl naváže a děj bude lépe odsýpat hnedle od začátku:-)

Johana
10.12.2021

Néééé tohle číst nebudu. A to už jsem myslela, že mám v ruce brakovou literaturu první třídy, u které si bezvadně odpočinu a mile se zardím. No nadšená, zvědavá i na ten originální svět - a tumáš! Dialogy. Katastrofa.
Před knihou varuji. Pokud spisovatel není schopen napsat dialog, měl by místo psaní skládat uhlí. Nebo tak.
Navíc - překladatelka neodvedla nijak perfektní práci... Čili se nedivím, že kniha je příznivěji přijímaná v zahraničí, než u nás.

jeani001
09.12.2021 2 z 5

Och.. to bylo tak hloupé až to bolelo, normálně bych dala takto předvídatelné knize s hloupoučkou až pitomou zápletkou jednu nebo žádnou hvězdu, ale musím sebekriticky přiznat, že to bylo čtivé a přestože jsem od začátku jen kroutila hlavou,tak jsem pořád dál a dál jako houpačka četla...

Takže ano, čtivost se autorce upřít nedá,. Originalita veškerá žádná, zápletka ala červená knihovna nebyla nic moc, postavy z počátku ušly, ke konci byly na pěst...

Za mě tedy 2 hvězdičky za fakt, že mě kniha i přes to všechno držela u čtení a nutila mě dohrabat se ke konci, abych se mohla poplacat po zádech s říct si, že jsem měla "nečekaně" pravdu...

rakosnicek333
09.12.2021 5 z 5

četlo se to samo, bylo to fajn a nutně potřebuju další díl, ale na Maasovou to teda nemá. Asi tak od půlky jsem tušila jak to všechno je a že Hawke je tím kým je sem tajně doufala tak nějak hned jak se objevil. Pár připomínek bych měla k hlavní hrdince, obzláště na konci nějak nedávala smysl a na můj vkus začala být moc ukňouraná. A teda na to, že má být velice chytrá, ji to odhalení kdo že je Hawke trvalo poněkud dlouho. Ale celkově na to kolik jí má být let a jak žila úplně mimo byla překvapivě v pohodě.
Dávám 4,5*

MichaelaSess
06.12.2021 5 z 5

Začátek mě strašně nebavil.V půlce jsem začla být celkem nadšená a konec....uff ..fakt dobrý .

Marry123
06.12.2021 5 z 5

A na tuhle krásku jsem se těšila jak mála na Vánoce. Už jen fakt že celých 544 stran jsem přelouskala za jeden a půl dne, wow. O Poppy a Hawkeyovi jsem toho slyšela moc, a nemohla jsem se dočkat až se u nás přeloží. A fakt to stálo za to. Kdo by řekl že se upíři dají pojmout ještě úplně jinak a děj mě od začátku do konce prostě nepustil, ve 3 ráno jsem se musela přemlouvat jít spát. Vážně kdo miluje Massovou bude milovat i tohle. A jediné co mě drásá nervy je fakt že další díly? Hmmm? Kdy asi tak budou co?

ElizPetrova
06.12.2021 4 z 5

Tak tato kniha nabrala pro mě absolutně nečekaný spád. Rozjezd byl za mě docela pomalý a místy nudný, nicméně od druhé poloviny knihy se příběh rozběhl na plné obrátky a já jsem musela číst až do rána, abych ho dočetla. I když jsem tak trochu něco čekala, tak z toho, co na konci vyšlo najevo, mi teda spadla brada. :D Příběh je dost přirovnáván ke Dvorům, já bych s takovým hodnocením byla opatrnější, protože na Sarah J. Maas to dle mého nemá. I přesto za mě vydařený začátek další fantasy série, kterou rozhodně budu číst dál.

pohoda58
06.12.2021 3 z 5

Trvalo mi delší dobu než jsem se začetla, ale nakonec se z toho vyklubal celkem dobrá knížka. Docela se těším na další díl.

uzivatel4972
05.12.2021 2 z 5

,, Nemají tušení, co se děje. Netuší, že se moje ruka nachází mezi stehny Panny." klábosil si pro dobro duše Hawke, zatímco chudáci traumatizovaní strážci trapně zírali na noční oblohu a zkoušeli naslouchat možnému nebezpečí v tom sakra nebezpečným tichým lese plným stvůr. Nemyslím, že se jim to extra dařilo....

Ach bože, ta kniha mi teda dala zabrat. Ale bohové netuším, jestli v dobrém směru.
Asi jako všichni tady jsem si tu knihu přečetla díky obrovskému úspěchu v zahraničí. Byla jsem dokonce tak hrr, že jsem váhala před půl rokem nad originální verzí.
Avšak moje úroveň angličtiny se mi vysmála a moje motice zabalila kufry, když jsem se snažila přelouskávat první strany.
No, tak si dovedete představit, že jsem po českém překladu, no řekněme..skočila.
A jak zbitě skončila.
První rána bylo od Poppy, která mně svou slepotou, nezodpovědností a, ach bože, neustálou nadržeností, opakovaně kopala do holeně a dávala pěstí.
Neustále ji ale střídal Hawke, který, fajn, byl vcelku fajn, avšak v okamžiku, kdy kompletně změnil svou povahu, která očividně jen závislela na jméně, mi vrazil dýku do srdce.
Možná jsem moc dramatická, ale já opravdu čekala od této knihy víc.
Abych vás uvedla do děje, Panna, Poppy, a to další její sakra hodně dlouhý jméno, je dívka, která je předurčena k velkým věcem. Samozřejmě, jako pomalu nejdůležitější člověk v jejich společnosti, má osobní strážce strážce. UPS, strážce je mrtvý. Poppy smutná. Přijde nový. Hezký, vtipný, a dokonce s Poppy mluví neslušně, což Poppy, řekněme, fascinuje. Ještě nikdo s ní takto nemluvil, no a tak mu začne říkat věci, které nikdy nikomu neřekla. Kdoví sakra proč, asi naoplátku. Avšak začne i cítít věci, které by jako Panna neměla.
Musím přiznat, že i já se někdy uchechtla jeho vtipům, hlavně ten deníček sprosťáren mě dostal, ale takhle se rozplývát pro jeho ďolíček a cítit při tom takové zajímavé věci.... Holka, to už je úchylka.
No, přeskočim tu sice zábavnou, ale nijak důležitou, polovinu knihy, a konečně, zvrat. Hawke, ten chlapík, jehož zná, já nevím, měsíc, ji zradí. Ji to zklame. Začne ho nenávidět. A pak zase ho chce. Ach jo, nemějte mi to za zlý, tady jsem se kompletně ztratila, ale myslím, že i hlavní hrdinka.
Abych Vám to nevyspoilerovala moc, zasalutuji a radši zmizím, avšak je tu ještě jedna věc, která mě snad naštvala nejvíc.
Ta scéna v tom sněhu. Ano, v tom lese to bylo komický, ale ten sníh? V tu chvíli jsem měla chuť knihu prostě odložit a fakt hlasitě zakřičet frustrací.
To je scéna tu knihu prostě definuje.
A moje poslední připomínka, kterou jsem už naznačila. Přišlo mi, a taky mě to neuvěřitelně zklamalo, že Hawke se změnil. Samozřejmě, říkal, že všechno hrál, ale ta jeho opakovaně ztuhlé čelist má prostě něco symbolizovat, ne? Jeho povaha se kompletně změnila, přesně v tom okamžiku, kdy ho bodla do srdce. To něco symbolizuje, že?
Závěrem bych řekla ne. Prostě ne. Hawkeho, nebo jak se to píše, jsem měla prostě ráda. Byl trošku nereálný a připadalo mi, že není dostatečně od autorky vykreslený, ale byl to sympaťák. Ale posledních 100 stran knihy jsem u jeho částí umírala zlostí.
Ale abych nevytahovala jen ty nepitomější scény, musím uznat, že kniha se četla s lehkostí. Nenadchne Vás, nevěřím, že to tak u někoho bylo, protože existují věští skvosty, ale ani Vás nijak extra nenaštve.. Buďme rády za kompromis.

leník511
01.12.2021 5 z 5

Prvních cca 15% mě úplně neuchvátilo, ale potom, co se tam objevil Hawke, tak to nabralo grády a já se do toho neskutečně zamilovala !!!
Musím ale říct, že to hlavní “tajemství” jsem uhádla už tak ve čtvrtině. Každopádně mi to
vůbec nevadilo :D.
Jo a NUTNĚ potřebuji další díl. A tak nutně, že si ho snad přečtu i v angličtině :D.

Anezves
30.11.2021 5 z 5

Posledních 200 stran jsem vyloženě zhltla… co na tom že jsem měla jít další den do práce, ve tři ráno jsem spokojeně zavřela knížku a moje knihomolská dušička byla uspokojena.
Nemohla jsem se odtrhnout, příběh mě zcela pohltil, od začátku až do konce. Zamilovala jsem se do postav. Do jejich tajemství.
Vřele doporučuji.

michaela_books
28.11.2021 4 z 5

„Některá pravda jen zničí a rozloží, co by raději měla úplně vymazat. Pravda ne vždy člověka osvobodí. Tomu věří jen blázen, který byl celý život krmen lži.“
Z krve a popela je YA fantasy, na kterou jsem se po delší době opravdu hodně těšila a vzala jsem si ji do rukou, když jsem na ni měla tu správnou náladu. Ze začátku musím říct, že tady opravdu hraje velkou roli to, že tento příběh ocení hlavně fanoušci Sarah J. Maas a trošku se přiznávám, že jsem si to sama musela i malinko ověřit. Ze začátku mě tady trošku vyděsila určitá podobnost mezi hlavní hrdinkou Poppy a Calaenou ze Skleněného trůnu… ale možná to bylo hlavně kvůli první kapitole, která až moc připomínala nejen určitou scénu, ale i prostředí právě z této zmíněné série. Ale naštěstí postupem času jsem tuto podobu mezi hlavními hrdinkami už přestala sledovat… a začala jsem se už více soustředit jenom na Poppy, která tady má samozřejmě jiné schopnosti, a i když jsem její chování někdy opravdu nechápala, tak jsem si ji nějakým způsobem dokázala i tak oblíbit, a naopak v některých situacích jsem ji potom dokázala i pochopit…
A chemie mezi ní a Hawkeem? Tak to bych naopak přirovnala k Dvorům, jenom teda Hawke pro mě nebyl od samého začátku bůhví jaký sympaťák a měla jsem i špatné tušení, jakým směrem se asi z jeho strany příběh bude odehrávat… ale překvapilo mě, že i když jsem to uhodla, tak si mě nějakým způsobem na konci knihy dokázal získat… Každopádně doufám, že se v dalších dílech některé věci vysvětlí a dozvíme se víc….Ještě chci zmínit svět, který mě na začátku knihy připadal i propracovaný a těšila jsem až se vysvětlí pojem “Povznesený”…no ale teda úplně nevím jestli jsem z toho nakonec nadšená, protože tohle pro mě bylo asi zatím největší zklamání…
Nejhorší na tom je, že tuhle knihu vlastně miluju a nenávidím zároveň.Takže vlastně vůbec nevím, co dělat a navíc po přečtení knihy jsem byla celkem i zmatená, protože i když jsem si oblíbila díky další úžasné autorce novou skvělou sérii, tak mi poslední dobou trošku kazí i ten celkový dojem a rozruch, který kolem této knihy je, a taky to jak je až moc všude vidět…
Celkově moc nevím co s touto knihou vlastně dělat, ale jedno vím na 100% a to je, že Z krve a popela budu i tak hodnot jako jednu z nej knih za tento rok.
„Máš na mě špatný vliv. Ovlivnit se dají jen ti špatní princezno.“