Z krve a popela

Z krve a popela
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478410/bmid_z-krve-a-popela-Gj1-478410.jpg 4 1386 1386

První díl návykové fantasy ve stylu knih Sarah J. Maasové Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

Ahmose
18.01.2022 3 z 5

Z knihy som trochu sklamaný. Autorka dokázala vytvoriť svet, ktorý má potenciál. Je to temné fantasy s ponurou atmosférou a zaujímavým námetom. S knihou však mám dva zásadné problémy. Prvým sú postavy. Všetky mi prišli chladné, bezcharakterné, nedokázali sa mi dostať pod kožu. Nedokázal som si ich obľúbiť. V podstate, keby všetky postavy na konci knihy zomreli, bolo by mi to úplne jedno. Ešte väčší, je však druhý problém. V knihe je hneď niekoľko nezmyslov. Napríklad mi vysvetlite, ako je možné, že vo svete, v ktorom je zavedená elektrina a pijú tam bublinkové nápoje, nepoznajú kušu ? Alebo ako sa može sklo z rozbitého okna zapichnúť postave do oka a tak ju zabiť ? Neviem ako vám, ale mne to nedáva zmysel. Uvažoval som ako Z krvi a popola ohodnotím a nakoniec som sa rozhodol pre tri hviezdičky, za ten zaujímavý svet a samotný fakt, že aj keď mám výhrady, chcem si prečítať druhý diel. Moje odporúčanie teda je, ak vás kniha veľmi láka, za pokus to stojí. Potenciál tam vidím, ale nemajte veľké očakávania. Uvidíme, čo prinesie druhý diel.

Karolin77
18.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla jízda ! Už od první kapitoly mě to chytlo. Dlouho se mi nestalo, že by mě knížka donutila číst dlouho do noci.
Autorka píše neuvěřitelně čtivě a stránky mi mizely pod rukama rychlostí blesku.
I přes to že má knížka přes 500 stránek nevadilo by mi kdyby byla delší.
Kniha je určená lidem 15+ a já s tím souhlasím. Nachází se tu sexuální scény a i bojové scény, které jsou někdy více popsané,ale ne nijak strašně.
Hlavní hrdinku jsem si oblíbila. Hawke jsem zase tolik nemusela. Romantická linka nebyla špatná, ale mě tam chyběla chemie. Celkově kniha je postavena spíše na vztazích než na ději. To ale neznámá že se v knížce nic neděje.
Vikter, nevlastní otec a stráže Poppy, byl fajn. Nevadil mi a svým způsobem jsem ho měla ráda.
Je tu kupa dalších postav, některé byli super jiné jsem neměla ráda. Ale jednotlivě se mi k nim vyjadřovat nechce.
Příběh mě bavil opravdu moc. Hlavní hrdinka byla úžasná. Oblíbila jsem si její povahu a moc mě bavilo jak jen neseděla v pokoji, ale toužila něco zažít...
V knize bylo pár smutných momentů. Neměla jsem radost z toho jak to s některými postavami dopadlo.
TADY POZOR SPOILER : Bohužel tu bylo i pár wtf momentů, když se hlavní hrdinka dozví kdo Hawke je. Jako pardon ale sexuální scény mi přišli už moc... Tady jsem se utvrdila že Hawke mít moc ráda nebudu. Samozřejmě si ho ale spousta lidí oblíbí.Já do této skupiny,ale nepatřím. KONEC SPOILERU
Zvrat na konci jsem nečekala a upřímně je mi líto kam se příběh bude ubíhat. No uvidíme třeba to bude dobré.
Musela jsem si upravit jména protože mi opravdu nešly přes pusu. Ale nevidím to jako mínus.
Bohužel nemůžu dát 5* protože tam bylo pár wtf momentů a chyběla mi tam ta chemie.
Do dalších dílů se určitě pustím a už se na ně těším !
4,8/5*

Miška02
16.01.2022 4 z 5

Ak máte radi knihy od Maas alebo knihy s tematikou upírov a vlkolakov toto je rozhodne niečo pre vás. Mám pocit, že už ich nevychadza tak moc ako pred pár rokmi a tak to bola fajn zmena.
Prvá polovica knihy za mňa super. Pačila sa mi hlavná hrdinka i hrdina, vykreslenie deja i vysvetlenie sveta, čo býva v mnohých fantasy knihách často problém ako všetci vieme. Čiže hej začiatok za mňa top...Lenže ku koncu knihy(aspoň to je môj osobný pocit) sa hlavná hrdinka začala správať dosť divne a nerozhodne a tak som si koniec nie moc užila...
Kniha si zaslúži vysoké hodnotenia, ktoré dostáva to hej... Za mňa to ale nebude najlepšia z tohto žánra.

Damonka18
16.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Oh můj bože. Na tuhle knihu jsem se tak neuvěřitelně těšila. Vůbec jsem nečekala takový děj. Ani tolik erotiky :D Hlavní hrdinka mi přirostla k srdci, nevinost sama. A Hawke..myslím, že mám novou oblíbenou fiktivní postavu. A hlavně ten zvrat (jako chvilku mě to napadlo, ale nevěřila jsem), že Hawke bude ten bad guy :3 Nečekala jsem teda, že budou tady upíři, ale rozhodně mi to nepřišlo stejné jako knihy od Sarah Maasové. Vždyť tam nebyly žádné víly (co jak víme je od autorky zvykem :D) Musím jedině doporučit a hlavně se nemůžu dočkat pokračování, protože tahle kniha potřebuje pokračování!!

SknihouVrukách
14.01.2022 4 z 5

Na túto knižku som sa po všetkom hype neskutočne tešila a nesklamala ma.

Táto knižka mi jej vibeom pripomína ACOMAF v dobrom slova zmysle. Hlavnými postavami sú to Poppy a Hawke, ktoré som si neskutočne obľúbila, hlavne teda Hawka. Začiatok kniha ma extrémne bavil, keďže to opäť bolo niečo nové. Musím uznať, že stred bol mierne pomalší, ale koniec bol opäť super. Na konci sa stali aj zaujímavé zvraty, ktoré som sčasti bohužiaľ odhadla. Nie všetky, ale niektoré bohužiaľ áno. Ale aj tak si myslím, že boli podarené. Najviac, čo ma zamrzelo bolo to, že v tomto prvom diely ešte nie je takmer žiadny worldbuliding a svete vlastne nevieme nič. Ten by však mal byť rozvinutý v ďalších dieloch.

Romantiku v tejto knihe bola top, aj z toho dôvodu, že autorka sa hlavne zaoberá vzťahmi a postavami. Ale naopak je tu aj dosť akcie a napínavých scén. Nechýbali aj nejaké spicy scény, ktoré som si opäť užila. Títo dvaja (Poppy a Hawke) mali medzi sebou zaujímavú chémiu a z poslednej vety mi doslova odpálilo dekel. Ihneď potrebujem pokračovanie. Kniha je napísaná tým spôsobom, že neustále chcete čítať a nechcete ju odložiť. Keď som začala čítať, tažko som sa od príbehu odtrhla. Autorka má úžasný štýl písania.

Osobne si myslím, že aj keď tato knižka ma svoje muchy a podobných knih nájdete veľa, má v sebe niečo špeciálne. Podľa mňa je to príjemná a zaujímavá fantasy oddychovka, ktorá si zaslúži hodnotenia 4/5. Nemôžem sa dočkať ďalších častí.

AliceTief
10.01.2022 5 z 5

Za mě naprosto skvělá fantasy kniha. Hrozně návyková, musela jsem otáčet jednu stránku za druhou. Myslím, že každému kdo se do knihy začetl, Hawke tak trochu prohlédl, ale i tak.... Už se nemůžu dočkat dalšího dílu....

barleyfox
10.01.2022 3 z 5

Dost předvídatelné, na druhou stranu se mi líbil začátek a hlavní hrdinka, celý život svazovaná náboženskými pravidly, které se ta občas otravná naivita s ohledem na její výchovu celkem dala věřit. Druhý díl asi číst nebudu, nicméně pochvala za čtivost.

Ella161
09.01.2022 5 z 5

No… tak tohle bylo pořádné čtení. Nechápu, proč jsem ho odkládala, protože je to sakra úžasná kniha se skvělým příběh. Autorku jsem znala už celkem dlouho, ale svým psaním či příběhy mě nějak zvlášť neokouzlila. Četla jsem od ní pár knih ze série Počkám na tebe a moc mě to neokouzlilo. Každopádně nějak jsem za ty léta na ní zapomněla a když jsem se dozvěděla, že napsala fantasy sérii, tak mě to celkem dost překvapilo. Anotace ale zněla skvěla a já jsem autorce musela dát prostě ještě šanci. A díky bohu za to! Takhle pořádně začtená jsem už nějakou dobu nebyla. V tom příběhu bylo tolik překvapivých momentů, že jsem nedokázala přestat číst.

A Bože můj! Hawke byl skvělý! Sice se nepovažoval za milého, ale on milý rozhodně byl. Alespoň k Poppy. Moc se mi líbilo, jak mu na ní záleželo. Jak nechtěl, aby s ní kdokoliv zacházel špatně. Nebál se zakročit a nebál se promluvit. A rozhodně se nebál porušovat pravidla. Když se mu něco nelíbilo, tak to prostě nedělal. Navíc bylo hezké, jak na všechno měl odpověď. Ať už byla upřímná či kousavá. Hlavní ale bylo, že nemlčel a vždy měl odpověď pro všechny a na všechno. Já si ho opravdu zamilovala a troufám si říct, že je to jedna z nejlepších mužských postav vůbec. Někdy v polovině knihy mi došlo, kdo je vlastně zač. Upřímně? Už od začátku mi přišel takový zvláštní, ale panebože! Tohle? Měla jsem fakt radost, že jsem na to přišla bez nějakých větších spojitostí. I po tom, co jsem se o něm dozvěděla pravdu, jsem ho nedokázala nenávidět. On byl prostě skvělý a přirostl mi k srdci.

Stejně tak mi přirostla k srdci Poppy. Navenek křehká květinka, ale uvnitř pořádná a silná bojovnice. Líbilo se mi, jak neváhala pomoc, když byl někdo v nebezpečí. I přesto, že byla holka a vyvolená. Tohle tedy bylo naprosto nevhodné (tedy podle jejich pravidel). Já jsem jí za to obdivovala a měla ráda. Neváhala na sebe vzít bolest cizích lidí jen kvůli tomu, aby jim pomohla tu krutou bolest necítit. Neváhala svůj dar používat na lidi, o kterým si myslela, že jsou ho hodny. To o ní jasně vypovídalo, jak krásnou a nezkaženou duši měla. Nefascinovala jen Haweka, ale podle mě snad všechny. Ona dokonce chránila i své nepřátele! Kdo by tohle proboha dělal? Záleželo jí na životech druhých, to bylo zcela zjevné. Navíc se mi moc moc moc líbil její vztah s Hawkem. To jejich pošťuchování, popichování, vzájemné porozumění… prostě to bylo dokonalé!

Vážně se nemohu dočkat dalšího dílu. Jsem zatraceně zoufalá, že ho nemám u sebe a nemohu se do něho hned pustit, protože sakra! Já už chci číst, jak to bude dál!

Libris_Na_Ex
06.01.2022 4 z 5

Nooo.... Nakonec lepší než jsem čekala.
Ze začátku to pro mě vypadalo na nejlíp 3 hvězdičkovou knihu. I když mě hrozně bavila postava Poppy, její příběh a vývoj a její vztah s Hawkem byl taky skvělý, bylo tam strašně moc částí, u kterých jsem se nudila.
Zároveň jsem měla otázky ohledně daru Poppy. Její schopnosti byly popisovány jen okrajově a mě hrozně frustrovalo, že to nemůžu pochopit.
Pak ale přišel první zlom, kdy jsem dostala přímé odpovědi na mé otázky a čtení jsem si mohla začít víc užívat.
No a následovalo posledních 100 stran a to bylo přesně to, co já mám ráda. byla tam moje oblíbená romantická linka a prozření, že svět není černo bílý, vztah Poppy a Hawkeho se ještě víc rozjel a to já prostě ráda. A tyhle stránky mě bavily tak strašně moc, že ještě zvýšily hodnocení.
Na konec jsem opravdu spokojená a mrzí mě ty stránky před tím, ale jak je vidět, knize jsem toho docela dost odpustila.

MollyCornelia
06.01.2022 5 z 5

4,5*
Začínám nový rok úžasnou knihou!
Z krve a popela je pro vás, jestliže:
- je vám aspoň 15 let
- máte rádi romantickou fantasy
- nevadí vám delší začátky

Plusy:
Velké zrychlení tempa asi na trojnásobek (kolem str. 300).
Úžasné a aspoň pro mě nepředvídatelné zvraty na konci.
Sympatická hlavní postava.
Zajímavý svět a jeho náboženství.

Mínusy, za které jsem musela ubrat hvězdičky:
Strašně dlouhý začátek, asi do třetiny jsem se musela nutit číst dál, abych příběh neodložila. Kniha by klidně mohla být kratší tak o 200 stran, usekl by se ten zdlouhavý rozjezd.
Trochu uměle vsunutá, ne moc uvěřitelná romantická linka.

petusska01
04.01.2022 5 z 5

Chvíľu mi trvalo kým som sa do deja dostala, kým som pochopila ten svet a o co ide... A nakoniec vlastne aj tak to bolo inak. Poppy je super. Silná osobnosť, múdra, schopná, bojovná... Ľudská lebo podľahla tomu chapavému strážcovi, ktorý v nej a pre ňu zabezpečoval slobodu. Aj keď bol až priveľmi dokonalý nie?! Začalo to naberať na obrátkach a ja som sa nevedela odtrhnúť. Takýto koniec som nepredpokladala a som veľmi zvedavá čo bude ďalej. Temný ma toho na rováši určite viac, čo sa mi však páči, že od Poppy sa nevie odpútať a podnecuje ju byť silnou aj napriek tomu, že je proti nemu, proti jeho ľudu... Autorku som si obľúbila už pri jej predchádzajúcich knihách a sériách, nesklamala ma.

Petra-1
04.01.2022 3 z 5

Ohodnotit tuhle knížku je pro mě docela oříšek. Zanechala ve mně dost rozporuplné pocity.
První třetinou jsem se musela prokousávat, pak už děj nabral spád. Charaktery jsou výborně napsané, ať už některé postavy budete milovat nebo nenávidět. U hlavní hrdinky si říkáte, jak je možné, že jí nic nedochází. Také chápu, že nám její myšlenkové pochody mají ukázat charakter postavy, ale tady už toho někdy bylo až příliš. Opravdu mě nebavilo, že se pořád dokola opakuje to stejné.
Nic originálního nečekejte, kniha je spleteninou všech dalších knih, seriálů a filmů. Zápletka je velmi podobná jako u mé oblíbené filmové série.
Celá zápletka je až neuvěřitelně předvídatelná, já jsem věděla téměř od začátku, jak to vlastně celé dopadne. Žádný wow efekt se tedy nekonal.
Někdy mi přišlo, že autorka nevěděla, jaký žánr vlastně chce psát. Ale musím pochválit romantickou linku a jiskru mezi hlavními hrdiny.

michaella03
03.01.2022 5 z 5

I já jsem se nechala strhnout nadšením a očekáváním, dokonce i moje kamarádka mi sérii doporučovala - sama to celé přečetla v angličtině.
Zas tak předvídatelný mi děj nepřišel, ale možná to tak vidím jen proto, že jsem přečetla prvních 200 stran, pak jsem měla 2 měsíce ohledně této knížky nějakou krizi a zbytek stránek jsem zvládla v podstatě na jeden zátah.
Někdy to bylo zbytečně natahované, některé dialogy vlastně o ničem, svět a jeho fungování (role, funkce apod.) nijak podrobně vysvětlován nebyl. Ale na druhou stranu, já tam měla nečekané zvraty, vývoj postav, lásku a hlavně chemii mezi hlavními postavami.
Konec samozřejmě otevřený, takže já netrpělivě vyhlížím březen. I přest ty chybky knížku hodnotím velmi kladně.

Tweety0207
03.01.2022 3 z 5

Na knihu má nalákala obálka a propaganda. Čítalo sa to samo , nevedela som knihu odložiť, ale ta romantická linka mi prišla na úkor kvality. Akokeby to mali byť dve knihy romanticka a fantasy a len ich spojili dokopy. Hawkea som prekukla hneď na začiatku a len som čakala kedy to dojde aj poppy. Nebyt druhej polovici knihy kedy sa konečne niečo začalo diat tak knihu ani nedočítam.

whiolet
03.01.2022 4 z 5

Tak ja nevím.
Díky zadní obálce jsem se těšila na podobnou fantasy jako od Sarah. J. Maas ( mimochodem tady mi přijde dost zvláštní, že knihu doporučuje žena z nakladatelství a ne autorka fantasy) a místo toho mám dost divné pocity.
Nebylo to špatné, strašně dobře se to četlo, bojové i erotické scény super, jenže....
Poppy mi ve spoustě věcí dost vadila, ta její naivita mě kolikrát fakt vytáčela. Té velké chemii mezi hlavními hrdiny jsem tak nějak nevěřila a co má Hawke v plánu jsem uhadla celkem rychle.
Místy se děj dost vlekl a některé dialogy mě moc nebavily.
Nu, což pořád, ale převládají pozitivní reakce nad těmi negativními.
Takže těším se a doufám, že druhý díl bude fakt něco.

Arsi007
02.01.2022 4 z 5

V první čtvrtině knihy se vůbec nic nedělo. Pořád dokola čtete o Panně, Vyvolené a Povznesení a vůbec netušíte, která bije. Není vám ani podrobněji a hlavně nějak smysluplněji popsaný svět, ve kterém se děj odehrává a Poppy vám svým ustavičným stěžováním leze na nervy. Pak se to přehouplo a zaplať pánbůh za to. I když to trvalo.

Napětí mezi hlavními postavami bylo jiskřivé. Hodně. Opravdu mi to připomínalo knihy od S.J.Maas, ke kterým je Z krve a popela přirovnávána. Bylo to úžasný! Ale po polovině knihy jsem se přistihla, že mě zajímají právě jen tyhle scény a celý děj, co se týče mého soustředění jde do pozadí A to není dobrý.

V knize jsou něco jako vlkodlaci, upíři a nemálo se zde vyskytují i různé nadpřirozené schopnosti. Ve finále byla pointa knihy opravdu zajímavě vymyšlená. I přesto, že jí tušíte od poloviny tak vás to stejně dostane. Ale je tu pořád moc a moc nezodpovězených otázek. A to i ty zásadní, které podle mě autorka měla do první části série objasnit. Ve vzduchu zůstalo viset na můj vkus moc otazníků. Druhého dílu se ale nemůžu dočkat.

IG: @hanybooks

Tenebris_Draco
30.12.2021 3 z 5

(SPOILER) Nejsem si jistá, jestli jsem jediná, které přišlo, že tato kniha neměla vyhrát anketu v kategorii romantika... Vždyť tam není skoro nic jiného, než přitažlivost (hlavně vzhledová a ze zkušeností na začátku) obou postav. Nečtu tak často romantické knihy, ale ty, co jsem přečetla byly v tomto směru mnohem lepší. Tak kde se to zde vzalo?
Jistě, mělo to své chyby. Rozumím tomu. Jenže místy jsem měla chuť Poppy omlátit o hlavu některé jasně viditelné informace. Občas to v ději trochu vázlo, někdy jsem měla nutkání knihu odložit, nikoliv protože se tam nic nedělo, spíše naopak. Moc věcí najednou.
Hawke mi upřímně připadal trochu jako Rhysand a jindy jako Tamlin. Skvělá kombinace...
Každopádně jsem si to poměrně i užila, jen jsem čekala větší vývoj postav? Víc romance? Více ehm částí? Kdo ví.
Doporučit úplně nemohu, ale nejhorší to nebylo, přesto znám 100x lepší díla. Jinak uvidím, jestli se vrhnu do dalšího dílu.
Hodnotím: 3,5 hvězdiček

Tesset
30.12.2021 4 z 5

Trošku pomalejší rozjezd, ale pak mě to opravdu chytlo. Ze začátku jsem si říkala, že je na nic, že tam nic není pořádně vysvětleno, ale postupně se všechno odhalovalo a na konci byl ten základ venku. Zbytek se asi dozvíme v dalším díle, na který už se těším. Sice se žádný wow efekt nekonal, protože jsem většinu věcí očekávala, ale i tak mě to bavilo. A Hawke byl fajnový. A mapa je taky plus. Doporučuji všemi deseti.

_Bára_
30.12.2021 4 z 5

Na tuhle knížku jsem se vážně dost těšila a nějak si nedokážu urovnat myšlenky po dočtení. Od čtvrtiny knihy jsem tušila hlavní tajemství, což mi nevadilo, ale zároveň už na mě na konci nečekalo takový wow, což mě trochu zklamalo. Od autorky jsem četla už dva romány, takže na romantickou linku a milostné pasáže si nestěžuju, ale na mě tam bylo málo takového toho pravého a drsného fantasy. Musím ovšem říct, že i tak se kniha četla velice rychle a celková atmosféra mě bavila. Jsem zvědavá, jak se autorka rozpíše v dalších 6 dílech. Na závěr musím nesouhlasit se všemi, kdo tvrdí, že je kniha jako od Maasový, já to tam nevidím. Pro mě jsou tyto knihy odlišné.

Atekram
30.12.2021 1 z 5

Tak tohle nebylo vůbec dobré. Příběh z červené knihovny o naivní vyvolené hrdince a neodolatelném drsňákovi zasazený do fantasy světa bez tváře. Je hrozně vidět, že je kniha inspirovaná S. J. Maas (jejíž série jsou sice jedna jako druhá, ale o mnoho lepší) a vůbec nejde vlastní cestou. Najdete tu úplně všechno, co je pro ni typické. Nechci být zlá, ale to je můj názor.