Vypravěčka

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461963/bmid_vypravecka-PeK-461963.jpg 5 4234 1130

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

Laviedete
12.07.2016 5 z 5

Strhující román. Přečetla jsem za dva dny. Neskutečně silný příběh až do poslední stránky. 100%

Maggie1381
09.07.2016 2 z 5

Této knize musím dát jen 2 hvězdy. Dávám je především za to, že autorka je skvělou vypravěčkou a kniha se čte velmi dobře, i co se týče jejího literárního stylu. Nicméně za obsah už musím hvězdičky ubrat. Tato kniha je čistá beletrie, která využívá holokaustu jako námětu, ale celý příběh mi přišel krapet povrchní. Možná to je i proto, že jsem četla už celou řadu knih o koncentračních táborech a útrapách války, u kterých mě mrazilo mnohem více a tento příběh jsem autorce nějak jaksi nevěřila. Tato kniha mi přijde ideální pro mladší ročníky, kteří ještě nemají tolik zkušeností s literaturou a problematikou holokaustu. Ale člověku, který by se chtěl opravdu zaobírat tehdejší dobou a pravdou bych tuto knihu nedoporučila, protože je celá řada daleko lepších, které stojí za to si přečíst, jenom se nejedná o tak jednoduchou beletrii.

Michelle12
09.07.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Díky tomu, že autorka detail, který je na závěr celou pointou, zmíní už s předstihem, může pozorný čtenář tušit, jak to celé skončí. Přesto to bylo fenomenální čtení, jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

blaka165
06.07.2016 5 z 5

Po dočtení nemám slov. Konec jsem vůbec nečekala. Za mě nejsilnější kniha, kterou jsem tento rok četla.

barbora.kr
02.07.2016 5 z 5

Miluju tuhle autorku, protože dokáže vždycky všechno podat reálně. U jejích knížek nikdy nevím, jak skončí. Vždycky mě něčím překvapí - jako třeba v téhle knížce až na úplném závěru. Navíc zde autorka výborně zpracovala téma z koncentračních táborů, i přes to, že byl fiktivní. Jediné, co bych vytkla, je příběh psaný Minkou, ten mě nebavil.

JessyPitt
01.07.2016 3 z 5

Od knihy jsem očekávala úplně něco jiného. Příběh je vymyšlený dobré, nejzajímavější je část kdy minka vypráví. Jinak je to zbytečná omáčka okolo, příběh upírá je úplně mimo.. Četla jsem uz mnoho knih o tématu holocaust a tato je zatím nejslabší. Ctive to je, ale zlatou hvězdu si to podle né nezaslouží.

MissiPippi
30.06.2016 3 z 5

Vyprávění babičky Minky z holocaustu na pár chybiček je výborné. Jediná pasáž, u které jsem chtěla s chutí číst dále. Ačkoliv tam na mě bylo přespříliš štěstíčka na "milosrdné" Němce. Příběh o upírovi mi naprosto nevadil, na rozdíl od té sladké omáčky, co předcházela hlavnímu příběhu a následovala i potom. Kombinace vyprávění z holocaustu s lacinou lovestory je hrůzný nápad. Naopak rozvíjení Josefova příběhu by mělo mnohem větší potenciál a kontrastní protiváhu. V tom autorka očividně potenciál neviděla a nechala to nerozvinout na pár stránek a věnovala se radši úvahám Sage o jejích kváscích na duši i u pece. . Postava Josefa mi byla ironicky nejsympatičtější a že Josef není tím, za koho se považuje muselo být všem jasné nejpozději u návštěvy nemocnice. Závěr tudíž není vůbec překvapivý a jen nás přesvědčí, jak je chování Sage smutně k smíchu.

Autorce dávám plus za proniknutí do dané problematiky pekařiny, o čemž nám o své vehementní snaze nezapomněla poreferovat na úvodních stránkách...Haha.

Závěr? Na téma holocaustu si přečtěte lepší knihy! Pokud hledáte laciný románek s telenovelskou zápletkou a trochu morbidním pozadím, směle do toho! 3hvězdy jsou ode mne hlavně z úcty k přeživším holocaustu.

klarka61
26.06.2016 5 z 5

Velice silný příběh. Ale občas mi bylo z těch hrůz až špatně

Michaela01
24.06.2016 5 z 5

Tuto úchvatnou knihu snad ani nejde popsat slovy...
S tématem holocaustu jsem se setkala poprvé a nemohla jsem si pro to snad zvolit lepší příběh.
Kniha plná naděje, štěstí, lásky, ale i nenávisti, smutku a neštěstí.
U konce mi už nezbylo nic jiného, než zůstat zírat s ústy dokořán.
Tohle je moje druhá kniha od autorky a opět jsem naprosto nadšená.
Zasáhla mě a určitě nad ní budu ještě dlouho přemýšlet.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

Nicoletka
24.06.2016 5 z 5

Autorce chci poděkovat za to, že něco tak brilantního napsala a nechala vydat. Děkuji.

Opravdu nedokážu pochopit, jak mohli tihle lidé dále žít, fungovat, milovat, smát se. Když se jim stalo tolik hrůz. Přišli o tolik milovaných nejbližších. Já sama přišla o blízkou osobu. Už je to dva roky. A pořád jsem se nevzpamatovala. Tak jakto, že oni...?

nika-jesterka
20.06.2016 5 z 5

Uzasne pocteni.

janica09
20.06.2016 5 z 5

I když se s tématem holocaustu člověk setkal několikrát, vždycky ho to svou surovostí zasáhne a chvilku to nemůže vypudit z hlavy. O hodně víc to zasáhne v psané podobě než zfilmované. Tady je to velmi čtivě podané, jde z toho hrůza a nechce se tomu věřit. Vždycky si pak říkám, jak člověk jako Minka, dokázal žít dál a nezbláznit se..... Část vyprávěná babičkou je velice pěkná, trošku to pokazil závěr a laciné rozuzlení.

fis.rena
20.06.2016 2 z 5

Příběh Minky byl vcelku dobrý,i když mi místy přišel jako slepený s faktických knih,které si autorka přečetla. Náhled do života příslušníka SS mohl být mnohem více rozepsán místo těch hloupostí o upírech. Jistě,že největší "obludy" jsou lidé,ale toto vlákno bylo velice rušivé,nudné a vůbec mě nebavilo číst,a to nemluvím o opakování se některých pasáží. Stejně tak velmi zdlouhavý začátek,kde se snad do strany 160 (!) zabýváme pečením chleba. Mám ráda faktické knížky na téma holocaustu a tohle dílo je pro někoho,kdo se čtením na tohle téma začíná a má obavu se hned ponořit do brutálních fakt tohoto tématu. Je to fiktivní příběh,není tam nic,co by rozplakalo apod.,ale pro někoho citlivějšího je to zřejmě rána. Celé je to zdlouhavé a zaujme jen samotný příběh přeživší a bývalého důstojníka SS. Zklamání...

TheBonelex
15.06.2016 3 z 5

Ke knize jsem přistupoval skepticky, jelikož současné literatuře zrovna neholduji. Hlavní postava mi byla od samého začátku neuvěřitelně nesympatická, a můj názor se nezměnil ani po přečtení knihy. Samotné "flashbacky" jsou skvělé. Nachází se zde sice několik historických nesrovnalostí, ale to se dá přejít. Pohádka také není špatná, ale zhruba od první poloviny knihy je jasné, o co v pohádce vlastně jde, a že se jedná o paralelu k hlavnímu příběhu. Zápletka jako taková je excelentní. Konec brilantní, nicméně za hlavní postavu (Sage) musím 2 hvězdy ubrat.

ken-zo
14.06.2016 3 z 5

Příběh o holocaustu byl vcelku dobrý, i když na toto téma existují jistě mnohem lepší knihy. Ale ta omáčka okolo mě opravdu rušila, postavy jako podle šablonky, děj předvídatelný, to úroveň a zážitek z knihy velmi snížilo. Pravděpodobně to mělo být "nové pojetí", ale mě neoslovilo.

Akťavs
09.06.2016 2 z 5

Vypravěčka mě trochu zklamala. Místy mi to připomínalo až červenou knihovnu. Válečné vzpomínky jsou samozřejmě drsné, na to se nesmí zapomínat, ale kromě závěru mě knížka moc nepřekvapila. Asi se budu vyhýbat knihám s označením Světový bestseler...

jisimi
02.06.2016 5 z 5

Vím, že teď několik dní nebudu moci sáhnout po další knize, protože myšlenkami budu stále u Vypravěčky, která ve mně zanechala hodně emocí. Příběh babičky Minky byl pro mě tím nejvíc z celé knihy. Nikdy jsem nebyla holocaustu blíž než s ní, nikdy jsem vlastně o něm za celý život nepřemýšlela tolik, jako teď. Je to opravdu silné vyprávění, které mě dojímalo, brečela jsem, otřásala jsem se hrůzou, kroutila hlavou a nemohla uvěřit. Přesto jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Autorku upřímně obdivuji, to ona je paní VYPRAVĚČKA. Citlivě podala hrůzy holocaustu a neuvěřitelně propletla příběhy několika postav včetně vymyšleného příběhu upíra, který, ač se to zpočátku nezdálo, má v knize velký význam.

lenixka
26.05.2016 4 z 5

Wow. Čteno vzápětí po Zlodějce knih. Ač mají knihy několik společných témat, musím říct, že vypravěčský styl Jodi Picoultové mi sedl mnohem líp (možná ich forma??) Dostatek prostoru jak pro nosný příběh, tak pro vedlejší postavy. Nechybělo ani nepřebývalo mi nic. Teď chvíli oddech, ale čeká mě Jsou světla, která nevidíme. Proto 4 hvězdičky a pak možná oprava, doufám na pět. Nebo se knížky vyrovanají?
Každopádně milostná zápletka je jasná brzy (ale nevadilo mi to), celková zápletka o něco později, ale rozhodně palec nahoru. Vyplatí se přečíst.

dakota30
24.05.2016 3 z 5

O holocaustu jsm četla daleko lepší knihy.Nestalo se , že bych měla třeba jenom slzy v očích.Slovy klasika: mnoho povyku pro nic.3*

marketa6511
22.05.2016 5 z 5

Nedá se říct, že je to krásná kniha... tak jako dějiny a lidské příběhy nejsou vždycky jen krásné. Je to silná kniha, čtivá kniha, působivá kniha, kombinace pohledu pachatele a oběti najednou určitě stojí za to. Z mého pohledu jí ale velmi uškodil závěr, posledních dvacet stránek... a nejvíc stránka poslední.