Vlk samotář

Vlk samotář https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215525/mid_vlk-samotar-215525.jpg 4 955 265

Když vlk v divočině ví, že nadešel jeho čas, že už své smečce není k užitku, rozhodne se vytratit. Zachová si hrdost a zemře tak, jak žil. Lidé takové štěstí nemají. Luke Warren strávil celý život výzkumem života vlků, dokonce s nimi nějakou dobu i žil – rozumí jim lépe než vlastní rodině.

Literatura světová Romány Příroda, zvířata
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Lone Wolf , 2012

Martooni
19.04.2023 5 z 5

Když si půjčím/koupím knihu od Jodi Picoultové, vím, že nesáhnu vedle. Na knihu se vždy těším. A ani tady mě autorka nezklamala. Byla to strhující jízda, přečteno jedním dechem.

Miluji zvířata, takže se mi velmi líbily pasáže věnované vlkům. Obohatilo to mé zkušenosti se psy.
Velmi se mi líbí, že si Jodi Picoultová vybere téma, v každé její knize jiné, a to zpracuje. V této knize se dotýká homosexuality, ale jen jemně, nenásilně, psychologicky. A eutanázie.

Strašně se mi líbilo, že jsme znali myšlenky a pocity všech hlavních hrdinů. To se jen tak v knihách nestává. Za mě plný počet bodů a těším se na další knihu.

hanaraab
16.04.2023 5 z 5

Nejprve jsem si myslela, že ji ani nedočtu. Trošku mi vadilo, že každou chvíli vypráví příběh někdo jiný, ani jsem moc nechápala Luka, že dal přednost vlkům před rodinou a dětmi. Ale postupně jsem se začítala a začítala, až se mi nechtělo knihu odložit. Původně jsem si myslela, že se děj knihy obrátí jiným směrem, když Cara obviní bratra z vraždy otce, ale nestalo se. Kniha je napínavá, poutavá, nutí čtenáře přemýšlet, jak by se zachoval, kdyby se dostal do této situace a může se to stát komukoliv z nás a věřím, že je to velmi těžké. Pořád jsem doufala v zázrak, ale ten se nestal. Kniha se mi moc líbila

jopp
06.04.2023 4 z 5

Čtivá kniha, nejvíc se mi líbily pasáže ze života vlků - trochu mi to osvětlilo fungování těchto divokých zvířat a musím říct, že jejich život mi připadá fascinující, tolik odlišný od lidského.
Líbilo se mi, že žádná z člověčích postav nebyla černobílá, na druhou stranu mi ale nikdo z nich nebyl moc sympatický a některé zápletky mi přišly přitažené za vlasy.

prochajda
26.03.2023 5 z 5

Paní spisovatelka prostě umí a pokaždé z jiného soudku. Perfektní psychologický rozbor jedné rodiny, pocit viny a nenávisti, volba mezi životem v kómatu a smrtí, odkrývání starých tajemství. Zajímavé byly i informace ze života ve smečce vlků.

Sova15
20.03.2023 5 z 5

Opět mohu jen chválit a doporučovat. Krásně se proplétající dvě dějové linky. Rozhodovat o něčím bytí či nebytí je hrozně těžké. Do toho problémy obou sourozenců, rozvedená rodina... Pěkně zamotaný příběh.
A hodně jsem se dozvěděla o životě vlků.

fénix56
17.03.2023 5 z 5

Moje první knížka od Jodi Picoultové. A byla jsem nadšená. Proplétají se tu dvě linie příběhů, v retrospektivě Lukův život s vlky a ze současnosti boj jeho dvou dětí o Lukův další osud.

Svět vlků mne fascinoval, propracovanost systémů vlčí smečky je neuvěřitelná. Fascinoval i Luka, ovšem natolik, že se z něho životem s vlky skoro vlk stal. Na úkor své rodiny. Jen jeho dcera ho chápe a jde v jeho stopách.

Druhá linka, boj sourozenců o to, jak po nehodě Luka rozhodnout o jeho dalším osudu je rovněž napínavá. Každý má na to svůj náhled, jednoho trápí svědomí, jeden ví, co Luke by v takovém případě chtěl.

Vím, že je to rozhodování velice těžké, ale protože Luke svým způsobem žil jako vlk, myslím si, že by chtěl i jako vlk zemřít. Když vlk ví, že už pro smečku není přínosem, odejde....

Nikol1212
15.03.2023 4 z 5

Zajímavý popis ze života vlků i když po pravdě, občas jsem měla chuť to přeskočit a pokračovat v ději :) četlo se samo... ještě mám v knihovně nepřečtené 2 autorčiny knihy, tak jsem zvědavá ..

Katka2382
12.03.2023 4 z 5

Opět zajímavé a neotřelé téma.
O vlcích se toho dozvíte opravdu hodně.

Yanny
05.02.2023 3 z 5

Jodi Picoult si vybírá neskutečně zajímavá originální témata a vždy je potřeba ocenit, jak se do zvoleného tématu ponoří opravdu hodně hluboko. Prožívá to, popisuje detaily, je vidět, že je za tím spousta a spousta práce a rešerší…
Nemůžeme Jodi upřít, že má opravdu ráda zvířata, protože už jednu takovou knihu zvířatům věnovala. Čas odejít je kompletně o slonech a je tam opravdu detailně popisován jejich život…
Zde se autorka věnuje vlkům a jejich soužití ve smečkách, ale i v zajetí.
V tomto směru je to hodně podobné, takže jsem věděla, co mám očekávat… Naštěstí jsou ty konkrétní kapitoly o vlcích oddělené, takže když chcete, můžete je přeskakovat, pokud vás to nijak zvlášť nezajímá.
Já se přiznám, že jsem tyhle pasáže přeskakovala. Hlavně i z toho důvodu, že to na mě bylo místy dost drsné čtení.
Klasické u Jodi je i nějaký soudní spor. V tom se také vyžívá, takže i zde se ho dočkáte. A spoustu věcí se tu stejně jako v jiných jejích knížkách zbytečně natahuje a opakuje…
Obecně jsem měla ten problém, že jsem si hlavní hrdiny nemohla vůbec oblíbit.
Luke opustil svojí lidskou rodinu, aby si našel vlčí smečku, kde se cítil lépe než ve své vlastní rodině... Což mi přišlo děsné… Hlavně, když ho obě děti i žena potřebovaly... Proto ve mně ani nevzbuzovalo soucit, že se Luke po těžké dopravní nehodě ocitl na nemocničním lůžku ve vegetativním stavu a jeho rodina se musela rozhodnout, jestli ho odpojí, nebo ještě počkají…obecně mi totiž přišlo, že o život normálního člověka ani nestál…
Přišlo mi to také celé trochu přehrocené, protože o jeho osudu rozhodovali jen pár dní po nehodě. Nechápu, proč nemohli počkat pár měsíců…
Dcera byla fakt hrozný fracek a syn zase všechno hrozně hrotil… a to co udělal mi taky nedávalo smysl…
Jsem hodně citlivá, ale bohužel to na mě tentokrát nijak emočně nefungovalo.
Také jsem tam našla pár nelogičností, což o to víc jsem se pobavila, když pak ke konci autorka děkuje, že ji někdo radil, aby se tam chyby neobjevovaly…
Například Edward tvrdil, že nebrečel roky, když ještě pár kapitol zpět tvrdil, že se rozplakal… anebo na půdě našel své staré oblečení, ale pak ke konci psal, že na půdě nebyl roky… :D
Za mě bohužel Jodi nejslabší knížka. (Četla jsem jich už 9.) Ale je to také už 11 let staré a je vidět, že se spíš zlepšuje…
Překvapuje mě, že má knížka tak vysoké hodnocení, protože třeba Desátý kruh od ní má velmi slabé hodnocení a mně se to rozhodně líbilo mnohem víc.
Doufám, že Kniha dvou cest, která má vyjít brzy, bude o dost lepší. :)
Jako zajímavý bonus ale vnímám zmínku o skutečném Vlku samotáři, kterým se tak trochu inspirovala… po dočtení jsem ho googlila a je fascinující, že takhle někdo skutečně žil…

ErikaJ
04.02.2023 5 z 5

Skvělý psychologický román, řešící otázku odpojení blízkého člověka od přístrojů, udržujících ho při životě, střídající se s kapitolami o životě vlků.

Andrea81
26.01.2023 4 z 5

Pasáže o vlcích mě bavily moc, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí a ty se prolínaly s řešením vážného morálního dilematu. Za mě dobrý.

Arev122
15.01.2023 5 z 5

Příběh se mi líbil, je to psychologické dilema, zda odpojit člověka nevratně zdravotně poškozeného (po těžké dopravní nehodě ). K tomu je vložen příběh života smečky vlků, kde vlk je tak silný, jak je jeho smečka. To samé je v rodině.

Holly.W
11.01.2023 3 z 5

Poslední dvě knihy, které jsem od Picoultové četla mě nadchly. Proto jsem se těšila i na tuto,a to i proto, že se měla týkat vlků - těch nádherných zvířat. Co můžu z této knihy hodnotit jako vysoce nadprůměrné a pro mě velice obohacující jsou právě poznatky o vlcích.
Máme tady morální dilema k zamyšlení. A to sice člověk v komatu, bez zdánlivě možného návratu k normálnímu stavu a k nabytí vědomí. Věřím, že když blízcí lidé člověka v komatu, toto dilema prožívají, tak se rozhodují v řádu měsíců nebo let a ne dnů jako se tady rozhodovali Lukovi děti.
Kniha je vyprávěna z pohledu mnoha postav, dle mého názoru zbytečně, stačilo by vyprávění z pohledu rodiny - Georgie, Cary, Edwarda a Luka.
Vyprávění z pohledu Luka bylo pro mě nejpoutavější. Jeho výzkum, vztah k vlkům a jeho soužití s nimi v divočině jsou úžasně napsané. Z příběhu vyplynulo, že Luk se cítil lépe ve společnosti vlčí než té lidské, což naprosto chápu.
Málokdy se mi u některé knihy stane, abych vůči některé postavě pociťovala tak silné antipatie, tady to byl Edward, a to od samého začátku. Cara se mi zprotivila na konci. Konec mě zklamal, čekala jsem něco jiného, nějaké překvapení, zvrat, něco šokujícího. Bohužel, nic takového nepřišlo, proto to nízké hodnocení.
Tohle nebyla Picoultová v nejlepší formě. Jediné pozitivní, co si z knihy odnáším byli vlci.

Garfinela
21.12.2022 3 z 5

Líbí se mi, jak spisovatelka dokáže nahlížet na různé situace a problémy ze všech možných stran, ale to téma vlčí smečky mě moc nebavilo. Trošku mě rozčilovalo, to jak je ten chlap obdivoval a připadal mu ten jejich systém bezvadnej. Mě totiž neohromil a určitě bych v žádné smečce být nechtěla. Jinak rozhodování o odpojení od přístrojů je těžké a to bylo zajímavé. Ty vlci tam být nemuseli

Katuska88
12.12.2022 5 z 5

Jodi Picoult je tak skvělá ne jen kvůli tomu, že každá její kniha se zaobírá jiným zajímavým tématem. Autorku obdivuji stále víc. Nedokážu se rozhodnout, která její kniha se mi líbí nejvíc.

Kacatko86
18.09.2022 4 z 5

Drama jedné rozpadlé rodiny, jejíž středobodem je Luke, muž, který má (měl) svou rodinu, manželku a dvě děti, ale dává přednost životu mezi vlky. Po šesti letech od rozpadu rodiny se Lukovi stane autonehoda, kvůli které se dostane do kómatu. Sourozenci stojí před rozhodnutím, zda otce odpojit od přístrojů nebo ho ponechat na živu, ale s minimální šancí na uzdravení. Každý má jiný názor, a tak se celá věc dostane před soud. Pěkně propracovaný psychologický román, postupně odkrývané drama a pohnutky všech členů. Určitě nutí k zamyšlení, jak bych se k celé věci postavila sama, jak se k ní staví jednotlivé postavy a také jak to chodí v samotné přírodě.

Marusia666
08.06.2022 5 z 5

Od Jodie mám všechny knihy, ale tato je podle mě nejlepší.
Užasný oputavý příběh, nádherně zpracované téma s vlky a k tomu i skvělí popis soudního procesu. Prostě nádhera !

kikies
27.05.2022 5 z 5

Perfektní téma, skvělé zpracování. Kontroverzní, jako vždy, plné nových a nečekaně přínosných informací, čtivě a dojemně zpracovaný vývoj rodinných vztahů - prostě Jodi Picoult ve své nejlepší formě. Její knihy opravdu stojí za to!

Darja.8
16.03.2022 5 z 5

Tato kniha mi hodně rozšířila obzory co se týče života vlků. Je až s podivem,kolik toho mají společné lidé a vlci. Jako každá knížka od Jodi je i tato velice čtivá a informativní tím nenásilným způsobem. Dávám 10 hvězdiček. Doporučuji

ela1972
19.01.2022 5 z 5

Moc zajímavá kniha. Od této autorky jsem četla většinu knih a všechny jsou moc dobré. Tahle není výjimkou